0 8 Proiect de Activitate Integrata

download 0 8 Proiect de Activitate Integrata

of 14

description

srdtfgyhjk

Transcript of 0 8 Proiect de Activitate Integrata

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT

Nivel I (Grupa mijlocie)Tema anual: Cu ce i cum exprimm ceea ce simim?Proiectul tematic: Tem sptmnal independentSubtema: "Mulumesc, iubit mam!"Tema activitii: Cadoul pentru mama meaForma de realizare: Activitate integratForma de organizare: frontal, individual, pe microgrupuriTipul de activitate: predare-nvareElemente componente ale activitii integrate: ADP+ALA1+ADE+ALA2ADP Activiti de dezvoltare personal:1. Rutine ntlnirea de diminea, salutul, prezena, calendarul naturii, mesajul zilei- deprinderi de igien, disciplin, autoservire 2. Tranziii jocuri cu text i cnt, recitative

ALA1 Activiti liber alese:Centre de interes: - Biblioteca: Gsete intrusul!Spune de ce nu se potrivete!- Arta: Confecionm colier pentru mama lipire - tiin: Rentregete imaginea! (imagini specifice temei sptmnale)

ADE Activiti pe domenii experieniale:Domeniul Limb i Comunicare: lectura educatoarei Cadoul Danielei comunicare de noi cunotine;Domeniul Estetic i Creativ: Educaie plastic Pictur Flori pentru mama

ALA2 Activiti recreativeJocuri distractive i de micare - oriceii i pisica, CiupercuaScopul activitii:- dezvoltarea capacitii de exprimare oral, valorificnd cunotine acumulate, de nelegere i utilizare corect a semnificaiilor structurilor verbale orale;- dezvoltarea spiritului de echip n vederea realizrii unei activiti recreative, de destindere i bun dispoziie a copiilor;- cultivarea sentimentului de dragoste i recunotin pentru mama;- cultivarea sensibilitii artistice.

Obiective urmrite:ACTIVITI DE DEZVOLTARE PERSONAL ntlnirea de dimineaa. Obiective de referin- s se implice activ n vederea stimulrii comunicrii, favorizrii interrelaionrii, mprtirii cu ceilali, formrii comportamentului empatic la precolari.b. Obiective operaionale- s utilizeze formule de salu t adecvate momentelor zilei sau n diferite mprejurri;- s adopte un comportament adecvat n timpul salutului;- s observe cu atenie vremea de afar, oferind verbal cteva caracteristici ale acesteia, marcndu-le prin simbolul adecvat;- s schimbe impresii, opinii, preri.ACTIVITI LIBER ALESE ALA1a. Obiective de referin:- s foloseasc materialele din centre bazndu-se pe priceperile i deprinderile nsuite anterior;- s lucreze independent sau n grupuri mici. b. Obiective operaionale: Bibliotec: s selecteze corect imaginile care indic anotimpul primvara; s gseasc imaginea care nu se potrivete; s explice, bazndu-se pe experiena anterioar, de ce nu se potrivete intrusul dintr-o mulime dat; s explice n propoziii simple ce sugereaz imaginile primite. Art: s lipeasc, ntr-o modalitate ct mai original, materialele primite pentru a confeciona colierul ce urmeaz a fi fcut cadou mamelor. tiin: s reconstituie imaginile caracteristice anotimpului primvara. ACTIVITI PE DOMENII EXPERIENIALE1. Domeniul Limb i Comunicarea. Obiective de referin: - s audieze cu atenie un text care i se citete, s rein ideile acestuia i s demonstreze c l-a neles;- s-i mbogeasc vocabularul activ cu cuvinte noib. Obiective operaionale:- s asculte cu atenie lectura educatoarei pentru a sesiza inflexiuniile vocii, dar i succesiunea momentelor aciunii;- s expun cu ajutorul imaginilor i al ntrebrilor principalele momente ale povestirii;- s formuleze propoziii interogative cu ajutorul ntrebrilor Cine? Ce? Unde? Cnd? De ce?- s se exprime n propoziii formulate corect din punct de vedere gramatical pentru a-i aprecia propriul comportament.

2. Domeniul Estetic i Creativa. Obiective de referin:- s obin efecte plastice, forme spontane i elaborate prin tehnici specifice picturii;- s recunoasc elemente ale limbajului plastic i s diferenieze forme i culori n mediul nconjurtor;b. Obiective operaionale:- s execute exerciii de nclzire a muchilor mici ai minii;- s lucreze curat i ordonat;- s picteze florile respectnd coloristica din viaa real;- s analizeze din punct de vedere estetic lucrrile personale i ale colegilor;

ACTIVITI RECREATIVE ALA2 s respecte regulile stabilite de comun accord n cadrul grupului; s participe activ la jocuri alturi de ceilali copii;

Strategii didactice: Metode i procedee: observaia, conversaia, explicaia, demonstraia, expunerea, povestirea, harta conceptual, munca independent, metoda Diamant, problematizarea, aprecierea verbal, bomboana buclucas.Mijloace de nvmnt: panoul cu calendarul naturii, flori naturale, flori confecionate din hrtie, acuarele, pensule, lipici, puzzle-uri, planse, imagini din poveste, stelue din carton, buline colorate, recompenseForme i tehnici de evaluare: observarea comportamentului verbal i nonverbal al copiilor, evaluarea rezultatelor muncii n echip, aprecieri verbale, expoziia lucrrilor realizate, recompense.Durata: o ziBibliografie1. Ghid de bune practici pentru educaia timpurie a copiilor ntre 3-6/7 ani, M.E.C.T., 2008.2. Curriculum pentru nvmnt precolar (3-6/7 ani), M.E.C.T., 2008.3. Breben Silvia, Gongea Elena, Ruiu Georgeta, Fulga Mihaela, Metode interactive de grup, Ghid metodic, 60 de metode i explicaii pentru nvmntul precolar, Editura Arves, 20024. Revista nvmntului precolar i primar nr. 3-4/2012, Editura Arlequin, 2012SCENARIUL ACTIVITIIActivitatea zilei va ncepe cu ntlnirea de diminea, copiii vor fi aezai pe covor, n form de cerc, facndu-se salutul prin recitarea poeziei:Dimineaa a sositToi copii au venitn cerc s ne adunm i frumos ne salutm.Educatoarea: Bun dimineaa, grupa mijlocie!copiii: Bun dimineaa, domnioara Raluca!Precolarilor li se prezint invitaii care au venit s vad cum se desfoar o zi din programul grupei mijlociiPrezena copiilor se realizeaz dup recitarea versurilor: Dup ce ne-am adunat i frumos ne-am salutat, Copiii s-au ntlnit Cine oare n-a venit?Se va completa Calendarul naturii:Vremea s o studiemi-n calendar s o notm.De e ploaie sau e soare,Putem merge la plimbare!n ce anotimp suntem?Ce zi a sptmnii este astzi?Cum este vremea?Activitatea de grup/ mprtirea cu ceilali Harta conceptual Educatoarea aseaz n mijlocul panoului imaginea Znei Primvara i solicit copiilor s spun ce le sugereaz lor conceptul primverii (ex. flori, fluturi, rndunele, iarb, via, etc.).- se poart discuii despre tema sptmnii i civa copii rspund ntrebrii "Cum e mama mea?"- se intoneaz cntecul E ziua ta, mmico!Noutatea zilein continuare, copii descoper i ascult mesajul zilei, aflat ntr-o scrisoare primit de educatoare de la nsi Zna Primvar. n plic se afl o poveste pe care educatoarea s le- citeasc tuturor i cte un mrior colorat pentru fiecare copil (pe care copiii i-l aleg cu ochii nchii pentru c are culoarea centrului la care urmeaz s lucreze). Anun tema zilei Cadoul pentru mama mea i obiectivele activitii. Vom lucra pe centre de activitate; Vom asculta o poveste; Vom picta flori pentru mmici.

Tranziie: Unul dup altul,n rnd ne aezmUnul dup altul,Spre centre s plecm.Fiecare copil i va alege centrul de activitate n functie de culoarea mriorului pe care l poart n piept.La centrul Bibliotec (mrioarele roii) vor gsi imaginea care nu se potrivete i i vor argumenta alegerea.La centrul Art (mrioarele galbene) vor confeciona cu atenie colierul mamei.La centrul tiin (mrioarele verzi) vor reconstitui imagini cu anotimpul primvara.Copiii sunt anunai s lucreze frumos, ngrijit, n linite i s colaboreze cu membrii grupului. Dup rezolvarea sarcinilor se vor face aprecieri generale asupra participrii copiilor la activitate.Tranziie:Rndul iute s-l formmLng u ne-aezmi cumini s ateptmCtre baie s plecm!Rutin consolidarea deprinderilor igienico-sanitare.

n acest timp, aerisesc sala de grup i aranjez mobilierul pentru activitile urmtoare.Tranziie:Noi n grup am intratLocul ni l-am ocupat (pe covor)i n linite-ateptmS aflm ce nvm!Dup ce copiii i-au ocupat locurile pe pernuele aezate n semicerc, ascult cu atenie povestea pe care Zna Primvar le-a trimis-o: Cadoul Danielei (Anexa 1).n timpul povestirii voi nuana vocea, voi marca prin expresivitatea limbajului semnele de punctuaie i voi arta copiilor imagini sugestive din poveste.Prin mimic i gestic voi reda starea sufleteasc a personajelor. Prin intensitatea timbrului vocal voi ncerca s creez o atmosfer propice captrii ateniei copiilor asupra succesiunii evenimentelor povestirii.Pentru a m asigura c povestea a fost reinut, adresez copiilor o serie de ntrebri pentru a fixa cele mai importante evenimente (metoda Diamant), iar copiii vor veni s lipeasc pe panou imaginea corespunztoare rspunsului dat: Care este evenimentul srbtorit n lectura noastr? Cine merge la cumprturi? Ce vrea Daniela s-i cumpere mamei sale? Unde merge Daniela la cumprturi? Care este cadoul pe care Daniele i-l ofer mamei? Precolarii sunt anunai c urmeaz s realizeze i ei un cadou special pentru mmici (codoul pe care i Daniela l-a oferit mamei sale): o frumoas lalea.Tranziie:Haide dup mineine pasul bineMergem ca soldaiiBatem bine paiiMergem ca piticiiCu scufie roiiUriai noi suntemSus ne ridicm.Legnm ppuaFacem pasul mareBatem palmele n faDm din aripioare!Sare mingea sarePe doua picioarenainte i-napoiTot pe loc apoi!Suntem psreleS zburm ca eleApoi respirmi ne relaxm!

Copii se aeaz apoi n ordine la mese, unde, dup intuirea materialului de pe msue, art modelul, explic i demonstrez ce avem de fcut pentru a picta ct mai frumos florile pentru mmici.Se execut exerciiile de nclzire a muchilor mici ai minii:Umerii i vom micaSpatele vom ndreptaSus, jos, sus, josPalmele nu stau delocCi se pregtesc de jocDegetele-mi sunt petaleLe deschid ca la o floare: Boboc-floareMinile le-am nclzitDe lucru sunt pregtit.Spor la lucru dragi copii!Copiii ncep s lucreze, iar eu voi oferi sprijin acolo unde va fi nevoie. n surdin se vor auzi cntece dedicate mamelor i cntece de primvar.Dup finalizarea lucrrilor, acestea vor fi expuse n sal, iar copii vor fi invitai s mearg la baie prin tranziia: nspre baie ne-ndreptmS ne splm:Dm cu ap i spunFr team.Mai curai vom fi acumDe bun seam.Rutin consolidarea deprinderilor igienico-sanitare.Am lucrat, ne-am strduitTot ce-aveam de mplinitFrumuel s se iveascBine s se-nfptuiascAcum, dup-atta trudRecompense-o s primimi pentru fiecareMunca s ne-o preuim. Se va face turul galeriei i toi copii vor fi recompensai de ctre educatoare. Pentru acordarea recompenselor se va folosi metoda Bomboana bucluca, copiii fiind solicitai s se aprecieze pentru activitile desfurate.

La finalul activitii se desfoar jocurile distractive i de micare oriceii i pisica i Ciupercua.oriceii i pisica: un copil este ales pisica, iar ceilali fac roat n jurul lui; jocul se desfoar ca un dialog muzical ntre pisic i oricei.Ciupercua copiii sunt aezai n cerc i primesc cadou de la educatoare plrii de ciupercue. Precolarii intoneaz melodia i execut micrile sugerate de text.

EVENIMENTUL DIDACTICCONINUTUL TIINIFICSTRATEGIILE DIDACTICEEVALUAREA

1. MOMENT ORGANIZATORICVoi asigura condiiile optime pentru buna desfurare a activitii: aerisirea slii de grup, aranjarea mobilierului, pregtirea materialului didactic necesar.

2. CAPTAREA ATENIEISe realizeaz la sfritul ntlnirii de diminea, prin prezentarea surprizelor venite de la Zna Primvar.ExplicaiaConversaiaSurprizaObservarea comportamentului verbal i nonverbal

3. ANUNAREA TEMEI I A OBIECTIVELOROdat cu citirea mesajului zilei anun tema activitii Cadoul pentru mama mea i obiectivele propuse ConversaiaObservarea comportamentului copiilor

4. PREZENTAREA CONINUTULUI I DIRIJAREA NVRIICopii vor fi mprii n trei grupe, aferente celor trei centre deschise pe care le vor ocupa cu ajutorul tranziiei:Unul dup altul,n rnd ne aezmUnul dup altul,Spre centre s plecm.Biblioteca:Gsete intrusul! Spune de ce nu se potrivete!Materialele folosite la acest centru sunt imagini cu anotimpul primvara printre care se gsete i un intrus (o imagine specific altui anotimp) pe care copiii trebuie s l identifice i s argumenteze de ce acesta nu se potrivete cu celelalte imagini.Art: Confecionm colierul mamei lipire- se prezint modelul i tehnica de lucru;- copiii vor lipi ct mai frumos pe linia trasat stelue colorate (diamante), pentru a obine un colier special pentru mmici;tiin: Rentregete imaginea! Puzzle cu diferite imagini specifice temei. - sunt prezentate materialele i tehnica de lucru- dup finalizarea sarcinii, copiii vor descrie imaginile obinute.Se fac aprecieri asupra modului n care copiii au lucrat.

Tranziie: Rndul iute s-l formmLng u ne-aezmi cumini s ateptmCtre baie s plecm!Prin intermediul tranziieiNoi n grup am intratLocul ni l-am ocupat (pe covor)i n linite-ateptmS aflm ce nvm! se va realiza trecerea de la activitile pe arii de stimulare la activitile pe domenii experieniale, care integreaz elemetele din Domeniul Limb i Comunicare i Domeniul Estetic i Creativ La nceputul activitilor pe domenii experieniale, copii se vor aeza pe covor, n semicerc i vor asculta cu atenie lectura educatoarei Cadoul Danielei.

ConversaiaExplicaia Problematizarea

DemonstraiaMunca independent

Exerciiul

Lectura educatoarei

Apecierea rspunsurilor copiilor

Observarea interesului copiilor pentru activitate

Aprecierea lucrrilor copiilor

Modul de executare a lucrrilor

Aprecierea rezultatelor obinute

5. ASIGURAREA RETENIEI I A TRANSFERULUII OBINEREA PERFORMANEIPentru a m asigura de faptul c precolarii au reinut ideile principale ale lecturii, voi folosi metoda Diamantului:

Anun precolarii ce urmeaz s realizeze i prin intermediul unei tranziii ne ndreptm spre atelierul de lucru. Haide dup mineine pasul bineMergem ca soldaiiBatem bine paii Mergem ca piticiiCu scufie roiiUriai noi suntemSus ne ridicm.Legnm ppuaFacem pasul mareBatem palmele n faDm din aripioare!Sare mingea sarePe doua picioarenainte i-napoiTot pe loc apoi!Suntem psreleS zburm ca eleApoi respirmi ne relaxm!Copii se aeaz n ordine la mese, unde, dup intuirea materialului de pe msue, art modelul, explic i demonstrez ce avem de fcut pentru a picta ct mai frumos florile pentru mmici.Se execut exerciiile de nclzire a muchilor mici ai minii:Umerii i vom micaSpatele vom ndreptaSus, jos, sus, josPalmele nu stau delocCi se pregtesc de jocDegetele-mi sunt petaleLe deschid ca la o floare: Boboc-floareMinile le-am nclzitDe lucru sunt pregtit.Spor la lucru dragi copii!Precolarii ncep s lucreze, iar eu voi oferi sprijin acolo unde va fi nevoie. n surdin se vor auzi cntece dedicate mamelor i cntece de primvar.Dup finalizarea lucrrilor, acestea vor fi expuse n sal, iar copii vor fi invitai s mearg la baie prin tranziia: nspre baie ne-ndreptmS ne splm:Dm cu ap i spunFr team.Mai curai vom fi acumDe bun seam.Rutin consolidarea deprinderilor igienico-sanitare.Explicaia

Metoda Diamant

Demonstraia

ExpliccaiaDemonstraiaConversaia

Expoziia lucrrilor

Evaluare continu

Observarea comportamentului nonverbal i observarea interesului copiilor pentru lectur.

6. EVALUAREA I AUTOEVALUAREA ACTIVITIITranziie Am lucrat, ne-am strduit Tot ce-aveam de mplinit Frumuel s se iveasc Bine s se-nfptuiasc Acum, dup-atta trud Recompense-o s primim i pentru fiecare Munca s ne-o preuim. Se va face turul galeriei i toi copii vor fi recompensai de ctre educatoare. Pentru acordarea recompenselor se va folosi metoda Bomboana bucluca, copiii fiind solicitai s se aprecieze pentru activitile desfurate.

Turul galeriei

Aprecieri frontale

Aprecieri individuale

Autoevaluarea

7. NCHEIEREA ACTIVITIILa finalul activitii se desfoar jocurile distractive i de micare oriceii i pisica i Ciupercua.oriceii i pisica: un copil este ales pisica, iar ceilali fac roat n jurul lui; jocul se desfoar ca un dialog muzical ntre pisic i oricei.Ciupercua copiii sunt aezai n cerc i primesc cadou de la educatoare plrii de ciupercue. Precolarii intoneaz melodia i execut micrile sugerate de text.

Jocul de grup

Aprecieri finale

Anexa 1Cadoul Danielei

Daniela este o feti frumoas i cuminte, care ateapt de azi-iarn s vin ziua de 8 Martie, ziua tuturor mamelor din lumea ntreag, pentru a-i face mamei ei cel mai frumos i mai minunat dar. Cu mare grij, a adunat civa bnui- cnd a fost la colindat cu fratele ei mai mare- i nu s-a atins de puculi, cu gndul s-i fac mamei o surpriz de ziua ei. Abia atepta s o vad pe mama zmbind cnd i va da poeta aceea roie din vitrina magazinului de lng grdini. tia c mama i dorete foarte mult acea poet, dar nu-i permitea s i-o cumpere. Copiii ei aveau nevoie ba de haine, ba de ghete, sau de creioane sau caiete...tot timpul aprea o cheltuial n plus.La grdini a aflat c se apropie ziua de 8 Martie, aa c ardea de nerbdare s mearg s-i cumpere mamei poeta roie. A spus educatoarei i colegilor despre ce vrea s fac i toat grupa a felicitat-o.Cnd a ajuns acas, i-a luat banii din puculi i a rugat-o pe Alina, verioara ei mai mare, s o nsoeasc la cumprturi- tia c nu are voie singur pe strad i la magazine.Cu banii n mn, Daniela a intrat n magazin i a rugat-o frumos pe vnztoare s-i dea poeta roie din vitrin. Pe cnd s plteasc, a aflat c poeta s-a scumpit i banii nu-i ajungeau. Aa c, a mulumit d-nei vnztoare i a ieit din magazin. Simea cum lacrimile se pregtesc s curg pe obraz, i venea s fug acas, n braele mamei care o alina ori de cte ori era suprat sau trist. Era sigur c mama are brae fermecate, care o linitesc mereu.Dar dintr-o dat, i veni o idee: s i cumpere mamei un colier. tia c mamei i place s fie cochet, aa c se ndrept mpreun cu Alina spre magazinul de bijuterii. Vnztoarea i-a artat diferite modele, care mai de care mai frumoase i mai strlucitoare, spunnd i ctcost. Fetia i-a numrat banii i i-a dat seama c nu i ajungeau nici mcar pentru cel mai ieftin colier, aa c din nou ochiorii i se umplur de lacrimi- gata gata s se rostogoleasc pe obraz. Cu glas ncet, Daniela i mulumi doamnei i iei din magazin. Oare ce s fac? ncerca s gseasc o soluie- doar mama o nvase s nu se dea btut niciodat i s mearg mai departe, chiar dac e mai greu.Deodat, privirea i-a fost atras de earfa colorat a unei domnioare frumoase care a trecut pe lng ea. Atunci, i-a venit ideea de a-i oferi mamei o earf. tia ea un magazin cu multe multe earfe, chiar lng magazinul cu bijuterii. Deja i-o nchipuia pe mama ei cu o earf verde de mtase la gt....ct va fi de frumoas! Mai frumoas dect e ea de obicei, c...da...mama ei e cea mai frumoas mam din ntreaga lume! Daniela a pornit cu ncredere spre magazin, a intrat, i a nceput s aleag- cu ajutorul vnztoarei- o earf care s se potriveasc cu ochii verzi ai mamei. n sfrit s-a hotrt, a ales una, dar cnd a aflat preul i-a numrat din nou banii i a vzut c nu-i ajung. Simea c ntreaga lume se sfrete, c nu mai gsete nicio soluie. A mulumit doamnei vnztoare, a salutat respectuos i a ieit din magazin. Cu pai mici, porni spre cas, iar lacrimile reinute de attea ori au nceput s curg pe obraz. Se simea mic, neputincioas, se gndea doar la mama ei, care era era att de bun, de frumoas i de minunat i care ar fi meritat de fapt toate poetele, toate colierele i toate earfele din lume! Iar ea nu putea s i cumpere nimic, deoarece nu avea destui bani. Lacrimile din ochii Danielei au nceput s curg mai mari...deja plngea n hohote. Cnd, deodat, auzi c cineva o strig.- Daniela! Daniela!....Era vnztoarea de la florrie, tanti Elena, care o cunotea, deoarece intrase acolo de foarte multe ori cu mama. Totdeauna cumprau o floare sau un ghiveci- mama iubea foarte mult florile. Tanti Elena a ntrebat-o de ce e trist, iar fetia i-a povestit tot ce s-a ntmplat: cu poeta, cu colierul, cu earfa, cu banii care nu erau destui... Atunci, florreasa, i-a spus Danielei c ar fi foarte frumos s i ia mamei de 8 Martie o floare. Tocmai primise flori proaspete care parc zmbeau spre feti, ateptnd s fie alese. Atunci, faa Danielei se lumin dintr-o dat i fetia a ales cea mai mare i mai frumoasa lalea, legata cu o fundi roie, a dat florresei banii, a mulumit, a salutat i a pornit repede repede spre cas, innd n mn floarea pentru mama sa. Mama o ntmpin n prag, iar Daniela, cu lacrimi de bucurie n ochi i drui mamei floarea, spunndu-i simplu: Mam drag, te iubesc! Zmbind, mama o mbri i o srut cu drag pe feti. Nu se atepta ca Daniela s i fac aa o surpriz plcut. Se simea cea mai fericit, iubit i bucuroas mam din lume.

Anexa 2