0 Proiect de Lectie Descrierea

26
PROIECT DIDACTIC UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala cu clasele I-VIII Nr.16, Oradea PROFESOR: Ursan Anamaria Dorina ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare DISCIPLINA: Limba şi literatura românǎ CLASA: a V-a A DATA: 20.01.2011 SUBIECTUL: Descrierea literară şi descrierea nonliterară TIPUL LECŢIEI: de transmitere şi însuşire de noi cunoştinţe MOTIVAŢIA: este o lecţie de transmitere şi însuşire a cunoştinţelor, valoroasă prin folosirea unor procedee şi metode de predare activ - participative, care le permit elevilor să devină conştienţi de propria gândire şi de folosirea limbajului personal. COMPETENŢE GENERALE: - Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată;

Transcript of 0 Proiect de Lectie Descrierea

Page 1: 0 Proiect de Lectie Descrierea

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala cu clasele I-VIII Nr.16, Oradea

PROFESOR: Ursan Anamaria Dorina

ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare

DISCIPLINA: Limba şi literatura românǎ

CLASA: a V-a A

DATA: 20.01.2011

SUBIECTUL: Descrierea literară şi descrierea nonliterară

TIPUL LECŢIEI: de transmitere şi însuşire de noi cunoştinţe

MOTIVAŢIA: este o lecţie de transmitere şi însuşire a cunoştinţelor, valoroasă prin folosirea unor procedee şi metode de predare activ - participative, care le permit elevilor să devină conştienţi de propria gândire şi de folosirea limbajului personal.

COMPETENŢE GENERALE: - Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată;

- Receptarea mesajului scris, din texte literare si nonliterare, în scopuri diverse ;- Utilizarea corectă si adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu

scopuri diverse .

Page 2: 0 Proiect de Lectie Descrierea

COMPETENŢE SPECIFICE:1.4 – să manifeste interes pentru mesajul ascultat şi pentru partenerii de discuţie;2.1 – să realizeze înlănţuirea clară şi corectă a ideilor;3.1 – să deosebeacă elementele de ansamblu de cele de detaliu în cadrul textului citit;3.2 – să identifice modurile de expunere într-un text literar şi a procedeelor de expresivitate artistică ;

3.3 - să sesizeze valoarea expresivă a unităţilor lexicale în textele citite 4.3 – să înlănţuie corect frazele în textul redactat, utilizând corect semnele ortografice şi de punctuaţie.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:a) cognitive:

O1: să utilizeze corect şi adecvat formele exprimării orale şi scrise în diverse situaţii de comunicare; O2: să definească descrierea completând spaţiile punctate;

O3: să identifice , în texte date, elementele caracteristice descrierii literare şi nonliterare; O4: să prezinte propria opinie asupra unor secvențe din texte/ texte integrale la prima vedere, pe baza unor cerințe date; O5: să precizeze care sunt elementele descrise ( obiectul descris);

O6: să redacteze descrieri literare pornind de la o anumită temă ( compuneri descriptive care presupun exprimarea propriilor sentimente; evidențierea unor trăsături ale unui obiect - peisaj, persoană - într-o descriere/ într-un portret); O7: să comenteze una dintre figurile de stil identificate în ambele texte date; O8: să completeze rebusul răspunzând corect întrebărilor de pe fişa de lucru; O9 : să folosească corect semnele ortografice și de punctuație; scrierea îngrijită, lizibilă și corectă .b) afective: O1* să-şi cultive interesul şi respectul faţă de creaţiile literaturii române; O2* să accepte solicitările profesorului şi să se mobilizeze pentru realizarea lor; O3* să respingă atitudinea negativă a unor elevi faţă de activitatea de învăţare.

Page 3: 0 Proiect de Lectie Descrierea

STRATEGII DIDACTICERESURSE PROCEDURALE: conversaţia, rebusul, brainstormingul, explozia stelară, munca pe grupe, exerciţiul, compunerea descriptivă ,joc-spargerea gheţii, analiza,gândirea activă.RESURSE MATERIALE: manualul, fişe de lucru, planşe, tabla ,ziare,reviste,laptop,retroproiector.ORGANIZAREA ACTIVITĂŢII ELEVILOR: individuală, frontală şi pe grupeEVALUARE: orală şi scrisă, aprecieri verbale pe tot parcursul lecţieiCONDIŢII DE REALIZARE: LOCUL-sala de clasă TIMPUL-50 minBIBLIOGRAFIE: Manualul de Limba Română –clasa a V-a, Marin Iancu, Vasile Chelaru,editura Petrion,Bucureşti,2000 ; Metodica predării limbii şi literaturii române în gimnaziu şi liceu, Corneliu Crăciun, editura Emia, Deva, 2007;

Programe şcolare pentru clasele V-VIII , Aria curriculară: Limbă şi comunicare, Bucureşti, 2010;Exerciţii practice de limba română ( competenţă şi performanţă în comunicare), Mina-Maria Rusu, Geanina Cotoi, Mihaela

Timingeriu, Editura Paralela 45, 2010;Perspective ( Descrierea)-Revistă de didactica limbii şi literaturii române, numărul 1, Editura Paralela 45, 2008.

Secvenţele Ob Activitatea Activitatea T Resurse Resurse Forme de Evaluar

Page 4: 0 Proiect de Lectie Descrierea

lecţiei profesorului elevilor IMp

materiale procedurale organizare

e

Moment organizatoric

O2* Organizez clasa şi asigur climatul necesar bunei desfăşurări a lecţiei.Imaginaţi-vă ceva frumos despre vizitatorii noştri!

Elevii se pregătesc pentru lecţie şi işi depăşesc emoţiile imaginându-şi ceva frumos despre oaspeţi.

3 pixuri caiete

Conversaţia, joc –spargerea gheţii

activitate frontală

Verificarea temei şi reactualiza-rea a cunoştinţelor dobândite anterior

O1,O2O1*,O2*

Verific tema cantitativ şi calitativ, numind câte un elev din fiecare grupă să citească tema.Grupa I- Imaginaţi-vă un alt dialog între bunică şi nepotul din opera Bunica de B.Şt.Delavrancea;Grupa a II-a- Alcătuieşte o compunere de 10-15 rânduri, în care să prezinţi un peisaj din natură sau un anotimp, folosind trei personificări, patru epitete, o enumeraţie şi o comparaţie.Grupa a III-a

Elevii prezintă tema şi corectează eventualele greşeli.

4 caiete conversaţia activitate frontală

evaluare orală şi scrisă

Page 5: 0 Proiect de Lectie Descrierea

Alcătuieşte un text de 8-10 rânduri în care să prezinţi , folosind ca mod de expunere naraţiunea, un joc al copilăriei.Grupa a IV-a (excelenţii) Realizează un desen cu portretul bunicii sau a învăţătoarei voastre.

Captarea atenţiei

O1,O2 Propun ca metodă explozia stelară .Indicând numere de la 1-36 elevii îşi vor pune unii altora întrebări din modurile de expunere studiate, figuri de stil şi operele în care sunt prezente modurile de expunere precizate. ANEXA1 Prin intermediul metodei ştiu puţin /vreau mai mult voi ajunge la titlul lecţiei..

Elevii îşi pun unii altora întrebări şi de asemenea răspund acestora.

4 Explozia stelarăŞtiu puţin/ Vreau mai mult

gândirea activăExplozia stelarăŞtiu puţin/ Vreau mai mult

activitate individuală

evaluare orală şi scrisă

O1*-O3* Scriu titlul pe tablă: Scriu titlul în 1 Tabla, laptop conversaţia activitate

Page 6: 0 Proiect de Lectie Descrierea

Anunţarea temei şi a obiectivelor

Descrierea literară şi nonliterarăEnunţ obiectivele lecţiei şi le proiectez în sala de clasă.

caiete.Ascultă cu atenţie obiectivele lecţiei.

Slide-ul cu obiectivele

frontală

Dirijarea învăţării

O3,O4,O5, O7,O9O2*

Împart elevilor fişa de lucru. ANEXA 2

1.Completând spaţiile punctate veţi obţine definiţia descrierii, iar la următoarele exerciţii diferite tipuri de descrieri.Clasificare:Există descrieri literare în proză/versuri şi nonliterare de tipul:Descrieri literare:

- peisaje (tablou)

- chipuri de oameni (portret)

- fiinţe necuvântătoare

- anotimp,

R: descrierea e modul de expunere folosit în operele literare pentru a înfăţişa trăsături caracteristice ale unor personaje, fenomene ale naturii, lucruri, fiinţe necuvântă toare,peisaje.

Elevii completează pe fişă spaţiile punctate.

20

fişa de lucru

Manual,culegere, laptop, reviste,ziare,afişe

brainstormingul

gândirea activă

explicaţia

activitate

individuală

activitate

evaluare orală şi scrisă

Page 7: 0 Proiect de Lectie Descrierea

fenomene ale naturii

- stări sufleteşti

Descrieri nonliterare:- ştiinţific

e,- publicita

re (anunţ,afişştiri, reclame postere, broşuri etc.)

- tehniceLe cer elevilor să-mi citească din revistele, ziarele aduse de ei câte un anunţ, o reclamă Pornind de textele de pe fişele de lucru elevii trebuie să le citească, iar mai apoi să precizeze trăsăturile descrierii literare şi nonliterare încercuind varianta

Elevii aleg varianta corectă fiecărui tip de descriere şi identifică exemple adecvate descrierii literare/nonliterare din textele propuse.

Analiza stilistică, conversaţia, explicaţia,demonstraţia

frontală

Page 8: 0 Proiect de Lectie Descrierea

corectă cu exemple din text. ANEXA3

Fixarea cunoştinţelor O3,O9

O2*,3*

Împart fişele (ANEXA 4) şi explic metodele de lucru.Solicit liderul fiecărui grup să dea răspunsul la cerinţă şi anume să demonstreze prin metoda diagramei VENN care sunt asemănările şi deosebirile dintre cele două tipuri de descrieri studiate;

Completează diagrama Venn cu deosebiri şi asemănări ale descrierii literare/nonliterare;

8 fişe de lucru Metoda diagramei Venn, problematizareagândirea critică

activitate pe grupe

evaluare orală şi scrisă

Retenţie şi transfer

O8

O1*

Împart fişa cu rebusul şi întrebările şi le explic indicaţia de muncă.ANEXA5

Elevii realizează rebusul.

8 fişa Rebus,reflecţia activitate individuală

evaluare orală şi scrisă

Concluzii şi aprecieri

O6 Împart fişa cu tema şi cea de autoevaluare ANEXA 6Discut modul cum s-au prezentat elevii la lecţie

Notează tema pentru acasă şi se autoevaluează

2 fişa de autoevaluare

gândirea critică activitate individuală

activitate frontală

evaluare orală

note

Page 9: 0 Proiect de Lectie Descrierea

şi îi notez.

ANEXA1REACTUALIZAREA CUNOŞTINŢELOR- 1.METODA EXPLOZIEI STELARE

CE?

CINE? UNDE?

CARE? CUM?

Page 10: 0 Proiect de Lectie Descrierea

Elevii sunt numiţi de către profesor prin indicarea unui număr de la 1-36. Prima întrebare o voi pune eu , iar mai apoi cei indicaţi vor răspunde întrebărilor puse de colegii lor din moduri de expunere, figuri de stil, opere studiate. CAPTAREA ATENŢIEI2.Metoda – ŞTIU / VREAU SĂ AFLU

ANEXA 2 (DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII)

1. Completând spaţiile punctate veţi obţine definiţia descrierii.

Descrierea este un ............................................................... folosit în operele literare pentru a înfăţişa trăsături caracteristice ale unor(Prâslea,D-nu Trandafir,şoricelul)...................................................,(tună,fulgeră)...........................................................,(clasa,în curtea şcolii,în natură).......................................................................,(calculatorul,ghiozdanul)...................................................... .Descrierea poate fi în proză sau în.................................. .CLASIFICARE: Descrierile pot fi:literare şi nonliterare (ştiinţifice,publicitare, tehnice )

7. Uneşte prin săgeţi noţiunile următoare şi vei obţine o clasificare a descrierilor literare/nonliterare.

Descrieri literare descrieri nonliterare(publicitare, ştiinţifice)

-tablouri(peisaje)- afiş

Page 11: 0 Proiect de Lectie Descrierea

-reclame-fenomene ale naturii

-pădurile de stejar se întind în zonele cu altitudine de până la 700-800m- portrete

-fiinţe necuvântătoare-plante

-postere,pliante-ştire,anunţ

-obiecte, încăperi, localităţi

ANEXA3FIŞĂ DE LUCRU

1. Citeşte cu atenţie ambele texte şi răspunde ceriţelor din tabel:

A. De la Cozia în sus şoseaua urcă şerpuind prin spintecătura din ce în ce mai strâmtă şi mai prăpăstioasă a munţilor. Izvoarele limpezi cu sclipiri de oţel, s-azvârl printre stânci în valurile grele, tulburi, gălbui ale măreţului Olt. Freamătă codrii de vuietul apelor. Departe, pe zările-nalte şi verzi, peste pădurile posomorâte, doarme tăcută câte-o poiană verde, bătută de soare. Drumul se dă după îndoiturile Oltului, schimbând priveliştile ca într-o panoramă.

B. Oltul este unul din cele mai importante râuri din România. Izvorăşte din munţii Hâşmaşul Mare, În Carpaţii Orientali şi se varsă în Dunăre lângă Turnu Măgurele. Are o lungime de 615 km, străbătând judeţul Olt pe la mijloc, de la nord la sud, pe distanţa de 143 km. Râul Olt primeşte ca afluenţi principali pe dreapta râului Olteţ, iar pe stânga câteva râuri cu debit foarte mic cum sunt : Tesluilul, Dârjovului.(Manual de geografie, clasa a V-a- Oltul )

Page 12: 0 Proiect de Lectie Descrierea

( Al. Vlahuţă, În munţii noştri)A.Descriere .....................................................................Identificaţi obiectul descris........................................................Cum e descris? Motivaţi !

B. Descriere publicitară sau ştiinţifică?---------------------------Identificaţi obiectul descris.......................................................Cum e descris? Motivaţi !

2. Alege varianta corectă şi exemplifică acolo unde e precizat:CRITERIULDE ANALIZĂ

A.DESCRIERE LITERARĂ

-SUBIECTIVĂ-

EXEMPLE – TEXT A

B. DESCRIERE ŞTIINŢIFICĂ

-OBIECTIVĂ-

EXEMPLE- TEXT B

OBS.Termenii:descriere subiectivă/obiectivă îi veţi studia doar în clasa a VII-a. I-am precizat pentru a vă familiari-za cu ei.

1.Care este scopul textului descriptiv?

a.Transmite informaţii clare, precise, pe un ton neutrub.Comunică impresii, sentimente , prin implicare emoţională, pe un ton familiar.

Exemplificaţi!.......................................................................................................................................................

a. Transmite informaţii clare, precise, pe un ton neutrub. Comunică impresii, sentimente , prin implicare emoţională

Exemplificaţi!................................................................................................................................................

2. Cum se realizează descrierea?

I. a. prezenţa figurilor de stilb. lipsa figurilor de stilII.a. absenţa imaginilor artisticeb. prezenţa imaginilor

Alegeţi trei figuri de stil diferite , două imagini artistice diferite şi explicaţi una dintre figurile de stil alese!

I. a. prezenţa figurilor de stilb. lipsa figurilor de stilII.a.absenţa imaginilor artisticeb.prezenţa imaginilor

Page 13: 0 Proiect de Lectie Descrierea

artisticeIII.a.predomină substantive, adjective, verbe mai puţineb.verbe la persoana a III-a

artisticeIII.a.predomină substantive, adjective, verbe mai puţineb.verbe la persoana a III-a Oltul

SUCCES!

3. Cine face descrierea?

a. E făcută din perspectiva personajului-narator, prin transmiterea directă a sentimentelor de încântare.b. E făcută la persoana a III-a, obiectiv, fără implicare afectivă.

a. E făcută din perspectiva personajului-narator, prin transmiterea directă a sentimentelor de încântare.b. E făcută la persoana a III-a, obiectiv, fără implicare afectivă.

(FIXAREA CUNOŞTINŢELOR)ANEXA 4 – METODA DIAGRAMEI VENN

BINGO!

Deosebiri Deosebiri

Page 14: 0 Proiect de Lectie Descrierea

Asemănări

ANEXA 5 ( ASIGURAREA RETENŢIEI ŞI A TRANSFERULUI) REBUS

1. Ce fel de epitet este „ploaie deasă şi caldă”?2. Ce figură de stil constă în înşiruirea unor termeni care au aceeaşi valoare morfologică?3. Ce figură de stil constă în umanizarea fiinţelor necuvântătoare?4. Ce fel de epitet este „pădure roşiatică”?5. Pe lângă descriere, dialog şi monolog mai există încă un mod de expunere.Care e acela?6. Cum se numeşte descrierea în care sentimentele şi impresiile observatorului pot fi exprimate prin anumite detalii şi

printr-un limbaj artistic ( figuri de stil, imagini artistice)?7. Antonimul cuvântului a înflori.8. Ce fel de epitet este „chemare nedesluşită,moale,stinsă”?9. Care e sinonimul cuvântului amănunt?

══ ══ ══ ══ ══ ══ ══ D U B L U══ ══ ══ E N U M E R A Ţ I E

Page 15: 0 Proiect de Lectie Descrierea

══ ══ ══ ══ P E R S O N I F I C A R EC R O M A T I C══ ══ ══ ══ ══ N A R A Ţ I U N E A══ ══ ══ ══ ══ ══ L I T E R A R Ă══ ══ ══ ══ ══ ══ V E Ş T E J I══ ══ ══ ══ ══ ══ T R I P L U══ ══ ══ ══ ══ ══ D E T A L I U

Page 16: 0 Proiect de Lectie Descrierea

A-B TITLUL LECŢIEI

1.Ce fel de epitet este „ploaie deasă şi caldă”?2.Ce figură de stil constă în înşiruirea unor termeni care au aceeaşi valoare morfologică?3.Ce figură de stil constă în umanizarea fiinţelor necuvântătoare?4.Ce fel de epitet este „pădure roşiatică”?5.Pe lângă descriere, dialog şi monolog mai există încă un mod de expunere.Care e acela?6.Cum se numeşte descrierea în care sentimentele şi impresiile observatorului pot fi exprimate prin anumite detalii şi printr-un limbaj artistic ( figuri de stil, imagini artistice)?

7.Antonimul cuvântului a înflori.8.Ce fel de epitet este „chemare nedesluşită,moale,stinsă”?

9.Care e sinonimul cuvântului amănunt?

Anexa 6

TEMA

GRUPA I REALIZAŢI UN COLAJ CU DIVERSE AFIŞE, POSTERE, RECLAME,ANUNŢURI.GRUPA A II-A

Într-o compunere de 15 – 20 de rânduri, prezintă particularitățile unei descrieri literare în proză (tablou), utilizând, pentru exemplificare, secvențe din ambele texte propuse (A-B, ANEXA3).

Page 17: 0 Proiect de Lectie Descrierea

AUTOEVALUAREMi-a plăcut cel mai mult..................................................................................

Eu îmi dau nota……....... şi sunt