Proiect didactic - Tipuri de subordonate, clasa a VIII-a

11
PROIECT DIDACTIC Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială “Prof. Ilie Popescu” Şotânga, structura Şcoala Gimnazială Teiş Propunător: Şerban Raluca-Cristina Data: 6 februarie 2013 Clasa a VIII-a Aria curriculară: Limbă şi comunicare Disciplina: Limba şi literatura română Unitatea de învăţare: Genul epic. Romanul Tema: TIPURI DE SUBORDONATE Tipul lecţiei: Lecţie de recapitulare şi sistematizare Scopul lecţiei: însuşirea şi utilizarea corectă a limbii române literare Locul de desfăşurare: sala de clasă COMPETENŢE GENERALE 2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată 3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse VALORI ŞI ATITUDINI: Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de limba română şi recunoaşterea rolului acesteia pentru dezvoltarea personală şi îmbogăţirea orizontului cultural COMPETENŢE SPECIFICE CONȚINUTURI ASOCIATE 2.3 utilizarea corectă a relaţiilor sintactice în textele orale proprii; - enunţul, fraza; relaţionarea părţilor de propoziţie în propoziţii şi a propoziţiilor în fraze, în funcţie de intenţionalitatea comunicării; rolul elementelor de legătură în frază; contragerea unor propoziţii în părţile de propoziţie corespunzătoare sau expansiunea unor părţi de propoziţie în propoziţiile corespunzătoare. 3.2 sesizarea valorii expresive a - corectitudinea şi expresivitatea

description

Aceasta este o lecție de limba și literatura română susținută în cadrul inspecției pentru Gradul I.

Transcript of Proiect didactic - Tipuri de subordonate, clasa a VIII-a

Page 1: Proiect didactic - Tipuri de subordonate, clasa a VIII-a

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială “Prof. Ilie Popescu” Şotânga, structura Şcoala Gimnazială TeişPropunător: Şerban Raluca-CristinaData: 6 februarie 2013Clasa a VIII-a Aria curriculară: Limbă şi comunicareDisciplina: Limba şi literatura românăUnitatea de învăţare: Genul epic. RomanulTema: TIPURI DE SUBORDONATETipul lecţiei: Lecţie de recapitulare și sistematizareScopul lecţiei: însuşirea şi utilizarea corectă a limbii române literareLocul de desfăşurare: sala de clasă

COMPETENŢE GENERALE2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de

comunicare monologată şi dialogată 3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse

VALORI ŞI ATITUDINI: Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de limba română şi recunoaşterea rolului acesteia pentru

dezvoltarea personală şi îmbogăţirea orizontului cultural

COMPETENŢE SPECIFICE CONȚINUTURI ASOCIATE

2.3 utilizarea corectă a relaţiilor sintactice în textele orale proprii;

- enunţul, fraza; relaţionarea părţilor de propoziţie în propoziţii şi a propoziţiilor în fraze, în funcţie de intenţionalitatea comunicării; rolul elementelor de legătură în frază; contragerea unor propoziţii în părţile de propoziţie corespunzătoare sau expansiunea unor părţi de propoziţie în propoziţiile corespunzătoare.

3.2 sesizarea valorii expresive a categoriilor morfosintactice, a mijloacelor de îmbogăţire a vocabularului şi a categoriilor semantice studiate

- corectitudinea şi expresivitatea părţilor de propoziţie şi a propoziţiilor într-un text dat; rolul părţilor de propoziţie şi al propoziţiilor în funcţie de intenţia şi specificul comunicării într-un text dat; cuvinte şi construcţii incidente.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: La sfârşitul activităţii, elevii vor fi capabili:

A. Cognitive: 1. să identifice toate tipurile de subordonate studiate;2. să recunoască elementele regente;3. să identifice elementele introductive;4. să realizeze contrageri și expansiuni;5. să construiască tipuri de subordonate.

Page 2: Proiect didactic - Tipuri de subordonate, clasa a VIII-a

B. Afective: să prezinte interes pentru lecţie, manifestat prin participare activă

C. Psihomotorii: să utilizeze corect mijloacele auxiliare folosite şi spaţiul tablei, respectiv al caietului;

STRATEGII DIDACTICEMetode şi procedee: conversaţia euristică, ciorchinele, analiza gramaticală, exerciţii creatoare, mozaicul, dezbaterea, jocul didactic. Metode de evaluare: observarea curentă, chestionarea orală, „Jocul proverbelor”.Forme de organizare: activitate frontală, activitate pe grupe de elevi, activitate individuală.Resurse: a. materiale şi mijloace tehnice de învățământ: tablă, cretă, caiete de notiţe, marker, flipchart, fişe de lucru, text lingvistic, rebus.b. umane - capacităţi de învăţare: elevii clasei a VIII-a: capacitatea de receptare a elevilor, capacitatea elevilor de a colabora, cunoştinţele însuşite anterior; în ceea ce priveşte capacitatea de învăţare, clasa este relativ omogenă (ritmuri de învăţare destul de apropiate). Majoritatea elevilor dispun de capacităţi receptive sporite, iar restul posedă resurse suficiente, astfel încât să colaboreze cu profesorul pentru o bună desfăşurare a activităţii didactice.CONDIŢII PREALABILE:

- clasă la nivel mediu;- elevii vor lucra pe grupe compacte şi vor expune rezultatele produselor lor.

c. de timp: 50 de minute.d. bibliografice: 1. oficiale:

Curriculum şcolar naţional2. metodice:

Parfene, Constantin, Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală. Ghid teoretico-aplicativ, Iaşi, Editura Polirom, 1999.

Guguș, Carmen, Ora de limba română. Ghid metodologic al profesorului de limba română, Editura Europolis, Constanța, 2004

Crișan, Alexandru, Dobra, Sofia, Sâmihăian, Florentina, Limba română. Manual pentru clasa a VIII-a, ed. a VI-a, Editura Humanitas Educational, 2002

ANEXA 1

Page 3: Proiect didactic - Tipuri de subordonate, clasa a VIII-a

CAPTAREA ATENȚIEIDezlegând careul, pe axa AB, veţi obţine un cuvânt care ne va conduce la titlul lecției de astăzi.

Identificați subordonata din fiecare frază și completați spațiile libere.1. Se ştie că este conştiincios.2. Am citit cartea care e pe masă.3. Trebuie să înveți mai mult.4. Locul propozițiilor în frază reprezintă …5. Propunerea era să meargă în excursie.6. A răspuns ce trebuia.7. Elementele de legătură se numesc și elemente ...8. I-a dat explicații cui dorea. 9. Maria a prezentat un argument care m-a convins.10. Propoziția de care depinde o propoziție subordonată se numește ...11. Ioana a devenit ce şi-a dorit.

SUBORDONATE

S U B I E C T I V ĂA T R I B U T I V Ă

S U B I E C T I V ĂT O P I C ĂP R E D I C A T I V Ă

D I R E C T ĂI N T R O D U C T I V E

I N D I R E C T ĂA T R I B U T I V Ă

R E G E N T ĂP R E D I C A T I V Ă

Page 4: Proiect didactic - Tipuri de subordonate, clasa a VIII-a

ANEXA 2

NR. 1

Citește, cu atenție, fraza și rezolvă cerințele date:

„Nu-i venea să creadă și nu putea să-și dea seama dacă e bucurie simțământul care o cuprinde la gândul că tot ar fi cu putință să se întoarcă la ea copilul iubit.” (Ioan Slavici)

1. Delimitează fraza în propoziţii, precizează elementul regent al subordonatelor și felul fiecărei

propoziții (sub-temă comună).

Felul propoziției Element regent 1– .....................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

2. a. Precizează valoarea morfologică a elementelor introductive.b. Indică raportul dintre propoziții (schema frazei).

.......................................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................................

NR. 2

Citește, cu atenție, fraza și rezolvă cerințele date:

„Nu-i venea să creadă și nu putea să-și dea seama dacă e bucurie simțământul care o cuprinde la gândul că tot ar fi cu putință să se întoarcă la ea copilul iubit.” (Ioan Slavici)

1. Delimitează fraza în propoziţii, precizează elementul regent al subordonatelor și felul fiecărei

propoziții (sub-temă comună).

Felul propoziției Element regent 1–..........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Page 5: Proiect didactic - Tipuri de subordonate, clasa a VIII-a

.......................................................................................................................................................................

....

2. a. Contrage a doua propoziţie subordoantă și realizează expansiunea unui atribut din text. b. Alcătuiește două fraze în care conjuncția subordonatoare că să introducă alte propoziții

decât cea din text......................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

NR. 3

Citește, cu atenție, fraza și rezolvă cerințele date:

„Nu-i venea să creadă și nu putea să-și dea seama dacă e bucurie simțământul care o cuprinde la gândul că tot ar fi cu putință să se întoarcă la ea copilul iubit.” (Ioan Slavici)

1. Delimitează fraza în propoziţii, precizează elementul regent al subordonatelor și felul fiecărei

propoziții (sub-temă comună).

Felul propoziției Element regent 1–.....................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

2. a. Alcătuiește o frază în care locuțiunea verbală a-și da seama să fie element regent pentru altă subordonată decât cea din text. b. Construieşte trei fraze, în care propoziția subordonată să se întoarcă la ea copilul iubit să fie subiectivă, predicativă și completivă indirectă.

.......................................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................................

Page 6: Proiect didactic - Tipuri de subordonate, clasa a VIII-a

ANEXA 3JOCUL PROVERBELOR

Fiecare elev va primi începutul a două proverbe. Vor avea ca sarcini să găsească continuarea proverbelor (pe care o vor căuta pe masa de lucru) și să identifice subordonatele existente în aceste proverbe.

Grupa iCe poţi face singur, …………………………………..Cine învață la tinerețe ………………………………..

Grupa a Ii-aSingurul mod de a avea prieteni este ………………………………..Ce ţie nu-ţi place, ………………………………….

Grupa a iii-aCine seamănă vânt……………………………….De ce îţi este frică, ……………………………………………………………..

Grupa a iv-aLenea e cucoană mare ………………………………..Norocu-i ……………………………………….

nu aştepta de la alţii. se odihnește la bătrânețe.

să fii tu însuți un bun prieten.altuia nu-i face.culege furtună.

de aia nu scapi. care cere de mâncare.

după cum şi-l face omul.

REZOVAREA SARCINILOR DE LUCRU

Nr. crt.

Proverbul Felulsubordonatei

1 Ce poţi face singur, nu aştepta de la alţii. CD2 Cine învață la tinerețe se odihnește la bătrânețe. SB

Page 7: Proiect didactic - Tipuri de subordonate, clasa a VIII-a

3 Lenea e cucoană mare care cere de mâncare. AT

4 Singurul mod de a avea prieteni este să fii tu însuți un bun prieten.

PR

5 Ce ţie nu-ţi place, altuia nu-i face. CD6 Cine seamănă vânt culege furtună. SB7 De ce îţi este frică, de aia nu scapi. CI8 Norocu-i după cum şi-l face omul. PR

ANEXA 4TEMĂ PENTRU ACASĂ

VARIANTA 1: Alege unul dintre proverbele discutate și redactează o compunere gramaticală, de 15-20 rânduri, în care să folosești toate tipurile de subordonate studiate.

VARIANTA 2: Caută cel puțin 10 proverbe (fraze) și stabilește felul propozițiilor subordonate din cadrul acestora.

Page 8: Proiect didactic - Tipuri de subordonate, clasa a VIII-a

ANEXA 5

AUTOEVALUAREOBSERVAŢIILE

PROFESORULUI

Mi-a plăcut cel mai mult:

Nu mi-a plăcut:

Ce nu ai înţeles din lecţia de azi?

Despre ce ai dori să discutăm ora următoare?

Eu îmi dau nota………………………...... şi sunt:

furios vesel trist