proiect_integrat_pesti

download proiect_integrat_pesti

of 6

Transcript of proiect_integrat_pesti

  • 7/25/2019 proiect_integrat_pesti

    1/6

    PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

    GRADINITA CU PROGRAM NORMAL SINCA NOUA- BRASOV

    EDUCATOARE : Canta NicoletaGRUPA: mareTEMA ANUAL: CUM ESTE, A FOST I VA FI AICI PE PMNT?TEMA SPTMNII: Lumea apelor TEMA ZILEI : ,,Cursa testoaselor TIPUL DE ACTIVITATE : consolidareMIJLOC DE REALIZARE :joc didacticLOCUL DE DESFURARE: sala de grup ACTIVITI DE NVARE: ALA+ADE(DS+DLC)ADP :ntlnirea de diminea: Cum putem proteja apele Pamantului? ALA : JOC DE MASA: Testoasa - puzzle

    ART: Cea mai frumoasa broscuta - pictur STIINTA:,,Silabe vesele-fisa de lucru

    ADE : DOS: ,,Cursa testoasei

    OBIECTIVE OPERAIONALE:ALA :-sa utilizeze corespunzator materialele de lucru-sa realizeze tema propusa-sa imbine piesele de puzzle corect pana la obtinerea imaginii-sa reprezinte grfic silabele cuvintelor-sa incercuiasca corect cifra care arata numarul de silabeDS: -sa asocieze corect cifra cu numarul de silabeDLC:

    -sa desparta corect cuvintele in silabe-sa precizeze sunetul initial al cuvintelor-sa precizeze forma de plural al cuvantului

    STRATEGII DIDACTICE

    ME TODE I PROCEDEE: explicaia,exercitiul, conversatia demonstratiaMATERIAL DIDACTIC : panou cu traseul testoalor, doua broscute diferite ca marime sau culoare, jetoane cu cifre, jetoane cu vietuitoare marine, imagini cu vietuitoare marine, medalioane, acuarele, pensule, creioaneELEMENTE DE JOC : surpriza, aplauze, pedepse amuzanteFORMA DE ORGANIZARE :frontala, individuala, pe grupuriDURATA : 1 zi

  • 7/25/2019 proiect_integrat_pesti

    2/6

    DEMERSUL DIDACTIC

    Etapeleactivitii

    Demersul didactic Strategii didctice EvMetode Mijloace Organiza-

    re.Momentrganizatoric

    --aerisirea salii-aranjarea materialului didactic

    .Captareateniei

    -se realizeaza cu ajutorului panoului pe care este trasat traseul testoasei.(Anexa 1)Conversaia panou Frontal Obsersistemic

    .Reactualizareaunotinelor

    Se poarta o discutie despre vietuitoarele marine:-Ce fel de ape sunt pe Pamant?(statatoare:lacuri, balti, mari, oceane; curgatoare:fluvii, rauri si parauri; sarate: mari, oceane si lacuri; dulci: fluvii, rauri si parauri)-Care sunt vietuitoarele care traiesc in ape?-Cu ce se hranesc?-Num se inmultesc?-Cu ce se hranesc?

    Conversaia Explicaia

    Imaginicuvietuitoa-re marine

    Frontal Evaluaoral

    .Anunareaemei i abiectivelor

    Astazi o sa ne jucam un joc intitulat ,, Cursa testoaselor Testoasele au de strabatut oceanul pentru a ajunge in ape mai calzi. Voi trebuie sale ajutati sa strabata tot drumul si pentru asta va trebui sa raspundeti la intrebarilemele. Trebuie sa despatiti cuvinte in silabe, sa denumiti sunetul initial alcuvantului, sa precizati pluralul cuvantului si sa indicati cifra care arata catesilabe sunt in cuvant.

    Conversaia Explicaia Demonstraia

    Frontal Observsistemic

    .Dirijareanvrii-

    Desfurareaocului

    Regulile jocului:-copiii sunt impartiti in 2 echipe

    -fiecare echipa extrage, pe rand, de pe masa un jeton, denumeste imaginea siraspunde sarcinii educatoarei.-daca raspunsul este corect, testoasa echipei inainteaza pe traseu, pana la primainsula pustie si echipa primeste aplauze, daca raspunsul este gresit echipa primeste o pedeapsa amuzanta-echipa castigatoare este cea a carei broscuta a ajuns pe insula tropicala.Executarea jocului de probaDesfasurarea jocului propriu zis

    Conversaia Explicaia

    DemonstraiaExerciiul

    PanouMedalioa

    neJetoane

    Pe grupuri Observsistemic

    Evaluaroral

    .Obinereaerformanei

    Complicarea jocului:Pe parcursul traseului apar pericole precum: un rechin, un peste sabie si o balena,care pot manca broscutele. Ca sa treaca nevatamate, broscutele au de trecut probe:-la Centrul Stiinta-de rezolvat fisa de lucru

    Conversaia Explicaia Exerciiul

    Piese de puzzleFiseAcuarele pensule

    Pe grupuri,indivi-dual

    ObservsistemicProb practic Proba

  • 7/25/2019 proiect_integrat_pesti

    3/6

    -la Centrul Arta-de pictat ,,Cea mai frumoasa broscuta -la Centrul Joc de masa-Testoasa-puzzle

    scrisa

    . ncheiereactivitii

    Se desemneaza echipa castigatoar.Fac aprecieri generale i individualelegate de felul n care copiii s-au descurcat nrealizarea sarcinilor iasupra modului n care s-a desfurat activitatea, iar copiiivor primi recompense.

    Conversaia Caramele Frontal Observsistemic

  • 7/25/2019 proiect_integrat_pesti

    4/6

    Anexa 1

  • 7/25/2019 proiect_integrat_pesti

    5/6

    EDUCATOARE: CANTA NICOLETA NUMECOPIL

    FISA DE LUCRU-DLC+DS NIVEL II

    Desparte in silabe cuvintele de mai jos trasand in primul chenar tot atatea liniute cate silabe are cuvantal doilea chenar incercuiti cifra care arata numarul de silabe.

    1 5 3 4 7 2 3 5 1 3 2 6 3 4 7 2 2 5 3 7

    5 6 2 3 6 3 1 2 4 2 6 7 1 5 7 2

    5 3 6 7 1 3 7 2 3 4 1 7 3 4 5 7 2 1 7 5

    Desparte corect: 1-5 cuvinte = 6-9 cuvinte= 10-14 cuvinte=

    Incercuieste corect 1-5 cifre= 6-9 cifre= 10-14 cifre=

  • 7/25/2019 proiect_integrat_pesti

    6/6