0 4 Proiect Inspectie

download 0 4 Proiect Inspectie

of 11

description

PROIECT

Transcript of 0 4 Proiect Inspectie

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

Proiect de activitate integrata

Inspectie- gradul didactic II Gradinita cu program normal Sugag

Prof. inv. prescolar: Nicoara Nicoleta

An scolar: 2012- 2013

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA FLORI PENTRU MAMA !

Gradinita P.N. Sugag Data : 08 .03.2013 Nivel : I

Grupa : mica Buburuzelor

Educatoare: Nicoara Nicoleta Tema anuala:Cu ce si cum exprimam ceea ce simtim?

Tema saptamanala: De ziua mamei! Tema: Flori pentru mama!

Forma de realizare: Activitate integrata ADP+ ALA1+ ADE(DS+DOS)+ALA2 ADE:DS +DOS

DS: Flori pentru mama ! formarea unor

grupe de obiecte dupa criteriul culoare; DOS: Vaza cu flori - lipire - Activitate practica

ALA 1 : Arta Flori pentru mama!(colorare/pictura)

Constructii Flori daruite mamei

Joc de masa Imbracamintea mamei- sortare de imagini Tipul activitatii: Verificare si consolidare de cunostinte

Durata: o zi

Forma de organizare: frontal, individual.. Mijloc de realizare : joc didactic

Scopul activitatii: Consolidarea deprinderii de a forma grupe de obiecte dup anumite criterii;

Consolidarea deprinderii de a separa un obiect sau mai multe dintr-un grup; Verificarea numaratului in limitele 1- 2; Formarea si consolidarea unor abiliti practice specifice nivelului de dezvoltare (asamblare, lipire, decorare ) ; Dezvoltarea gandirii creatoare, a atentiei voluntare si a unor trasaturi de caracter (perseverenta); Educarea gustului estetic;

Obiective operationale: ADE:

DS: - Activitate matematica Sa formeze grupe de obiecte dupa criteriul cerut;

Sa recunoasca culoarea fiecarei flori;

Sa numere corect in limitele 1- 2;

Sa foloseasca un limbaj matematic adecvat;

DOS:- Activitate practica:

Sa foloseasca corect tehnicile de lucru insusite anterior(lipire); Sa aplice indicatiile educatoarei privind ordinea etapelor de lucru in vederea realizarii temei; Sa coopereze cu colegii in realizarea lucrarii;ALA:

1) Activitati pe centre de interes: Arta: - Sa coloreze in contur;

- Sa aplice culoarea pe suprafata de lucru fara sa depaseasca conturul;

- Sa foloseasca culorile adecvate;

Constructii: - Sa uneasca diverse figurine pentru a constitui o floare; - Sa recunoasca partile componente ale unei flori; Joc de masa: - Sa reconstituie o imagine, atasand anumite jetoane ; - Sa lucreze in echipa; Strategii didactice: a) Metode si procedee: conversatia, explicatia, exercitiul, problematizarea, observatia, expunerea, demonstratia, jocul, Turul galeriei; elemente de joc: surpriza, aplauzele, manuirea materialelor, miscarea; b) Material didactic:

Intalnirea de dimineata: panoul Astazi sunt prezent , buburuze cu fotografia copilului, calendarul naturii, jetoane cu zilele saptamanii, starea vremii;

Constructii: cuburi de diferite marimi, culori, forme;

Arta: fise cu imagini cu flori, creioane colorate, acuarele, pensule, pahare apa; Joc de masa: jetoane cu diverse obiecte de imbracaminte; Activitate matematica: flori de diverse culori: galbene, rosii, portocalii, albastre, vaze colorate pentru flori, ecusoane cu flori;

Activitatea practica: lucrarea model, felicitari colorate, vaze, flori colorate, lipici;

c) Forme de organizare: frontal, individual; Resurse: - Umane: educatoarea si grupa de copiii;

- Temporale: o zi

BIBLIOGRAFIE:

Curriculum pentru invatamantul prescolar 3-6/7 ani,2008; Preda,Viorica,Invatarea bazata pe proiecte,Editura Arves,Craiova,2009;

Activitatea integrata in gradinita ghid metodic,Editura DPH,Bucuresti,2008;

Revista Invatamantul Prescolar Nr.1-2/2011,Editura Arlequin,Bucuresti,2011; Neagu,Mihaela;Beraru,Georgeta,Activitati matematice in gradinita,Editura ASS,1995;

tefania Antonovici,Cornelia Jalb,Gabriele Nicu Jocuri didactice pentru activiti matematice in gradini-culegere,

Editura Aramis,Bucureti , 2005

Programa activitailor instructiv educative n gradinia de copii,Bucuresti,2005;

SCENARIUL ZILEI Intalnirea de dimineata: Debuteaza cu:I. Salutul: Dimineata a sosit Toti copiii au venit.

In cerc sa ne adunam

Si frumos ne salutam.

Buna dimineata buburuzelor! Ma bucur ca ne reintalnim

A-nceput o noua zi,

Buna dimineata, copiii! Bun dimineaa, eu sunt buburuza Ariana, salutul curgnd firesc de la o margine la alta a semicercului ntr-o atmosfer de relaxare i bun dispoziie II Prezenta: Dupa ce ne-am adunat

Si frumos ne-am salutat

Colegii ne-am intalnit;

Cine oare n-a venit? Se verifica copiii absenti, la panoul cu buburuze; fiecare copil isi pune buburuza cu poza lui inscriptionata pe panou. Buburuzele care raman pe masuta semnifica absentii din ziua respectiva. III Calendarul naturii:

Se lucreaza pe panou:

In ce anotimp suntem?

Ce zi a saptamanii este astazi? Cum este vremea? (Copiii afiseaza imagini reprezentative pentru ziua in curs). Se anunta copiii orarul activitatii de astazi la capatul careia ii asteapta mari

surprize. Dar pentru aceasta va trebui sa rezolve mai multe sarcini.

Se anunta obiectivele zilei:

va trebui sa lucram pe centre de activitate; va trebui sa jucam un joc matematic; va trebui sa realizam o felicitare pentru mame Vaza cu flori; si, dupa cum spune un proverb romanesc:Dupa munca si rasplata, la final veti primi si recompense meritate! Rutine: Imi astept randul- deprinderea de a avea rabdare la spalatul pe maini, inainte de micul dejun.. Tranzitie: Daca vesel se traieste!- joc cu text si cant. La centre, copiii vor colora/ picta fise cu diferite flori, vor construi cu ajutorul unor figurine colorate mai multe flori si vor gasi jetoanele potrivite cu imbracamintea mamei. Dupa expirarea timpului de lucru, se evalueaza rezultatele activitatii independente, prin metoda Turul Galeriei, se realizeaza expozitia si se ofera feedback pozitiv.

Tranzitie: Bat din palme: clap- clap- clap

Din picioare: trap, trap, trap,

Ne-nvartim, ne rasucim

Si la locuri noi pornim ! joc cu text si cant; In cadrul Domeniului Stiinte, la activitatea matematica, copiii vor numara florile pentru mama atat cat stim, in limitele 1-2, apoi le vom sorta dupa criterul culoare; Tranzitie : Cate unul pe carare joc cu text si cant. Domeniul Om si Societate activitate practica: copiii vor lipi vaza si

florile pentru a realiza vaza cu flori pentru mama.

EVENIMENTUL

DIDACTICCONTINUTUL STIINTIFICSTRATEGII DIDACTICEEVALUA-RE

METODE SI PROCEDEEMIJLOACE DE INVATAMANTFORMA DE ORGANI-ZARE

1.Moment organizatoric

Asigurarea unui climat educational favorabil;

Pregatirea materialului necesar pentru activitatile propuse;

Intrarea ordonata a copiilor in sala de grupa;Conversatia ;Toate materialele necesare;Observarea comportamen-tului copiilor

2. Captarea atentiei

n sal la noi a venit Ghiocel care este foarte suprat deoarece el a primit n dar de la Zna Primavara un cos cu flori, de culori diferite, dar care sunt amestecate si nu stie sa le grupeze dupa culoare si sa le numere, asa cum Primavara i-a cerut. Cum Ghiocel este foarte ordonat si ascultator, vrea sa le aseze in vaze dupa criteriul culoare.

,,Eu sunt Ghioceli sunt suprat niel.Florile s-au ncurcat

Culorile s-au amestecat

i v rog dac putei

Pe culori s le punei

-Vrei s l ajutm pe Ghiocel?

-Ce a primit Ghiocel in co? Daca sunteti de acord sa il ajutam, el are pregatite mai multe flori pentru voi, pe care m-a rugat sa vi le pun in piept si astfel toti vom fi niste flori.Surpriza;

Expunerea ;Flori;Cos;Scrisoare;

Frontal;Stimularea interesului pentru activitate;

3. Anuntarea temei si a obiectivelor activitatii

Dragi copii, Ghiocel a ajuns la noi intr-un moment bun, deoarece noi stim sa numaram. Astazi, la activitate matematica ne vom juca cu florile primite de Ghiocel de la Zana Primavara cu scopul de a-l ajuta pe acesta sa nu mai fie suparat, sa le poata numara corect si grupa dupa criteriul culoare, asa cum Zana Primavara l-a rugat. Dupa indeplinirea acestor sarcini Ghiocel ne roaga sa lipim aceste flori in vaze, pe care sa le daruim mamelor noastre.Expunerea;

Explicatia;Frontal;Stimularea interesului pentru activitate;

4. Explicarea si demonstrarea jocului

5. Complicarea jocului6. Incheierea activitatii7. Intuirea materialului didactic8. Explicarea si demonstrarea modului de lucru9. Executarea temei de catre copii

10.Incheierea activitatii

A)Prezentarea regulilor jocului

Pentru ca jocul nostru sa fie mai frumos iar Ghiocelul multumit, va trebui s venii la mine cnd suntei chemai i s puneti florile de culoare rosie n vaza rosie, cele de culoare albastra in vaza albastra, cele galbene in vaza galbena, iar cele portocalii, in vaza portocalie. De asemenea, va trebui sa numaram cate flori am pus in fiecare vaza.Va trebui sa rspundei corect n propoziii i s spunei ce grupe de flori ai format.B)Jocul de proba

Va fi efectuat de un copil pentru a vedea dac regulile jocului au fost inelese.

-Alege toate florile de culoare albastra si pune-le in vaza corespunztoare!

-Ce ai format aici?

-Eu am format grupa florilor de culoare albastra.C) Desfasurarea propriu-zisa a jocului Copii vor veni pe rnd i vor ndeplini sarcinile cerute. Vor aeza florile in vaze n funcie de culoare, vor denumi grupele formate- grupa florilor de culoare rosie, grupa florilor de culoare albastra, grupa florilor de culoare galbena si grupa florilor de culoare portocalie..

La cererea Ghiocelului vor trebui sa si numere florile din vaze. Voi insista asupra exprimrii corecte dar i asupra folosirii unui limbaj matematic adecvat.

Se.va face prin gruparea copiilor, in functie de culoarea florii din piept. Voi stabili patru unghiuri in sala de grupa si le voi cere: florile rosii se grupeaza aici, cele albastre aici, cele galbene aici, iar cele portocalii aici. Vor fi implicai ct mai muli copii n desfaurarea jocului.

Copiii vor fi ncurajai cu aplauze.

Ghiocelul le va multumi copiilor pentru ce l-au invatat, pentru faptul ca l-au ajutat sa-i indeplineasca dorinta Zanei Primavara, promitandu-le ca va merge si la alte gradinite sa desfasoare acest joc si cu alti copii.

Se va face fixarea activitatii si aprecieri asupra participarii si comportarii copiilor la activitate

(Copiii vor primi stimulente flori de culorile preferate de ei).

- Copiii, priviti ce mi-a lasat mie Ghiocelul, la plecarea din gradinita noastra: ( voi pune intr-o vaza cate o floare din fiecare culoare cu care ne-am jucat la matematica ).

- Ce ziceti, sunteti de acord sa lipim si noi vaza cu aceste flori, pentru a le darui mamelor cu ocazia zilei lor?Tranzitie : Cate unul pe carare- joc cu text si cant. Se aseaza copii la masute. Cer fiecaruia sa identifice si sa denumeasca materialele primite in cosulete. Prezint lucrarea model.

Le voi explica ordinea in care lipim floricelele, cu ce element incepem, pe ce parte a materialului aplicam lipiciul, aceste explicatii fiind insotite in paralel de o demonstratie.

Se efectueaza exercitii de incalzire a muschilor mici ai mainilor:

Umerii i vom mica / spatele vom ndrepta,

sus - jos, sus - jos, / pentru a lipi frumos.

Mna lebd o fac / Care d mereu din cap,

Lebedele-n jur privesc./ Minile eu le rotesc.

Palmele nu stau de loc / Ci se pregtesc de joc,

Degetele-mi sunt petale/ Se deschid precum o floare. Boboc-floare se trece la realizarea propriu-zisa a lucrarii.

In timp ce copiii executa lucrarile, eu voi trece pe la fiecare pentru a-i indruma, stimulandu-le increderea in fortele proprii, incurajandu-i.

Dupa expirarea timpului de lucru se organizeaza o expozitie si se ofera feedback pozitiv. Vom aprecia lucrarile cu momentul Turul galeriei. Voi face aprecieri generale asupra desfasurarii activitati. Ziua se va incheia cu miscare, o hora jucata pe un cantecel vesel de primavara. Explicatia;

Exercitiul;

Instructajul verbal;

Exercitiul;Conversatia;

Exercitiul;

Explicatia;

Exercitiul;Conversatia;Exercitiul;Conversatia;Expunerea;Explicatia;

Demonstratia;Exercitiul;Lucrul individual;

Flori;Vaze de diferite culoriVaza cu flori;Lucrarea model;

Felicitare, flori, vaze, cosulete;Coli colorate;

Lipici;

Vaze;

Flori;

Stimulente;Frontal;

Individual;

Frontal;

Individual;Individual;Selectarea florilor de culoare rosie, albastra, galbena, respective portocalie.Aprecierea rezolvarii corecte a sarcinilor date;

Aprecierea rezolvarii corecte a sarcinilor date;

Aprecierea rezultatului activitatii;

PAGE 2