Tema 2 Proiect Didactic Instruire Diferentiata Szj

download Tema 2 Proiect Didactic Instruire Diferentiata Szj

of 12

Transcript of Tema 2 Proiect Didactic Instruire Diferentiata Szj

Investete n oameni

Tema 2.

PORTOFOLIU DE EVALUARE

PROGRAM DE FORMARE CONTINU: DEZVOLTARE PROFESIONAL CONTINU PE COMPONENTA INSTRUIRII DIFERENIATE A ELEVILOR

NUMELE I PRENUMELE: Szilagyi-Czumbil Iudit AnnaGRUPA_3_NAGY_SM_BFORMATOR: NAGY ENIKCENTRU DE FORMARE: COLEGIUL NAIONAL KLCSEY FERENC SATU MARE

Investete n oameni!

Proiect cofinantat din Fondul Social European prin Programul Operational Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007-2013 Axa prioritar: 1 Educaia i formarea profesional n sprijinul creterii economice i dezvoltrii societii bazate pe cunoatere Domeniul major de intervenie:1.3 Dezvoltarea resurselor umane din educaie i formare Titlul proiectului: Formarea profesorilor de matematic i tiinte in societatea cunoaterii Cod contract: POSDRU/ 87/ 1.3/ S/ 62534 Beneficiar: Inspectoratul colar Judeean Bihor

PROIECT DE TEHNOLOGIE DIDACTIC Unitatea de nvmnt: Colegiul Naional Klcsey Ferenc Satu MareData : Clasa : a VI-aPropuntor : Szilagyi-Czumbil Judit AnnaAria curricular: Matematic i tiineObiectul : FizicUnitatea de nvare: Micarea i repausTitlul leciei : Viteza medieTipul leciei: mixt

Competene specifice:1.1 Diferenierea fenomenelor fizice identificate n viaa de zi cu zi1.2 Recunoaterea n activitatea practic a fenomenelor studiate1.3 Definirea i explicarea fenomenelor fizice folosind termeni specifici.1.4 Reprezentarea grafic a variaiei unor mrimi fizice date.1.5 Stabilirea unor legturi ntre domeniile fizicii i celelalte discipline de studiu pentru explicarea unor aplicaii din tehnic.2.1 Observarea fenomenelor, culegerea i nregistrarea observaiilor referitoare la acestea.2.4 Organizarea, utilizarea i interpretarea datelor experimentale culese.3.1 Compararea i clasificarea fenomenelor fizice din domeniile: optic, mecanic, cldur, electricitate.3.2 Rezolvarea unor probleme cu caracter teoretic sau aplicativ.4.1 Utilizarea unor metode elementare de nregistrare a datelor experimentale.4.2 Formularea observaiilor proprii asupra fenomenelor studiate.5.1 Aplicarea normelor elementare de protecie individual n cursul utilizrii aparaturii i dispozitivelor de laborator.5.2 Argumentarea rolului unor tehnologii n diferite ramuri de activitate.

Obiective operaionale:Minimale:O1 s utilizeze corect noiunile i relaiile de calculO2 s identifice mrimile fizice de care depinde viteza medie i modul de dependen n raport cu acesteaO3 s calculeze viteza medieObiective:O4 s fac diferen ntre viteza medie i momentanO5 s transforme unitile de msurO6 s calculeze viteza medie pe baza graficului de micareDe performan:O7 s rezolve probleme referitoare la viteza medie i s interpreteze fizic rezultatele obinute O8 s formuleze concluzii ca urmare a raionamentelor efectuateStrategii didactice: Resurse procedurale: explicaie, conversaie catehetic i euristic, problematizare, nvare prin descoperire dirijat, observaie independent, modelare, animaie, interactivitate, algoritmizare, rezolvare de exerciii i probleme.Resurse materiale: calculator, soft educaional, manual, culegeri de problemeForme de organizare: frontal, individual, pe grupe Resurse umane: profesorul, clasa de eleviResurse de timp: 50 de minuteBibliografie : Constantin Corega, Dorel Haralamb, Seryl Talpalaru: Fizic Manual pentru clasa a VI-a (Editura Teora, Bucureti, 2000) Florin Mceanu Fizic: Probleme i teste pentru gimnaziu, clasele VI-VIII (Editura Corint, Bucureti, 2004) Rkn Kalydi Beta 500 krds s vlasz a fizika krbl, (Tth kiad, Debrecen, 2000)

Investete n oameni!

Proiect cofinantat din Fondul Social European prin Programul Operational Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007-2013 Axa prioritar: 1 Educaia i formarea profesional n sprijinul creterii economice i dezvoltrii societii bazate pe cunoatere Domeniul major de intervenie:1.3 Dezvoltarea resurselor umane din educaie i formare Titlul proiectului: Formarea profesorilor de matematic i tiinte in societatea cunoaterii Cod contract: POSDRU/ 87/ 1.3/ S/ 62534 Beneficiar: Inspectoratul colar Judeean Bihor

SCENARIU DIDACTICNr.crt.Evenimentele lecieiObiective opera-ionale

Activiti ale lecieiForme de realizare a activitii Resurse

Evaluare

Activitatea cadruluididacticActivitatea elevului

1.Moment organizatoricProfesorul verific prezena elevilor, organizeaz cele dou grupe de lucru, stabilete modalitile de activitate a elevilor.Elevii urmresc cu atenie indicaiile profesorului i rspund la solicitrile lui.frontalElevi, profesor,Sala de clas

2.Evaluarea performanei leciei precedenteO1O2O5Pune ntrebri din lecia anterioarDefinii distana parcurs, precizai relaia de calcul i unitatea de msur n SI.-Definii durata micrii, precizai relaia de calcul i unitatea de msur n SIPropune spre rezolvare o problemrspund la ntrebrirezolv problema la tabl

frontalElevi, profesor, caiete, manualoral, observarea activitii fiecrui elev;verificarea caietelor de notie;

3.Informarea elevilor asupra obiectivului urmritProfesorul enun scopul i obiectivele operaionale ale leciei.Profesorul anun titlul leciei i l scrie pe tabl.Elevii ascult cu atenie expunerea profesorului.

Elevii consemneaz titlul leciei n caiete.individualElevi, profesor, caiete

4.Transmiterea noilor cunotine Prezentarea materialului stimul Obinerea performaneiO3O4O6O7O8Experimen virtual:simularea micrii rectilinii i uniforme a unui tren (rapid, accelerat sau personal). Micarea trenului este monitorizat n timp i n spaiu. Cere concluzii de la eleviDefinete viteza medieDefinete unitate de msur

Elevii compar timpul de micareCalculeaz distana parcurs pe unitate de timp.Transform unitile de msurfrontaloral, observarea activitii fiecrui elev;verificarea caietelor de notie;

5.Fixarea i consolidarea cunotinelor (Intensificarea reinerii i asigurarea transferului)

O3O6O8Pune ntrebri din lecia nouPropune spre rezolvare un set de probleme pe baza unei fie de lucrurspund la ntrebrile puse rezolv problemeleFrontalIndividualPe grupeElevi, profesor,Caietul de notie, tabla

oralobservarea activitii fiecrui elev;verificarea

6.Evaluare aprecieriApreciaz activitatea elevilorReacioneaz la aprecierile fcute de profesorfrontal

7.Tema pentru acasd tema pentru acasnoteaz temafrontalElevi, profesor,Caietul de notie

8. ncheierea lecieiSalut clasaRspund salutuluifrontal

Fia nr. 1 (minimal)1. Un corp se afl n repaus ntr-un interval de timp dac:1. n orice moment din acel interval de timp corpul nu ocup aceeai poziie fa de un reper;1. n orice moment din acel interval de timp corpul ocup aceeai poziie fa de un reper;1. n orice moment din acel interval de timp corpul ocup poziii diferite fa de un reper.1) Un biciclist aflat ntr-o curs ciclist este n micare fat de:a) bicicleta sa;b) linia de start;ceasul de la mn2) Urma lsat de o sanie pe zpad reprezint :a) durata micrii ;b) traiectoria;c) distana parcurs.3) Distana parcurs reprezint :a) poziia final ocupat de mobil;b) linia descris de mobil n micare;c) lungimea drumului strbtut de mobil.1. Durata micrii reprezint :1. momentul final n care se termin micarea;1. mrimea intervalului de timp n care se realizeaz micarea;1. momentul iniial n care ncepe micarea.1. Un automobil parcurge o distan de 144 kilometri n 2 ore. Cu ce viteza medie s-a deplasat automobilul ? (Exprimai viteza n km/h i apoi transformai n m/s)

Fia nr.2 (medie)1.Un automobil parcurge o distan de 144 kilometri n 2 ore. Cu ce viteza medie s-a deplasat automobilul ? (Exprimai viteza n km/h i apoi transformai n m/s)

2. Un tren porneste la ora 0:00 merge 3 km cu viteza de 90 km/h, st un minut n staie, apoi mai merge 6000m cu viteza 72 km/h.a. Ce distan a parcurs n total ? b. Care a fost timpul total de la pornire pn la destinaie? c. Care a fost viteza medie ?

Fia nr. 3 (de performan)1.Un automobil parcurge o distan de 144 kilometri n 2 ore. Cu ce viteza medie s-a deplasat automobilul ? (Exprimai viteza n km/h i apoi transformai n m/s)

2.Se d urmtorul grafic de micare al unui mobil:

I. La ce kilometru se afla mobilul la ora 2 ?a) la km 2, b) la km 4, c) la km 1, d) la km 0

II. La ce ora se afl mobilul la kilometrul 2 ? a) la ora 2, b) la ora 4, c) la ora 1, d) la ora 0

III. Pe ce interval mobilul se afla n repaus?:a) pe AB, b) pe BC, c) pe CD .

IV. Pe ce intervale mobilul se afla n micare?:a) pe AB, b) pe BC, c) pe CD.

V. Ce vitez a avut mobilul n intervalul de timp t1 = 0 ore i t2 = 2 ore.

VI. Ce distan a parcurs n total mobilul i n ce interval de timp (dus - ntors)?