proiectdidactic6c

12
PROIECT DIDACTIC DATA: 24,02.2009 CLASA : A VI A C OBIECTUL: LIMBA SI LITERATURA ROMANA SUBIECTUL LECTIEI: PORTRETUL LUI STEFAN CEL MARE TIPUL LECTIEI: FORMARE DE PRICEPERI SI DEPRINDERI, INSUSIREA UNOR NOI CUNOSTINTE DURATA:50 DE MINUTE OBIECTIVE OPERATIONALE La finalul lectiei elevii vor fi capabili : 1 . sa identifice in textele propuse fragmente sugestive pentru anumite trasaturi ale personajului 2 . sa numeasca trasaturile de caracter ale personajului sugerate de anumite fragmente date 3 . sa grupeze insusirile gasite in trasaturi pozittive si negative 4 . sa numeasca trasaturile dominante ale personajului desprinse din textele citite 5 . sa identifice insusirile comune care apar in ambele portrete

Transcript of proiectdidactic6c

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTIC DATA: 24,02.2009CLASA : A VI A C

OBIECTUL: LIMBA SI LITERATURA ROMANA

SUBIECTUL LECTIEI: PORTRETUL LUI STEFAN CEL MARE

TIPUL LECTIEI: FORMARE DE PRICEPERI SI DEPRINDERI, INSUSIREA UNOR NOI CUNOSTINTE

DURATA:50 DE MINUTE

OBIECTIVE OPERATIONALE

La finalul lectiei elevii vor fi capabili:1.sa identifice in textele propuse fragmente sugestive pentru anumite trasaturi ale personajului2.sa numeasca trasaturile de caracter ale personajului sugerate de anumite fragmente date

3.sa grupeze insusirile gasite in trasaturi pozittive si negative

4.sa numeasca trasaturile dominante ale personajului desprinse din textele citite

5.sa identifice insusirile comune care apar in ambele portrete

6.sa numeasca modul de expunere folosit in textele citite si sa explice rolul sau

7.sa-si exprime opinia despre personajul aflat in discutie8.sa identifice modalitatile prin care sunt evidentiate insusirile personajului STRATEGIA DIDACTICA METODE SI PROCEDEE: conversatia, problematizarea, exercitiul, lectura, invatarea prin descoperire.FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITATII: activitatea frontala combinata cu cea individuala si lucrul pe grupe.

RESURSE: capacitatile de invatare ale elevilor, cunostintele insusite anterior.

MIJLOACE DE INVATAMANT: textul literar suport, fise cu sarcini de lucru, coli albe, manuale,markere.

BIBLIOGRAFIE: Mihail Sadoveanu-"Fratii Jderi"

Manualul de limba romana pentru clasa a VI a al Editurii Didactice si Pedagogice

C.Parfene-"Metodica studierii limbii si literaturii romane in scoala"

DESFASURAREA ACTIVITATII

I.ORGANIZAREA CLASEI Pentru lectie, clasa este impartita in 4 grupe, fiecare avand cate 5 elevi.Fiecare echipa va avea de indeplinit sarcini diferite pe parcursul lectiei.

Profesorul verifica tema elevilor data in ora trecuta, fiecare grupa a avut de pregatit cateva informatii generale despre Stefan cel Mare.Liderul fiecarei grupe va lectura ceea ce au gasit despre domnitorul roman.II. ANUNTAREA TEMEI LECTIEI SI A SARCINILOR DE LUCRU

Profesorul precizeaza ca in ora anterioara au citit doua texte ale unor autori diferiti care pun in evidenta personalitatea aceluiasi domnitor, Stefan cel Mare si ca pe parcursul lectiei de astazi vor continua discutia asupra acestor texte.Se noteaza pe tabla titlul lectiei si profesorul precizeaza ca aceasta va consta intr-o serie de exercitii propuse ca sarcini de lucru pentru fiecare grupa, urmand a descoperi pe parcursul activitatii, trasaturile cele mai importante ale marelui domnitor roman.

III.DIRIJAREA ACTIVITATII PROPRIU-ZISE Prin activitate frontala si individuala, profesorul le adreseaza elevilor cateva intrebari, cerandu-le sa numeasca autorii celor doua texte din manual si din ce opera face parte fiecare.Se reactualizeaza astfel cateva informatii necesare pentru lectia de zi.Elevii sunt antrenati apoi intr-o activitate pe grupe.Fiecare grupa are sarcini de lucru diferite.Liderul fiecarei grupe va prezenta (dupa ce s-a lucrat in echipa) raspunsurile formulate pentru sarcina de lucru propusa.Profesorul precizeaza ca primele doua echipe vor avea in discutie fragmentul scris de Grigore Ureche iar celelalte doua se vor ocupa de textul din romanul scris de Sadoveanu.

ECHIPA NR 1

SARCINA DE LUCRU NR 1

Gasiti in textul lui Grigore Ureche un fragment care pune in evidenta o trasatura fizica a domnitorului roman si numiti aceasta trasatura.

SARCINA DE LUCRU NR 2

Ce trasatura de caracter a voievodului va sugereaza fiecare dintre fragmentele date ?

"manios si degraba varsatoriu de sange nevinovat"

"de multe ori la ospete omoraea fara judetu"

"era om intreg la fire, nelenesu"

"unde nu gandeai acolo il aflai"

SARCINA DE LUCRU NR 3

Numiti calitatile si defectele pe care le-ati identificat in fragmentele anterioare , grupandu-le pe doua coloane.

TRASATURI POZITIVE ..

TRASATURI NEGATIVE .

ECHIPA NR 2

SARCINA DE LUCRU NR 1

Gasiti in textul scris de Grigore Ureche un fragment care pune in evidenta o trasatura morala negativa a domnitorului si numiti-o.

SARCINA DE LUCRU NR 2

Ce trasatura de caracter a voievodului va sugereaza fiecare dintre fragmentele date ?

"la lucruri de razboaie mester"

"unde era nevoie insusi se varaea"

"ca vazandu-l ai sai, sa nu se indaraptieze"

"raru razboiu de nu biruia"

"unde biruiau altii, nu perdea nadejdea, ca stiindu-se cazut jos se ridica deasupra biruitorilor"

SARCINA DE LUCRU NR 3

Numiti calitatile si defectele pe care le-ati identificat in fragmentele anterioare , grupandu-le pe doua coloane.

TRASATURI POZITIVE ..

TRASATURI NEGATIVE .

ECHIPA NR 3

SARCINA DE LUCRU NR 1

Gasiti in textul lui Mihail Sadoveanu un scurt fragment care evidentiaza atmosfera si prilejul cu care este infatisat marele voievod Stefan cel Mare.

SARCINA DE LUCRU NR 2

Gasiti si transcrieti din textul sadovenian un fragment care pune in lumina insusiri fizice ale domnitorului.

SARCINA DE LUCRU NR 3

Ce trasatura de caracter a voievodului va sugereaza fiecare dintre fragmentele date ?

"privire verde, taioasa"

"desi scund de statura, cei dinaintea sa opriti la zece pasi, pareau ca se uita la el de jos in sus"

"Voda facu semnul crestinesc si saruta Evanghelia"

"indemna printr-un semn mic pe coconul sau sa savarseasca acelasi lucruECHIPA NR 4

SARCINA DE LUCRU NR 1

Cu ce sentimente este primit Stefan de catre supusii sai?Gasiti un fragment care evidentiaza atitudinea lor fata de domnitor.

SARCINA DE LUCRU NR 2

Ce trasatura de caracter a voievodului va sugereaza fiecare dintre fragmentele date ?

"prea sfintitul saruta mana cu pecetea de aur"

"Voda isi implini aceeasi datorie catre batranul staret"

"se puse in miscare cu pas viu"

SARCINA DE LUCRU NR 3

Gasiti si numiti insusirile comune ale lui Stefan cel Mare care se regasesc in ambele portrete citite.

INSUSIRI COMUNE..

Profesorul precizeaza apoi ca cele patru echipe vor avea de indeplinit si doua sarcini de lucru comune:1)Numiti trasaturile cele mai importante (dominante) ale domnitorului roman care se desprind din textul scris de Grigore Ureche.2)Care este modul de expunere predominant din ambele texte citite si ce rol are acesta?

Prin activitate frontala, profesorul le cere elevilor sa numeasca modalitatile prin care autorii pun in evidenta insusirile personajului.Se desprind astfel cele doua modalitati de caracterizare prezente (directa si indirecta)

Pe masura ce sarcinile de lucru sunt rezolvate, profesorul noteaza pe tabla informatiile desprinse. ( a se vedea schema tablei, anexa la proiect)IV.ASIGURAREA FEEDBACK-ULUI ACTIVITATII

Acesta se va realiza prin completarea de catre elevi la finalul lectiei a unei fise de evaluare finala si prin tema pentru acasa.( a se vedea anexa la proiect-fisa de evaluare finala)Tema pentru acasa : Alcatuiti o compunere despre domnitorul Stefan cel Mare in care sa prezentati trasaturile fizice si morale ale sale asa cum reies din cele doua fragmente studiate.SCHEMA TABLEI

TABLA 1

PORTRETUL REALIZAT DE GRIGORE URECHE

TRASATURI MORALE POZITIVE TRASATURI MORALE NEGATIVE TRASATURI FIZICE

TRASATURI DOMINANTE :.

TABLA 2

PORTRETUL DIN "FRATII JDERI"

TRASATURI COMUNE TRASATURI MORALE TRASATURI FIZICE

MIJLOACE DE CARACTERIZARE FOLOSITE:

DIRECTA.

INDIRECTA.