Project Didactic Practica pedagogica

4
PROIECT DIDACTIC DATA:25.02.2010 GRADINIJA: ,,Voinicel" GRUPA: Mare A MEMBRII PROIECTULUI : Sasu Laura Gordana TEMA CENTRALA: ,,Cand s cum si de ce se fntampla? " SUBTEMA: ,,Atentia" DENUMIREA ACTIVITAT!!: Jocuri si activitati de dezvoitare personala Mijloc de realizare: Jocuri distractive si de miscare: - "Jocul mut!" - "Telefonul fara fir” TIPUL ACTIVITAT!!: predare- consolidare FORMA DE REALIZARE: jocuri de miscare SCOPULACTIVITAJII: - dezvoltarea atentiei, rapiditatii in reactii, a indemanarii - dezvoltarea fizica generala a copiilor OBIECTIVE OPERAJIONALE: - sa respecte regulile de joc - sa dea dovada de spirit de observatie - sa fie foarte atenti in timpul activitatii - sa dea dovada de interes pentru activitate manifestat printr-o participare cat mai activa METODE SI PROCEDEE: - explicatia - demonstratia - exercitiul MATERIAL DIDACTIC: - scaunele .

description

Gradinita- proiect jocuri

Transcript of Project Didactic Practica pedagogica

Page 1: Project Didactic Practica pedagogica

PROIECT DIDACTIC

DATA:25.02.2010GRADINIJA: ,,Voinicel"GRUPA: Mare AMEMBRII PROIECTULUI : Sasu Laura GordanaTEMA CENTRALA: ,,Cands cum si de ce se fntampla? "SUBTEMA: ,,Atentia"DENUMIREA ACTIVITAT!!: Jocuri si activitati de dezvoitare personalaMijloc de realizare: Jocuri distractive si de miscare:

- "Jocul mut!"- "Telefonul fara fir”

TIPUL ACTIVITAT!!: predare-consolidare FORMA DE REALIZARE: jocuri de miscare

SCOPULACTIVITAJII:- dezvoltarea atentiei, rapiditatii in reactii, a indemanarii- dezvoltarea fizica generala a copiilor

OBIECTIVE OPERAJIONALE:- sa respecte regulile de joc- sa dea dovada de spirit de observatie- sa fie foarte atenti in timpul activitatii- sa dea dovada de interes pentru activitate manifestat printr-o participare

cat mai activa

METODE SI PROCEDEE:- explicatia- demonstratia- exercitiul

MATERIAL DIDACTIC:- scaunele

.

DURATA: 20-25 minute

Page 2: Project Didactic Practica pedagogica

Evenim Didactic

Continutul Stintific Strategiile Didactice

Evaluare

Moment Organizator

Desfasurarea activitatii

Desfasurarea activitatii

Evaluarea activitatii

Incheierea activetatii

Se pregatesc cele necesare pentru o buna desfasurare a activitatii.

1.”Telefonul fara fir”Se poate juca in grupuri si mai mici si mai mari,primul sopteste la urechea celui de langa el un cauvant sau o fraza ,al dilea -celui de al trei-lea si asa mai departe.Este mai distractiv daca se mai deformeaza pe parcurs cuvintele.Ultimul trebuie sa spuna cu voce tare ceea ce a auzit!

2.”Jocul mut”

Copiii vor sta pe scaune intr-un semicerc. Si un scaun in fata, acolo va sta seful care va chema un copil si vor face schimb de locuri . Toate acestea intamplanu-se intr-o liniste completa.

Se face prin intrebari: Ce jocuri ne-am jucat noi astazi?V-au placut aceste jocuri?

O sa le mai jucam si alta data.

Se face aprecieri asupra modului de comportare si participarea la joc.

Demonstratie

Explicatia

Exercitiul

Demonstratie

Explicatia

Exercitiul

Frontal

Aprecierea verbala

Frontal

Aprecieri verbale

Page 3: Project Didactic Practica pedagogica