proiectstiintealenaturii_

13
PROIECT DE LECTIE DATA: ŞCOALA: CLASA: a III-a STUDENT: GHEORGHE MIRUNA ARIA CURRICULARĂ: Matematicǎ şi Ştiinţe ale naturii DISCIPLINA: Ştiinţe le naturii UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Corpurile SUBIECTUL: Corpurile cu viaţǎ şi corpurile fǎrǎ viaţǎ TIPUL LECŢIEI: comunicare - însuşire de noi cunoştinţe DURATA: 45` SCOPUL LECTIEI: sa cunoasca caracteristicile corpurilor cu viata si fara viata OBIECTIVE OPERAŢIONALE: La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili : a) Obiective cognitive: Să identifice corpurile cu viaţă şi fără viaţă apelând la cunoştinţele transmise de învăţător; Să indice asemănǎri şi deosebiri între corpurile cu viaţă şi fără viaţă; Să enumere însuşirile corpurilor cu viaţă; Să grupeze corpurile cu viaţă şi fără viaţă apelând la cunoştinţele însuşite la lecţie, dar şi în viaţa personală; Sǎ grupeze corpurile pe baza unor criterii date.

description

pd

Transcript of proiectstiintealenaturii_

COALA CU CLASELE I VIII SF

PROIECT DE LECTIEDATA: COALA: CLASA: a III-a

STUDENT: GHEORGHE MIRUNAARIA CURRICULAR: Matematic i tiine ale naturiiDISCIPLINA: tiine le naturiiUNITATEA DE NVARE: CorpurileSUBIECTUL: Corpurile cu via i corpurile fr viaTIPUL LECIEI: comunicare - nsuire de noi cunotine DURATA: 45`SCOPUL LECTIEI: sa cunoasca caracteristicile corpurilor cu viata si fara viataOBIECTIVE OPERAIONALE:

La sfritul leciei elevii vor fi capabili :

a) Obiective cognitive:

S identifice corpurile cu via i fr via apelnd la cunotinele transmise de nvtor;

S indice asemnri i deosebiri ntre corpurile cu via i fr via; S enumere nsuirile corpurilor cu via; S grupeze corpurile cu via i fr via apelnd la cunotinele nsuite la lecie, dar i n viaa personal; S grupeze corpurile pe baza unor criterii date.b) Obiective afective:

S-i formeze o atitudine pozitiv fa de mediul natural, prin educaie ecologic; S-i dezvolte simul estetic i critic; S participe activ la desfurarea leciei; S colaboreze cu nvtorul/ colegii n activitatea de nvare; S persevereze n rezolvarea sarcinilor de lucru;c) Obiective psiho motorii

S adopte o poziie adecvat a corpului n timp ce scriu; S-i dirijeze activitatea oculomotorie spre centrul de interes propus de nvtor; S utilizeze mijloacele de nvmnt n mod corespunztor;STRATEGII DIDACTICE:

Resurse procedurale: conversaia, exerciiul, explicaia, nvarea prin descoperire, observaia, munca independent, munca n echipe ,jocul didactic metoda didactic Floare de lotus

Resurse materiale: fise de lucru, plane, manual, jetoane, prezentri PowerPoint

Forme de organizare: frontal, pe grupe i individual.Ealonarea situaiilor de instruireObiective operaiona

leUniti de coninutStrategii pedagogiceConexiunea invers (feed-back-ul)

1. Moment organizatoricS dovedeasc interes pentru lecieAsigur condiiile optime pentru buna desfurare a leciei: aerisirea slii de clas, pregtirea materialului didactic i stabilirea linitii.ConversaiaActiv. frontalFiecare elev se pregtete pentru lecie.

2. Verificarea cunotinelor anterioare

3. Captarea atenieiS participe activ la desfurarea activitii

S realizeze corespondena ntre cuvnt i definiiePentru ca elevii s-i consolideze i sistematizeze cunotinele, se vor actualiza prin ntrebri i prin metoda Floare de lotuscunotinele dobndite anterior. (ANEXA 1).

*Ce ai avut de pregtit?

*Cum se numesc acestea?

i anun pe elevi c pe tabl se afl scrise pe cte un jeton reprezentnd mijlocul florii denumirile solid, lichid, gazos. Ei vor trebui s gseasc petalele florii citind definiiile sau denumiri ale unor corpuri aflate n una din strile de agregare.ConversaiaExplicaia

Metoda Floare de lotusTabla Jetoane Activ. frontalRealizeaz coresponden-a ntre cuvnt i definiie

4. Anunarea temei noiS participe activ la discuiile ce vizeaz noua tem

Pornind de la denumirile obiectelor afiate la tabl se anun noua lecie.

Se poart urmtoarea discuie:

*Ce denumesc aceste cuvinte?

*S ne amintim definiia corpurilor!

*Ce diferen exist ntre lucruri i fiine?

Anun titlul leciei: Corpuri cu via i corpuri fr via.

Notez titlul la tabl, iar elevii l vor nota n caiete.Conversaia

Explicaia

nvarea prin descoperireTablaJetoane

Activ. frontalAscult expunerile nvtoarei

5. Dirijarea nvriiS identifice corpurile cu via

S evidenieze nsuiri ale corpurilor cu via

S identifice corpurile fr via

S evidenieze nsuiri ale corpurilor fr via

S indice asemnri i deosebiri ntre corpurile cu via i fr via

Pe parcursul leciei se va completa schema leciei la tabl. ( ANEXA 2).

- Se prezint diferite imagini cu corpuri cu via. Li se cere elevilor s precizeze unele caracteristici ale acestor corpuri. Cu ajutorul elevilor se evideniaz insuirile acestor corpuri: se nasc, respir, se hrnesc, cresc, se inmulesc i mor.

Se completeaz schema leciei:

Corpurile cu via:

- se nasc, respir, se hrnesc, se dezvolt, se nmulesc i mor.

- sufer transformri de-a lungul timpului datorit creterii i mbtrnirii

- plantele, animalele, omul

- Se prezint diferite imagini cu corpuri fr via. Li se cere elevilor s identifice diferite corpuri. Se trage concluzia c aceste corpuri sunt corpuri fr via. Se cere precizarea anumitor caracteristici ale corpurilor respective (form, ntrebuinare, stare de agregare). Se dau i alte exemple de corpuri fr via.

Se completeaz schema leciei:Corpurile fr via:

- sufer transformri sub aciunea omului sau a fenomenelor naturii

- aerul, apa, banca, pixul, avionulConversaia

Explicaia

Observaia

nvarea prin descoperire

Tabla

Videoretroproiector Activ. frontal i individualIdentific corpurile cu via

Evideniaz nsuiri ale corpurilor cu via

Scriu schema leciei n caiet

Identific corpurile fr via

Evideniaz nsuiri ale corpurilor fr via

Scriu schema leciei n caiet

6. Fixarea cunotinelorS grupeze corpurile cu via i fr via - Se citete poezia Rapsodii de toamn de G. Toprceanu realizat n power point. Copiii trebuie s identifice din poezie cuvintele ce denumesc corpurile cu via. (ANEXA 3).

- Elevilor li se propun mai multe jocuri pe calculator prin care se verific dac elevii au neles noile noiuni (CD-calculator).Conversaia

Explicaia

Jocul didacticVideoretroproiectorActiv. frontalGrupeaz corpurile cu via i fr via

7. Evaluarea cunotinelorS grupeze corpurile pe baza unor criterii date

S colaboreze cu colegii n rezolvarea sarcinilor

S completeze fia- Elevii vor fi mprii n ase grupe. Vor primi jetoane cu diferite imagini sau cuvinte trebuind s le sorteze dup anumite criterii, astfel:

Grupa I Alege corpurile cu via.

Grupa II Alege corpurile fr via.

Grupa III Alege corpurile care au aceeai culoare

Grupa IV Alege corpurile lichide

Grupa V Alege corpurile solide

Grupa VI Alege corpurile gazoase

- Vor primi o fi individual (ANEXA 4)Conversaia

Explicaia

Jocul didactic

Fie de lucru Activ. pe grupeActiv. indiv.Grupeaz corpurile pe baza unor criterii date

Colaboreaz

cu colegii n rezolvarea sarcinilor

Completeaz fia

8. ncheierea leciei-Se fac observaii asupra modului de desfurare a leciei.

- Se precizeaz tema pentru acasConversaia

ExplicaiaActiv. frontal

ANEXA 1Metoda Floare de lotus

Gsete floarea corespunztoare aceste petale:

- au form i volum propriu

- curg i iau forma vasului n care sunt puse

- nu au form proprie i se mprtie uor

- aburul

- scndura

- gazul din butelie

- aerul

- avion

- carte

- miere

- ulei

- lapte

ANEXA 2

SCHEMA LECIEI

CORPURILE CU VIA I CORPURILE FRA VIA

Corpurile cu via: - se nasc, respir, se hrnesc, se dezvolt, se nmulesc

i mor.

sufer transformri de-a lungul timpului datorit creterii i mbtrnirii

plantele, animalele, omul

Corpurile fr via: - sufer transformri sub aciunea omului sau a

fenomenelor naturii

- aerul, apa, banca, pixul, avionul

ANEXA 3

Rapsodii de toamnde George Toprceanu

ntr-o clip alarmate

Ies din anuri vrbiile

Papura pe lac se zbate

Legnndu-i sbiile.

Un lstun n frac apare

Sus pe-un vrf de trestie

Ca s ie o cuvntare

n aceast chestie.ANEXA 4 Fi de evaluare

1. Adevrat sau fals?

Bicicleta este un corp cu via.(

Munii i marea sunt corpuri fr via.(

Omul respir.(

Mainile sunt corpuri cu via pentru c se deplaseaz.(

Corpurile cu via se nasc, cresc, se hrnesc, se nmulesc i mor. (2. D exemple de:a) trei corpuri cu via: ______________, _____________, _____________b) trei corpuri fr via: _____________, _____________, _____________