1 Proiect de Lectie Clr

11
Proiect de lectie Şcoala Gimnazială ”Stroe Belloescu” Grivița Data: 29 mai 2013 Clasa: Pregătitoare Propunător: Crap Ana Ionela Aria curriculară: Limbă şi comunicare Disciplina: Comunicare în limba română Unitatea tematică: ,, Copilăria” Subietul lecţiei: Sunetul j și literele j J de tipar Tipul lecţiei: consolidare Forma de realizare: lecţie integrată Competenţe specifice: Comunicare în limba română 1.1. Sesizarea semnificaţiei globale a unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar și rar 1.2. Recunoașterea unor detalii dintr-un mesaj scurt, rostit clar și rar 2.4. Manifestarea interesului pentru exprimarea de idei în contexte uzuale Dezvoltare personală 2.2. Identificarea și aplicarea regulilor de comunicare specifice în activitatea școlară Arte vizuale şi lucru manual 1

Transcript of 1 Proiect de Lectie Clr

Page 1: 1 Proiect de Lectie Clr

Proiect de lectieŞcoala Gimnazială ”Stroe Belloescu” Grivița

Data: 29 mai 2013

Clasa: Pregătitoare

Propunător: Crap Ana Ionela

Aria curriculară: Limbă şi comunicare

Disciplina: Comunicare în limba română

Unitatea tematică: ,, Copilăria”

Subietul lecţiei: Sunetul j și literele j J de tipar

Tipul lecţiei: consolidare

Forma de realizare: lecţie integrată

Competenţe specifice:

Comunicare în limba română

1.1. Sesizarea semnificaţiei globale a unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar

1.2. Recunoaşterea unor detalii dintr-un mesaj scurt, rostit clar şi rar

2.4. Manifestarea interesului pentru exprimarea de idei în contexte uzuale

Dezvoltare personală

2.2. Identificarea şi aplicarea regulilor de comunicare specifice în activitatea şcolară

Arte vizuale şi lucru manual

2.2. Manifestarea liberă a ideilor şi trăirilor personale, apelând la forme simple de exprimare specifice

artelor

Muzica si mișcare

2.2. Cântarea în colectiv

Obiective operaţionale:

O1 – să desprindă informaţii de detaliu din textul audiat;

O2 – să sesizeze semnificaţia cuvintelor în funcţie de contextul dat;

O3 – să alcătuiască propoziţii noi folosind cuvintele care conțin sunetul j;

O4 – să se exprime corect, cursiv, în propoziţii logice;

O5 - să ofere răspunsuri la întrebările: cine? ce? unde? când?;

O6 – să participe activ la lecţie.1

Page 2: 1 Proiect de Lectie Clr

Strategia didactică

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, jocul didactic, brainstorming, munca

independentă.

Mijloace de învăţământ: carte cu poezii, videoproiector, fişe de lucru, planșe, creioane

colorate, carioci.

Forme de organizare: frontală, individuală.

Resurse - temporale: 35 minute + 10 minute activități în completare

- umane: 14 elevi

Bibliografice:

Curs formare: “Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competentelor cheie la scolarii mici - program de formare continuă de tip “blended learning” pentru cadrele didactice din învătământul primar.

MECTS -„Programa pentru disciplinele Comunicare în limba romană, Matematică si explorarea mediului, Arte vizuale si lucru manual, Dezvoltare personala, aprobată prin ordinul ministrului nr.3656/29.03.2012”, Bucuresti, 2012;

Manea, Alexandra, Matache, Claudia, Ioan, Liliana, Ruse, Clara, Ghid practic pentru clasa pregătitoare, Editura Delta Cart Educaţional, Piteşti, 2012;

Manea, Alexandra, Matache, Claudia, Comunicare în limba română – clasa pregătitoare, Editura Delta Cart Educaţional, Piteşti, 2012.

2

Page 3: 1 Proiect de Lectie Clr

Etapele lecţieiOb.op. Conţinut instructiv – educativ Metode Mijloace

Moduri de organizare Evaluare

1. Momentorganizatoric

2. Reactualizareacunoştinţelor

3. Captarea atenţiei

4. Anunţareatemei şi a

obiectivelor

O6

O1

O4

O6

O2

O4

O5

O3

O6

O4

O6

O2

O4

- Se vor asigura condiţiile necesare unei desfăşurări optime a lecţiei. Asigur ordinea şi disciplina. Astazi, Omida ne-a pregatit cerinte noi pentru o zi specială, cu musafiri.

- Ce temă a avut lecţia noastră de săptămâna trecută? – Sunetul j şi literele J şi j de tiparSa citim prima cerinta:Din primul element al omizii, voi extrage un biletel pe care scrie:- Daţi exemple de cuvinte care conţin sunetul j – la început, în interior, la sfârşit. Exemple: joc, jucărie, bijuterie, majun, ruj.

A doua cerință:- Recită poezia „Sfatul jucăriilor” de Mache Iliuț.

Sa citim a treia cerință:- Din al treilea element al omizii, voi extrage un biletel pe care scrie:”Dragii mei, astazi vom discuta despre poezia „Sfatul jucăriilor” de Mache Iliuț. Daca veti fi atenti, veti descoperi numele personajelor, veti repeta sunete si litere cunoscute, veti alcătui propozitii frumoase, veţi formula corect răspunsurile la întrebări, veţi alcătui propoziţii noi folosind cuvinte din poezie, participând activ la lecţie.

Conversaţia

Brainstorming

Explicaţia

Conversaţia

Carte cu poezii

Omida cu sarcini

Activitate frontală

Activitate frontală

Activitate frontală

Observarea sistematică

Observarea sistematică

3

Page 4: 1 Proiect de Lectie Clr

5. Sistematizarea şi consolidarea cunoştinţelor

6. Obţinerea performanţei

Daca veti raspunde corect, daca veti lucra bine in echipe, si mai ales daca veti fi atenti, la sfârsit v-am pregatit o surpriza.”- Se pun întrebări elevilor legate de conţinutul poeziei. Se discută despre cuvintele necunoscute, se alcătuiesc oral propoziţii cu cuvinte date. Se stabileşte numărul de cuvinte din propoziţie, de silabe din cuvânt. Se găsesc cuvinte cu sens opus. Se stabilesc personajele principale şi se face o scurtă caracterizare a lor. - Se vor prezenta mai multe enunţuri, iar elevii au sarcina de a raspunde cu adevărat sau fals:

- Jucăriile dormeau liniştite (F),- Mingea era supărată;- Scrisoarea îi era adresată mamei;- Jucăriile au scris o telegramă.

Cerința a patra: Mergi la echipa ta!

Cerința a cincea: Lipește imaginea la cuvânt(Anexa 1)

Cerința a șasea: Desparte în silabe cuvintele de pe fișa de lucru. Discuții: numărul de silabe, prima silabă.Cerința a șaptea: Cu ce sunet începe cuvântul jucării?Cerința opt: Înconjoară imaginile a căror denumire încep cu sunetul j. (Anexa 2)Cerința a noua: Alcătuiește propoziții cu

Explicaţia

Conversaţia

Exercițiul

Fişă de lucru

Fişă de lucru

Activitate frontală

Activitate individuală

Activitate frontală

Activitate pe echipe

Activitate frontală

Aprecieri verbale

Aprecieri verbale

4

Page 5: 1 Proiect de Lectie Clr

7. Asigurarea feed-back-ului

8. Aprecieri şi concluzii

ajutorul cuvintelor înconjurate.- Reprezintă grafic propoziția prin segmente. O echipă reprezintă propoziția și cuvintele, o echipă reprezintă silablele si o echipă reprezintă sunetele.

Cerința a zecea: Cântă un cântecel despre prietenii copiilor.

- Se fac aprecieri colective şi individuale asupra modului de lucru şi a participării la activitate în general.- Elevii sunt recompensaţi cu stimulente.

Conversaţia

Fişă de lucru

Activitate frontală

Aprecieri verbale

Aprecieri verbale

individuale şi colective

„Sfatul jucăriilor” de Mache Iliuț.

Desi ora e tarzie,Uite, nici o jucarieNu poate dormi.Azi sunt tare suparateSi raman la sfat cu toatePana-n zori de zi.

Uite, spune-o minge

mica,Nicu m-a intepat.Mi-am pierdut puterea toataSi m-am dezumflat.Coada mi-a taiat c-o lama,Spune un catel

Si de atunci mi-e tare teamaSa ma joc cu el.Si asa s-au plans cu toate,Jucariile stricate.Iar apoi cand au sfarsit,O scrisoare-au intocmitTuturor copiilor,

Din partea jucariilor.

Si-n scrisoare au spus atat: "Noi de azi am hotaratSa fugim de acei copiiCare strica jucarii.

Activitate recreativă Cățelușul și pisica – joc muzical

Catelusul si pisica tare s-au certatFiindca Miki pe Azorica tare l-a muscat.

Eu atunci pe ea m-am suparatSi mancare nici nu i-am mai dat.Pisicuta cea sireata lung ea ma privitSi la mine sa se-mpace iute a venit,

Dar nici gand deloc n-am vrut s-o iertBa am inceput mai tare s-o cert.

5

Page 6: 1 Proiect de Lectie Clr

Si de-atunci micuta Miki nu a mai muscat,

Niciodata pe Azorica nu l-a mai zgariat

Si toti trei adesea ne jucam Niciodata nu ne mai certam

6

Page 7: 1 Proiect de Lectie Clr

Anexa 1

Anexa 2

JAGUAR JUCĂRIE

RUJ PLAJĂ

Page 8: 1 Proiect de Lectie Clr

1. Înconjoară imaginile a căror denumire încep cu sunetul j.2. Alcătuiește propoziții cu ajutorul cuvintelor înconjurate.