PROIECT DIDACTIC - Efectul Antropic Asupra Ecosist Nat (1)

8
PROIECT DE LECŢIE A. ALGORITM INTRODUCTIV Unitatea de învăţământ: Disciplina: Biologie Clasa: a XII- a Data: 22.04.2015 Student: Unitatea de învăţare: Ecologie umana Tema lecţiei: Impactul antropic asupra ecosistemelor naturale Tipul lecţiei: de dobândire de noi cunoştinţe, priceperi şi deprinderi; Locul de desfăşurare: Laboratorul de biologie Competenţe generale: CG1 - Organizarea de date despre lumea vie, selectate din diverse surse de documentare, conform unor criterii enunţate CG2 - Utilizarea adecvată a terminologiei specifice biologiei în diferite situatii de comunicare CG3 - Prezentarea structurată, în diverse tipuri de comunicări orale si scrise, a informaţiei stiinţifice specifice CG4 - Utilizarea, în viaţa cotidiană, a cunostinţelor de genetică si ecologie umană Competenţe specifice: la sfârşitul lecţiei, toţi elevii trebuie să: - CS1.2 - Sa identifice principalele activitati ale oamenilor ce pot cauza deteriorarea ecosistemelor naturale. - CS 2.2 Sa cunoasca consecintele impactului antropic asupra ecosistemelor naturale. Obiective operaţionale: elevii trebuie să fie capabili să: - cognitive -CD1- defineasca eroziunea -CD2- identifice masurile de prevenire a eroziuni solului

description

proiect de lectie, impactul antropic asupra ecosistemelor naturale, clasa a XII a

Transcript of PROIECT DIDACTIC - Efectul Antropic Asupra Ecosist Nat (1)

PROIECT DE LECIE

PROIECT DE LECIE

A. ALGORITM INTRODUCTIV

Unitatea de nvmnt: Disciplina: Biologie

Clasa: a XII- a

Data: 22.04.2015Student: Unitatea de nvare: Ecologie umana

Tema leciei: Impactul antropic asupra ecosistemelor naturaleTipul leciei: de dobndire de noi cunotine, priceperi i deprinderi;

Locul de desfurare: Laboratorul de biologieCompetene generale:

CG1 - Organizarea de date despre lumea vie, selectate din diverse surse de documentare, conform unor criterii enunate CG2 - Utilizarea adecvat a terminologiei specifice biologiei n diferite situatii de comunicareCG3 - Prezentarea structurat, n diverse tipuri de comunicri orale si scrise, a informaiei stiinifice specificeCG4 - Utilizarea, n viaa cotidian, a cunostinelor de genetic si ecologie umanCompetene specifice: la sfritul leciei, toi elevii trebuie s:- CS1.2 - Sa identifice principalele activitati ale oamenilor ce pot cauza deteriorarea ecosistemelor naturale.- CS 2.2 Sa cunoasca consecintele impactului antropic asupra ecosistemelor naturale.

Obiective operaionale: elevii trebuie s fie capabili s: cognitive -CD1- defineasca eroziunea -CD2- identifice masurile de prevenire a eroziuni solului -CD3explice deteriorarea ecosistemelor prin constructi de canale si baraje -CD4- defineasca ecosistemelor prin introducerea de specii noi- formative -CD5- defineasca ecosistemele prin supraexploatarea resurselor biologice -CD6- defineasca supraexploatarea faunei terestre -CD7- identifice supraexploatarea resurselor oceanice- atitudinale -CD8- identifice speciile disparute din ecosistemeObiectivele evalurii:

cognitive: elevii trebuie s fie capabili s: -OE1- defineasca eroziunea -OE2 identifice masurile de prevenire a eroziuni solului -OE3 explice deteriorarea ecosistemelor prin constructi de canale si baraje

-OE4 defineasca ecosistemelor prin introducerea de specii noi

- formative: elevii trebuie s fie capabili s:

-OE5- defineasca ecosistemele prin supraexploatarea resurselor biologice

-OE6- defineasca supraexploatarea faunei terestre -OE7- identifice supraexploatarea resurselor oceanice - atitudinale: elevii trebuie s fie capabili s:

-OE8- identifice speciile disparute din ecosistemeInstrumente de evaluare: oral, frontal i scris

Resurse: -materiale: laptop, videoproiector, prezentare Power Point, -procedurale: conversaia euristic, observarea, explicaia -umane: 20 elevi, clasa a XII-a -de timp: 50 de minute

Forma de activitate: frontal, individualBibliografie: Manualul de Biologie clasa a XII-aDesfurarea demersului didacticB. DEMERS DIDACTIC

Secvenele demersului didactic

Coninuturi vizateCompe-tente

vizateActivitatea clasei

Resurse

Evaluare

profesoreleviMaterialeProceduale

1) Moment organizatoric Captarea atentieiSe pregatesc pentru ora

2) Reactualizarea cunostintelor anterioare

Verificarea cunostintelor prin intrebari adresate frontalRaspund la intrebarile profesoruluiConversatiaFrontala

3) Dobandirea de noi cunostinte

Enumerarea diverselor activitati ale omului ce pot conduce la deteriorarea mediului.

CS 1.1Defineste eroziuneaAsculta explicatiile si noteaza in caietemanualul

Conversatia euristica si explicatia

Enumerarea resurselor supraexploatate care duc la deteriorarea ecosistemelorCS 1.1Clasifica resursele biologice supraexploatate

Asculta explicatiile si noteaza in caietemanualul

Conversatia euristica si explicatia

Enumerarea consecintelor acestor actiuni ale omuluiCS 2.2Exemplificarea pe cazuri concrete a conseciuntelor acestor actiuni ale omului asupra ecosistemelor naturale.Asculta explicatiile si noteaza in caietemanualulConversatia euristica si explicatia

4) Asigurarea retentiei si transferului

Recunoasterea tipurilor de deteriorarea e ecosistemelor.CS 1.1 Cer elevilor sa recunoasca care sunt modalitatile de deteriorarea a ecosistemelor si efectele acestora.Identifica modalitatile de deteriorarea a ecosistemelor si efectele acestora.

manualulconversatiaindividual

5) Evaluare

Enunta elevilor cinci intrebari din lectia predata.Raspund la intrbarile profesoruluiFisa de evaluarescrisindividual

SCHIA LECIEIEfectul antropic asupra ecosistemelor naturaleEcologie umana1. Deteriorarea ecosistemelor naturalea. Deteriorarea ecosistemelor prin eroziune;b. Deteriorarea ecosistemelor prin constructii de canale si baraje;c. Deteriorarea ecosistemelor prin introducerea de specii noi.Exemple de specii noi introduse: Introducerea plantei Lantana camara, originara din America tropicala in Noua Caledonie, pentru formarea de bariere in calea vitelor, s-a soldat cu invadarea pasunilor de catre aceasta buruiana si scaderea productiei furajere. Introducerea castorilor din Canada, in padurile din America de Sud, a condus la aparitia inundatiilor, ca urmare a digurilor construite de acestia.2. Deteriorarea ecosistemelor prin supraexploatarea resurselor biologicea. Defrisarea padurilor;Defrisarea padurilor are urmatoarele efecte:

degradarea solurilor; cresterea ariditatii climatului; intensificarea vitezei vanturilor; aparitia inundatiilor.b. Suprapasunatul;c. Supraexploatarea faunei terestre;d. Supraexploatarea resurselor oceanice;e. Urbanizarea si industrializarea.Numele:

Clasa:

Data:

Fisa de evaluare

1. Ce reprezinta eroziunea?

2. Speciile noi introduse de om in ecosistem se numesc :3. Defrisarea padurilor are urmatoarele efecte:a) degradarea solurilor;b) reducerea efectiva a speciilor de interes piscicol;c) intensificarea vitezei vanturilor;d) creste frecventa bolilor si a parazitilor;e) aparitia inundatiilor;f) cresterea ariditatii climatului.4. Care este efectul supraexploatarii faunei terestre?5. Dati minim 3 exemple de mamifere care au disparut sau sunt pe cale de disparitie.

FI DE EVALUAREBAREM1. Eroziunea reprezinta degradarea solului sau a rocilor ca urmare a actiunii ploilor, vantului, omului, etc.20 puncte2. Specii exogene

10 puncte3. a, c, e, f

4x5=20 puncte

4. Efectul supraexploatarii faunei terestre este reducerea potentialului genetic al biosferei, urmata de disparitia unor specii de animale, producand dezechilibre ecologice.

25puncte

5. bizonul, antilopa americana, ursul grizzly, antilopa Africana, asinul persan, rinocerul asiatic, ursul de bambus, rinocerul, cerbul de Barbaria, zebra quagga, bourul, bizonul european , capra alpine,z imbrul, tarpanul, antilopa de stepa, capra de munte, marmota alpina Sunt pe cale de disparitie: rasul capra neagra.

3x5=15 puncteOficiu = 10 puncte

TOTAL : 100 puncte