Proiect Lectie Psih Limbajul Siscanu Cristina
-
Upload
ciobanu-eduard -
Category
Documents
-
view
600 -
download
50
description
Transcript of Proiect Lectie Psih Limbajul Siscanu Cristina
7/21/2019 Proiect Lectie Psih Limbajul Siscanu Cristina
http://slidepdf.com/reader/full/proiect-lectie-psih-limbajul-siscanu-cristina 1/8
Proiect didactic
Data: 17.11.2015
Student: i canu CristinaȘ ș
Profesor coordonator : Afloroaei Lucia
Şcoala: Colegiul Naţional Iaşi
Disciplina: Psihologie
Clasa: a X-a
Conţinutul învăţării : LIMBAJUL
Tipul activităţii : !i"t# - Lecţie $e trans!itere şi %nsuşire $e noi cunoştinţe şi $e&rin$eri
Durata: 50 !inute
Scopul lecţiei: - 'i"area şi siste!ati(area cunoştinţelor referitoare la li!)a*
- +tili(area corect# a li!)a*ului &sihologic
COMPETEN E GENE!"E:Ț
1. +tili(area conce&telor s&ecifice ştiinţelor sociale &entru organi(area $e!ersurilor $e
cunoaştere şi e"&licare a unor fa&te, eeni!ente, &rocese $in iaţa real#
2. A&licarea cunoştinţelor s&ecifice ştiinţelor sociale %n re(olarea unor situaţii /
&ro)le!#, &recu! şi %n anali(area &osi)ilit#ţilor &ersonale $e $e(oltare.
. "&licarea unor fa&te, feno!ene, &rocese s&ecifice $o!eniului tiin elor sociale,ș ț
folosin$ corect ter!inologia s&ecific# $o!eniului.
COMPETEN E SPEC#$#CE:Ț
1.1. efinirea limbajului i caracterizarea acestuiaș $in &unct $e e$ere &sihologic.
1.2 I$entificarea verigilor func ionale ale limbajuluiț
1.3. I$entificarea &rinci&alelor func ii ale limbajuluiț
1.4. Anali(area raporturilor $intre li!)a* i alte &rocese &sihiceș
1.5. Caracteri(area formelor limbajului
COMPETEN%E DE#&!TE ' OPE!%#ON!"E(
La sfrşitul lecţiei toţi eleii or fii ca&a)ili s#3
4.1. # $efineasc# li!)a*ul, co!unicarea, li!)a, utili(n$ ter!inologia corect#.
4.2. # e"&lice erigile func ionale ale li!)a*ului.ț
4.. # caracteri(e(e func iile li!)a*ului.ț
4.6. # anali(e(e ra&orturile $intre li!)a* i alte &rocese &sihice.ș
7/21/2019 Proiect Lectie Psih Limbajul Siscanu Cristina
http://slidepdf.com/reader/full/proiect-lectie-psih-limbajul-siscanu-cristina 2/8
4. 5. # clasifice for!ele li!)a*ului.
ST!TEG#! D#D!CT#C):
Resursele procedurale: e"&unerea, e"&licaţia $i$actic#, conersaţia, e"erciţiul, &ro)le!ati(are.
Resurse materiale: !anualul $e &sihologie &entru clasa a X-a, ta)la, caietele eleilor, fişe
$e lucru
$or*e de or+ani,are a clasei: in$ii$ual# şi frontal#
Ealuare: continu#, oral#,
"ocul de desfă-urare: sala $e clas#
Durata: 50 !in
.i/lio+rafie:
Lu&şa lena, ratu 8ictor, Psihologie – Manual pentru clasa a X – a, $itura
Corin, ea, 2005
7/21/2019 Proiect Lectie Psih Limbajul Siscanu Cristina
http://slidepdf.com/reader/full/proiect-lectie-psih-limbajul-siscanu-cristina 3/8
!es"#$urarea lec%iei
Etapele lec%iei &imp 'ompete(%e Actiitatea pro"esorului Actiitatea eleilor Metode $i
mi)loace
*orme de
or+a(i,areI.Mome(t or+a(i,atoric 2
!in.
-alut eleii
-Note( a)senţii
- Asigur un cli!at $e or$ine şi $isci&lin#
necesar $esf#şur#rii %n )une con$iţii a lecţiei.
-9#s&un$ la salut
-&un a)senţii
-e ®#tesc &entru
%nce&erea lecţiei
Conersaţia 'rontal#
II.'aptarea ate(%ieieleilor
!in.
- leii sunt &roocaţi s# r#s&un$# la %ntre)area31. &une i &ri!ul cunt care # ine %n !inteț
cn$ au(i i - :li!)a*;ț
-leii or r#s&un$e &e )a(# cuno tin elorș ț
a&riori referitoare la
te!#, %n general.
Astfel, se su)linia(#
i!&ortanţa şi
necesitatea stu$ierei
te!ei %n cau(#.
-rain-
stor!ing
- <eto$a
Paian*enului
'rontal#
III.Reactuali,area
cu(o$ti(%elor
7
!in.
-8erific cunoştinţele $o)n$ite anterior cu
&riire la te!a lecţiei :<e!oria; &rin fi # $eș
lucru referitoare la cele trei for!e ale uit#rii3
• +itare total#
• +itare &ar ial#ț
• +itare situa ional#.ț
- leii co!&letea(#fi a $e lucru folosin$ș
conţinuturi care aufost %nsu ite anterior.ș 'i # $e lucruș In$ii$ual#
I-.A(u(%area suiectului
$i a co(%i(utului (oii
lec%ii
1 !in -criu &e ta)l# titlul noii lecţii3,,LIMBAJUL; -criu %n caiete "&licaţia 'rontal#
7/21/2019 Proiect Lectie Psih Limbajul Siscanu Cristina
http://slidepdf.com/reader/full/proiect-lectie-psih-limbajul-siscanu-cristina 4/8
-. Predarea (oului
co(%i(ut
0
!in.
4.1. I. !E*I/IREA I 'ARA'&ERI0AREAȘ
LIMBAJULUI "i*/a0ul este activitatea (sau func ia) deț
utilizare a limbii sau a altui sistem de semne-
simbol în raporturile cu ceilal i oameni.ț
-Co*unicarea este procesul de transmitere a
informa iilor.ț
che!a $e co!unicare3
a. Emi #torț. Receptor desti(atarc. 'a(alul de comu(icare ele!entele
care !i*locesc trans!iterea !esa*ului $e
la la .d. em(alul unete, se!ne grafice /
o)iectiarea !esa*uluie. 'odul siste! $e se!ne care se!nific#
cea
-Co!unicarea &oate fi anali(at# &rin ra&ortare
la: A I(dicatori: 1. Promptitudi(e ra&i$itatea e!= trans!iterii
!esa*ului
2. *idelitate corectitu$inea trans!isiei!esa*ului
3. 'ompletitudi(e -ol. I("oEm -ol.I("oRec
B Cele trei laturi ale infor!a ieiț :
-leii r#s&un$
-leii notea(# %ncaiete
che!# &e
ta)l#
"&lica iaț
oral#
'rontal#
7/21/2019 Proiect Lectie Psih Limbajul Siscanu Cristina
http://slidepdf.com/reader/full/proiect-lectie-psih-limbajul-siscanu-cristina 5/8
4.2.
1.'a(titati#6 2. ema(tic#6 3. Pra+matic#.
"i*/a este suportul i instrumentul comu-ș
nicrii. !a este un sistem de semne i regu"iș
logico-gramaticale elaborat social-istoric# care
serve te ca instrument de codificare iș ș
transmitere a informa iei în procesul real al ț
comunicrii. 'or!a $e )a(#, natural# iș
concret#a li!)a*ului este orirea >Ii!)a*uloral?.-<ecanis!e ale or)irii3
• nergetice
• 'onatoare
• e re(onan #ț
• @ Au(ul 'one!atic
neuromecanismele centrale
II.-eri+ile "u(c io(ale ale lima)uluiț
- e recep ie:ț
• rece&tarea-asi!ilarea structurilor o)iectie ale
li!)ii
• rece&tarea i %n elegerea li!)a*ului oral sauș ț
scris
•sta)ilirea leg#turilor $intre con inutul !esa*uluiț
cu !otiele i cu actiit# ileș ț
- $esf# urate.ș
de e7ecu ie:ț ela)orarea i stocarea sche!elorș
!i c#rilor articulatorii cores&un(#toareș
sunetelor er)ale i scrierii literelor i o&era iileș ș ț
$e selectare i $e actuali(are a sche!elorș
- - leii notea(# %ncaiete
leii notea(#sche!atic %n caiete.
che!# &e
ta)l#
"&lica iaț
'rontal#co!&arti!entule"ecuti i rece&ti,ș
&eriferic al or)irii
7/21/2019 Proiect Lectie Psih Limbajul Siscanu Cristina
http://slidepdf.com/reader/full/proiect-lectie-psih-limbajul-siscanu-cristina 6/8
4..
4.6.
articulatorii i graficeș
- co(e7iu(ii i(erse circuitul %ntre eriga$e e"ecu ie i cea $e rece& ie, corectareaț ș ț
erorilor $e &ronun ie=scriere.ț
III. *u(c iile de a,# ale lima)ului:ț
1. de comu(icare62. de cu(oa tere6ș3. simolic# de repre,e(tare6
4. e7presi# sau a"ecti#65. persuasi# sau de co(i(+ere68. de re+lare sau de determi(are69. ludic# sau de )oc6. dialectic# sau de "ormulare iș
re,olare a co(tradic iilor sau aț
co("lictelor prolematice6;. de dete(sio(are (eroas#< cat=artic#.
I-. Raporturile di(tre Iima) i alte proceseș
psi=ice- - strns# inter$e&en$en # cu celelate feno!eneț
si &rocese &sihice - Bn$irea = &rocese
intelectuale i !otoriiș
- - co!)inatorica i!aginati#- - er)ali(area- - 'or!area gn$irii i &rocesul $e sociali(areș
- - 'eno!enul $e con tiin #.ș ț
-. *ormele lima)ului:1. Lima)ul e7ter(
leii % iș
argu!entea(#r#s&unsurile.
"&unerea
$i$actic#
Pro)la!ati-
(area
'rontal#
In$ii$ual#
7/21/2019 Proiect Lectie Psih Limbajul Siscanu Cristina
http://slidepdf.com/reader/full/proiect-lectie-psih-limbajul-siscanu-cristina 7/8
4.5.
a. Li!)a*ul oral 3
a.1. <onologul / <onologul oral a)solut
a.2. ialogul3
li!)a*ul situati
-li!)a*ul conte"tual
). Li!)a*ul scris
2. Lima)ul i(ter(-I.Ealuarea 5 !in - 9e(olarea e"erci iului 1, $in !anual, $e laț
&agina 62 3 'or!a i gru&e $e cte 6 elei sauțlucra i &e &ereci i, a&oi anali(a iț ș ț
inter$e&en$en # $intre li!)a* i gn$ire.ț ș
>'or!ula i cel &u in 2 argu!ente referitoare laț ț
rela ia $intre cele $ou#.?ț
- leii se or %!&#r iț
%n gru&e $e cte 6elei i or r#s&un$eș
la %ntre)#ri &e )a(a
cuno tin elor &roas&#tș ț
%nsu ite.ș
"&licaţia 'rontal#
In$ii$ual#
-II. >(c=eierea 2 !in - e!#3 Lecturarea te"tului $e la &. 62 /
:olu ia li!)a*ului %n ontogene(a ti!&urie;ț
- i$enţie( gra$ul $e &artici&are al clasei la
lecţie, re!arcn$ eleii cu contri)uţii $eose)ite
-Note( eleii actii.
- Notea(# te!a
-leii sunt atenţi.
"&licaţia 'rontal#
7/21/2019 Proiect Lectie Psih Limbajul Siscanu Cristina
http://slidepdf.com/reader/full/proiect-lectie-psih-limbajul-siscanu-cristina 8/8
'i # $e aluare / clasa a X-aș
'ele trei "orme ale uit#rii
*orm# 'aracteristici
Uitare total#
Uitare par ial#ț
Uitare situa io(al#ț
Nu!e i Prenu!e3 ata3ș