Proiect Didactic Educativ Inteligenta Emotionala

3
GRUPUL ŞCOLAR DE INDUSTRIE UŞOARĂ, BOTOŞANI Motto: "„A cunoaşte pe alţii este o mare ştiinţă, dar cunoaşterea de sine este suprema ştiinţă” (Lao Dzi) PROIECT DE LECŢIE EDUCATIVĂ Disciplina: Orientare şi consiliere vocaţională Modulul : DEZVOLTAREA CARIEREI PROFESIONALE Clasa: a XIII-a I Diriginte: Prof. Ing. Ciobanu Doina Data: 9 noiembrie 2010 Tema: Tehnici moderne de autocunoaştere- INTELIGENŢA EMOŢIONALĂ Durata: 50 minute Scopul lecţiei: autocunoaşterea şi dezvoltarea inteligenţei emoţionale pentru succes în cariera profesională şi familie Competenţe specifice: La sfârşitul lecţiei elevii trebuie: Să îşi formeze o imagine despre sine prin tehnici moderne de autocunoaştere Să utilizeze emoţiile pozitive în luarea deciziilor şi în aplicarea lor în familie şi viaţa şcolară Obiective operaţionale: O1- Să îşi recunoască propriile emoţii O2- Să îşi gestioneze emoţiile O3- Să identifice punctele slabe în gestionarea emoţiilor O4- Să conştientizeze necesitatea dezvoltării abilităţilor legate de inteligenţa emoţională pentru succes în carieră şi în viaţa personală Metode didactice: Moment icebreaker- exerciţiul de energizare MIM ( joc de rol ) Lucrul în echipe Expunere- Teorii care definesc inteligenţa emoţională Test EQi, realizat de dr. Reuven BarOn Conversaţia Exerciţiul Mijloace didactice: Calculatorul, proiector multimedia Test EQi, realizat de dr. Reuven BarOn Poezii, citate, definiţii. Desfăşurarea lecţiei 1. Momentul organizatoric asigurarea ordinii şi disciplinei în clasă; 1

description

educatie

Transcript of Proiect Didactic Educativ Inteligenta Emotionala

Page 1: Proiect Didactic Educativ Inteligenta Emotionala

GRUPUL ŞCOLAR DE INDUSTRIE UŞOARĂ, BOTOŞANI

Motto: "„A cunoaşte pe alţii este o mare ştiinţă, dar cunoaşterea de sine este suprema ştiinţă” (Lao Dzi)

PROIECT DE LECŢIE EDUCATIVĂDisciplina: Orientare şi consiliere vocaţionalăModulul : DEZVOLTAREA CARIEREI PROFESIONALEClasa: a XIII-a IDiriginte: Prof. Ing. Ciobanu DoinaData: 9 noiembrie 2010Tema: Tehnici moderne de autocunoaştere- INTELIGENŢA EMOŢIONALĂ Durata: 50 minuteScopul lecţiei: autocunoaşterea şi dezvoltarea inteligenţei emoţionale pentru succes în cariera profesională şi familieCompetenţe specifice: La sfârşitul lecţiei elevii trebuie:

Să îşi formeze o imagine despre sine prin tehnici moderne de autocunoaştere Să utilizeze emoţiile pozitive în luarea deciziilor şi în aplicarea lor în familie şi

viaţa şcolară Obiective operaţionale:

O1- Să îşi recunoască propriile emoţii O2- Să îşi gestioneze emoţiile O3- Să identifice punctele slabe în gestionarea emoţiilor O4- Să conştientizeze necesitatea dezvoltării abilităţilor legate de inteligenţa

emoţională pentru succes în carieră şi în viaţa personală Metode didactice:

Moment icebreaker- exerciţiul de energizare MIM ( joc de rol ) Lucrul în echipe Expunere- Teorii care definesc inteligenţa emoţională Test EQi, realizat de dr. Reuven BarOn Conversaţia Exerciţiul

Mijloace didactice: Calculatorul, proiector multimedia Test EQi, realizat de dr. Reuven BarOn Poezii, citate, definiţii.

Desfăşurarea lecţiei1. Momentul organizatoric

asigurarea ordinii şi disciplinei în clasă; moment de reculegere in memoriam Adrian Păunescu; efectuarea prezenţei elevilor şi notarea absenţilor la oră; motivarea

absenţelor efectuate de elevi în cursul săptămânii, pe baza certificatului medical eliberat în condiţiile stipulate de regulamentul şcolar şi procedura de motivare a absenţelor;

identificarea evenimentelor petrecute recent în viaţa clasei şi analiza lor operativă; stabilirea de măsuri pentru desfăşurarea eficientă a activităţilor instructiv-educative la clasă;

1

Page 2: Proiect Didactic Educativ Inteligenta Emotionala

precizarea unor eventuale comunicări, anunţuri care privesc viaţa şi activitatea şcolară şi extraşcolară a colectivului de elevi ai clasei.

2. Captarea atenţiei elevilor asupra temei lecţiei educative propuse formularea scopului lecţiei a cărei temă a fost anunţată din timp şi

stabilită de comun acord cu elevii notarea pe tablă a titlului temei propuse şi a obiectivelor specifice vizate

3. Activitate icebreaker - exerciţiul de energizare MIM ( joc de rol ) Se grupează elevii pe echipe prin Metoda numărării. Se distribuie rolul ( starea emoţională) pe care trebuie să îl interpreteze

prin mimare reprezentantul fiecărei echipe Reprezentatul fiecărei echipe va mima rolul iar membrii echipei trebuie

să ghicească ce stare emoţională exprimă. 4. Definirea tehnicilor de autocunoaştere prin nivelul inteligenţei

emoţionale Se definesc noţiunile legate de inteligenţa emoţională ( PPS) Se caracterizează inteligenţa emoţională- IE ( PPS) Se explică elementele inteligenţei emoţionale ( PPS)

5. Exersarea direcţionată Se lanseaza tema discuţiei Referitor la temă, elevii aduc completări: poezii, citate, definiţii.

6. Aplicarea Testului EQi , realizat de dr. Reuven BarOn şi interpretarea rezulatelor Se prezinta Test EQi, realizat de dr. Reuven BarOn pentru identificarea

nivelului de inteligenţă emoţională ( PPS + test ) Participanţii răspund individual la test. Se prezintă interpretarea rezultatelor testului ( PPS).

7. Asigurarea feed-back-ului Participanţii identifică nivelul de inteligenţă emoţională si direcţiile de

acţiune pentru îmbunătăţirea răspunsului emoţional. Analiza unei situaţii concrete existente în cadrul colectivului ( un

participant – care îşi doreşte acest lucru – prezintă rezultatele testului şi direcţiile de acţiune pentru gestionarea pozitivă a emoţiilor).

8. Formularea concluziilor Argumentarea necesităţii cunoaşterii nivelului propriei inteligenţe

emoţionale , pentru a evita insuccesul profesional şi personal. Analizarea în următorii ani a propriilor răspunsuri emoţionale cu scopul

asigurării unor abilităţi emoţionale pozitive.9. Precizarea temei pentru următoarea lecţie educativă

formularea unor recomandări de documentare în legătură cu subiectul viitoarei lecţii educative ( linkuri ce pot fi folosite ca surse de informare privind tema următoare).

Raţiunea şi logica sunt indispensabile în evoluţia noastră, însă emoţia bate logica în orice zi din săptămână.

2