rechinul

8
Proiect didactic Data: Clasa: a-VI-a Aria curriculara: Matematica si stiinte ale naturii Disciplina: Biologie animala Unitatea de invatare: Principalele grupe de animale vertebrate Profesor: Scoala: Tema: Pestii marini Tipul lectiei: comunicare si insusire de noi cunostinte Scopul: fixarea şi consolidarea cunoştinţelor privind structura, funcţiile şi importanţa pestilor marini. I. OBIECTIVE DE REFERINTA: Sa identifice grupe si specii de animale (1.1) Sa stabileasca relatii intre factorii de mediu si diversitatea animalelor (1.3) Sa utilizeze mijloace si metode adecvate explorarii/investigarii lumii animale (2.1) Sa realizeze activitati experimentale si sa interpreteze rezultatele (2.2). Sa exerseze utilizarea unor surse de informare (3.1). II. OBIECTIVE OPERAŢIONALE. La sfârşitul lectiei elevii trebuie să fie capabili să realizeze următoarele: O 1 . Să recunoasca si sa denumeasca pe materialul didactic elementele de alcatuire externa caracteristice pestilor. O 2 . Să indice mediul de viaţă al pestilor. O 3 . Să evidentieze alcatuirea interna la pesti completand fisa de lucru. O 4 . Să precizeze adaptarile pestilor la mediul de viata. O 5 . Să evidenţieze importanţa economica a pestilor. O 6 . Să prezinte clasificarea pestilor ţinînd cont de natura scheletului. O 7. Sặ numeascặ alte specii de pesti care taiesc in mari si oceane. III. STRATEGIA DIDACTICĂ.

description

proiect de lectie

Transcript of rechinul

Page 1: rechinul

Proiect didactic

Data:Clasa: a-VI-aAria curriculara: Matematica si stiinte ale naturiiDisciplina: Biologie animalaUnitatea de invatare: Principalele grupe de animale vertebrateProfesor: Scoala: Tema: Pestii mariniTipul lectiei: comunicare si insusire de noi cunostinteScopul: fixarea şi consolidarea cunoştinţelor privind structura, funcţiile şi importanţa pestilor marini.

I. OBIECTIVE DE REFERINTA: Sa identifice grupe si specii de animale (1.1) Sa stabileasca relatii intre factorii de mediu si diversitatea animalelor (1.3) Sa utilizeze mijloace si metode adecvate explorarii/investigarii lumii animale (2.1) Sa realizeze activitati experimentale si sa interpreteze rezultatele (2.2). Sa exerseze utilizarea unor surse de informare (3.1).

II. OBIECTIVE OPERAŢIONALE.

La sfârşitul lectiei elevii trebuie să fie capabili să realizeze următoarele:

O1. Să recunoasca si sa denumeasca pe materialul didactic elementele de alcatuire externa caracteristice pestilor.O2. Să indice mediul de viaţă al pestilor.O3. Să evidentieze alcatuirea interna la pesti completand fisa de lucru.O4. Să precizeze adaptarile pestilor la mediul de viata.O5. Să evidenţieze importanţa economica a pestilor.O6. Să prezinte clasificarea pestilor ţinînd cont de natura scheletului.O7. Sặ numeascặ alte specii de pesti care taiesc in mari si oceane.

III. STRATEGIA DIDACTICĂ.

METODE ŞI PROCEDEE:

Observaţia; Explicaţia; Conversaţia euristică; Demonstraţia; Problematizarea; Învăţarea prin descoperire

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT:

Planse cu structura interna si externa a rechinului si strurionilor; Fise de lucru; Manual, atlas ;

Page 2: rechinul

FORME DE ORGANIZARE:

Individual; Pe grupe; Frontal.

Locul de desfasurare: laboratorul de biologie

IV. RESURSE DE SPECIALITATE CONSULTATE.

Programa şcolară; IORDACHE ION: „Metodica predării biologie”. BRANDUSOIU M., ANDRONE C.: „Biologie”, manual clasa a VI-a, Ed. Didactica si

Pedagogica, 1999. Prof. Dr. Viorel Lazar, Prof. Mariana Nicolae: „Cartea- forma de baza a organizarii

procesului de predare invatare la disciplina Biologie”, Ed. ARVES, 2007.

EVENIMENTELE LECŢIEI

I. ETAPA INTRODUCTIVĂ – timp: 5 minute. CAPTAREA ATENŢIEI ŞI REACTUALIZAREA CUNOŞTINŢELOR ÎNVĂŢATE ANTERIOR.

Prin chestionare orala:1. Prezenta sau absenta coloanei vertebrale imparte lumea animala in doua categorii. Care sunt

acelea?2. Ce categorie de animale am studiat pana in prezent? 3. Din ce catogorie face parte crapul?4. Care sunt adaptarile crapului la mediul de viata?5. Cum se înmulteste crapul?6. care sunt speciile de pesti înrudite cu crapul?

Profesorul prezinta elevilor materialul pregatit pentru lectie si cere elevilor sa deduca ce animale vom studia.II. ETAPA FUNDAMENTALĂ – timp: 35 minute. PREZENTAREA NOULUI CONŢINUT, A SARCINILOR DE ÎNVĂŢARE ŞI CONDUCEREA PROCESULUI DIDACTIC.

Elevii sunt anunţaţi că vor trece la o nouặ categore de peşti, şi anume Pestii marini. Elevii noteaza titlul lectiei in caiete.

Evenimentul didactic Activitatea de învăţare Metode şi procedeeevaluare

Ce face profesorul Ce face elevul

1. Captarea atenţiei Pregătesc climatul socio – afectiv necesar actului învăţarii

Pregăteşte materialul necesar pentru lecţie

2. Reactualizarea cunoştinţelor anterioare

- lucrez frontal, adresez întrebări, urmăresc elaborarea răspunsurilor, dacă realiazează conexiuni între noţiunile

Ascultă, gândesc, răspund Conversaţia frontalăcomparaţia

Page 3: rechinul

discutate 3. Enunţarea obiectivelor operaţionale

- anunţ titlul lecţiei, îl scriu pe tablă- comunic clar obiectivele operaţionale ale lecţiei: O1. Să recunoasca si sa denumeasca pe materialul didacticelementele de alcatuire externa caracteristice pestilor. O2. Să indice mediul de viaţă al pestilor. O3. Să evidentieze alcatuirea interna la pesti completand fisa de lucru. O4. Să precizeze adaptarile pestilor la mediul de viata. O5. Să evidenţieze importanţa economica a pestilor. O6. Să prezinte clasificarea pestilor ţinînd cont de natura scheletului. O7. Sặ numeascặ alte specii de pesti care taiesc in mari si oceane..

Ascultă, scriu explicaţia

4.Prezentarea conţinutului şi sarcinile noii învăţări

- prezint notiunile noii - explic noţiunile noi- realizez schema logică sub forma unui tabel(prezentat in anexa 1)

- ascultă, observă, scriu, deseneaza

ConversaţiaObservaţia

5.Obţinerea performanţei

- cer elevilor să aplice cele învăţate- adresez întrebări clasei

- ascultă, gândesc, răspund Activitate frontală

6. Asigurarea feed– back-ului

- urmăresc activitatea elevilor - rezolvă cerinţele de pe fişa de lucru

Activitate individuală

Page 4: rechinul

ANEXA1-asa va arata tabla si caietul elevilor

ANIMALE VERTEBRATEPestii marini

Mediul de viata: apa marilor si oceanelorClasificare: - pesti cartilaginos: Rechinul

- pesti cartilaginos-ososi: Sturionii

RECHINUL

Forma corpului: - alungita , suplu- acoperit cu piele- solzii sunt ca niste placi osoase, prevazute cu un carlig intors inapoi- sub piele sunt muschi bine dezvoltati- schelet cartilaginos

Alcatuirea corpului: Cap- bot ascutit

- Gura se afla ventral- Numerosi dinti dispusi pe mai multe straturi- 5-7 fante branhiale

Trunchiul – se termina cu o coada formata din 2 lobi inegali Deplasarea- prin inot: bun inotator ( 40 Km/h) Hranirea- carnivor, rapitor Respiratia- cu ajutorul branhiilor Ínmultirea – sexe separate

- prin icre pe care femele le depune in apa peste care masculul varsa laptii ( fecundatie internặ)

- la unele specii dezvoltarea puilor se face in interiorul mamei

STURIONII - au schelet cartilaginos-osos- inotatoarele difera ca numar si pozitie- sunt pesti rapitori- sunt pesti migratori: traiesc in mare si se deplaseaza pentru depunerea de icre in Dunare,

dupa care, inpreuna cu puietii se intorc in mare - din aceasta categorie fac parte : morunul, nisetrul, pastruga si cega ( cega-traieste in Dunặre)Importanta economica a pestilor:

- sursa de hrana pentru oameni- morunul, nisetrul si pastruga sunt renumiti pentru icrele negre- din ficatul lor se obtine untura de peste- din solzi, oase si capete se obtine faina si cleiul de peste

Page 5: rechinul

Nume si prenume............................................................Clasa...........................................................

FISA DE LUCRU

1. Completati tabelul de mai jos

CRAPUL ASEMANARI DEOSEBIRI

RECHINUL

2. Clasificati pestii în functie de natura sheletului lor. Da-ti exemple de pesti din fiecare categorie.................................................ex. crapul..................................................................................................................................................................................................................................

3. Numiti 5 adaptari ale pestilor la viata acvaticặ...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

4. Importanta economica a pestilor...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................