0 Proiect Didactic Stiinte Cls a Iva

11
PROIECT DE LECŢIE Obiectul : Ştiinţe ale naturii Clasa a IV-a Unitatea de învăţare : Omul şi mediul Subiectul : Om cunoaşte, foloseşte şi ocroteşte mediul înconjurător. Tipul de lecţie : Recapitulare şi sistematizare Propunătoare: : Gârbovean Maria Colegiul Naţional ,,Jean Monnet" Ploieşti Obiective fundamentale : - Recapitularea şi sistematizarea cunoştinţelor despre factorii de mediu, importanţa acestora în menţinerea vieţii; - Conştientizarea interdependentei dintre factorii de mediu, vieţuitoare şi om; - Formarea unei atitudini ecologice: ocrotirea plantelor şi-a animalelor, păstrarea curăţeniei şi-a sănătăţii mediului: - Dezvoltarea dragostei pentru mediul înconjurător. Obiective operaţionale : - O1 – să enumere factorii de mediu determinanţi ai vieţii; - O2 – să recunoască acţiuni ale omului în mediul său de viaţă; - O3 – să analizeze efectele acţiunilor necontrolate ale omului, privind echilibrul natural; - O4 – să explice necesitatea acestor acţiuni; - O5 – să descopere măsuri necesare combaterii poluării; - O6 – să se implice în acţiuni pentru protejarea mediului înconjurător. Strategii didactice : a) metode şi procedee didactice: - observaţia; - conversaţia; 1

description

proiect

Transcript of 0 Proiect Didactic Stiinte Cls a Iva

PROIECT DE LECTIE

PROIECT DE LECIE

Obiectul : tiine ale naturiiClasa a IV-a Unitatea de nvare: Omul i mediul

Subiectul :

Om cunoate, folosete i ocrotete mediul nconjurtor.

Tipul de lecie : Recapitulare i sistematizare

Propuntoare: : Grbovean Maria Colegiul Naional ,,Jean Monnet" PloietiObiective fundamentale :

Recapitularea i sistematizarea cunotinelor despre factorii de mediu, importana acestora n meninerea vieii;

Contientizarea interdependentei dintre factorii de mediu, vieuitoare i om;

Formarea unei atitudini ecologice: ocrotirea plantelor i-a animalelor, pstrarea cureniei i-a sntii mediului:

Dezvoltarea dragostei pentru mediul nconjurtor.

Obiective operaionale :

O1 s enumere factorii de mediu determinani ai vieii;

O2 s recunoasc aciuni ale omului n mediul su de via;

O3 s analizeze efectele aciunilor necontrolate ale omului, privind echilibrul natural;

O4 s explice necesitatea acestor aciuni;

O5 s descopere msuri necesare combaterii polurii;

O6 s se implice n aciuni pentru protejarea mediului nconjurtor.

Strategii didactice :

a) metode i procedee didactice:

observaia;

conversaia;

explicaia;

problematizarea;

jocul didactic;

b) mijloace de nvmnt : plane didactice;

Agenda Locala a Primriei Municipiului Ploieti;

caseta video;

mape cu desene;

album cu imagini din activitile lor privind protecia mediului.

Momentele

lecieiActivitatea nvatatoruluiActivitatea elevului

I Moment

organizatoric Se creeaz condiiile necesare bunei desfurri a leciei de tiine:

mpart elevii pe grupe;

distribui materialul didactic pe care l vor folosi.

Anunarea temei i a

obiectivelor Se anun tema leciei:Omul cunoate, folosete i ocrotete mediul nconjurtorElevii noteaz titlul leciei n caiete.

3.Captarea ateniei Le voi prezenta o cutie n care se afla o plant, un pahar cu ap i puin pmnt. Eu am numit-o cutia vieii.

O1

4.Reactualizarea cunotinelor

nclzirea minii:

Ce elemente necesare vieii conine cutia?

Cum le mai putem spune?

Le reamintesc c, de calitatea acestor factori de mediu, depinde viata plantelor, a animalelor, a omului i chiar sntatea planetei Pmnt.Elevii privesc i rspund:

- conine ap, aer, sol.

Aceste elemente pot fi medii de viata, dar i factori de mediu.

Cum se mai numete planeta Pmnt?

De ce o numim aa?planeta albastr,

planeta vie

2/3 din suprafaa ei este acoperit cu ap i este singura planet care conine toate elementele necesare vieii.

Care dintre voi dorete s spun o poezie dedicat Pmntului?

Ce semnificaie credei ca are lacrima prin care Dumnezeu plnge in Univers?

Un elev va recita:

Lacrima

Nu tiam, nu tiam

Ca pmntul ntreg este o

lacrim

O singur lacrim albastr

Prin care Dumnezeu plnge n Univers

Doamne, de ce lacrima Ta are gustul srat al sngelui meu? Petre Ghelmez

Elevii ascult.

Pentru a nelege plnsetul surd al Pmntului, ascultai i sesizai mesajul pe care vi l-a trimis:

Dragi copii,

Sunt foarte bolnav. M amenin din ce n ce mai multe pericole. Mi se risipesc bogiile. mi mor plantele i animalele. Oamenii se mbolnvesc ori sufer de foame.

Stratul de aer care m apar de razele puternice ale Soarelui se subiaz..

M acoper gunoaiele. Este att de murdar n jur !

AJUTATI-MA !

Vrei s contribuii i voi la salvarea vieii pe planeta noastr?

Dac dorii s contribuii i voi la salvarea vieii pe planeta noastr trebuie s cunoatei bine:

pericolele care l amenin ;

cauzele acestor pericole;

efectele;

msurile necesare.Elevii i exprima acordul.

Ce pericole amenin planeta Pmnt?

Elevii rspund:

i se risipesc bogiile..

i mor plantele i

animalele

oamenii se mbolnvesc;

stratul de ozon se

subiaz

l acoper gunoaiele

O2

Dirijarea demersului didactic

Ne vom mpri n doua grupe :

Grupa nr.1 va realiza postere n care va arta cum dorete s arate planeta Pmnt.

Grupa nr.2 va descoperi efectele interveniei nechibzuite ale omului n mediul su de via i msurile ce se impun pentru a nltura pericolele care amenin viaa pe Pmnt.

Ca s nelegem rolul omului n transformarea mediului nconjurtor, s ascultm cteva versuri din poezia Nscocitorul de Tudor Aghezi.

Cine este nscocitorul?

Ce a nscocit el?

Cu mintea sa iscoditoare, omul a cunoscut tot mai profund mediul su de viaa i a cutat s foloseasc tot ce acesta i ofer pentru mbuntirea traiului.este omul

a nscocit uneltele: cuitul, securea, acul, burghiul, cazmaua, lopata, srma, lanul

Elemente naturale folosite de om

Subliniaz elementele naturale pe care omul le folosete.

apele magazinele

fabricile pdurile

plantele solul

animalele petrolul

mainile fierul

crbunii crmizile

gazele naturale

Acestea sunt bogiile naturale ale pmntului.Elevii selecteaz:

apele pdurile

plantele solul

animalele petrolul

crbunii fierul

gazele naturale

Ce a stricat Omul?

Exploatarea neraional a acestor bogii a determinat mari dezechilibre n zonele respective.

Ce este un dezechilibru?

Voi explica cu ajutorul jocului Lniorul.

Ce se ntmpl dac prin vnatul necontrolat ar dispare toi lupii? Dar aricii?

Dispariia unei specii determin un dezechilibru n mediul respectiv.

Construind fabrici si uzine, dezvoltnd oraele, tind pdurile pentru a mri suprafeele agricole i a folosi lemnul, omul arunc pe sol, n aer i n ap produse nefolositoare. Acestea produc schimbri nedorite, otrvesc mediul natural existent, aa nct omul i-a pus n pericol nsi viaa lui.

Privii plana care reflect aceste aciuni. Precizai care dintre aceste intervenii ale omului au produs dezechilibru n mediul nconjurtor.

Desemnai printr-un cuvnt aceste aciuni ale omuluiElevii descoper prin joc legturile dintre plante, animale i mediul lor de via. Dispariia unei specii afecteaz lanul trofic.

Exemplu:

Lupul are un rol deosebit deoarece este numit sanitarul pdurilor; se hrnete cu animale ierbivore i asigur perpetuarea speciilor viguroase.

Elevii completeaz pe fie:

- au construit orae;

- baraje;

- au tiat pdurile;

- au construit fabrici.

Elevii rspund:

POLUARE

Notai, pe fi, mediile de viaa afectate. : aer, apa, sol

O3Efectele polurii apei, aerului i solului - aplicaie

Elevii completeaz fia de lucru ncercuind DA/Nu

Plantele i pierd culoarea verde a frunzelor. DA / NU

Plantele dau producii mai bogate. DA / NU

Oamenii se mbolnvesc. DA / NU

Oamenii respir mai greu, simt oboseal, anemie.

DA / NU

Petii i plantele din ap mor. DA / NU

Care sunt efectele tierii necontrolate a copacilor din pdure?

Dup ce citesc povestirea ,,Ascult i uit-te bine, nu sunt copaci, sunt oameni..." elevii vor completa fia de lucru:

Efecte ale tierii pdurilorEfecte ale tierii pdurilor

Subliniaz rspunsurile corecte: rspunsurile corecte !

- Clima devine mai umed.

- Dispar plantele i animalele care aveau ca mediu de via pdurea.

Solul se erodeaz.

Se produc alunecri de teren.

Cresc resursele de hran ale omului

Se retine mai bine apa la nivelul solului.

Creste nivelul de oxigen din aer.

Creste nivelul de poluare.

Clima devine mai uscat.

Selectai una dintre nvturile de duh primite de la .mo Andrei Prianu din lectura ,,Ascult i uit-te bine: nu sunt copaci, sunt oameni"?

Explicai nelesul acestor vorbe.

Pdurea are nelepciunile ei. Alege una dintre nelepciunile pdurii(pag.8).Elevii selecteaz:

ca nu-i greu sa tai un pom, dar tare-i greu sa ciopleti om.

Elevii explica.

O4St n puterea omului s protejeze mediul n care triete.

n asemenea situaii, omul s-a vzut nevoit s ia msuri pentru ocrotirea mediului.

Responsabilitatea este individual i colectiv.

La nivel local, Primria Municipiului Ploieti, s-a emis Agenda Locala 21, care include msurile de protecia mediului n oraul nostru.Prezint Agenda 21

O5 Ce este Agenda Local 21?

Agenda Local 21 (AL21) a fost adoptat n 1992 la Sumitul Pmntului care s-a inut n Rio de Janeiro, ca o modalitate de promovare a dezvoltrii durabile. Raportul Bruntland definea dezvoltarea durabil ca fiind "dezvoltarea care satisface necesitile prezentului fr a compromite capacitatea generaiilor viitoare de a-i satisface propriile necesiti".

n Ploieti Agenda Local 21 a urmrit realizarea urmtoarelor obiective: - Dezvoltare economic; - Protecia mediului; - Ridicarea standardului de via; - Conservarea tradiiilor locale i accesul egal la educaie; - Participarea publicului n procesul de luare a deciziilor.

Unde te regseti tu?

Participani:reprezentanii autoritilor locale, oameni de afaceri, organizaii nonguvernamentale i cetenii oraului.

cetenii oraului

Noteaz cu X problemele de care i pas?

Ii pas

- de ziua de mine,

- de viitorul copiilor ti,

- de curenia oraului,

- de poluarea oraului,

- de risipa de energie,

- de risipa de ap,

- de transportul n comun,

- de ......................?

Care sunt obiectivele la realizarea crora te poi implica i tu?

Elevii selecteaz

- reducerea nivelului de poluare,

- reducerea cantitii de deeuri i folosirea eficient a resurselor,

- conservarea unui mediu natural diversificat.

Cum acionezi n acest sens?

a)la coala unde nvei,

Rspunsuri posibile:

pstrez curenia, aerisesc clasa, ud florile, pstrez mobilierul clasei, nu fac glgie

O6

Fixarea si evaluarea cunotinelor

b)n cartierul tu,

Nu distrug spaiile verzi, plantez copaci, nu fac glgie, nu arunc gunoaiele pe trotuare sau lng ghena de gunoi, pstrez curtenia, construiesc cuiburi pentru psrele, plantez flori, nu scrijelesc scoara copacilor

Noteaz trei aciuni recente pe care

le-ai fcut pentru protecia mediului.

Ce i propui?

Pe fiecare deget al minii vor scrie o aciune de protecie a mediului in care triete.

Se analizeaz lucrrile efectuate de grupa care a desenat.

Se fac aprecieri asupra modului de comportare, de participare a elevilor la lecie.Mini ocrotitoare

Concluzia leciei:

n natur totul are un rost. Viitorul este n minile noastre i, aa cum proverbul spune Minte sntoasa n corp sntos, i noi putem spune - Via sntoas n mediu sntos

Le voi citi poezia: nva de la toate

nva de la vierme c nimeni nu-i uitat, nva de la nufr s fii mereu curat.

nva de la greier, cnd singur eti, s cni,

nva de la lun s nu te nspimni,

nva de la vulturi cnd umerii i-s grei, nva de la floare s fii ginga ca ea,

nva de la soare s ai blndeea sa!

nva de la psri s fii mereu n zbor,nva de la toate ca totu-i trector..

(Rudyard Kipling)

SCHITA LECTIEI

OMUL CUNOASTE , FOLOSESTE SI OCROTESTE

MEDIUL INCONJURATOR

I. OMUL FACE PARTE DIN NATURA.

II. EL ACTIONEAZA ASUPRA MEDIULUI SAU DE VIATA:

folosete bogiile naturale ale Pmntului ; polueaz: apa, aerul, solul;

- i construiete un mediu artificial

III. MASURI PENTRU COMBATEREA POLUARII

IV. CE POT FACE EU IN ACEST SENS ?

11