Proiect Didactic.doc

7
LECŢIA DE PREDARE-ÎNVĂŢARE (MIXTĂ) A. REPERE GENERALE B. COMPETENŢE SPECIFICE / obiective de referinta (din programă) Obiective operaţionale: La sfârşitul activităţii, elevii vor fi capabili : O 1 - să enumere caracteristicile organoleptice; O 2 - să descrie caracteristicile organoleptice; O 3 -să compare caracteristicile organoleptice ale diferitelor produse alimentare C. STRATEGII DE PREDARE-ÎNVĂŢARE a) Metode Expunere (exp); Conversaţie (cv); Explicaţie (expl); Problematizare (pbl); Observaţie (obs) etc. b) Mijloace de învăţământ Resurse materiale (M.d.): monstre cu diferite alimente( carne, preparate din carne, lapte, produse lactate, ouă, peşte, făină, zahăr, produse făinoase, lămâi, cafea)(m 1 ), manualul (m 2 ). Resurse tehnice (M.t.): Fişe de lucru (f.l.); Caiete (c.)

description

proiect didactic

Transcript of Proiect Didactic.doc

Page 1: Proiect Didactic.doc

LECŢIA DE PREDARE-ÎNVĂŢARE (MIXTĂ)

A. REPERE GENERALE

B. COMPETENŢE SPECIFICE / obiective de referinta (din programă)

Obiective operaţionale: La sfârşitul activităţii, elevii vor fi capabili : O1- să enumere caracteristicile organoleptice; O2- să descrie caracteristicile organoleptice; O3-să compare caracteristicile organoleptice ale diferitelor produse alimentare

C. STRATEGII DE PREDARE-ÎNVĂŢARE

a) Metode Expunere (exp); Conversaţie (cv); Explicaţie (expl); Problematizare (pbl); Observaţie (obs) etc.

b) Mijloace de învăţământResurse materiale (M.d.): monstre cu diferite alimente( carne, preparate din carne, lapte,

produse lactate, ouă, peşte, făină, zahăr, produse făinoase, lămâi, cafea)(m1), manualul (m2). Resurse tehnice (M.t.): Fişe de lucru (f.l.); Caiete (c.)

c) Moduri de organizare a colectivului (M.O.C.): Activitate - frontală (F); individuală (I); pe grupe (G)

D. BIBLIOGRAFIE:

Page 2: Proiect Didactic.doc

E. DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII PE SECVENŢE DE INSTRUIRE

Secvenţelelecţiei

Ob.operaţ.

Conţinutulştiinţific al temei

Strategii de predare-învăţare

Evaluare

Metode Mijl. de inv.

MOC

1. Momentul organizatoric (2 min.)

Voi face prezenţa şi voi consemna absenţele. Elevii îşi vor pregăti cele necesare pentru desfăşurarea activităţii. Voi asigura un climat de ordine şi disciplină.

cv F Capacitatea de concentrare a atenţiei

2. Verificarea temei pentru acasă (5-7 min.)

Se verifică efectuarea temei:cantitativ; În acest timp li se va da elevilor o fişă de muncă independentă (cu sarcini relativ uşoare). Se verifică munca independentă.calitativ- Dacă sunt chestiuni neînţelese, se vor rezolva la tablă

cvex

FI

Capacitatea de rezolvare a sarcinilor temei

3. Verificarea temei anterioare (7-10 min.)

Verificarea se face oral, urmarind obiectivele operationale ale lectiei precedente.

cvexp

FI

Capacitatea de a prezenta in cateva idei tipurile de proprietati ale produselor alimentare.

4. Captarea atenţiei (5 min.)

Utilizând demonstraţia şi comparaţia voi solicita elevilor să identifice asemănări şi deosebiri între produsele alimentare ambalate şi neambalate (ceea ce observă).

pbl m1 F Capacitatea de reactualizare a cunoştinţelor anterioare observand proprietatile fizice ale mostrelor de produse.

5. Anunţarea subiectului lecţiei noi şi a obiectivelor operaţionale(1-2 min.)

Voi anunţa titlul temei, îl voi scrie pe tablă, iar elevii în caiete. Voi anunţa obiectivele operaţioanle pe înţelesul elevilor. Le voi face precizări privind modul de desfăşurare a activităţii. Le impart fişele de documentare.

cv fd F Capacitatea de conştientizare a obiectivelor temei noi

6. Predarea temei noi(15-20min.)

O1 să enumere caracteristicile organoleptice

cv FI

Capacitatea de a enumera toate caracteristicile organoleptice

Page 3: Proiect Didactic.doc

O2 să descrie caracteristicile organoleptice

Expl G Capcitatea de a decrie cu propriul limbaj caracteristicile organoleptice.

O3 să compare caracteristicile organoleptice ale diferitelor produse alimentare

ex G Capacitatea de a compara caracteristicile organoleptice ale diferitelor produse alimentare.

7. Fixarea cunoştinţelor şi priceperilor(5-7 min.)

a) Elemente teoretice

b) Practic

Ciorchi-nele

Fisa de lucru

I Capacitatea de a rezolva corect sarcinile fişei de lucru.

8. Tema pentru acasă (2-3 min.)

Voi face precizări în legătură cu conţinutul temei pentru acasă şi voi rezolva concret un element al acesteia.

expl F Capacitatea de înţelegere a sarcinilor temei pentru acasă

9. Evaluarea finală

Voi face aprecieri generale şi individuale în legătură cu participarea elevilor la activitate

cv FI

Voi acorda note justificându-le

Anexea) PLANUL TABLEI

b)Fise de lucruc) Fisa de documentare

d)Planse

a) CARACTERISTICI ORGANOLEPTICE – SCHEMA LECŢIEI (PE TABLA)

Page 4: Proiect Didactic.doc
Page 5: Proiect Didactic.doc

b) FIŞĂ DE LUCRU

Completaţi caracteristicile organoleptice pentru produsele alimentare pe care le aveţi pe masa de lucru completând tabelul:

Produsulalimentar

Caracteristiciorganoleptice

Descrierea caracteristicii