0 9 Proiect Didactic Mate

25
PROIECT DIDACTIC CLASA: a III-a ŞCOALA: PROPUNATOR: ARIA CURRICULARA: Matematica si stiinte ale naturii DISCIPLINA: Matematica UNITATEA DE INVATARE: Inmultirea si impartirea numerelor naturale de la 0 la 1000 SUBIECTUL : Inmultirea si impartirea TIPUL LECTIEI: consolidare DURATA: 50 minute OBIECTIVE OPERATIONALE: O1-sa efectueze, oral, operatii de calcul ; O2-sa completeze cu notiuni matematice diferite propozitii lacunare: O3-sa efectueze corect operatii de adunare, scadere, inmultire,impartire; O4-sa gaseasca numarul necunoscut; O5-sa cunoasca ordinea efectuarii operatiilor; O6-sa rezolve probleme; O7-sa scrie probleme sub forma de exercitii; O8-sa compuna probleme. STRATEGIA DIDACTICA: Resurse procedurale: conversatia, explicatia, exercitiul, problematizarea, jocul didactic, invatarea prin descoperire. Resurse materiale: PC, video proiector, fise cu exercitii , stelute Resurse organizatorice: individual, frontal, în echipă, 1

description

mate

Transcript of 0 9 Proiect Didactic Mate

Page 1: 0 9 Proiect Didactic Mate

PROIECT DIDACTIC

CLASA: a III-a ŞCOALA: PROPUNATOR: ARIA CURRICULARA: Matematica si stiinte ale naturiiDISCIPLINA: MatematicaUNITATEA DE INVATARE: Inmultirea si impartirea numerelor naturale de la 0 la 1000SUBIECTUL : Inmultirea si impartirea TIPUL LECTIEI: consolidareDURATA: 50 minute

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1-sa efectueze, oral, operatii de calcul ;O2-sa completeze cu notiuni matematice diferite propozitii lacunare:O3-sa efectueze corect operatii de adunare, scadere, inmultire,impartire;O4-sa gaseasca numarul necunoscut;O5-sa cunoasca ordinea efectuarii operatiilor;O6-sa rezolve probleme;O7-sa scrie probleme sub forma de exercitii;O8-sa compuna probleme.

STRATEGIA DIDACTICA: Resurse procedurale: conversatia, explicatia, exercitiul, problematizarea, jocul didactic, invatarea prin descoperire. Resurse materiale: PC, video proiector, fise cu exercitii , stelute Resurse organizatorice: individual, frontal, în echipă,

BIBLIOGRAFIE:

Ion Neacsu, Metodica predării matematicii la clasele I-IV, Bucureşti, Editura Didactica si Pedagogica, 1988;Aurel Maior, Angelica Calugarita, Elena Maior, Matematica manual pentru clasa

a III-a, Bucureşti, Editura Aramis, 2006;Rodica Chiran, Matematica manual pentru clasa a III-a, Bucureşti, Editura Aramis, 2006***Programa şcolară clasa a III-a (aprobată prin O. M.nr.3919/20.04.2005).

1

Page 2: 0 9 Proiect Didactic Mate

Etapele lecţieiDozare

Obop.

Conţinutul informaţional şi demersul didactic Elemente de strategie didactică

Activitatea învăţătorului Activitatea elevilor Procedurale Materiale Organiza-torice

Moment organizatoric

Voi stabili ordinea şi pregătesc materialele necesare pentru lecţie. Verific tema de casa prin citirea rezultatelor.

Se pregătesc pentru ora de matematica Citesc raspunsurile.Bifeaza rezultatele corecte.

Caietele elevilor

Frontal

Individual

Captarea atenţiei

.

O fetita imbracata in Zana Iarna intra in sala de clasa si spune: „-Buna ziua, dragi copii! Sunt Zana Iarna. Trebuie, in curand, sa plec in Tara de Gheata. M-am simtit atat de bine in compania voastra incat as dori sa mai raman putin cu voi. Pentru asta mai am nevoie de cativa fulgi da zapada care sa-mi tina blanita rece si pufoasa .Daca voi astazi veti rezolva corect exercitiile si problemele propuse de doamna invatatoare veti castiga fulgii de care am mare nevoie, dar care sunt inchisi in norii cei suri. Va rog, salvati fulgii! Ajutati-ma!. La revedere! Vreti sa o ajutati pe Zana Iarna?

Urmaresc explicatiile învăţătoarei Povestirea

Explicatia

ImaginiBiletul Frontal

Anunţarea temei Scriu titlul lectiei pe tabla, iar copiii in caiete: Isi noteaza tittlul pe Explicatia Frontal

2

Page 3: 0 9 Proiect Didactic Mate

şi a obiectivelorInmultirea si impartirea numerelor naturale

Anunt obiectivele operationale.

caiete.

Reactualizarea cunostinţelor

Dirijarea activitatii

O1

O2

Calcul mintal:Data de astazi : 24-nr cu 4 mai mic-nr. cu 6 mai mare-dublul-jumatatea-mariti cu 10-mariti de 10 ori

-escompuneti 24 in zeci si unitati-un ex de adunare care are suma 24-un ex de scadere care are diferenta 24-un ex de inmultire care are produsul 24

Pe tabla sunt prinsi patru nori. Pe fiecare nor se gaseste cate un plic care contine sarcina de lucru, si fulgi de zapada.

Plicul 1Sarcina:Pe dosul fiecarui fulg se afla cate o propozitie incompleta. Puteti obtine cate un fulg pentru fiecare raspuns corect.

Exemplu:

.

Calculeaza in gand si raspund

Asculta

Exercitiul

Explicaţia Planse

Frontal

Frontal

3

Page 4: 0 9 Proiect Didactic Mate

O3

O4

Numerele care se inmultesc se numesc..........Rezultatul inmultirii se numeste ...................Numarul care se imparte se numeste.............Numarul la care se imparte se numeste.........Rezultatul impartirii se numeste...................

Plicul 2Sarcina:Rezolvati corect exercitiile in ordinea indicata de sageti si pentru fiecare raspuns corect obtineti cate un fulg!

X3 +2 -8

:2 3x 7+ 3:

Plicul 3Sarcina:Munca pe grupe:Pentru fiecare sarcina corecta primiti cate 4 fulgi.

Grupa 1

Citesc si completeaza oral propozitia

Elevii rezolva pe rand exercitiile.

Conversatia

ExercitiulConversatia

Fulgi pe care sunt scrise propozitii lacunare.

Plansa

Frontal

Frontal

Munca pe

6

4

Page 5: 0 9 Proiect Didactic Mate

O4O5

O6O7

O8

Gasiti numarul necunoscut:

9 x a = 54 b : 7 = 8Calculati:b-a=

Grupa 2Sarcina:

Calculati tinand cont de ordinea efectuarii operatiilor:

5 + 5 x 2 – ( 21 : 3 + 27 : 9 )+ 9 x 5 =

Grupa 3

Sarcina:

Din triplul numarului 9 luati diferenta dintre cel

mai mare numar par de doua cifre si vecinul mai

mare al numarului 80!

Grupa 4

Sarcina: Compuneti o problema dupa exercitiul:12 + ( 12 : 3 ) =

Plicul 4

Elevii rezolva pe rand exercitiile.

Elevii rezolva corect exercitiile.

Elevii rezolva problema si o pun sub forma de exercitiu.

Elevii compun problema.

Elevii deschid fisierul

Exercitiul

Exercitiul

ExercitiulProblemati-zarea

Problemati-zarea

Conversatia

Poster cu munca pe grupe

Poster cu munca pe grupe

Poster cu munca pe grupe

Poster cu munca pe grupe

Activitate frontala

grupe

Munca pe grupe

Munca pe grupe

Munca pe grupe

Frontal

5

Page 6: 0 9 Proiect Didactic Mate

Retentia si transferul

O7

Sarcina : Deschideti fisierul Problema de pe memoria stik, cititi problema cu atentie, descoperiti care sunt datele problemei, intrebarea problemei, apoi alcatuiti un plan de rezolvare. Daca veti rezolva problema corect veti mai obtine inca 4 fulgi.

Problema: Andrei are in camera sa lucru 8 caiete, carti de cinci ori mai multe, iar creioane un sfert din numarul de carti. Cate rechizite are Andrei in camera sa lucru?

Fisa de munca independenta

1 Calculati:

4 x 5 = 63 : 9 =42 : 6 = 7 x 8 =81 : 9 = 9 x 3 =

2 Gasiti jumatatea celui mai mare numar par de trei cifre identice!

indicat si citesc cu atentie problema.

Rezolva problema.

Elevii calculeaza.

Elevii scriu problema sub forma de exercitiu si o rezolva.

Problematizarea

Conversatia Problemati-zarea

Exercitiul

Problemati-zarea

Activitate individuala

Activitate individuala

Individual

Individual

Aprecieri asupra activitatii

O1 Sunteti curiosi sa cititi biletil lasat de Zana Iarna?

Calculeaza numarul fulgilor obtinuti

Frontal

6

Page 7: 0 9 Proiect Didactic Mate

Tema pentru acasa

“Dragi copii, v-am privit de la geam in timpul orei de matematica si am vazut ca v-ati descurcat minunat, ati fost activi la lectie, v-ati mobilizat foarte bine la munca pe echipe si astfel ati obtinut o multime de fulgi. Ma bucur ca iubiti atat de mult anotimpul iarna, de aceea m-am gandit ca in urmatoarele doua ore de limba romana va reamintesc clipele frumoase pe care le-am petrecut impreuna.Va multumesc! (Biletul a fost lipit pr geam inainte de ora)

Se da copiilor tema de casa

7

Page 8: 0 9 Proiect Didactic Mate

ANEXA 1

„-Buna ziua, dragi copii! Sunt Zana Iarna. In curand trebuie sa plec in Tara de Gheata .M-am simtit atat de bine in compania voastra incat as dori sa mai raman putin cu voi. Pentru asta mai am nevoie de cativa fulgi da zapada care sa-mi tina blanita rece si pufoasa. Daca voi, astazi, veti rezolva corect exercitiile si problemele propuse de doamna invatatoare veti castiga fulgii de care am mare nevoie, dar care sunt inchisi in norii cei suri si rautaciosi. Va rog, salvati fulgii! Ajutati-ma!Va las o scrisorica pe care doamna invatatoare o va deschide mai tarziu.La revedere!

8

Page 9: 0 9 Proiect Didactic Mate

Grupa.....Gasiti numarul necunoscut:

9 x a = 54 b : 7 = 8 a =............ b =.................. a =............ ..................V:....................... V:..........................

Calculati: b - a =.......................R:....

9

Page 10: 0 9 Proiect Didactic Mate

Grupa.....Calculti tinand cont de ordinea efectuarii

operatiilor:5 + 5 x 2 – ( 21 : 3 + 27 : 9 )+ 9 x 5 =

.............................................................................

.............................................................................

.............................................................................

.............................................................................

.............................................................................

10

Page 11: 0 9 Proiect Didactic Mate

R:....Grupa.....

Din triplul numarului 9 luati diferenta dintre cel mai mare numar par de doua cifre si vecinul mai mare al numarului 80!

Rezolvare .......................................................................................................................................................................................................................................

11

Page 12: 0 9 Proiect Didactic Mate

.............................................................................

............................................................................. R:...

Grupa..... Compuneti o problema dupa exercitiul:12 + ( 12 : 3 ) =.................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

12

Page 13: 0 9 Proiect Didactic Mate

.............................................................................

.............................................................................

Problema: Andrei are in camera sa de lucru 8 caiete, carti de cinci ori mai multe, iar creioane un sfert din numarul de carti. Cate rechizite are Andrei in camera sa lucru?

13

Page 14: 0 9 Proiect Didactic Mate

14

Page 15: 0 9 Proiect Didactic Mate

Numele..................... Data.........................

Fisa de munca independenta

1.Andrei are in camera sa de lucru 8 caiete, carti de cinci ori mai multe, iar creioane un sfert din numarul de carti

Cate rechizite are Andrei in camera sa lucru?Rezolvare

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

...............................................................................................................R:....................................

2. Calculati:

4 x 5 = 63 : 9 =42 : 6 = 7 x 8 =81 : 9 = 9 x 3 =

3. Gasiti jumatatea celui mai mare numar par de trei cifre identice!....................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................R:.............................

Numele..................... Data.........................

Fisa de munca independenta

1.Andrei are in camera sa de lucru 8 caiete, carti de cinci ori mai multe, iar creioane un sfert din numarul de carti

Cate rechizite are Andrei in camera sa lucru?Rezolvare

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

...............................................................................................................R:....................................

2. Calculati:

4 x 5 = 63 : 9 =42 : 6 = 7 x 8 =81 : 9 = 9 x 3 =

3. Gasiti jumatatea celui mai mare numar par de trei cifre identice!....................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................R:.........................

15