textul liric - recapitulare

8
PROIECT DIDACTIC Data: Clasa:a VIII-a Obiectul: Limba şi literatura română Tema: Textul liric Tipul: recapitulare şi sistematizare Scopul: dezvoltarea simţului estetic şi a afectivităţii; Competeţe specifice: - să precizeze structura operei lirice; - să identifice tema unei poeziei, raportând-o la titlu; - să descopere caracteristici ale operei lirice; - să identifice figuri de stil şi imagini poetice; - să observe elementele de vesificaţie; - să interpreteze stările sufleteşti ale eului liric; - să formuleze judecăţi de valoare; Strategia didactică 1) Metode şi procedee:expunerea, conversaţia euristică, descoperirea,metoda cubului, prezentare PPT, ciorchinele; 2) Forme de organizare a activităţii: activitate frontală, alternând cu activitatea pe grupe şi individuală; 3) Resurse: capacităţile receptive ale elevilor, cunoştinţele anterioare despre textul liric, 50’; 4) Mijloace de învăţămînt:calculatorul, fişe de lucru, cubul

description

proiect

Transcript of textul liric - recapitulare

Page 1: textul liric - recapitulare

PROIECT DIDACTIC

Data:

Clasa:a VIII-a

Obiectul: Limba şi literatura română

Tema: Textul liric

Tipul: recapitulare şi sistematizare

Scopul: dezvoltarea simţului estetic şi a afectivităţii;

Competeţe specifice:

- să precizeze structura operei lirice;

- să identifice tema unei poeziei, raportând-o la titlu;

- să descopere caracteristici ale operei lirice;

- să identifice figuri de stil şi imagini poetice;

- să observe elementele de vesificaţie;

- să interpreteze stările sufleteşti ale eului liric;

- să formuleze judecăţi de valoare;

Strategia didactică

1) Metode şi procedee:expunerea, conversaţia euristică, descoperirea,metoda cubului, prezentare PPT,

ciorchinele;

2) Forme de organizare a activităţii: activitate frontală, alternând cu activitatea pe grupe şi individuală;

3) Resurse: capacităţile receptive ale elevilor, cunoştinţele anterioare despre textul liric, 50’;

4) Mijloace de învăţămînt:calculatorul, fişe de lucru, cubul

5) Bibliografie:

Scenariul didactic

Organizarea clasei: notarea absenţelor, pregătirea celor necesare orei etc.(1’)

Captarea atenţiei: recit o poezie de M.Eminescu, cu suport video şi audio.( prezentare PPT)(3’)

Anunţarea lecţiei noi: anunţ elevii că astăzi vom recapitula textul liric.(1’)

Prezentarea sarcinilor de lucru şi conducerea procesului de recapitulare şi sistematizare(30’)

Page 2: textul liric - recapitulare

Pe baza textului poeziei nr.2, prezentate în PPT, se extrag caracteristicile textului liric, organizându-se planul

recapitulativ pe tablă sub forma unui ciorchine.Elevii, pe rând, completează ciorchinele.

1) Ce este opera lirică?

2) Care este modul de expunere întâlnit în opera lirică?

3) Ce figuri de stil întâlnim în aceste tipuri de text?

4) Precizaţi ce fel de imagini întâlnim în opera lirică.

5) Arătaţi ce elemente de versificaţie pot fi prezente în textul liric.

Ciorchine GENUL LIRIC

După realizarea schemei, se împart fişe de lucru (muncă pe grupe) pentru identificarea unor trăsături particulare ale genului liric.

Fişa nr.1

GENUL

LIRIC

figuri de stil

moduri de expunere

mesaj artistic transmis direct

eul liric

descrierea

imagini artistice

epitet

comparaţie

repetiţie

enumeraţie

olfactive

auditive motorii

vizuale

verbe pers I

elemente de versificaţie

strofă

rimă

măsură

vers

personificare

asonanţă

aliteraţie

metaforăpronume pers oana I

Page 3: textul liric - recapitulare

Citeşte cu atenţie textul şi rezolvă cerinţele:

Miresme dulci de flori mă-mbată şi mă alină gânduri blânde... Ce iertător şi bun ţi-e gândul, în preajma florilor plăpânde! Râd în grămadă: flori de nalbă şi alte flori de mărgărint, de parc-ar fi căzut pe straturi un stol de fluturi de argint.

Atâtea amintiri uitate cad abătute de-o mireasmă. Ca nalba de curat odată eram, şi visuri de argint îmi surâdeau cu drag cu râde lumina în foi de mărgărint, şi dulci treceau zilele toate, şi-arar dureri dădeau ocoale... Ah, amintirile-s ca fulgii rămaşi uitaţi în cuiburi goale !

(Dimitrie Anghel – În grădină)

1) Precizează două argumente că textul de mai sus aparţine genului liric.2) Transcrie un vers care conţine mărci ale eului liric.3) Găsiţi, în text, un epitet şi o comparaţie.4) Selectează un vers în care apare o imagine vizuală.5) Precizează rima şi măsura primei strofe.6) Prezintă în trei,patru rânduri impresiile pe care ţi le-a creat lectura poeziei. 7) Realizaţi un desen în care arătaţi imaginile vizuale din poezie.

Fişa nr.2

Page 4: textul liric - recapitulare

Citeşte cu atenţie următorul text şi răspunde cerinţelor:

O, tu, cea mai frumoasă dintre zâne,Cu tot alaiul tău de bucurii,

Toţi te-aşteptăm cu-atâta dor să vii:Dar nimeni, nimeni mai cu dor ca mine.

Şi ce-mi aduci tu, care pe câmpiiPui flori şi cerului dai zări senine,

Şi cântec lucitor, şi unde lineIzvorului, ce daruri tu-mi îmbii?

( Şt.O.Iosif - Primăverii)

1) Transcrie o invocaţie retorică.2) Identifică, in prima strofă, o metaforă şi o repetiţie,apoi precizaţi-le rolul în text.3) Selectează un epitet şi o enumeraţie din strofa a doua.4) Arătaţi măsura şi rima poeziei.5) Arătaţi care sunt sentimentele ce se desprind din poezie

6) Realizaţi un desen în care reprezentaţi tot ceea ce aţi văzut în poezie.

Fişa nr.3

Page 5: textul liric - recapitulare

Citeşte cu atenţie următorul text şi răspunde cerinţelor:

Frumoasă eşti , pădurea mea,Când umbra-i încă rară

Şi printre crengi adie abiaUn vânt de primăvară...

Când de sub frunze moarte iesÎn umbră viorele

Iar eu străbat huceagul desCu gândurile mele...

Cînd strălucesc sub roua greaCărări de soare pline,

Frumoasă eşti, pădurea mea,Şi singură ca mine...

( George Topârceanu – Cântec)

1) Identifică, în prima strofă, o invocaţie retorică şi arătaţi ce exprimă ea.2) Arătaţi modul de expunere prezent în text.3) Găsiţi un epitet şi o personificare, în text.4) Subliniaţi două imagini vizuale.5) Argumentaţi de ce eul liric iubeşte natura.6) Realizaţi un desen în care să reprezentaţi imaginile vizuale din poezie.

Page 6: textul liric - recapitulare

Fişa nr.4

Citeşte cu atenţie textul următor şi răspunde la următoarele cerinţe:

Când am pornit, ştiam doar că-i departe Şi-i tare greu de-ajuns unde voiam;

Dar unde-i acel unde nu ştiam Căci nu-l găsisem încă-n nicio carte.

Pe drumuri lungi şi vechi bătătorite[...] Am colindat călăuzit de-o stea,

Icoana unei lumi întrezărite.

Dar într-o zi o fată – bat-o focul – mi-a-ntors din cale pasul obosit...

- Unde-aş fi fost de nu m-aş fi oprit Şi nu mi-aş fi vândut ei tot norocul?

(Ion Minulescu – Cântec de drum )

1) Identifică două mărci ale eului liric.2) Explică semnificaţia versului ,, Dar unde-i acel unde nu ştiam’’3) Transcrie din ultima strofă o expresie populară.4) Identifică o metaforă în versurile: ,,Am colindat călăuzit de-o stea,/ Icoana unei lumi

întrezărite’’,apoi explică-le semnificaţia.5) Exprimă-ţi părerea .Despre ce vorbeşte eul liric în această poezie?6) Realizaţi un desen în care reprezentaţi tot ceea ce aţi văzut în poezie.