proiect didactic_1.1.4.1_Hertz_Gabriela.docx
-
Upload
mihai-hertz -
Category
Documents
-
view
9 -
download
0
Transcript of proiect didactic_1.1.4.1_Hertz_Gabriela.docx
Format Activitati Aplicative
Reea de formare continu a cadrelor didactice pentru a utiliza multimedia, instrumentaia virtual i web 2.0 n aria curricular Matematic i tiine ale naturii (ProWeb) (POS DRU/157/1.3/S/141587)Program de formare: Abordri moderne n didactica Matematicii i tiinelor Naturii
ANEXA 1.1.4.1.PROIECT DIDACTIC
Unitatea de nvmnt:Liceul Teoretic Carol I
Clasa: a IX-a
Profesor:Hertz Gabriela
Modulul:Functia de gradul al II-lea
Subiectul: Semnul funciei de gradul al II-lea - aplicaii
Tipul leciei: mixt ( verificare-predare-evaluare
Competene specifice:1.1 Studiul semnului fucntiei de gradul II folosind metoda algebrica, cat si metoda grafica. 1.2 Aplicatii la semnul functiei de gr. II; rezolvari de inecuatii. 1.3 Rezolvarea de inecuatii, punand sistematic in evidenta legatura dintre inecuatie, multimea solutiilor si reprezentarea pe axa a acestei multimi ca si legatura cu interpretarea grafica a functiei corespunzatoare. 1.4 Exercitii de comparare si ordonare a numerelor reale folosind graficul si axa numerelor reale.
Obiective operaionale:
O1- Sa stie ce inseamna a studia semnul unei functiiO2- Sa rezolve inecuatii, punand sistematic in evidenta legatura dintre inecuatie, multimea solutiilor si reprezentarea pe axa a acestei multimi ca si legatura cu interpretarea grafica a functiei corespunzatoare. O3- Exercitii de comparare a doua numere reale folosind metoda garficaO4 Insusirea unor metode specifice unor clase de probleme; extrapolarea solutiilor unei probleme pentru rezolvarea altora. O5- Identificarea datelor si a cerintelorO6- Sa justifice prin argumente inlantuite logic pasii de rezolvare a unei probleme. O7- Abordarea unor situatii probleme din mai multe perspective
Resurse procedurale(strategia didactic)Metode i procedee didactice:nelegerea,descrierea, instructajul, conversaie euristic, explicaia, munca cu calculator individual, simulare pe calculator, exerciiul , dialog,brainstorming
Mijloace de nvmnt:calculatoare, programul AEL, caiete de notie.
Forme de organizare a activitii:pe grup, individuale
Resurse bibliografice:[1] Webografie : http://portal.edu.ro/materiale_ael/index.php?locale=ro_RO.utf-8[2] [3] WiZiQ education.online, How to Teach Online: Teaching Online using WiZiQ, http://www.wiziq.com/teaching-online/
Durata: 1 h
SCENARIUL DIDACTIC
Secvenele leciei/dozare timpObiective operaionale (coduri)Ealonarea coninutuluiStrategia didactic
Evaluare
ActivitateaprofesoruluiActivitatea elevilorMetodei procedee didacticeMijloace de nvmntFormedeorganizare
1. Moment organizatoricProfesorul verifica prezena, verific dac este cret burete i cere elevilor s-i pregteasc mate- rialele necesare desfurrii leciei n condiii optime.Profesorul verific efecuarea temei de ctre elevi.Elevii i preg- tesc manualele, caietele i instru- mentele de scris.
Elevii menio- neaz dac au avut dificulti n efectuarea temei..Conversaia .
2.Reactualizarea cunostintelorO1
O2
O3
O4Profesorul verific urmtoarele noiuni:- coordonatele vrfului parabolei;- reprezentarea grafic a funciei de gradul al II-lea;- semnul funciei de gradul al II-lea;- minimul i maximul funciei de gradul al II-lea;
Elevii raspund la intrebarinelegerea,descrierea, instructajul, conversaie euristic, explicaia, Tabla, Frontala, individuala
3.Anunarea subiectului i a obiectivelor lecieiO1, O2Profesorul face legtura cu noua lecie; n acest moment se pot folosi mijloace audio video, filme didactice.
Elevii urmaresc prezentarea realizata de catre profesorconversaie euristic, explicaiacalculatoare, programul AEL, caiete de notie.Frontala
4.Prezentarea optim a noului coninut i dirijarea nvriiO3nceperea activitii practice, de laborator, pe grupe de elevi.
Elevii realizeaza cerintele de pe fisele de lucrumunca cu calculator individual, simulare pe calculatorcalculatoare, programul AEL, caiete de notie.individuala
5. Obtinerea performaneiO2, O3, O4Profesorul scrie pe tabl o list cu exercuii n care elevii s aplice semnul funciei de gradul al II-lea
Elevii iau notiteDup rezolvare, elevul realizeaz experimentul propriu-zis si cu ajutorul progra- mului de pe cal- culator pentru verificarea re- zultatelor i o mai bun ne- legere a fenome- nelor intlnite.conversaie euristic, explicaia, munca cu calculator individual, simulare pe calculatorcalculatoare, programul AEL, caiete de notie.Frontala
6. Asigurarea feed-back-uluiO5Profesorul ghideaz elevii, ajutndu-i sa trag concluziile i s generalizeze observaiile lor Elevii prelucreaza datele i interpreteaza rezultatelemunca cu calculator individual, simulare pe calculatorcalculatoare, caiete de notieFrontala
7.Asigurarea reteniei i transferului cunotinelor i deprinderilorO6Se reia experimentul prin intermediul simularii pe calculatorElevii formuleaza concluziile i le generalizeaza n limitele permise de dateconversaie euristic, explicaiacaiete de notieFrontala, individuala
8. Aprecieri i recomandri
Profesorul noteaza elevii care au realizat in timp util montajul Frontala
TITLUL EXPERIMENTULUI VIRTUAL (sursa)
Activitile experimentuluiActivitile de nvare proiectate sunt (pentru activitile descrise, inserai imagini concludente pentru experiment):E1 - Semnul funciei de gradul al II-lea: - exerciii de exersare i analiz pentru diferite situaiiE2 - Ecuaii i inecuaii: - scrierea ecuaiilor i inecuaiilor cu ajutorul lui y Determinarea soluiilor folosind metoda grafic; Rezolvarea algebric a ecuaiilor i inecuaiilor i compararea soluiilor obinute prin metoda grafic.E3-E4 - Inecuaii de gradul al II-lea cu modul: - rezolvarea ecuaiei cu modul; - Rezolvarea grafic a ecuaiei; - Studiul semnului funciei. E5 - Probleme de ordonare : - rezolvarea ecuaiilor; - Reprezentarea grafic a funciilor;- Ordonarea numerelor
Evaluarea Test de evaluare Verificarea cunostintelor dobandite anterior prezentare power point cu informatii noi despre rezolvarea ecuaiilor i inecuaiior. Prezentai auto-evaluarea. Completai oricte criterii dorii, fiecare pe un singur rnd.CriteriunceptorMediuExpert
Implicarea n activitix
Realizarea legturii dintre suportul teoretic i desfurarea efectiv a experimentuluix
Prelucrarea i interpretarea datelor obinutex
Corectitudinea observaiilor realizatex
.................................
ConcluziiInstruirea asistata de calculator asigur att pentru profesor ct i pentru elev: posibilitatea individualizrii procesului de instruire; personalizarea actului nvrii; parcurgerea secvenelor de instruire de ctre elev in ritm propriu; eliminarea timpilor mori in cadrul leciei; controlul activitii desfurate de profesor; nvarea interactiv a matematicii; creterea motivaiei i interesului elevului pentru studiul matematicii;
Fundamente psihopedagogice ale utilizrii TIC n cadrul ariei curriculare Matematic i tiine ale NaturiiActivitate aplicativ 4. Proiectarea, organizarea si derularea activitatilor didactice bazate pe valorificarea TIC in aria curriculara matematica si Stiinte ale Naturii. Autor: Conf. Dr. Ing. Crinela Dumitrescu
11/11