0 Proiect Ab.practice

8
PROIECT DE LECŢIE UNITATE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Șc. Generală nr.8, Suceava CLASA: A IV-A DISCIPLINA: Educaţie tehnologică UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Jocuri, jucării SUBIECTUL LECŢIEI: Ornamente de Crăciun pentru sala de clasă TIPUL LECŢIEI: Formare de priceperi şi deprinderi OBIECTIV GENERAL: Cunoaşterea şi utilizarea unor tehnici de lucru cu diverse materiale şi ustensile; Dezvoltarea deprinderilor de lucru individual; OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O 1 - Să enumere materialele pe care le vor folosi în realizarea podoabelor; O2 – Să utilizeze corect şi adecvat materialele şi instrumentele de lucru; O3 – Să respecte tehnicile şi etepele de lucru; O4 – Să lucreze îngrijit; O5 – Să obţină practic prin tăiere, decupare, lipire, asamblare obiecte, cu ajutorul materialelor date; O6 – Sensibilizarea copiilor pentru realizarea lucrărilor proprii şi aprecierea lucrărilor colegilor; STRATEGII DIDACTICE: METODE: Conversaţia Explicaţia Demonstraţia Exerciţiul

description

ab pract

Transcript of 0 Proiect Ab.practice

Page 1: 0 Proiect Ab.practice

PROIECT DE LECŢIE

UNITATE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Șc. Generală nr.8, Suceava

CLASA: A IV-A

DISCIPLINA: Educaţie tehnologică

UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Jocuri, jucării

SUBIECTUL LECŢIEI: Ornamente de Crăciun pentru sala de clasă

TIPUL LECŢIEI: Formare de priceperi şi deprinderi

OBIECTIV GENERAL: Cunoaşterea şi utilizarea unor tehnici de lucru cu diverse materiale şi ustensile; Dezvoltarea deprinderilor de lucru individual; OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1 - Să enumere materialele pe care le vor folosi în realizarea podoabelor;O2 – Să utilizeze corect şi adecvat materialele şi instrumentele de lucru;O3 – Să respecte tehnicile şi etepele de lucru;O4 – Să lucreze îngrijit;O5 – Să obţină practic prin tăiere, decupare, lipire, asamblare obiecte, cu ajutorul materialelor date;O6 – Sensibilizarea copiilor pentru realizarea lucrărilor proprii şi aprecierea lucrărilor colegilor;

STRATEGII DIDACTICE:

METODE: ▪ Conversaţia▪ Explicaţia

▪ Demonstraţia ▪ Exerciţiul ▪ Munca independentă

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: ▪ Foarfece ▪ Lipici

▪ Hârtie cartonata colorată/albă▪ CD-uri▪ bentiță din satin

Page 2: 0 Proiect Ab.practice

▪ sfoară▪ pahare de unică folosință▪ sârmă cu beteală▪ Capsator

FORME DE ORGANIZARE: ▪ Activitate frontală ▪ Activitate pe grupe

BIBLIOGRAFIE:▪ L. Stan, G. Dorobanţu, E. Ghiţă – Abilităţi practice- ghid metodologic- clasele I-IV, Editura Aramis, 2002;▪ N. Lazăr, A. Zaharia – Abilităţi practice – clasele III-IV, Ed.Sigma, 2003▪ M. Peneş – Abilităţi practice- caietul elevului- clasa aIV-a, Ed.Aramis, 2003

Page 3: 0 Proiect Ab.practice

MOMENTELE LECŢIEI

OBIECTIVE TIMP ACTIVITATEA ÎNVĂŢĂTORULUI

ACTIVITATEA ELEVULUI OBSERVAŢII

Moment organizatoric 1 ▪ Voi pregăti toate materialele necesare desfăşurării lecţiei

▪ Se pregătesc pentru oră

Captarea atenţiei 3 ▪ Voi citi următoarea poezie:

Focul tremură-n oglindăŞi, de cine ştie unde, Pân’ la patul tău pătrundeCântec dulce de colindă.

Adormitele colindeCată drumul îndărătSă se-ntoarcă zgribulite,Prin căsuţele pitice,Sub căciula de omăt.

Peste deal cu săniuş,Moş Crăciun vine acuş’.Trupu-i vechi şi puţinel,Tremură sub cojocel,Iar sub cuşmă-i râd ghiduş,Barba-n cetini pieptănatăŞi mustăţile de vată.

,,Oaspete pe drum de seară” – Otilia Cazimir

▪ Voi pune câteva întrebări elevilor: - Despre ce este vorba în poezie? - Cât timp mai avem până la Crăciun? - Cum obișnuiți să vă pregătiți pentru sarbătorile de iarnă?

▪ Ascultă

▪ Răspund

▪ Anunţarea temei şi a obiectivelor

OA 2 ▪ Pentru că Nașterea Domnului se apropie cu pași repezi eu vă propun ca astăzi să confecționăm câteva ornamente pentru a împodobi sala de clasă. De asemenea vom

▪ Privesc▪ Ascultă

Page 4: 0 Proiect Ab.practice

face și felicitări pe care vom avea ocazia să le dăruim celor dragi.

▪ Dirijarea învăţării O1 3

6

▪ Elevii vor fi împărţiţi pe trei grupe. Fiecare grupă va avea de confecționat câte un tip de ornamente. - Grupa 1: clopoței cu sfoară - Grupa 2: CD-uri ornamentale - Grupa 3: felicitări Le voi enumera materialele necesare. ▪ Intuirea materialelor: -Grupa 1: pahare, sfoară, beteală sârmată etc. - Grupa 2: CD-uri, hârtie albă/colorată, sclipici, - Grupa 3: hârtie cartonată, bentiță de satin colorată, nasturi, sclipici, crenguțe, vată, ș.a ▪ Le voi explica tehnicile de lucru: 1. - Pentru realizarea clopoțeilor, mai întâi vor găuri paharul în partea superioară cu un ac gros. Apoi vor înfășura sfoara în jurul paharului de unică folosință astfel încât va acoperi tot spațiul cu acea sfoară. Fundul paharului îl va acoperi tot cu sfoara rotită ca un melc. Se va introduce o bucată de sfoară în gaura si se va lega de capătul sforii o bilă făcută din staniol. La sfârșit se va împodobi cu o sforicică sârmată. 2. Pentru CD-urile ornamentale vor avea mai multe variante. Una ar fi următoarea: Se va lua hârtie albă (dimensiunea A5) și se va plia în stil evantai. Se va pune puțin aracet pe suprafața cd ului și se va începe ansablarea evantaielor , acestea fiind capsate între ele astfel încât toată suprafata cd-ului să fie acoperită. Apoi se va atașa două cercuri din hartie pentru a servi drept ochi, un nas portocaliu sub formă de morcov și la sfârșit o

▪ Observă şi denumesc materialele cu care vor lucra

▪ Urmăresc explicaţiile învăţătoarei

Page 5: 0 Proiect Ab.practice

▪ Evaluarea

O2O3O4Op-m

2

23

5

pălărie din hartie cartonată. La sfârșit va ieși un cap de om de zăpadă. La fel se poate face și fața lui Moș Crăciun. Copiii vor putea să facă un astfel de ornament în orice alt mod folosindu-și creativitatea. 3. – Se va plia un carton A4 și vom începe ornarea primei fețe astfel: Vom pune în mod simetric aracet pe mijlocul foii, apoi se va începe de sus așezarea bentiței astfel încât la sfârșit să arate ca un brăduț. Se vor pune apoi nasturi pe servind de globuri. Se mai poate orna cu fulgi, cu sclipici ș.a.Mai pot face felicitări și în felul acesta: Se vor decupa căsuţe de pe foi printate, se vor lipi pe felicitare, se va lipi vata pentru imitarea zăpezii şi se vor capsa două crenguţe de brad; ▪Vom face încălzirea mâinilor:Mâna lebădă o fac,Care dă mereu din cap.Lebedele-n jur privesc,Mâinile eu le rotesc.Ploaia bate ne-ncetatVârful degetelor bat, Iar apoi le răsfirămŞi la un pian cântăm. ▪ Realizarea lucrărilor:Voi îndruma şi ajuta elevii pe parcursul realizării lucrărilor.

▪ După finalizarea lucrărilor, se va orna clasa cu clopoței și cu ornamente din CD-uri. ▪ Se va cânta cântecelul “Brăduleţ, brăduleţ”. Felicitările vor fi oferite părinţilor la serbarea de Crăciun.

▪ Execută mişcările sugerate de versuri

▪ Realizează lucrările

▪ Împodobesc bradul▪ Cântă

un

Page 6: 0 Proiect Ab.practice