0 Proiect de Activitate Insecte Grupa Mica

25
„Cu gâzele, la bal!” Proiect de activitate integrat ă Grupa mică „Tom şi Jerry” Educatoare: Rotariu Giorgiana Ancuţa 29 Martie 2011

Transcript of 0 Proiect de Activitate Insecte Grupa Mica

Page 1: 0 Proiect de Activitate Insecte Grupa Mica

„Cu gâzele, la bal!”„Cu gâzele, la bal!”Proiect de activitate integrată

Grupa mică „Tom şi Jerry”

Educatoare:Rotariu Giorgiana

Ancuţa

29 Martie 2011

Proiect de activitate integrată

Grupa mică „Tom şi Jerry”

Educatoare:Rotariu Giorgiana

Ancuţa

29 Martie 2011

Page 2: 0 Proiect de Activitate Insecte Grupa Mica

DATA: 29.03.2011UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT : G.O.P. Nr. 1 MangaliaNIVELUL : IGRUPA : Mică „Tom şi Jerry”EDUCATOARE : Rotariu Giorgiana Ancuţa

TEMA DE STUDIU : „ Când, cum şi de ce se întâmplă? ”TEMA PROIECTULUI TEMATIC : Curcubeul primăveriiSUBTEMA PROIECTULUI TEMATIC: Freamăt de aripiTEMA ZILEI : „ Cu gâzele la bal”

FORMA DE REALIZARE : Activitate integrată (A.L.A. + A.D.E.)TIPUL DE ACTIVITATE : mixtăFORME DE ORGANIZARE : frontal, pe grupuri, individual

SCOPUL ACTIVITĂŢII INFORMATIV : formarea cunoştinţelor şi reprezentărilor despre caracteristicile mediului înconjurător real ( culoare, formă, mărime) şi fantastic ( situaţii de poveste); FORMATIV : dezvoltarea capacităţii de aplicare a cunoştinţelor, priceperilor şi deprinderilor referitoare la insecte ( alcătuire, culori, deplasare, foloase) în rezolvarea unor situaţii problematice date; dezvoltarea creativităţii şi expresivităţii diferitelor forme de limbaj artistico-plastic. EDUCATIV : educarea abilităţii de a intra în relaţie cu ceilalţi, de a comunica şi coopera, de a participa în spirit fair-play la acţiuni realizate individual şi în echipă.

Page 3: 0 Proiect de Activitate Insecte Grupa Mica

I. A.D.P. ( ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ )

ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ : „ Bun venit, prieteni noi !” RUTINE : „Sunt oaspete bun!” (deprinderi de ordine, disciplină şi autoservire)

TRANZIŢII : „Pentru bal ne aranjăm,

Cu buburuza/ albina/ fluturele zburămSpre baie cu toţii pornim

Pe flori roşii / galbene / albastre acum păşim!”

II. A.L.A. ( ACTIVITĂŢI LIBER ALESE )

1. „Pregătim balul gâzelor”

ŞTIINŢĂ „ Gâzele au culori diferite” (metoda piramidei) „ Fluturii la flori” (joc de masă Alege şi potriveşte) „ Gâzele şi umbra lor” (joc de masă Găseşte umbra)

JOC DE ROL „ Prăjituri pentru bal” „ Limonadă cu miere pentru invitaţii de la bal”

III. A.D.E. ( ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE)

D.E.C. Educaţie artistico- plastică : „ Bilet pentru balul gâzelor ”

IV. A.L.A. (ACTIVITĂŢI LIBER ALESE)

2. „Cadouri din grădina castelului” – joc de relaxare în curtea grădiniţei

Page 4: 0 Proiect de Activitate Insecte Grupa Mica

Se va realiza primirea copiilor în sala de grupă prin atingerea lor cu o baghetă

magică ce îi va ajuta să pătrundă în lumea minunată

a gâzelor.Pe parcursul

momentelor întâlnirii de dimineaţă, copiii vor afla că

vor călători prin lumea gâzelor spre un castel în

care se va organiza un bal la care vor participa şi ei, alături de noii prieteni.

Drumul spre castel va fi presărat de încercări pe

care vor trebui să le rezolve prin activităţile desfăşurate

pe tot parcursul zilei, dovedind isteţime, curaj,

prietenie şi spirit de cooperare. La bal vor fi

expuse rezultatele muncii lor.

De asemenea, vor pregăti limonadă şi prăjituri

pentru bal; vor folosi culorile învăţate anterior, precum şi cunoştinţele referitoare la

instrumente de pictat, pentru a dovedi că sunt

pictori pricepuţi ce merită a se distra, cânta şi dansa la

balul de la castel.Balul va avea loc în aer

liber, unde copiii vor aduna cadourile pentru invitaţi, vor cânta şi vor dansa în urma

rezolvării corecte a sarcinilor primite de-a lungul

activităţilor.

Se va realiza primirea copiilor în sala de grupă prin atingerea lor cu o baghetă

magică ce îi va ajuta să pătrundă în lumea minunată

a gâzelor.Pe parcursul

momentelor întâlnirii de dimineaţă, copiii vor afla că

vor călători prin lumea gâzelor spre un castel în

care se va organiza un bal la care vor participa şi ei, alături de noii prieteni.

Drumul spre castel va fi presărat de încercări pe

care vor trebui să le rezolve prin activităţile desfăşurate

pe tot parcursul zilei, dovedind isteţime, curaj,

prietenie şi spirit de cooperare. La bal vor fi

expuse rezultatele muncii lor.

De asemenea, vor pregăti limonadă şi prăjituri

pentru bal; vor folosi culorile învăţate anterior, precum şi cunoştinţele referitoare la

instrumente de pictat, pentru a dovedi că sunt

pictori pricepuţi ce merită a se distra, cânta şi dansa la

balul de la castel.Balul va avea loc în aer

liber, unde copiii vor aduna cadourile pentru invitaţi, vor cânta şi vor dansa în urma

rezolvării corecte a sarcinilor primite de-a lungul

activităţilor.

Page 5: 0 Proiect de Activitate Insecte Grupa Mica

ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ :

„Bun venit, prieteni noi !”

TIPUL ACTIVITĂŢII : formare de priceperi şi deprinderi

DURATA : 20 minute

OBIECTIVE OPERAŢIONALE : -să utilizeze formule de salut adecvate momentului zilei şi invitatului surpriză ;-să sesizeze absenţa sau prezenţa unui coleg;-să identifice simbolurile adecvate caracteristicilor zilei ( vreme, anotimp, lună).

OBIECTIV PSIHOMOTRIC : -să răspundă adecvat la comenzile motrice date.

OBIECTIV SOCIO-AFECTIV :-colaborarea cu cei din jur în realizarea activităţilor de grup

STRATEGII DIDACTICE

FORME DE ORGANIZARE : frontal, pe grupuri, individual

METODE ŞI PROCEDEE : conversaţie, dramatizare, explicaţie, joc;

MIJLOACE DIDACTICE : panou „Stupul Reginei Albinelor”, marionete- personaje

din lumea insectelor, fotografiile copiilor, Calendarul Naturii;

ETAPELE ACTIVITĂŢII :a ) Salutul

Educatoarea îi va saluta cu o baghetă magică pe copiii îmbrăcaţi în costume corespunzătoare diverselor personaje de poveste :

„Bună dimineaţa, dragi copii,În lumea insectelor începe o nouă zi.Gâze dragi interpretăm,Cu toţii să ne prezentăm!Bagheta buburuzei nu va lipsi,

Page 6: 0 Proiect de Activitate Insecte Grupa Mica

În timpul salutului ne va însoţi.”Copiii se vor saluta atingându-se pe rând cu bagheta buburuzei ( „ Bună dimineaţa,

prietenă buburuză!”). Se va realiza prezenţa şi se va specifica faptul că vor porni într-o călătorie spre un castel în care se va organiza un bal cu insecte.

-„Sperăm ca ziua petrecerii să fie însorită şi frumoasă!”( se va completa Calendarul Naturii)

b) Împărtăşirea cu ceilalţiDoi, trei copii îşi vor exprima dorinţa de a participa la petrecerea din poiană sau

speranţa ca invitaţii să se distreze. Cea mai hazlie urare se va transforma în mesajul zilei, iar preşcolarul ce a rostit-o în copilul zilei.

c) Activitatea de grup„Drumul spre castel este presărat de mai multe încercări, doar în urma rezolvării

lor fiind primiţi la bal. Să pornim şi noi la drum pe cărare, alături de invitaţii surpriză ce ni se vor alătura şi ne vor sprijini în depăşirea obstacolelor din timpul zilei. Vom zbura precum regele- fluturaş, vom munci precum regina-albină şi vom face plimbări precum prinţul- buburuză”.

d) Noutăţile zileiCopiii se vor opri la fiecare sector. Se vor intui materialele şi se vor recunoaşte. Se

vor explica sarcinile. Se va specifica faptul că drumul spre castel este nestrăbătut, ei trebuind să realizeze diverse produse pentru a le aranja pentru balul gâzelor.

TRANZIŢIE : Copiii vor trebui să identifice cărui centru de interes „aparţin”, conform insectei de

pe medalionul purtat:

„După insectele purtate ,Ghicim jocurile toate

La măsuţe ne-mpărţimŞi la lucru noi pornim!”

Page 7: 0 Proiect de Activitate Insecte Grupa Mica

1. „Din lumea gâzelor”

TIPUL DE ACTIVITATE : formare de priceperi şi deprinderiFORME DE ORGANIZARE : pe grupuri, individualDURATA : 50 minute

ŞTIINŢĂ „ Gâzele au culori diferite” (metoda piramidei) „ Fiecare gâză la floricica ei” (joc de masă Alege şi potriveşte) „ Gâzele şi umbra lor” (joc de masă Găseşte umbra)

OBIECTIVE: Să aleagă jetonul potrivit cerinţei rostite de educatoare; Să sorteze insectele corespunzătoare florilor după criteriile mărime şi culoare; Să formeze perechi cu jetoane asemănătoare (umbră- imagine color) după criteriul

formă;

STRATEGII DIDACTICE

METODE ŞI PROCEDEE : conversaţie, observaţie, explicaţie, demonstraţie,metoda Piramida;MIJLOACE DIDACTICE : planşe A3 cu piramida, jetoane cu insecte (anexa1),ghicitori (anexa 2) , flori mari si mici (roşii, galbene, albastre), siluete de buburuze, fluturi, albine, Jocul umbrelor;

JOC DE ROL

„ Prăjituri pentru bal” „ Limonadă cu miere pentru invitaţii de la bal”

OBIECTIVE: Să modeleze diverse forme folosind instrumente şi materiale variate; Să amestece miere cu apă şi lămâie în pahare, folosind linguriţa; Să lucreze îngrijit;

STRATEGII DIDACTICE

Page 8: 0 Proiect de Activitate Insecte Grupa Mica

METODE ŞI PROCEDEE : conversaţie, observaţie, explicaţie;MIJLOACE DIDACTICE : cocă, plastilină, lut, forme pentru modelat, mărgele, paiete, sclipici, pahare din plastic, linguriţe, paie pt. suc, miere de albine, apă plată, felii de lămâie, şorţuri, bonete, farfurioare, tăviţe;

TRANZIŢIELa terminarea activităţilor pe centre se vor observa produsele realizate, se va

aprecia modul de lucru. Se vor aranja pe dulăpioare elementele realizate.

RUTINACopiii se vor deplasa spre baie, recitând versurile:

„Pentru bal ne aranjăm,Cu buburuza zburăm

Spre baie cu toţii pornim,Pe flori roşii acum păşim!”

„Pentru bal ne aranjăm,Cu albinuţa zburăm

Spre baie cu toţii pornim,Pe flori galbene acum păşim!”

„Pentru bal ne aranjăm,Cu fluturele zburăm

Spre baie cu toţii pornim,Pe flori albastre acum păşim!”

Page 9: 0 Proiect de Activitate Insecte Grupa Mica

TEMA ACTIVITĂŢII : „ Bilet pentru balul gâzelor ”

DOMENIUL EXPERIENŢIAL : Domeniul Estetic şi creativ

PICTURĂ OBIECTIVE OPERAŢIONALE

COGNITIVE ŞI DE LIMBAJ :să identifice materialele puse la dispoziţie;să realizeze o lucrare individuală, utilizând diferite materiale şi tehnici;să combine culori, forme pentru pentru a obţine modelele propuse;să personalizeze lucrarea , adăugând elementul specific lui (fotografia), în vederea realizării unei lucrări estetice şi originale;

OBIECTIVE PSIHOMOTORII :să exerseze musculatura fină a mâinii, prin exerciţii de încălzire;să păstreze o poziţie corporală corectă, în desfăşurarea diferitelor acţiuni;

OBIECTIV AFECTIV :formarea gustului estetic, copilul fiind el însuşi creator de lucruri frumoase;

STRATEGII DIDACTICE

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţie, observaţie, explicaţie, demonstraţie, exerciţiul motric,

TEHNICI DE COLORARE: colorarea cu acuarele

TEHNICI DE EXPRESIE APLICATIVE: fuzionare, urma, tufuirea, ştampilare cu pictodegetare ;

MIJLOACE DIDACTICE: siluete de albină, fluture, buburză, acuarele, tempera, recipiente cu apă, pensule groase şi subţiri, trafaleţi cu model, pensule cu burete îngust şi lat, pensule cu model, pictodegetare, palete, şerveţele;

Page 10: 0 Proiect de Activitate Insecte Grupa Mica

2.„Cadouri din curtea castelului”

TIPUL DE ACTIVITATE : consolidare de cunoştinţe, priceperi şi deprinderi

FORMA DE REALIZARE: joc de mişcare

DURATA : 20 minute

OBIECTIVE OPERAŢIONALE

OBIECTIVE COGNITIVE:să adune cât mai multe cutii din curtea grădiniţei;să participe activ, în calitate de actor;

OBIECTIVE PSIHOMOTORII:să execute corect traseul aplicativ, respectând regulile jocului;să aducă la căsuţă cutiile găsite

OBIECTIV SOCIO-AFECTIV:colaborarea cu ceilalţi colegi în timpul activităţii;

STRATEGII DIDACTICE

FORME DE ORGANIZARE : frontal

METODE ŞI PROCEDEE:conversaţie, observaţie, explicaţie, joc

MIJLOACE DIDACTICE: cutii de cadouri, căsuţă

Bibliografie

Page 11: 0 Proiect de Activitate Insecte Grupa Mica

*** „Curriculum pentru învăţământul preşcolar” ( 3-6/7ani), M.E.C.I., Bucureşti, 2008 *** „Aplicaţiile noului curriculum pentru învăţământul preşcolar” – vol.I, Ed. DPH., Bucureşti, 2009 ***, Revista “Învăţământul Preşcolar” – Nr. 3- 4 / 2010, Ed. Arlechin, Bucureşti,

2010 Bane, Colleen, „Bună dimineaţa! Mă bucur că eşti aici” – Manualul cadrului didactic pentru întâlnirea de dimineaţă, Ed. Ro Media, Bucureşti, 2004 Rafailă, Elena, „Educarea creativităţii la vârsta preşcolară”, Ed. Aramis,

Bucureşti, 2002 Breben, Silvia, Gongea, Elena, Ruiu, Georgeta, Fulga, Mihaela, ”Metode

interactive de grup” -ghid metodic pentru învăţământul preşcolar, Ed. Arves, Bucureşti, 2002

Bojneag, Maria „Educaţie pastică- ghid metodic pentru învăţământul preşcolar”, Ed. Tehno- art, Petroşani, 2007.

Bărboni, Elena, Bojneag, Maria , „In lumea culorilor- caiet pentru educaţie pastică”, Ed. Tehno- art, Petroşani, 2006.

ANEXA 1

Page 12: 0 Proiect de Activitate Insecte Grupa Mica

ANEXA 2

Page 13: 0 Proiect de Activitate Insecte Grupa Mica

1. Aşază în vârful piramidei insecta ROŞIE. Spune+i numele. Cu ce zboară buburuza?

2. Aşază în cele două căsuţe insectele galbene. Cum se numeşte? Ce ştie albina să facă de mâncare?

3. Aşază în căsuţele de jos insectele albastre.Secvenţe

didactice

Elemente de conţinut Strategii didactice Evaluare

Metode şi

Mijloace

didacti

Forme de

organi

Forme

Metode

Indicatori

Page 14: 0 Proiect de Activitate Insecte Grupa Mica

procedee

ce zare

Moment organizator

ic

Crearea condiţiilor necesare bunei desfăşurări a activităţii:

Aerisirea sălii de grupă

Amenajarea spaţiului de desfăşurare a activităţii

Pregătirea materialelor (demonstrativ, distributiv)

Aranjarea copiilor în semicerc

Conversaţie

Frontal

Captarea atenţiei

După salutul de dimineaţa realizat cu ajutorul baghetei Buburuză, educatoarea realizează o dramatizare folosind trei marionete (Prinţul Buburuză, Regina Albină şi Regele Fluture) care îi anunţă pe copii despre balul de la castel.

Dramatizare

Conversaţie

Explicaţie

Bagheta- Buburuz

ăMarione

teDecor

Frontal Orală Conversaţie

Participă activ

la dialogul persona

jelor

Anunţarea temei şi

enumerarea

obiectivelor

Se explică faptul că vor utiliza în rezolvarea cerinţelor cunoştinţele referitoare la gâze,culori,primăvară. Îndeplinirea corectă a sarcinilor îi va apropia de castel şi de balul gâzelor.

Conversaţie

Explicaţie

Medalioane:

fluturi, albine,

buburuze.

Frontal Orală Conversaţie

Ascultă explicaţ

iile educato

arei.

Dirijarea învăţării şi obţinerea

performanţelor

ACTIVITATE INTEGRATĂ :„Cu gâzele, la bal!”

1. A.L.A.„Pregătim balul gâzelor”

ŞTIINŢĂ Varianta 1 „ Gâzele

au culori diferite” Copiii vor fi solicitaţi să identifice după culoare

Conversaţie

Explicaţie

Metoda Piramida

Coli A3 cu

piramidaJetoane

cu insecte

Grupuri

Individ

Orală

Acţio

Conversaţie Ascultă

explicaţiile

educatoarei

Page 15: 0 Proiect de Activitate Insecte Grupa Mica

insectele, să le poziţioneze corect în căsuţele piramidei şi să le lipească într-o poziţie corectă. Copiii se vor autoevalua cu fişa model. Educatoare va aplica pe fişă un stimulent după rezolvarea sarcinilor.

Varianta 2 „ Fluturii la flori” Copiii vor sorta după criteriile culoare şi mărime flori şi insecte şi vor realiza corespondenţa fluture mic R, G, A- floare mica R, G, A / fluture mare R, G, A- floare mare R, G, A.

Varianta 3 „ Gâzele şi umbra lor” Educatoarea cere copiilor să aşeze insectele pe umbra lor, după criteriul formă.

JOC DE ROL

Varianta 1„ Prăjituri pentru bal”

„Limonadă cu miere pentru invitaţii de la bal”

Educatoarea le prezintă copiilor materialele şi modul de lucru. Pentru varianta 1, copiii vor folosi materialele puse la dispoziţie pentru a pregăti prăjituri pentru balul gâzelor. La varianta 2 a jocului, copiii vor face limonadă cu miere şi lămâie folosindu- se de instrumentele şi materialele puse la dispoziţie.

Se va realiza evaluarea activităţii de centrele de interes, iar produsele realizate vor fi

Conversaţie

Explicaţie

Exerciţiu

Joc

Conversaţie

Demonstraţie

Explicaţie

Joc de rol

Conversaţie

Explicaţie

6 siluete de

fluturi / flori mici şi mari :

roşii, galbeni/-

e, albaştri/-

e.

suport A4 cu umbreJetoane color cu insecte

Cocă lut

coloratplastilinăforme de plastilinămărgelesclipicipahare

linguriţemierelămâie

apă platăşorţuribonete

ual

Pe grupuriIndivid

ual

Pe grupuriIndivid

ual

Pe grupuri

Individual

Frontal

nal-practi

Autoevaluare

OralăAcţional-

practică

Orală

Observaţia

Conversaţie

Exerciţiu

Coevaluare

Conversaţie

Ascultă explicaţ

iile referitoare la

regulile şi

modul de

desfăşurare a

jocurilor

Rezolva sarcinile corect

Ascultă explicaţ

iile referitoare la

regulile şi

modul de

desfăşurare a

jocurilor

Page 16: 0 Proiect de Activitate Insecte Grupa Mica

expuse pe dulapurile de la centre pentru a fi utilizate mai tarziu la etapa finală (balul).

Tranziţie:

„Pentru bal ne aranjăm,Cu buburuza zburăm

Spre baie cu toţii pornim,Pe flori roşii acum păşim!”

b)A.D.E.„ Bilet pentru balul gâzelor

DOMENIUL EXPERIENŢIAL :

Domeniul Estetic şi creativPictură

După aerisirea sălii de grupă şi aranjarea meselor de lucru, se va capta atenţia copiilor printr-un dialog legat de modul în care invitaţii se prezintă la balul de la castel. Se va specifica faptul că la bal fiecare invitat trebuie să arate la poarta castelului un bilet în formă de fluturaş, albină SAU buburuză pe care să fie lipită poza lui. De aceea, şi ei trebuie să fie pregătiţi să demonstreze că sunt pictori pricepuţi, recunoscând corect materiale de lucru, instrumente şi culori..

Intuirea materialelorCopiii vor fi solicitaţi să recunoască şi să descrie materialele de pe mese : pensule, recipiente cu apă, culori, ştampile, pictodegetare, trafaleţi, siluete suport, planşete.

Conversaţie

Observaţie

Explicaţie

Conversaţie

Observaţie

Explicaţie

Explicaţia

Exerciţiu

Problematiza-re

Flori R, G, şi A

din autocolan

t lipite între sala de grupă şi baie.

Siluete de

insectePlanşeteAcuarelePictodeg

etareTrafaletiPensule

ApăPozele copiilorLipici

Pe grupuri

Frontal

Pe grupuri

Frontal

Frontal

OralăAcţional-

practică

OralăAcţional-

practică

OralăAcţional-

practică

ConversaţieExerciţiu

Conversaţie

Exerciţiu

Ascultă explicaţ

iile educato

arei

Rezolvă corect sarcinil

e

Rezolvă corect sarcinil

Page 17: 0 Proiect de Activitate Insecte Grupa Mica

Anunţarea temeiEducatoarea explică preşcolarilor că pentru a fi primiţi la balul gâzelor, vor realiza bilete de intrare în formă de fluture, albină şi buburuză pe care la sfârşit vor lipi poza lor.

Reactualizarea cunoştinţelor-culori corespunzătoare elementelor: buburza, albina, fluturele;-tehnici de lucru: colorarea cu acuarele, fuzionare, urma, tufuirea, ştampilare cu forme;

Dirijarea învăţării- explicarea ordinii

aplicării culorilor pe planşa- suport;

- obţinerea culorilor prin amestec;

- criterii de reuşită: expresivitate, originalitate, bogăţie cromatică, acurateţe;

Asigurarea retenţiei- Se revizuieşte

subiectul lucrării (insecta, culorile sale)

Evaluarea lucrărilor- Se realizează prin

aprecieri individuale şi de grup;

-Se oferă stimulentele aduse de cei trei invitaţi, pentru încurajare şi valorificare personală.

Tranziţie:„Pentru bal ne aranjăm,

Cu albinuţa zburăm

Exerciţiul

Observaţie

Frontal

Pe grupuri

Individual

Frontal

Pe grupuriIndivid

ual

OralăAcţional-

practică

Coevaluar

eAutoevaluare

e

Ascultă explicaţ

iile referitoare la modul

de desfăşur

are a activităţ

ii plastice.Execută exerciţii

le plastice

cf indicaţii

lor şi dem.

educatoarei.Îşi

exprimă păreare

a în legătură

cu lucrarea proprie şi cele

ale colegilo

r

Page 18: 0 Proiect de Activitate Insecte Grupa Mica

Spre baie cu toţii pornim,Pe flori galbene acum

păşim!”Asigurarea feed-back-

ului

Bilete pentru bal fiind realizate, balul se poate organiza. Doar că, pentru că dimineaţă au demonstrat ce buni oaspeţi ştiu să fie, vor mai trebui să ia pentru bal şi câteva cadouri. Acestea, după cum ne spune Regina Albină, sunt pe undeva prin grădiniţă, dar fiind prea mari pentru nişte insecte mititele ca ele, au nevoie de ajutorul copiilor pentru a le aduna şi pentru a le duce la castel.

Conversaţie

Demonstraţie

Joc de mişcare

Casetofon

CD Audio

Frontal

Individual

Orală

Acţional-

practică

Exerciţiu

Observaţia

Execută corect parcurs

ul aplicati

v, revenmi

nd cu fiecare

cadou la castel.

Evaluarea performanţ

e-lor

Copiii vor fi apreciaţi pentru modul de realizare a sarcinilor de pe parcursul zilei. Vor fi recmpensaţi cu stimulente aduse de cei trei prieteni.

Conversaţie

Frontal

Individual

Orală Conversaţie

Încheierea activităţii

Balul se va desfaşura pe holul grădiniţei sau, daca vremea permite, in curte unde copiii vor cânta şi vor dansa..

bomboane