0 1 Proiect de Lectie Mem

download 0 1 Proiect de Lectie Mem

of 8

Transcript of 0 1 Proiect de Lectie Mem

PROIECT DE LECIE

PROIECT DE LECIEDATA : 28 februarie 2013COALA: Gimnazial Sf. NicolaeCLASA: pregtitoare DPROF. NV. PRIMAR: Scorei Eliza CristinaUNITATEA TEMATIC: Povestile florilorARIA CURRICULAR: Matematica si explorarea mediuluiDISCIPLINA: Matematica si stiinte ale naturiiDOMENII INTEGRATE: Matematica si explorarea mediului/ Comunicare in limba romanaSUBIECTUL LECIEI: Plante-parti componente ale plantelorFORMA DE REALIZARE: activitate integratTIPUL ACTIVITII: verificarea i consolidarea cunotinelorCOMPETENE SPECIFICE:Matematica si explorarea mediului:1.1. Recunoaterea numerelor n concentrul 0-10

1.4.Identificarea cardinalului unei mulimi la care s-au adugat/scos 1-2

elemente3.2.Manifestarea curiozitii pentru observarea unor fenomene/procese/structuri

repetitivesimple din mediul apropiat, n scopul identificrii unor regulariti;

Comunicare in limba romana:1.5. Manifestarea curiozitii fa de receptarea semnificaiei mesajelor orale,

n contexte de comunicare cunoscute

2.3. Participarea la dialoguri scurte, n situaii de comunicare uzualOBIECTIVE OPERATIONALE:

S recunoasc cifrele n concentrul 0 10 in diferite situatii ;

S asocieze cifrele 0-10 cu numrul de elemente corespunztor al unei mulimi; S lucreze n grup respectnd regulile jocului.SRATEGII DIDACTICE: METODE I PROCEDEE: conversaia, explicaia, problematizarea, jocul Bingo, exercitiul, observaia, munca in grup; RESURSE MATERIALE: fie de grup, bol, bile(bilete), carioci, plan de plutjetoane cu animale,planes cu animale. FORME DE ORGANIZARE: frontal, in grup; FORME SI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematic, aprecieri verbale, analiza produselor activitii; RESURSE TEMPORALE: 35 minute + 15 minute activitti n completare

BIBLIOGRAFIE:

- Programa colar pentru clasa pregtitoare, Ministerul Educaiei, Cercetrii, Tineretului i

Sportului, Bucureti, 2012;

- Neagu, Mihaela, Mocanu, Mioara- Metodica predrii matematicii n ciclul primar, Editura

Polirom, Bucureti, 2007;

- Iordanche Crstina, Ionescu Maria- Numrm, calculm, despre mediu nvm, Editura

Booklet, Bucureti, 2012.ETAPELE

INSTRUIRII/

DOZAREA C.S.CONINUTUL INFORMAIONAL AL LECIEISTRATEGII DIDACTICE EVALUARE

Activitatea propuntoruluiActivitatea elevilorMetode i procedeeMijloace de invatareForme de

organizare

1. Moment organizatoric

Organizeaza spaiul i climatul educativ ntr-un mod optim desfurrii activitii propuse.Ii ocup locul n bnci.Frontal

2. Captarea ateniei

MEM1.1

Atrage atenia ilor ca Zana Primavara a pregtit pentru ei o prob. Citeste proba lasata de zana: rezolva puzzelul si descrie ce imagine ai obtinut

Imparte elevii in cinci grupe. fiecare grupa va trebui sa isi aleaga un lider, lider ce va atrage unul din plicurile aflate pe catedra.

Afiseaza la tabla planse cu diferite flori specifice anotimpului primavara.

In interiorul plicului se gasesc partile componente ale unui puzzle.

Puzzelul prezinta diferite plante specifice anotimpului primavara: ghiocel,viorea,narcisa, lalea, zambila.

Solicita rezolvarea probei lasate de Zana Primavara.Sunt atenti la activitatea propusa.

Raspund la provocarea lansata de Zana Primavara

Isi aleg liderii grupelor.

Liderii extrag plicurile.

Efectueaza sarcina impusa de proba.

Descopera si identifica florile din puzzleConversatia

Exercitiul

Munca in grupeFrontal

Observarea sistematica

Aprecierea verbal

Reactualiza-rea cunotinelor nsuite anterior

5OC1

OC2

OA1Grupele gata formate vor purta numele florii descoperite in puzzle.

Fiecare grupa va desemna un explorator care va iesi la tabla si va identifica partile componente ale plantei invatate anterior- radacina, tulpina, frunze.Elevii risi aleg un explorator, iar acesta va prezenta si va identifica la tabla partile componente anterior invatateexerciiul,

explicaiaVideoproie-ctor

LaptopFrontal

Individual

3.Anunarea

temei si a obiectivelor

Comunic n limbaj accesibil elevilor obiectivele leciei.Enun titlul leciei de azi: Plante- pri componente ale plantelorAsculta cu atentie.

Explicaia

Conversaia frontal

4. Dirijarea nvrii

CLR

1.5

2.3

MEM1.1.

1.4

3.2 Propune elevilor o poezie:Din ce este alctuit o plant?

Din smna mic, mic,

Crete o plant voinic.

n pmnt e rdcina,

Afar crete tulpina,

De pe ea cresc ramuri verzi,Apoi frunze i flori. Vezi?Frunzele-i gtesc mncare,Si din floare fructul apare.

Plecand de la poezie se fac predictii cu privire la restul partilor componente ale plantelor ce urmeaza a fi invatate in noua ora-flori,fructe,seminteLanseaza un joculet: Ne jucam, numaram, semintele le invatam!Scopul:

sa identifice diferitele tipuri de seminte din pahare;

sa identifice corect numarul semintelor din pahare;

sa efectueze corect operatii de adunare si scadere in concentrul 0-10;Sarcina didactica:Identificarea diferitelor tipuri de seminteRegulile joculuiElevii vor fi mprii n cinci grupuri.

Trei elevii numii de cadrul didactic din fiecare grup se vor ridic pe rnd n picioare i vor preciza rspunsul cerut de catre cadrul didactic.

Grupul care adun ct mai multe rspunsuri corecte ctig.Elemente de joc :

ateptarea, surpriza, aplauzele.Mijloace didactice: pahare cu diferite tipuri de seminte, desenul grafic de pe tabl care ine evidena rspunsurilor corecte si incorecte.Desfaurarea jocului: Elevii vor fi mparii n cinci grupe . Fiecare grup i alege un lider si un nume.

Fiecarui grup de elevi i se va cere s identifice diferitele tipuri de seminte aflate in pahare si sa le numere.

Cadrul didactic va face un tabel pe tabl i le va preciza elevilor c va nota cu litera F mare de tipar rspunsul greit i cu litera A mare de tipar rspunsul corect.

Exemplu :Grupul I/

Clopoeii

Grupul II/

Vitejii

Grupul III/

ZmeiiTotalF- rspuns greit

C- rspuns corectDiferiti elevii din fiecare grup trebuie s raspunda la intrebarile propuse de cadrul didactic.

Ex: Ce tipuri de seminte recunosti in pahar?

Cate seminte de fasole ai in pahar?

Daca tu ai 5 boabe de fasole si vine un coleg si iti ia 2, cu cate mai ramai?Cadrul didactic va nota pentru fiecare grup n parte rspunsurile la tabla.

Grupul care adun cat mai multe rspunsuri corecte ctig.

Aleg cate un jeton si formeaza grupele.

Asculta cu atentie regulile jocului.

Incep jocul.

Conversatia

ExplicaiaJocul

frontal

frontal

In grup

Observarea sistematica

Observarea sistematica

Analiza raspunsurilor

5. Obinerea performanei

MEM

1.4Propune elevilor un xxperiment- plantarea semintelor si bulbilor in jardiniere pentrua putea observa direct etapele prin care trece o planta in crestere si dezvoltare.

Experimentul se va intinde pe mai multe saptamani, iar rezultatul acestuia va fi trecut in jurnalul plantelor din jardiniera.

Noteaza in jurnal prima etapa din viata unei plante.Lucreaza cu material intuitiv.Problematiza-rea

individual

Observarea sistematica

6. ncheierea

leciei

CLR

2.3Fac aprecieri generale i individuale asupra participrii elevilor la lecie, iar echipa ctigtoare va primii cate o fata zambitoare. Ascult aprecierile facute.

Primesc bucurosi stimulenteleConversaia

frontal

Aprecierea verbal