Proiect Lectie de Finala

4
Plan de lectie Unitatea de aplicatie: Scoala Superioara Comerciala „Nicolae Kretzulescu Data: 08.12.2014 Clasa:a IX-a E Prof. Propunator: Moraru Maria Cristina Prof. Coordonator: Chiac Teodora Denumire: Patrimoniul unitatii Subiectul lectiei: Disponibilitatile banesti Tipul lectiei: De formare a unor priceperi si deprinderi Obiective generale: Dezvoltarea cunostintelor referitoare la notiunile de disponibilitati banesti Obiective operationale: O 1 - sa identifice în trei minute toate elementele de imobilizari, pe baza fișei de lucru; O 2 - sa calculeze în trei minute valoarea activului imobilizat, în cinci minute, pe baza fișei de lucru; O 2 – sa delimiteze toate structurile de active, în trei minute, pe baza fișei de lucru; O 4 – să determine valoarea activelor circulante, în trei minute, pe baza fișei de lucru; O 5 – să clasifice elementele pe grupe de activ si pasiv, în trei minute, pe baza fișei de lucru; O 6 – să calculeze valoarea activului și valoarea pasivului, în cinci minute, pe baza fișei de lucru;

description

Contabilitate

Transcript of Proiect Lectie de Finala

PROIECT DIDACTIC

Plan de lectieUnitatea de aplicatie: Scoala Superioara Comerciala Nicolae KretzulescuData: 08.12.2014Clasa:a IX-a EProf. Propunator: Moraru Maria CristinaProf. Coordonator: Chiac TeodoraDenumire: Patrimoniul unitatiiSubiectul lectiei: Disponibilitatile banestiTipul lectiei: De formare a unor priceperi si deprinderiObiective generale: Dezvoltarea cunostintelor referitoare la notiunile de disponibilitati banestiObiective operationale: O1 - sa identifice n trei minute toate elementele de imobilizari, pe baza fiei de lucru;O2 - sa calculeze n trei minute valoarea activului imobilizat, n cinci minute, pe baza fiei de lucru;O2 sa delimiteze toate structurile de active, n trei minute, pe baza fiei de lucru;O4 s determine valoarea activelor circulante, n trei minute, pe baza fiei de lucru;O5 s clasifice elementele pe grupe de activ si pasiv, n trei minute, pe baza fiei de lucru;

O6 s calculeze valoarea activului i valoarea pasivului, n cinci minute, pe baza fiei de lucru;

Metode si procedee: conversatia, demonstratia, explicatia, exercitiul, munca independenta.Mijloace didactice: tabla, foile de flip-chart, fise de lucru, manualETAPELE

LECTIEI

TIMPOB.

OP.EVENIMENTELE LECTIEI/ CONTINUTURI/ STRATEGIESTRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

ACTIVITATEA INVATATORULUIACTIVITATEA

ELEVILOR

0123456

1. Moment

Organizatoric5minAsigur conditiile organizatorice si psihologice necesare pentru desfasurarea eficienta a lectiei.

Prezentarea mea.

Strigarea cataloguluiElevii au materialele pe banci.Conversatia

2. Captarea atentiei15 minO1O2

O3Le vom prezenta elevilor principalele activitati propuse pentru lectia de zi, incepand sa pun intrebari referitoare la lectiile anterioare despre structurile patrimoniale.Elevii sunt atenti si raspund la intrebari.ConversatiaFrontala

3. Desfasurarea activitatii25minO1O2O3O4

Elevii primesc fisele de lucru si primesc instructiuni pentru rezolvarea lor, lasandu-le timp de gandire 5 minute. Apoi voi desemna cate un elev pentru a citi cu voce tare si a rezolva cerinta fiecarui exercitiu. Elevii raspund. Incep sa lucreze cu atentie.

Fac exercitiile.

ConversatiaExplicatia

Demonstratia Exercitiul

Frontala

5.Aprecieri si recomandari si intrebari5 minO5Le spun elevilor punctele forte si slabe identificate. Le raspund la intrebari daca este cazul.Elevii asculta si pun intrebari daca este cazul.Conversatia

Explicatia

DemonstratiaFrontala