VIII, Baltagul

9
PROIECT DIDACTIC DATA UNITATEA DE INVATAMANT: CLASA: a VIII a PROFESOR: ARIA CURRICULARA: Limba si comunicare DISCIPLINA: Limba şi literatura română SUBIECTUL: M. SADOVEANU-„BALTAGUL-ROMANUL VITORIEI ŞI AL VICTORIE" TIPUL LECŢIEI: aprofundare şi sistematizare DURATA:50’ COMPETENŢE SPECIFICE: 1.1 -înţelegerea semnificaţiei generale a mesajului oral,sesizând progresia şi coerenţa ideilor exprimate; 1.5 aplicarea principiilor ascultării active în manifestarea unui comportament comunicativ adecvat; 2.4 îmbinarea corectă a elementelor verbale cu cele nonverbale în cadrul mesajului oral; 2.5 captarea şi menţinerea atenţiei interlocutorului prin modul de prezentare a mesajului; 3.1 dovedirea înţelegerii unui text literar sau nonliterar,pornind de la cerinţe date; 4.1 -redactarea diverselor texte,adaptându-le la situaţia de comunicare concretă; OBIECTIVE OPERATIONALE::

description

Baltagul

Transcript of VIII, Baltagul

Page 1: VIII, Baltagul

PROIECT DIDACTIC

DATA

UNITATEA DE INVATAMANT:

CLASA: a VIII a

PROFESOR:

ARIA CURRICULARA: Limba si comunicare

DISCIPLINA: Limba şi literatura română

SUBIECTUL: M. SADOVEANU-„BALTAGUL-ROMANUL VITORIEI ŞI AL VICTORIE"

TIPUL LECŢIEI: aprofundare şi sistematizare

DURATA:50’

►COMPETENŢE SPECIFICE:

1.1 -înţelegerea semnificaţiei generale a mesajului oral,sesizând progresia şi coerenţa ideilor exprimate;

1.5 aplicarea principiilor ascultării active în manifestarea unui comportament comunicativ adecvat;

2.4 îmbinarea corectă a elementelor verbale cu cele nonverbale în cadrul mesajului oral;

2.5 captarea şi menţinerea atenţiei interlocutorului prin modul de prezentare a mesajului;

3.1 dovedirea înţelegerii unui text literar sau nonliterar,pornind de la cerinţe date;

4.1 -redactarea diverselor texte,adaptându-le la situaţia de comunicare concretă;

►OBIECTIVE OPERATIONALE::

► să prezinte activitatea de scriitor a lui M. Sadoveanu;

► să definească romanul ca specie literară;

► să recunoască trăsăturile operei epice (acţiune,narator,personaje);

► să explice semnificaţia titlului şi a numelor personajelor;

► să prezinte succint subiectul romanului;

► să caracterizeze personajul principal al romanului;

► să coopereze cu membrii echipei în rezolvarea sarcinilor;

Page 2: VIII, Baltagul

STRATEGIA DIDACTICA

METODE ŞI PROCEDEE:conversaţia catehetică şi euristică,tehnica ciorchinelui aprofundat

explicatia,argumentarea, exercitiul, prezentare power- point

RESURSE MATERIALE::, fişe de lucru, flipchart,markere,imagini pentru produsul final,laptop

RESURSE UMANE:14 elevi

FORME DE ORGANIZARE: activitate individuală, frontală,pe grupe

MODALITATI DE EVALUARE: evaluare frontală, evaluare formativă, evaluare prin calificative;

BIBLIOGRAFIE:

1.Programe şcolare pentru clasele I-VIII. Aria curriculară: limbă şi comunicare, Bucureşti,2009

2 Limba română ,manual pentru clasa a-VIII-a,Alexandru Crişan,Sofia Dobra, Florentina Sâmihăian

Editura Humanitas,Bucureşti,2005

3. Parfene, Constantin, Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală,Ghid teoretico-aplicativ ,Editura

Polirom,Iaşi,1999

4. Pamfil, Alina ,Limba şi literatura română în gim naziu. Structuri didactice deschise , Editura Paralela

45,Bucureşti,2003

5. Sadoveanu , Mihai, Baltagul,Editura Ion Creangă,Bucureşti,1987

6. www.didactic.ro

Page 3: VIII, Baltagul

Evenimentele instruirii

Conţinuturi. Activităţi didactice Resurse materiale şi procedurale

Forme de activitateModalităţi de evaluare

Activitateaprofesorului

Activitateaelevilor

I.Organizarea clasei

Verifică prezenţa. Creează atmosfera propice bunei desfăşurări a lecţiei.

Se pregătesc pentru începerea activităţii.

individual

II. Verificarea cunoştinţelor anterioare

Profesorul verifică corectitudinea temei pe care au avut-o elevii pentru acasă (argumentarea pro sau contra a interpretărilor aduse romanului „Baltagul”-roman monografic,iniţiatic,mitic,poliţist,de dragoste.)

Elevii răspund întrebărilor formulate de profesor.

Conversaţia catehetică

III. Captarea atenţiei

Profesorul direcţionează secvenţa de întrebări şi răspunsuri pentru a evidenţia unele aspecte legate de roman:anul apariţiei, sursa de inspiraţie, tema romanului

Răspund solicitărilor

Conversatiaindividual

IV. Anuntarea temei şi a obiectivelor urmărite

Profesorul anunta titlul lectiei noi si obiectivele urmarite(prezentare power-point).M. Sadoveanu-„Baltagul-romanul Vitoriei şi al victorie" De asemenea, profesorul anunţă că activitatea se va concretiza şi într-un produs final: Cartea romanului”Baltagul”.

Ascultă cu atenţie.

Notează pe caiete titlul lecţiei.

-se mobilizeaza

Conversaţia individual

M.O: “Să-ţi spun,domnul Calistrat!”-explicarea cratimei Profesorul împarte clasa de elevi în patru grupe şi fiecare grupă va primi o sarcina de lucru,urmărindu-se verificarea si sistematizarea cunostintelor elevilor(anexa 1), specificând că fiecare fişa lucrată constituie o filă a Cărţii romanului. Sarcinile de lucru sunt:

Grupa I-să prezinte activitatea de scriitor a lui M.Sadoveanu;

Motivează explicarea cratimei

Răspund solicitărilor

rezolva fisele primite

Analizeaza,

Conversaţia euristica

Desoperirea

Page 4: VIII, Baltagul

V.Dirijarea învăţării

Grupa II- să precizeze sursa de inspiraţie,anul apariţiei , semnificaţia titlului şi tema romanului. Grupa III:.să prezinte, pe scurt, subiectul romanului;Grupa IV-să prezinte caracterizarea personajului principal, Vitoria Lipan;

La final,fiecare grupă va prezenta rezolvarea sarcinii de lucru. In timpul prezentării se va realiza la tablă un ciorchine aprofundat . După completarea ciorchinelui se va descoperi definiţia romanului şi se va scrie la tablă şi în caiete.

Profesorul solicită gruparea şi lipirea fişelor în Carte.

De asemenea, profesorul propune elevilor câteva ilustraţii (tablouri) ce surprind secvenţe din roman, iar elevii vor identifica momentul surprins.

În finalul etapei de înţelegere a textului, li se oferă elevilor postituri, pe care vor nota un cuvânt sau o sintagmă, pe care au reţinut-o şi care ar defini-o cel mai bine pe Vitoria Lipan.

Comunica intre ei

Raporteaza rezultatele

Descoperă definiţia romanului şi o notează în caiete.

Elevii explică

Raporteaza rezultatele

Elevii analizează imaginile şi găsesc corespondenţe.Imaginile vor fi lipite pe rând în Cartea romanului”Baltagul”.

Elevii identifică imaginile.

Elevii vor lipi postiturile pe ultima filă a Carţii ce reprezintă produsul final al activităţii.

inductiva

Conversatiaeuristica

ciorchine

conversaţia

explicatiaLectura imaginii

descoperire

Exercitiul

Frontală

Aprecieri verbale

Frontală

Lucru pe grupe

Încurajarea elevilor prin diferite calificative

VII. Obţinerea performanţei

Va fi propusă spre rezolvare o fişă de lucru . Sunt discutate răspunsurile elevilor,corectând acolo unde este necesar.

Rezolva exercitiile din fisaElevii gândesc, lucrează şi comunica

Fişa de lucru(vezi anexa 3)

Lucru în perechi

VIII. Tema pentru acasă

va Argumentaţi în 25-35 de rânduri că romanul „Baltagul" aparţine genului epic.

Elevii îsi notează tema în caiete.

IX. Asigurarea feed-backului

Se va realiza pe tot parcursul lecţiei, la sfârşit fiind notaţi elevii care şi au adus contribuţia la buna desfăşurare a lecţiei.

Page 5: VIII, Baltagul

Fise de lucru

Grupa I-să prezinte activitatea de scriitor a lui M.Sadoveanu;

Grupa II- să precizeze sursa de inspiraţie,anul apariţiei , semnificaţia titlului şi tema romanului.

Grupa III:.să prezinte, pe scurt, subiectul romanului;

Grupa IV-să prezinte caracterizarea personajului principal, Vitoria Lipan;

Page 6: VIII, Baltagul

OGLINDA TABLEI

-„BALTAGUL-ROMANUL VITORIEI ŞI AL VICTORIE"

ROMANUL este specie a genului epic în proză, cu acţiune mai complicată şi de mai mare întindere decât a celorlalte specii epice în proză, desfăşurată pe mai multe planuri, cu

personaje numeroase.

BALTAGUL

MIHAIL SADOVEANU

TITLU

TEMA

SUBIECTUL ROMANULUI

VITORIA LIPAN