puisori ala1 (1)

7
PROIECT DE ACTIVITATE GRADINITA: GPP NR. 28 BAIA MARE EDUCATOARE: Petrovan Monica DATA: 17 .04.2013 GRUPA: mica TEMA ANUALĂ: „ Cand/cum si de ce se intampla?” TEMA SĂPTĂMÂNII: „In ograda la bunici-puisori” TIPUL DE ACTIVITATE: formare de priceperi si deprinderi SCOPUL ACTIVITĂŢII: - formarea unor abilitati practice specifice nivelului de dezvoltare motrica a copiilor - educarea unei atitudini pozitive fata de pasarile domestice ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE: ALA 1 ADP: Întâlnirea de dimineaţă: „ Buna dimineata puisorilor ” ALA: ARTĂ : modelaj-Puisorul JOC DE MASA : „Puzzle” - Cocosul CONSTRUCTII : ” Cotet” OBIECTIVE OPERAŢIONALE: ADP - sǎ utilizeze formule de salut adecvate momentului zilei; - sǎ identifice simbolurile adecvate caracteristicilor zilei (vreme, anotimp ) - sa execute miscarile sugerate de textul poeziei Buna dimineata Soare si Gimnastica de inviorare ALA - să imbine piesele puzzle-ului pentru a reda imaginea cocosului - să se exprime in propozitii simple - să manifeste interes pentru activitate

Transcript of puisori ala1 (1)

Page 1: puisori ala1 (1)

PROIECT DE ACTIVITATE

GRADINITA: GPP NR. 28 BAIA MAREEDUCATOARE: Petrovan MonicaDATA: 17 .04.2013GRUPA: mica TEMA ANUALĂ: „ Cand/cum si de ce se intampla?” TEMA SĂPTĂMÂNII: „In ograda la bunici-puisori”TIPUL DE ACTIVITATE: formare de priceperi si deprinderiSCOPUL ACTIVITĂŢII:- formarea unor abilitati practice specifice nivelului de dezvoltare motrica a copiilor- educarea unei atitudini pozitive fata de pasarile domestice

ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE: ALA 1

ADP: Întâlnirea de dimineaţă: „ Buna dimineata puisorilor ”

ALA: ARTĂ: modelaj-Puisorul JOC DE MASA: „Puzzle” - Cocosul

CONSTRUCTII : ” Cotet”

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

ADP - sǎ utilizeze formule de salut adecvate momentului zilei;

- sǎ identifice simbolurile adecvate caracteristicilor zilei (vreme, anotimp )

- sa execute miscarile sugerate de textul poeziei Buna dimineata Soare si

Gimnastica de inviorare

ALA - să imbine piesele puzzle-ului pentru a reda imaginea cocosului - să se exprime in propozitii simple - să manifeste interes pentru activitate - sa respecte etapele modelarii unui puisor

- sa redea cu ajutorul plastilinei forma unui puisor de gaina - sa foloseaca corespunzator instrumentele de lucru - sa asambleze elemente in realizarea unei constructii

I. ADP

Activitatea incepe cu întâlnirea de dimineaţă:

Salutul: „Dimineaţa ne-am trezit La grădiniţă am venit În semicerc să ne aşezăm Cu toţii să ne salutăm „Bună dimineaţa, dragi copii!!

Page 2: puisori ala1 (1)

Prezenta Calendarul naturii ”Buna dimineta Soare!”

Joc de miscare: ” Daca vreau sa cresc voinic” (gimnastica de inviorare)

STRATEGII DIDACTICE

METODE ŞI PROCEDEE: explicatia, observaţia; conversaţia euristică, demonstratia, exercitiul, povestirea

MATERIAL DIDACTIC: o machetă care reprezintă ograda bunicilor, pasta pentru modelaj de culoare galbena, scobitori rosii, boabe de piper, seminte de floarea soarelui ( de culoare rosie) lavete umede, plansete, puzzle cocosul, patrate din plastic (constructii)

BIBLIOGRAFIE:

Berbeceanu, Gabriela si colaboratorii, Ghid orientativ pentru aplicarea curriculumului în

învăţământ preşcolar 3/6-7 ani, Ed. Astra, Bucureşti, 2008;

Ghid pentru proiecte tematice- abordarea în maniera integrată a activităţilor din grădinita,

Ed. Humanitas Educaţional, Bucureşti, 2005;

Page 3: puisori ala1 (1)

DEMERSUL DIDACTIC

Evenimentul didactic

Continutul stiintific Strategia didactica

Evaluare

Moment organizatoric

Pregatirea climatului psiho-afectiv, aranjarea mobilierului, pregatirea materialului necesar pentru desfasurarea activitatii.

Captarea atentiei Intalnirea de dimineata: salutul, prezenta , calendarul naturii.Se va realiza si gimnastica de inviorare: ”Daca vreau sa cresc voinic” Captarea atentiei se va realiza cu ajutorul unei scurte povestiri despre o fetită pe nume Maria. (Anexa 1)

ConversatiaPovestireaExplicatia

Exercitiul

Evaluare orala

Un copil completeaza calendarul naturii Majoritatea copiilor executa miscarile gimnasticii de inviorare

80% dintre copii asculta povestirea

Anuntarea temei si a obiectivelor

Le propun copiilor sa o ajutam pe Maria sa gaseasca puisorii şi sa-i aducem din nou in ograda bunicilor. Deoarece copiii din grupa noastra sunt harnici si dornici sa faca o fapta buna, să ne gândim cum putem s-o ajutăm pe Maria.

Explicatia conversatia

Majoritatea copiilor sunt dornici sa o ajute pe Maria

Desfasurarea activitatii

Le comunic sarcinile de lucru astfel: la centrul arta vom modela puisori, la centrul joc de masa vom rezolva puzzle-ul cocosul , iar la centrul constuctii vom construi cotet pentru puisori (gaini). Prezint copiilor cele trei sectoare la care vom lucra si apoi explic sarcina de lucru de la fiecare centru. Repartizarea copiilor pe sectoare se va face prin numeratie in intervalul 1-3, astel incat primul copil va pleca la centrul joc de masa (primele masute), al doilea la centru arta (masutele din mijloc) si al treilea la centru constructii (pe covor). Aceasta actiune se repeta pana cand toti copiii sunt repartizati.

Conversatia

Explicatia

Demonstratia

Exercitiul

Toti copiii sunt interesati de materialele prezente la fiecare centru

90% dintre copii efectueaza exercitiile de incalzire a musculaturii mici

Page 4: puisori ala1 (1)

Copiii incep activitatea la centrele de interes: arta, constructii si joc de masa. La sectorul arta executam exercitiile de incalzire a musculaturii mici a mainii. Copiii lucreaza la sectoare pe un fond muzical. Pe parcursul activitatii voi da indicatiile necesare si voi oferi sprijin copiilor, daca va fi cazul. Copiii vor continua munca pe sectoare , avand posibilitatea de-a se deplasa de la un centru la altul , dupa ce si-au indeplinit sarcina initiala.Lucrarile vor fi expuse de catre copii pe macheta pregătită(ograda bunicilor)

Conversatia

Explicatia

a maini

80% dintre copii rezolva sarcinile date de educatoare

Evaluare practica

Majoritatea copiilor isi aseaza lucrarea la locul potrivit pe macheta

Obtinerea performantei

Se va realiza in momentul in care copiii vor finaliza sarcinile primite când voi face aprecieri asupra modului de realizare a lucrarilor. Voi evalua intreaga activitate de la cele trei centre si vom observa ca ograda bunicilor e plina de puisori, cocosul e si el prin preajma, gaina e foarte bucuroasa ca si-a gasit puisorii, iar ograda bunicilor e din nou plina de viata si veselie. Puisorii sunt veseli , au si casute acum, iar Maria este foarte bucuroasa si va multumeste pentru ajutorul acordat, promitand că data viitoare nu va mai lăsa portita deschisa. Ii felicit pe copii pentru ajutorul acordat Mariei.

ConversatiaEvaluare orala

Majoritatea copiilor solicitati dau raspunsuri corecte

Incheierea activitatii

Copiii vor fi recompensati pentru munca lor. Maria le-a trimis cate un medalion cu puisor, in semn de multumire. Trenuletul puisorilor v-a parasi sala de grupa piuind de bucurie.

Conversatia 80% dintre copii spun multumesc pentru recompensa

Page 5: puisori ala1 (1)

Anexa 1

In ograda la bunici

O fetita, pe nume Maria a plecat cateva zile in vacanta la bunici. Spre bucuria ei, cand a ajuns in curtea bunicilor a observat cativa puisori dragalasi de gaina, plimbandu-se prin iarba. S-a apropiat, i-a privit cu drag si era tare incantata, ca o sa aiba grija de ei. Dar dupa cateva minute, auzi o voce, care ii striga numele…Maria!!! Era vecina bunicilor, o fetita de varsta Mariei. Maria a alergat la ea in graba, iar fetitele s-au jucat o vreme impreuna. Peste ceva timp, Maria s-a intors in curte, dar a găsit cloşca singură şi speriată care isi striga puisorii intr-una: cot, cot, cot, cot cot, cot! In acel moment, Maria si-a dat seama ca a lasat portita deschisa si puisorii au iesit din curte. Cocosul a dat alarma “Cucuriguuuu”plecând apoi in cautarea lor. Maria este tare suparata si nu ştie ce să facă .