Romana Clasa 1

12
PROIECT DIDACTIC Practicant:Golovcenco Alina,gr.403 Disciplina:Limba și literatura română Subiectul:”Povestea pîinii” . Nodulețul pe două spații Clasa:a I-a „B” Tipul lecției: lecție de formare a capacităților de dobîndire a cunoștințelor a cunoștințelor. Subcompetențe: 1.9 Utilizarea semnelor convenționale (vocală – consoană) la analiza sonoră a cuvîntului 1.10 Prezentarea grafică a cuvintelor în propoziție 3.1 Utilizarea eficientă a scrisului ca tehnică psihomotrică; scrierea corectă, lizibilă cu păstrarea spațiului, înclinării și a aspectului îngrijit. Obiectivele lecției: O1-să reproducă succint conținutul textului, la persoana a III-a; O2-să despartă corect în silabe cuvintele date, în baza imaginilor.

description

bhv b

Transcript of Romana Clasa 1

Page 1: Romana Clasa 1

PROIECT DIDACTIC

Practicant:Golovcenco Alina,gr.403

Disciplina:Limba și literatura română

Subiectul:”Povestea pîinii” . Nodulețul pe două spații

Clasa:a I-a „B”

Tipul lecției: lecție de formare a capacităților de dobîndire a cunoștințelor a cunoștințelor.

Subcompetențe:

1.9 Utilizarea semnelor convenționale (vocală – consoană) la analiza sonoră a cuvîntului

1.10 Prezentarea grafică a cuvintelor în propoziție

3.1 Utilizarea eficientă a scrisului ca tehnică psihomotrică; scrierea corectă, lizibilă cu păstrarea spațiului, înclinării și a aspectului îngrijit.

Obiectivele lecției:

O1-să reproducă succint conținutul textului, la persoana a III-a;

O2-să despartă corect în silabe cuvintele date, în baza imaginilor.

O3-să scrie corect semnul grafic învățat, în baza modelului propus.

O4- să aprecieze și să îndrăgească munca oamenilor care produc pîinea

Page 2: Romana Clasa 1

Strategia didactică algoritmizată:

metode:conversația, explicația, demonstrația, observația;

mijloace utilizate:prezentare power- point, manual, fișe cu silabe, cerculețe decupate, caiete, imagini;

forme de organizare:frontală,individuală.

Bibliografie:

Maria Buruiană, Silvia Cotelea, Aurelia Ermicioi. , Abecedar.-Ch.:Știința, 2007 Curriculum școlar clasele I-IV,Chișinău,2010. www.didactic.ro

Page 3: Romana Clasa 1

Etapele lecției

Ob.op.

Tim

p(m

in)

Activitatea profesorului

Activitatea elevului Strategii didactice

Cognitivă/

afectivă

metode mijloace forme

1.Moment organi-zatoric

-Se asigură un climat favorabil desfăşurării

lecţiei;

Pregătesc cele necesare pentru lecție

-Mă salut

-Dragii mei vă propun să dezlegați o

ghicitoare :

”Care turtă afînată ,

Este zilnic cumpărată,

Se găsește-n orice casă,

Și-o servim felii la masă.”

-Cum credeți despre ce este vorba?

-Să vedem la ecran dacă ați avut dreptate

Se salută și se așază în bănci.

Elevii ascultă ghicitoarea.

- Despre pîine

-

Privesc la ecran imaginea pîinii.

Conver-

sația

Prezentare

Power-

Point

Activ.

fronta-

2.

-Astăzi pentru lecția de limba

Page 4: Romana Clasa 1

Verifica

rea

temei

pentru

acasă

-Ce am avut de pregătit astăzi pentru lecția de limba și literatura română?

-Invit în fața clasei 4 elevi, care vor povesti în lanț textul.

-În continuare vă propun să vă uitați la ecran

-Să ne reamintim care este povestea pîinii.

-Ce vedem în prima imagine ?

-În cea de-a doua imagine ?Ce se întîmplă cu grîul ?

-În continuare ce se întîmplă ?

-Ce se întîmplă mai departe ?

-După ce se strînge grîul ce se întîmplă ?

-Unde este transportată făina ?

-Ce se face din ea acolo ?

română am avut de povestit textul ”Petrică și pîinea”.

Elevii numiți vin în fața clasei și povestesc tema pentru acasă.

-În prima imagine vedem bobul de grîu.-Tractorul ară pămîntul și apoi seamănă boabele de grîu.

-Boabele de grîu răsar, formîndu-se un lan verde și frumos.-Iarna lanurile sunt acoperite cu o plapumă de zăpadă,apoi vara razele de soare fierbinți lovesc lanurile și apar spicele de grîu;după care combina strînge grîul.

-Grîul este dus la moară,din el se face făina.-Făina este transportată la brutărie.

-Din ea este făcut aluat,iar din aluat se coace pîinea.

Conver-sația

Activ.fronta-

Page 5: Romana Clasa 1

-De la brutărie unde este transportată pîinea  coaptă ?

-Dar cine știe,care este unul dintre cele mai mari magazine din Chișinău care produce pîine ?

-Pîinea coaptă de la brutărie este transportată la magazine.

-Unul dintre cele mai mari magazine din Chișinău care produce pîine este ”Franzeluța”.

3.Predare

a – învățare

a materiei

noi

-Iar acum pentru a vedea daca povestea noastră e adevărată,să deschidem abecedarele la pag.17, și să vedem ce ne propune manualul.

-Privim atent la imagini și să îmi spuneți ce alte produse pot fi coapte din aluat?

-Privim mai jos și descoperim care e codul secret ascuns sub imagini ?

-Ce fel de propoziție este ?

-Care e primul cuvînt din propoziție ?

-Care e ultimul cuvînt din propoziție ?

-Dar care e al doilea cuvînt ?

Din aluat mai pot fi coapte chifle, prăjituri, biscuiți, cozonac etc.

-Sub imagini e ascunsă o propoziție.

Colacul e rumen.

-Este o propoziție enunțiativă.

-Primul cuvînt - colacul

-Ultimul cuvînt - rumen

-Al doilea cuvînt - e

Conver-sația

Manual

Activ.fronta-

Page 6: Romana Clasa 1

-Vine un elev la tablă și reprezintă grafic propoziția.

-Cîte cuvinte are propoziția ?Pregătim palmele și numărăm.

-Reprezint la tablă grafic cele trei cuvinte.

-Împărțim în silabe primul cuvînt, cîte silabe are ?

-Care e prima silabă ?a doua ? a treia ?

-Reprezentăm grafic, la primul cuvînt, cele 3 silabe.

-Să vedem cîte sunete are cuvîntul dat.

-Împreună rostim.

-Prima silabă cîte sunete are?Reprezentăm grafic.

-Ce este vocală sau consoană?

-Cu ce culoare reprezentăm?

-Vin 2 elevi la tablă și vor reprezenta cu ajutorul cerculețelor vocalele.

-Al doilea sunet ce este?

-Al treilea?al patrulea?al cincilea?.....

.

-Propoziția are 3 cuvinte.

-Primul cuvînt are 3 silabe.

-Prima silabă este Co-, a doua –la, a treia – cul.

-5 sunete.

-c o l a c u l

-2 sunete

-Consoană

-Albastră.

-Vocală

-consoană,vocală,consoană,vocală,

Exerci-țiul

Tablă

Fișe cu silabe

Cerculețe decupate

Activ.fronta-

Page 7: Romana Clasa 1

-Privim în imaginea de mai jos ce produs de panificație este acesta?

-Să împărțim în silabe cuvîntul corn.

-Privim în continuare ce mijloc de transport recoltează grîul?Împărțim în silabe

-Cum se numește persoana care coace sau vinde pîinea?Împărțim în silabe.

-Priviți la tablă ce este reprezentat în această imagine?

-În cea de-a doua vă prezint o jumătate din spicul de grîu,priviți atent și spunețimi cu ce se aseamănă fiecare firicel al spicului de grîu.

-Astăzi vom învăța a scrie nodulețul,privim în colțul de jos din partea dreaptă a paginii și ce îmi puteți spune despre acest noduleț?Cum este realizat?Pe cîte spații?

-De undde pornește?De sus în jos sau de jos în sus?

-Suntem atenți la tablă și urmărim cum se scrie nodulețul pe două spații.

-Începe de jos în sus, rotungit de la mijlocul linii de jos a rîndului, pe două spații drepte în sus,nodulețul îl facem sub linia punctată a

consoană.-Acesta este un corn

-corn este cuvînt monosilabic.

-com- bi- na

-bru-tar.

-În această imagine este reprezentat un spic de grîu.

-Fiecare firicel se aseamănă cu un noduleț.

-Nodulețul este reprezentat pe două spații.

-Pornește de jos în sus.

Observația

Explicația

Fișa cu silabe

Imagine cu spicul de grîu

Page 8: Romana Clasa 1

4.Bilan-

țul lecției.

Conclu-zii

5.Anun-țarea

suprarîndului ,rotungit pînă în colțul de sus din dreapta a următorului spațiu.

-Pregătim degețelul arătător și împreună cu mine scriem în aer .

-Vine un elev la tablă și efectuează nodulețul.

-Fiecare dintre voi ia poziția corectă la scriere și deschide caietul de scriere, spatele drept,caiețelul înclinat spre lumină,cu mîna stîngă ținem partea stingă a caietului.

-Realizăm doar primul rînd.

-Astăzi la lecția de limba română : Am învățat... Am descoperit... Mi-a plăcut...

Elevii efectuează în aer nodulețul pe două spații.

Fiecare elev realizează primul rînd de nodulețe în caietul de scriere.

Elevii continuă gîndul.

Demonstrația

Activ.indivi-duală

Activ.fronta-

Page 9: Romana Clasa 1

temei pentru acasă