Proiect Didactic Legume 15.11.2012

download Proiect Didactic Legume 15.11.2012

of 7

Transcript of Proiect Didactic Legume 15.11.2012

Proiect didactic

Proiect didacticpentru activitate integrat de o zi

Data: 15.11.2012Educatoare: Petrovan MonicaUnitatea de nvmnt: G.P.P. Nr.28 Baia MareNivelul/Grupa: nivel I / grupa StelutelorTema anual de nvare: Cand/cum si de ce se intampla?

Tema proiectului: Toamna cu papuci de frunzeTema sptmnal: Cosul cu legume de toamnaElementele componente ale activitii integrate: - A.D.P.- ntlnirea de diminea Un zambet o floare , Cum e vremea? discuii libereTranziii: - salutul copiilor

-Piticii si uriasii

- Iepurasii la varza

- Toamna harnica

- Eu sunt iepurasul Tup

Rutine: - exersarea unor deprinderi igienice Spalam mainile

Activitati - A.L.A. 1. ST. Legumele- izvor de sanatate

JM Te rog sa-mi dai jumatatea

C.Rafturi pentru camara - A.D.E. DOS Morcovul si rosia- Mototolire si lipire

DEC - Acum e toamna da - predare cantec

A.L.A. 2. - Joc muzical de miscare Iepurasu-n iarba

Scop: DOS: Imbogatirea cunostintelor despre materiale si caracteristicile lor, precum si

despre tehnici de lucru necesare prelucrarii acestora in scopul realizarii

unor produse simple

DEC : Formarea capacitatii de exprimare prin muzica

Obiective operaionale:

ADE

DOS:

sa cunoasca materialele si instrumentele de lucru, aplicand reguli de utilizare a acestora

sa mototoleasca hartia creponata prin miscari circulare ale palmelorDEC:

sa asculte cu atentie cantecul intonat de educatoare

sa manifeste interes pentru activitate ALA1:

- s participe activ la ntlnirea de diminea, salutnd i interacionnd cu cei din jur; - sa formeze cu ajutorul cuburilor si pieselor lego un ansamblu care sa reprezinte un raft

pentru camaraStrategii didactice:

a) Metode i procedee: conversaia, observaia, exerciiul, explicaia, demonstraia,

b) Resurse materiale: jetoane, cuburi, hartie creponata, lipici, hartie , fise, imagini cu anotimpul toamna, jetoane-jumatatic) Forme de organizare: frontal, individual,

Durata: 45 min

Bibliografie:

- Programa activitilor instructiv-educative n grdinia de copii, ED. a II-a revizuit i adugit, M.E.C., Ed V& Integral, Buc, 2005

- Curriculum pentru nvmntul precolar, D.P.H., 2009

- Elemente de Pedagogie Precolar aplicat, Ed. Universitii din Oradea, 2006

Proiect de activitate

Educatoare Monica Petrovan

Scenariul activitii Dupa ce au intrat in grupa copiii se aseaza pe scaune in semicrec. Sunt incantati de prezenta iepurasului Tup,( care este suparat k nu mai are morcovi, si nici varza si cosul lui este gol, si este tare trist).Il salutam si ne tot intrebam oare ce se intampla cu el? Oare de ce o fi asa trist? Dupa ce ii facem o promisiune ca il ajutam , vom trece pe la calendarul naturii unde vom prezice vremea, dupa care copiii sunt invitati la sectoare unde ii asteapta materialele pregatite. Si ca sa-l inveselim un pic pe iepurasul Tup ii cantam un cantecel :Eu sunt iepurasul tup La sectorul ST vom vorbi despre vitamine din legume, la sectorul JM vom forma cu ajutorul jetoanelor din jumatati un intreg, iar la sectorul constructii vom construi rafturi pentru camara,pentru a depozita morcovii si varza Iepurasului Tup.

Dupa terminarea activitatii la sectoare ne indreptam spre iepurasul Tup si ne asezam pe scaunele si ii povestim iepurasului sa stea linistit ca deja i-am terminat laditele pentru morcovi si varza. In continuare le propun copiilor sa invatam un cantecel si il invitam si pe iepusul Tup sa cante cu noiAcum e toamna daDupa predarea cantecului( cantarea model , exercitii de respiratie si ex ritmice, invatarea pe fragmente) ne indreptam spre mese unde sunt pregatite materialele pentru activitatea practica mototolire lipire morcovi si varza, intonand cantecul Toamna harnica

Dupa intuirea materialelor si demonstrarea tehicii de lucru copii isi incep activitatea individuala mototolire si lipire.

Dupa terminarea lucrarilor , Iepurasul Tup este foarte multumit si fericit ca are muti morcovi si multa varza , pe care o sa le aseze in ladite , avand provizii suficiente pentru iarna.

De asemenea le multumeste copiilor pentu ajutor , iar noi il mai asteptam pe la noi cu nerabdare. Evenimentul didacticConinutul tiinificStrategiile didactice

Evaluare

1. Captarea atenieiSe realizeaz prin prezenta unui iepuras, (mascota) iepurasul Tup.Conversaia

Observaia

2. Enunarea scopului i a obiectivelorSe comunic tema i obiectivele ce urmeaz a fi atinse pe parcursul activitii.Conversaia

3. Prezentarea optim a coninutului i dirijarea nvrii

4. Asigurarea feed-back-ului

Dupa intalnirea de dimineata si promisiunea pe care i-am facut-o iepurasului Tup ne continuam activiatatea la cele trei sectoare: stiinta , joc de masa si constructii.

Tranzitie: Eu sunt Iepurasul Tup

DEC: - continuare

Se face o scurta conversatie cu privire la starea iepurasului Tup , si il linistim prin faptul ca am construit ladite pentru depozitarea legumelor.

Si ca sa-l facem sa se simta mai bine il rugam sa invete un cantecel cu noi.

Acum e toamna da- primele doua strofe

Voi face cantarea model, dupa care vom executa exercitiile ritmice si ex de respiratie dupa care vom invata cantecul pe fragmente.

DOSSi dupa ce l-am inveselit un pic pe Iepurasul Tup, ne indreptam spre masute repetand cantecul Toamna harnica pentru a mototoli si lipi morcovul si varza.

Dupa intuirea materialelor si explicarea sarcinilor de lucru, executam exercitiile de incalzire a musculaturii mici a mainii, ne apucam de treaba.

Ofer copiilor indicatii si ajutor daca este necesar si supraveghez activitatea copiilor.

Dupa realizarea lucrarilor il invitam pe iepurasul Tup sa vada cat de multe legume o sa aiba acum pentru iarna

DEC: - se va realiza prin repetarea cantecului nou invatat Acum e toamna da

DOS: - realizarea lucrarilor de mototolire si lipire a legumelor punctnd lucrrile originale ,copiii care au mototolit corect bucatile de hartie creponata si au acoperit prin lipirea cocoloaselor de hartie rezultate , intreaga suprafata a legumelor.

Conversaia

Observaia

Imagini cu legume

Jetoane- jumatati

Exerciiul

Explicaia

Demonstraia

Munca independent

Exerciiul

conversatia exercitiul

ConversaiaLucrrile realizate la DEC

Conversaia evaluativ

Prin evaluarea raspunsurilor copiilor

Conversaia- prob oral: formularea unor ntrebri pe baza imaginilor prezentate;

- prob practic: nota de originalitate si corectitudine

Prin evaluarea lucrarilor

5. Evaluarea

. Iepusasul Tup multumeste copiilor pentru darul primit si pleaca fericit de la noi, iar noi il asteptam cu mare drag sa mai treaca pe la noi.

ALA 2

Vom incheia activitatea cu un joc muzical de miscare Iepurasu-n iarba

Fac aprecieri individuale si colective si felicit copii pentru munca lor si pentru intreaga activiate desfasurata.

Conversaia

Prin evaluarea lucrarilor