Proiect Recapitulare Cls.v (1)

5

Click here to load reader

description

ef

Transcript of Proiect Recapitulare Cls.v (1)

Page 1: Proiect Recapitulare Cls.v (1)

PROIECT DIDACTIC

PROFESOR : Sandu IonelaSCOALA GIMNAZIALA Sascut, BACAUCLASA : a V-aDISCIPLINA :Educatie MuzicalaUNITATEA DE INVATARE: MelodiaSUBIECTUL LECTIEI: Intervale muzicaleSCOPUL LECTIEI : Consolidarea si sistematizarea cunostintelor privind teoria intervalelor si aplicarea acestora in canteceTIPUL LECTIEI: Recapitularea si evaluarea cunostintelor

COMPETENTE SPECIFICE: 1.1, 2.1, 2.2, 3.2, 4.1

OBIECTIVE OPERATIONALE:1.sa cunooasca denumirea de interval muzical2.sa identifice fiecare interval muzical in parte3.sa cunoasca un repertoriu de cantece specific fiecarui interval muzical in parte4.sa realizeze in scris intervale de pe un anumit sunet

RESURSE:-cantece: ”Duetul Geronimo-Contele din opera „Casatoria secreta”-W.A.Mozart, Simfonia a IX-a „Oda bucuriei”- L. Van Beethoven, „Cantecul cucului”, „Puisorul cafeniu”, „Cantec de colindat tara”, „Micii fotbalisti”, „Pupaza din tei”-auditie: „Oda bucuriei din Simfonia a IX-a de L.van Beethoven-manual, caiet, cd-uri, casetofon

METODE SI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, demonstrarea prin cântec, munca independentă.FORMA DE ORGANIZARE: activitate frontală, pe grupe şi individuală

Page 2: Proiect Recapitulare Cls.v (1)

SECVENTELE LECŢIEI

Activitatea Profesorului Activitatea elevului Metode Mijloace Evaluare

Moment organizatoric Asigurarea linistii in clasa, verificarea prezentei elevilor

Elevii raspund Conversatia

Cultura vocala Le propun copiilor sa ne incalzim vocile pe un cantecel

Elevii canta Exercitiul Imnul Romaniei ”Desteapta-te romane!”

Precizarea continutului de recapitulare

Profesorul spune elevilor ca astazi vom recapitula intervalele muzicale prin cantecele studiate in clasa

Elevii asculta Conversatia

Recapitularea intervalelor Intreb elevii ce numim noi intervalele

De cate feluri pot fi intervalele

Ce numim noi secunda si de cate feluri este

Le propun elevilor sa ne reamintim cateva cantece in care sa identificam intervalul de secunda si felul ei.

Intreb un elev ce numim noi terta si de cate feluri poate fi, din ce este formata.

Intervalul reprezinta raportul de inaltime dintre doua sunete muzicale.Ele pot fi ascendente di descendenteSecunda este un interval muzical ce se formeaza intre doua sunele aflate pe trepte alaturate. Ea este de doua feluri: secunda mare(2M=1T), si secunda mica(2m=1 st.)

Elevii canta

Terta este un interval ce se formeaza intre doua sunete aflate la o distanta de trei trepte.Ea poate fi: terta mare(3M=2T), si terta mica (3m=2st.)

Conversatia

Exercitiul

Conversatia

Oda bucuriei – pag.43

Sumativa

Sumativa

Page 3: Proiect Recapitulare Cls.v (1)

Le propun elevilor sa ne reamintim cateva cantece in care predomina intervalul de terta si sa il recunoastem.

Ce numim noi cvarta si cvinta?

Ce numim noi sexta si septima?

Elevii canta

Cvarta este un interval muzical ce se formeaza intre doua sunete aflate la o distanta de patru trepte.Cvinta este un interval muzical ce se formeaza intre doua sunete aflate la o distanta de cinci trepte.Ele se noteaza prescurtat 4P si 5P si sunt intervale perfecte

Sexta este un interval muzical ce se formeaza intre doua sunete aflate la o distanta de sase trepte.Este de doua feluri: sexta mare (6M=4T+1st.),si sexta mica(6m=3T+2st.)

Septima este un interval muzical ce se formeaza intre doua sunete aflate la o distanta de sapte trepte. La fel ca si sexta, septima este de doua feluri:7M=5T+1st.. si 7m=4T+2st.

Exercitiul

Conversatia

Conversatia

Conversatia

Cantecul cucului, pag 44

Puisorul cafeniu, pag.45

Micii fotbalisti, pag.81

Page 4: Proiect Recapitulare Cls.v (1)

Le propun elevilor sa ne reamintim un cantec si sa recunoastem intervalele muzicale invatate

Exercitiul

Pupaza din tei – pag.78

Evaluare scrisa Le impart elevilor fisele cu testul.Le explic modul de lucru si baremul de corectarePrecizez timpul de lucru

Elevii asculta

Elevii incep rezolvarea testului

Conversatia

Exercitiul

Corectarea testului si aprecierea rezultatelor

Dupa expirarea timpului verific raspunsurile cu elevii si le cer sa-si corecteze eventualele raspunsuri gresite.Le cer fisele si notez lucrarea conform baremului precizat.

Elevii raspund si corecteaza raspunsurile gresite.

Conversatia Sumativa