proiect dislalie s

download proiect dislalie s

of 3

Transcript of proiect dislalie s

  • 7/29/2019 proiect dislalie s

    1/3

    PROIECT DIDACTIC

    Data:

    Unitatea:

    Elev:

    Clasa: a II-a

    Profesor logoped:

    Subiectul: Emiterea sunetului S

    Durata:45 minute

    Obiectiv cadru: Formarea deprinderii de articulare corect a sunetelui S

    Obiective de referin :

    Exersarea auzului fonematic;

    Valorificare capacit ii de a asculta, a percepe, a nelege mesajul oral;

    Stimularea interesului i motiva iei pentru comunicarea verbal;

    Obiective opera ionale :O1: S descrie verbal obiectele prezentate

    O2: S pronune corect sunetul S;

    O3: S identifice poziia sunetului S n cadrul cuvntului (la nceput, la mijloc, lasfrit);

    O4: S formeze corect propoziii cu cuvinte paronime care conin sunetul S

    O5: S se implice activ i afectiv n desf urarea exerci iilor propuse

    Strategii didactice:

    a. Metode: Explica ia (M1), conversa ia (M2), jocul didactic (M3), demonstra ia (M4)

    b. Mijloace: fi e de lucru cu imagini (m1), creioane colorate (m2), oglinda logopedic (m3), imaginea unui arpe (m4)

    Bibliografie:

    Bejan L., Druga I, Hrdlu L. (2009) Aplica ii practice n logopedie i psihologie colar ,

    Editura Primus, Oradea

  • 7/29/2019 proiect dislalie s

    2/3

    Hrdlu L (2011) Culegere de jocuri logopedice, Editura Primus, Oradea

    DESF URAREA ACTIVIT II

    Nr.

    Crt. Momentele activit ii O

    Activitatea profesorului

    (logopedului) Activitatea elevului

    1. Moment organizatoric

    Va crea un climat favorabillec iei.Se va pregti materialuldidactic necesar.

    2. Captarea aten iei

    Va prezenta elevuluiimaginea unui animal,ndemnndu-l pe acesta srecunoasc animalul.

    Elevul recunoa te c este un arpe.

    3.Anun area temei i a

    obiectivelor

    O1 Dup ce elevul identific

    arpele din imagine logopedul va spune: Eusunt arpele care face sssss i te voi ajuta i pe tine s-l

    spui corect pe S

    Elevul este atent.

    4. Interven ia terapeutic

    O2O5

    Se va prezenta elevului, noglind, pozi ia articulatorie corect pentruemiterea sunetului S,

    precizndu-i c sunetul Seste un sunet vesel i c de fiecare dat cnd l

    pronun m trebuie s zmbim.Cu ajutorul minilor imitmun aparat de fotografiat cucare i facem o pozcopilului s- i aduc aminte s-l spun corect pe S.

    Elevul va exersa noglind pronun ia corect a lui S, urmndndrumrile: buzelentinse, din ii u or deprta i, limba se sprijin de incisiviiinferiori, coardelevocale nu vibreaz.

    5. Fixarea cuno tin elor O1O2

    O3

    O3

    O2O5

    Va prezenta fi a sunetului S Elevul va repetacuvintele pe care le

    gse te la nceputul fi ei.

    Elevul va preciza, n adoua parte a fi ei,

    pozi ia sunetului S, la mijloc, la sfr it sau la nceput.

    Va decupa imaginile cedesemneaz cuvintele

    care conin sunetul sn poziia menionat.

  • 7/29/2019 proiect dislalie s

    3/3

    O2O4

    Solicit elevului alctuireade propoziii cu una dintre

    perechile de cuvinte

    paronime.

    Elevul alctuie te doupropoziii cu cuvinteleparonime.

    6. Evaluarea activit ii

    O5 Evalueaz i apreciazdesfurarea orei de terapie,amintindu-i elevului szmbeasc de fiecare datcnd l spune pe S.

    Elevul este atent laobservaiile

    profesorului i ncearcs se autoaprecieze.