MEM - 26 Martie 2015

16
Proiect didactic Data: 26 martie 2015 Unitatea de învățământ: C. T. E. Tc. „Gh. Mârzescu”, Iași Clasa: pregătitoare B Propunător: Mirlescu Ecaterina Aria curriculară: Matematică şi Ştiinţe ale naturii Disciplina: Matematică şi explorarea mediului Unitatea tematică: Țara mea Subiectul lecţiei: Adunarea şi scăderea în concentrul 0 – 10 cu 2 unităţi, prin numărare Tipul lecţiei: recapitulare și consolidare Forma de realizare: activitate integrată Discipline integrate: DP Competențe specifice : 1.1. Recunoașterea numerelor în concentrul 0 -10; 1.2. Compararea cardinalelor unor multimi având cel mult 10 obiecte; 5.1. Sortarea/clasificarea pe baza unui criteriu dat; 5.2. Rezolvarea unor situații problemă în care intervin operații de adunare și scădere cu 2 unităti în concentrul 0-10; 3.2. Manifestarea curiozității pentru observarea unor fenomene/procese/structuri repetitive simple din mediul apropiat, în scopul identificării unor regularități; 3.3. Manifestarea grijii pentru comportarea corectă în relație cu mediul natural si social; 3.6 Observarea corpurilor, fenomenelor, evenimentelor din realitatea imediată. Competențe integrate: DP 2.1. Recunoașterea emoțiilor de bază raportate la experiențele de viață trăite Competenţe specifice: Matematică şi explorarea mediului 1.3. Sesizarea magnitudinii unui număr în concentrul 0 – 10, folosind poziționarea pe axa numerelor 5.2. Rezolvarea de probleme în care intervin operații de adunare sau scădere cu 1-2 unități în concentrul 0 – 10, cu ajutorul obiectelor. Comunicare în limba română 1.2. Recunoașterea unor detalii dintr-un mesaj scurt, rostit clar și rar. Dezvoltare personală

description

Adunarea si scaderea in concentrul nr 0 - 10

Transcript of MEM - 26 Martie 2015

Page 1: MEM - 26 Martie 2015

Proiect didactic

Data: 26 martie 2015Unitatea de învățământ: C. T. E. Tc. „Gh. Mârzescu”, IașiClasa: pregătitoare BPropunător: Mirlescu EcaterinaAria curriculară: Matematică şi Ştiinţe ale naturiiDisciplina: Matematică şi explorarea mediuluiUnitatea tematică: Țara meaSubiectul lecţiei: Adunarea şi scăderea în concentrul 0 – 10 cu 2 unităţi, prin numărareTipul lecţiei: recapitulare și consolidare Forma de realizare: activitate integratăDiscipline integrate: DPCompetenţe specifice :

1.1. Recunoașterea numerelor în concentrul 0 -10;1.2. Compararea cardinalelor unor multimi având cel mult 10 obiecte; 5.1. Sortarea/clasificarea pe baza unui criteriu dat;5.2. Rezolvarea unor situații problemă în care intervin operații de adunare și scădere cu 2 unităti în concentrul 0-10;3.2. Manifestarea curiozităţii pentru observarea unor fenomene/procese/structuri repetitive simple din mediul apropiat, în scopul identificării unor regularităţi;3.3. Manifestarea grijii pentru comportarea corectă în relație cu mediul natural si social; 3.6 Observarea corpurilor, fenomenelor, evenimentelor din realitatea imediată.

Competenţe integrate:DP 2.1. Recunoaşterea emoţiilor de bază raportate la experienţele de viaţă trăite

Competenţe specifice: Matematică şi explorarea mediului

1.3. Sesizarea magnitudinii unui număr în concentrul 0 – 10, folosind poziţionarea pe axa numerelor5.2. Rezolvarea de probleme în care intervin operaţii de adunare sau scădere cu 1-2 unităţi în concentrul 0 – 10, cu ajutorul obiectelor.

Comunicare în limba română1.2. Recunoaşterea unor detalii dintr-un mesaj scurt, rostit clar şi rar.

Dezvoltare personală2.2. Identificarea şi aplicarea regulilor de comunicare specifice în activitatea şcolarăObiective operaţionale:

O1 – să precizeze vecinii unui număr dat, din concentrul 0-10;O2 – să numere crescător şi descrescător în concentrul 0-10;O3 – să compare perechi de numere naturale mai mici decât 10;O4 – să identifice operația de adunare și scădere care rezolvă situația problemă în concentrul 0 – 10;O5 – să alcătuiască probleme orale după imagini date;O6 – să participe activ la lecţie.

Strategia didactică Metode şi procedee didactice: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, jocul didactic,

problematizarea, munca independentă. Mijloace didactice: imagini,material distributiv pentru fiecare copil, fişă de muncă independentă,

cariocă, numărători; Forme de organizare:

Page 2: MEM - 26 Martie 2015

Resurse: umane: 15 elevi; temporale: 35 minute + 15 minute activitate recreativă;

Bibliografie:1. M.E.C.T.S., Programa şcolară pentru disciplina Matematică şi explorarea mediului – clasa

pregătitoare, Bucureşti, 29.03.2012;2. Manea, Alexandra, Matache, Claudia, Ioan, Liliana, Ruse, Clara, Ghid practic pentru clasa

pregătitoare, Editura Delta Cart Educaţional, Piteşti, 2012;3. Dumitru, Alexandrina, Dumitru, Viorel-George, Activităţi transdisciplinare pentru grădiniţă şi

ciclul primar – jocuri didactice, Editura Paralela 45, Piteşti, 2009.

Page 3: MEM - 26 Martie 2015

Desfășurarea activității

Nr. crt.

Etapele lecțieiOb. Op.

Conținut instructiv – educativ

Timp

Strategii didactice

EvaluareMetode și procedee didactice

Mijloace didactice

Forme de organizare

1.Moment

organizatoric

Aerisirea sãlii de clasã şi pregătirea materialului didactic necesar pentru buna desfăşurare a lecţiei.

2.Reactualizarea cunoştinţelor

- Ce temă a avut lecţia noastră de săptămâna trecută?

conversația

3.Captarea atenţiei

Voi lipi pe tablă câteva planșe. (ANEXA 1) Joc:

«  De versuri ne ajutăm, probleme rezolvăm, adunare si scădere învătăm! »

jocul didactic

fișe de lucru frontal

4.Anunţarea

conţinutului şi a obiectivelor

Se anunţă titlul lecţiei: Adunarea şi scăderea în concentrul 0 – 10 cu 2 unităţi, prin numărare.Se prezintă elevilor obiectivele lecţiei: veţi preciza vecinii unui număr dat, veţi număra crescător şi descrescător în concentrul 0-10, veţi compara perechi de numere naturale mai mici decât 10, veţi efectua adunări şi scăderi cu 1-2 unităţi în concentrul 0-10 compunând probleme după imagini și exerciții participând activ la lecţie.

conversația frontal

5.Dirijarea învăţării

Voi împărți elevilor o fișă de lucru, pe care o vom rezolva împreună. (Anexa 2.

conversațiaexercițiul

fișe de lucru frontal

6.Obținerea

performanțeiElevii vor lucra exercițiilede pe fișa de lucru. (Anexa 3) exercițiul fișă de lucru individual

7.Activitate recreativă

Le împart elevilor fise de lucru (ANEXA 4) conversațiaexplicațiaexercițiul

fișe de lucru individual

8.Încheierea activității

Se fac aprecieri colective şi individuale asupra modului de lucru şi a participării la activitate în general.Elevii vor primi buline.

conversația buline frontal

Page 4: MEM - 26 Martie 2015

Anexa 1

Page 5: MEM - 26 Martie 2015
Page 6: MEM - 26 Martie 2015

Dis de dimineață ,9 vrăbii concertează .

Page 7: MEM - 26 Martie 2015

2 iată au zburatCâte triluri n-au uitat?

Facem tumbe, ne jucăm, Ia să-mi spuneți de ghiciți Pe Mitică îl salvăm, Câți arici au fost aici ?

Page 8: MEM - 26 Martie 2015

Căci Ciuperca lacomă,Să coboare-l împiedică

La poarta Reginei Mari,Stau de pază 2 bondari.Pentru toamnă, pentru iarnă, 8 albine aduc hrană.

Page 9: MEM - 26 Martie 2015

Ia ghicește daca știi,Câte albine în stup vor fi?

Șoricioaica și cinci pici,Zburdă veseli pe aici.2 se ascund în găurici,Câți rămaseră ghiciți?

Page 10: MEM - 26 Martie 2015
Page 11: MEM - 26 Martie 2015

In grădina primăverii Erau 7 zambiluțe.Din pământ, Florina scoate2 zambile pătate.Câte flori mai sunt acu’ ?Haide, socoteste, tu !

Page 12: MEM - 26 Martie 2015

ANEXA 2

1. SCRIE CIFRELE CARE LIPSESC:

6 8 5 3 0 2 3 1

9 7 2 0 10 8 3 5

2. SCRIE VECINII NUMERELOR:

4 7 1 8

3 9 5 2

ANEXA 4

Colorează respectând codul:

Page 13: MEM - 26 Martie 2015

ANEXA 3 Numele şi prenumele: ________________________________ Data: _____________

FISA DE LUCRU5 + 3 = 2 + 7 = 6 + 1 = 4 + 5 =

3 + 5 = 7 + 2 = 1 + 6 = 5 + 4 =

8 - 5 = 9 - 2 = 7 - 6 = 9 - 4 =

8 - 3 = 9 - 7 = 7 - 1 = 9 - 5 =1. Calculaţi:

1 + 2 = 3 + 6 = 4 + 3 = 2 + 5 =

2 + 1 = 6 + 3 = 3 + 4 = 5 + 2 =

3 - 1 = 9 - 3 = 7 - 4 = 7 - 2 =

3 - 2 = 9 - 6 = 7 - 3 = 7 - 5 =

2. Uniţi picătura de ploaie cu norul potrivit:

Page 14: MEM - 26 Martie 2015

3. Completaţi cu semnul + sau – , pentru ca egalităţile să fie adevărate:

7 3 = 10 7 5 = 2 1 1 = 2

8 4 = 4 4 2 = 6 2 2 = 2

3 5 = 8 6 5 = 1 7 4 = 3

10 0 = 10 2 8 = 10 9 5 = 4

2 6 = 8 5 4 = 1 5 5 = 10

66

9 - 39 - 3 1 + 91 + 9 3 + 63 + 6

2 + 12 + 1

6 - 56 - 5

4 + 14 + 1

10 - 210 - 2 9 - 19 - 1

101088

55 22 99

1 - 1 1 - 1

5 - 35 - 3

11 3388

00