Proiect Invatare Diferentiata XII A

download Proiect Invatare Diferentiata XII A

of 7

Transcript of Proiect Invatare Diferentiata XII A

  • 7/29/2019 Proiect Invatare Diferentiata XII A

    1/7

    Proiect didactic

    Clasa: a XII-a A (L 1 , anul 10 de studiu)Cu un efectiv de 21 de elevi: 12 elevi - ritm lent de nvare

    7 elevi - ritm mediu de nvare2 elevi -performane peste medie

    Obiectul: limba francezSubiectul: Parler de soi-mme - la profession (A vorbi despre sine - profesia) (2)

    Tipul leciei: consolidareCompetene generale solicitate: capacitatea de nelegere a mesajului scris, capacitatea de nelegere a mesajului oral, capacitatea de exprimare oral, capacitatea de exprimarescris

    Competene specifice:1.2 identificarea, n texte autentice audiate/ citite, a punctelor de vedere, atitudinilor i sentimentelor exprimate1.3 analizarea unor situaii descrise n texte orale sau scrise, n scopul unui studiu aprofundat/ lurii unei decizii3.1 oferirea de rspunsuri, oral sau n scris, la un chestionar pe teme de interes, n care sunt motivate opiunile4.2 transferul informaiilor din texte referitoare la domeniul de specialitate n diverse forme de prezentareObiective operaionaleLa sfritul activitii didactice, toi elevii vor fi capabili:O1 - s formuleze un rspuns simplu la o ntrebare legat de domenii de interes profesional; obiectivul va fi considerat ndeplinit dac toi elevii rspund la ntrebare, cugreeli care nu afecteaz nelegerea mesajului.

    Performan minim Performan medie Performan superioarRspuns sumar, eventual, numai adverb interogativ Rspuns la ambele componente ale ntrebrii, fr

    detalii, cu propoziii simpleRspuns mai amplu la ambele ntrebri, cu detalii, nfraze care cuprind i subordonate

    O2 - s bifeze rspunsul corect la itemi cu alegere multipl/dual, dup audierea repetat a unui mesaj de nivel B1, dovedind astfel nelegerea mesajului; obiectivul va ficonsiderat ndeplinit dac toi elevii bifeaz corect cel puin 50% din itemi.

    O3 - s rspund oral la ntrebarea din mesajul audio, referitoare la domenii de interes; obiectivul va fi considerat atins dac toi elevii dau cel puin un rspuns sumar lantrebare, cu greeli care nu afecteaz nelegerea mesajului

    O4 - s rspund oral la ntrebri pe baza unui text de nivel B1, dovedind astfel nelegerea mesajului; obiectivul va fi considerat atins dac toi elevii rspund la cel puindou ntrebri, cu greeli care nu afecteaz nelegerea mesajului

    Performan minim Performan medie Performan superioar3 itemi 4 itemi 5-6 itemi

    Performan minim Performan medie Performan superioarRspuns sumar, cu greeli care nu afecteaz nelegerearspunsului

    Rspuns mai amplu, cu o justificare sumar Rspuns complet, cu greeli minime i justificareadecvat

    Performan minim Performan medie Performan superioar

  • 7/29/2019 Proiect Invatare Diferentiata XII A

    2/7

    O5 - s se descrie pe sine, din punct de vedere profesional, dup model, aa cum se imagineaz peste 40 de ani, obiectivul va fi considerat atins dac toi elevii se descriu,sumar, cu greeli care nu afecteaz nelegerea mesajului

    Resurse: materiale: Activits pour le Cadre Commun, niveau B1; fie de lucru, CD audio, laptop.tipuri de activitate: frontal, individual, pe grupe.

    Rspund la cel puin dou ntrebri Rspund la cel patru ntrebri Rspund la toate ntrebrile

    Performan minim Performan medie Performan superioarDescriu sumar, cu vocabular limitat i greeli degramatic/ ortografie care nu afecteaz nelegerea

    Descriu, menionnd principalele aspecte profesionale,cu greeli puine, care nu afecteaz nelegerea

    Descriu, cu detalii, propria persoan, respectndcondiiile date.

  • 7/29/2019 Proiect Invatare Diferentiata XII A

    3/7

    Obiective operaionale Coninut adecvat Capaciti de nvare

    disponibileSituaii de nvare Strategii didactice Itemii testului de evaluare

    La sfritul activitiididactice, toi elevii vor fi

    capabili:O1 s formuleze unrspuns simplu la ontrebare legat dedomenii de interes

    profesional; obiectivul vafi considerat ndeplinitdac toi elevii rspund lantrebare, cu greeli carenu afecteaz nelegereamesajului.

    CO1: a vorbi despre sine -profesia

    G1 - grupa elevilor curitm lentG2 - elevii cu ritm mediude nvareG3 - elevii cu ritm rapidde nvare

    SO1 Rpondez

    G1

    G2

    G3

    Conversaie

    Frontal

    O2 - s bifeze rspunsulcorect la itemi cu alegeremultipl/dual, dupaudierea repetat a unuimesaj de nivel B1,dovedind astfel

    nelegerea mesajului;obiectivul va fi consideratndeplinit dac toi elevii

    bifeaz corect cel puin

    50% din itemi

    CO2: a vorbi despre sine -profesia

    G1 - grupa elevilor curitm lentG2 - elevii cu ritm mediude nvareG3 - elevii cu ritm rapidde nvare

    SO2 coutez et cochez labonne case/ par vrai/ faux:G1 au moins troisquestionsG2 au moins quatrequestions

    G3 toutes les questions

    Ascultare activConversaie

    Frontal/ individual

    O3 - s rspund oral lantrebarea din mesajulaudio, referitoare ladomenii de interes;obiectivul va fi consideratatins dac toi elevii dau

    cel puin un rspunssumar la ntrebare, cugreeli care nu afecteaznelegerea mesajului

    CO3: a vorbi despre sine -profesia

    G1 - grupa elevilor curitm lentG2 - elevii cu ritm mediude nvareG3 - elevii cu ritm rapidde nvare

    SO3Rpondez oralement laquestion du micro-trottoir:G1 -rponse sommaireG2 - rponse plus ampleG3 - rponse complte

    ConversaiaFrontal

  • 7/29/2019 Proiect Invatare Diferentiata XII A

    4/7

    O4 - s rspund oral lantrebri pe baza unui textde nivel B1, dovedindastfel nelegerea

    mesajului; obiectivul va ficonsiderat atins dac toielevii rspund la cel puindou ntrebri, cu greeli

    care nu afecteaznelegerea mesajului

    CO4 a vorbi despre sine -profesia

    G1 - grupa elevilor curitm lentG2 - elevii cu ritm mediude nvareG3 - elevii cu ritm rapidde nvare

    SO4Lisez le texte et rpondez:G1 - deux questionsG2 - quatre questionsG3 - toutes les questions

    LecturaConversaia

    Frontal

    O5 - s se descrie pe sine,din punct de vedere

    profesional, dup model,aa cum se imagineaz

    peste 40 de ani,obiectivul va fi consideratatins dac toi elevii sedescriu, sumar, cu greeli

    care nu afecteaznelegerea mesajului

    CO5 a vorbi despre sine -profesia

    G1 - grupa elevilor curitm lentG2 - elevii cu ritm mediude nvareG3 - elevii cu ritm rapidde nvare

    SO5Essayez de faire votre

    portrait professionnel:G1 - 35 mots, au moinsG2 - 55 mots au moinsG3 - 65-70 mots au moins

    ExerciiulActivitate pe echipe

    I(O5)

  • 7/29/2019 Proiect Invatare Diferentiata XII A

    5/7

    Scenariul activitii

    Evenimentul

    instrucionalActivitatea de nvare Dozarea timpului

    Timp maxim Timp minim

    Captarea ateniei Rpondez aux questions suivantes:

    Avez-vous pens votre avenir? Quel est le plus important aspect de celui-ci?

    2 1

    Enunare obiectivelor Obiectivele sunt trecute n partea I a proiectului didactic 1 30"

    Actualizarea ancorelor Verificarea temei 5 4

    Prezentarea sarcinilor,dirijarea nvrii,obinerea performanelor i

    asigurarea conexiuniiinverse

    Realizarea SO1coutez attentivement le message suivant (Message 12 B1) et cochez la bonne case pourune question, au moins:1 Les enfants ne veulent jamais devenir: a docteur b inspecteur des impts c

    professeur

    2 Le premier mtier mentionn est celui de: a ingnieur b ministre c pompier3 Le dernier enfant veut faire: a dentiste b matresse c policier

    5 4

    Realizarea SO2coutez une deuxime fois le message et cochez la bonne case pour une question, aumoins: Vrai ou Faux?

    Vrai Faux1 Un enfant veut devenir policier pour arr ter les gens.2 Une fillette veut devenir matresse our donner des tests aux lves.3 Le nom de la dentiste mentionne dans le message est Florence.

    4 3

    Realizarea SO3Rpondez oralement la question du micro-trottoir: "Quel mtier veux-tu faire?

    Pourquoi?" La rponse doit compter au moins une phrase

    6 5

    Evaluarea progresului Rezolvarea testului

    b) votre tour, essayez d'crire une sorte de portrait professionnel, selon les deux modles, l'ge de 50 ans (35 mots, au minimum, 70 mots, au maximum)Corectarea testuluiSe citesc cteva fragmente de texte i ceilali corecteaz.

    10 -

  • 7/29/2019 Proiect Invatare Diferentiata XII A

    6/7

    Asigurarea reteniei i atransferului

    Teme pentru acas difereniate

    Au choix:G1 - Aimez-vous la profession de vos parents? Parlez un peu de celle-ci. (40-50 mots)G2 - Quelles sont les qualits ncessaires pour devenir mdecin? (75-100 mots)G3 - Un ami dteste la profession que vous avez choisie. Trouvez des arguments contre

    son opinion (120-160 mots)

    2 -

  • 7/29/2019 Proiect Invatare Diferentiata XII A

    7/7

    Parler de soi-mme - les professions (2) - Terminale

    Fiche de travail

    Avez-vous pens votre avenir? Quel est le plus important aspect de celui-ci?coutez attentivement le message suivant (Message 12 B1) et cochez la bonne case pour une question, au moins:1 Les enfants ne veulent jamais devenir: a docteur b inspecteur des impts c professeur2 Le premier mtier mentionn est celui de: a ingnieur b ministre c pompier3 Le dernier enfant veut faire: a dentiste b matresse c policier

    coutez une deuxime fois le message et cochez la bonne case pour une question, au moins: Vrai ou Faux?Vrai Faux

    1 Un enfant veut devenir policier pour arrter les gens.

    2 Une fillette veut devenir matresse pour donner des tests aux lves.

    3 Le nom de la dentiste mentionne dans le message est Florence.

    Rpondez oralement la question du micro-trottoir: "Quel mtier veux-tu faire? Pourquoi?" La rponse doit compter au moins une phrase. Lisez les deux portraits des crivains franais suivants, parus dans le Dictionnaire des crivains contemporains par eux-mmes:

    a) Rpondez deux questions, au moins:Jean-Marie Laclavetine a-t-il aim faire la fte, bien manger et boire?Marc Lambron est-il originaire de Paris?Quel crivain parle de ses enfants?Quel crivain accorde la plus grande importance la beaut?

    Pourquoi Jean-Marie Laclavetine est-il n?Comment expliquez-vous le fait que Marc Lambron affirme que sa loi "tait celle du secret"?b) votre tour, essayez d'crire une sorte de portrait professionnel, selon les deux modles, l'ge de 50 ans (35 mots, au minimum, 70 mots, au maximum).

    DEVOIR

    Au choix: - Aimez-vous la profession de vos parents? Parlez un peu de celle-ci. (40-50 mots)- Quelles sont les qualits ncessaires pour devenir mdecin? (75-100 mots)- Un ami dteste la profession que vous avez choisie. Trouvez des arguments contre son opinion (120-160 mots)

    LACLAVETINE, Jean-Marie

    Est n. Ignore pourquoi. A connu des femmes, n'en a connu qu'une, aeu des enfants, des amis. Les a toujours, pas tous. A lu des pages, en a crit.Imagine qu'il va continuer.

    A bu des verres en bonne compagnie.S'est souvent demand ce qu'il faisait l. Cessera un jour de se le demander.

    LAMBRON, Marc

    crivain lyonnais install Paris, il tenta d'crire selon

    son espoir, qui le portait vers la beaut et de vivre selon sa loi,

    qui tait celle du secret.