PROIECT DIDACTIC Educatie Plastica AIV A

10
PROIECT DIDACTIC Mihai Naomi

description

Desfasurarea lectiei

Transcript of PROIECT DIDACTIC Educatie Plastica AIV A

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTIC

Mihai NaomiPROIECT DIDACTIC Data: 21.04.2015

coala: coala cu clasele I-VIII CoresiProfesor n nvmntul primar : Bache AlinaClasa: a-IV-aProfesor metodist: Lupu RamonaPropuntor: Mihai Naomi Disciplina: Educaie plasticTema plastic: Forme elaborate n compoziii plasticeTehnica: Tehnica fuzionriiSubiectul aplicativ: Bucuria culorilor Tipul leciei: formare de priceperi i deprinderiScopul: Formarea priceperilor i deprinderilor de a realiza fuzionarea unor forme elaborate Obiective de referin:

1.1.sa utilizeze constient diverse materiale (culori de apa, tusuri, creioane, pensule, plastilina etc.), in vederea obtinerii unor rezultate anticipate2.4 sa integreze in imagini plastice diverse forme din natura3.2.sa valorifice ipostazele elementelor de limbaj plastic, n reprezentari expresive intentionate

Obiective operaionale: O1.1.1 s utilizeze instrumentele corespunzator sacinilor de lucru;

Nivel minimal:utilizeaza corespunzator instrumentele puse la dispozitie(pensula,servetel)solicitand sprijin;

Nivel maximal: utilizeaza corespunzator instrumentele puse la dispozitie(pensula,servetel).

O2.4.1 s utilizeze tehnica fuzionrii n realizarea lucrrii plastice ;

Nivel minimal: utilizeze tehnica fuzionrii n realizarea lucrrii plastice solicitnd sprijin;

Nivel maxim: utilizeze tehnica fuzionrii n realizarea lucrrii plastice.

O2.4.2 sa aleaga culorile necesare compozitiei;

Nivel minimal:aleg culori necesare compozitiei,solicitand sprijin n amestecarea lor.

Nivel maximal: aleg culori necesare compozitiei.

O3.2.1 sa picteze un spatiu plastic din forme diferite;

Nivel minimal:picteaz un spatiu plastic din forme diferite , solicitand sprijin.

Nivel maximal: picteaz un spaiu plastic din forme diferite .

Obiective psiho motorii:

Opm1-sa utilizeze mijloacele de invatamant in mod corespunzator;

Opm2-sa adopte o pozitie corecta in timpul lucrului, in banc, in fata clasei;

Obiective afective:

OA1- participarea cu seriozitate si plcere la rezolvarea sarcinilor trasate;

OA2- manifestarea interesului si initiativei pentru educatie plastica. Strategii didactice:

Metode : conversaia , explicaia, observarea , exerciiul.Mijloace/material diactic: lucrri model - ppt, acuarele, pahare cu ap, abloane, erveel, mp4, boxe. Forme de evaluare:

E1--chestionare orala E2-aprecieri globale i individuale

E3-expunerea lucrrilor;

E4-ev. selectiv a 2-3 copii;

E5-observarea sistematica; Forme de organizare:

Frontal Individual

Suport tiinific:

Programa colar pentru clasa a-IV-a; Educaia plastic n ciclul primar Aurel Dasclu;

Durata: 45+5 minuteDESFURAREA ACTIVITII

Momentele lecieiOb. op.

Ealonarea coninutuluiStrategii didacticeEvaluare

Metode i

procedeeMaterial didacticForme de organizare

Moment organizatoricAsigur climatul unei bune desfurri a orei de educaie plastic. Salut i m prezint:-Bun ziua! Numele meu este Mihai Naomi i astzi vom face mpreun ora de educaie plastic .colarii se pregtesc pentru nceperea orei de educaie plastic i rspund salutului.

Conversaia

-Explicaia-Frontal-Observarea comportamentului

Reactualizarea cunotintelor

Se vor reactualiza cunotinele despre culorile reci i culorile calde.

Elevii sunt ateni pentru a rspunde la cteva ntrebri.Conversaia

-Frontal

-Observarea comportamentului

Captarea ateniei Prezint copiilor abloane cu diferite culori i i ntreb semnificaia lor.

Ofer explicaii suplimentare acolo unde e cazul.

Elevii rspund la ntrebri.

Propun elevilor desfurarea unui joc de cunoatere. ( Fiecare elev i va spune numele i va spune culoarea lui preferat i ce semnificaie are. )Observarea

Conversaia

-Frontal

-Observarea comportamentului

Anunarea temei i a obiectivelor-Astzi, la ora de educaie plastic, avei de realizat, prin tehnica fuzionrii, adic vei combina dou sau mai multe culori pe o foaie umed, o compoziie plastic numit Bucuria culorilor .Elevii ascult explicaiile propuntoarei.

- Explicaia

-Frontal-Observarea comportamentului

Prezentarea optim a coninutului i dirijarea nvriiDemonstrez realizarea unei compoziii plastice utiliznd tehnica fuzionrii. (umezesc coala, realizez linii i cercuri )

Elevii urmresc demonstraia.

Ce observai?

Elevii rspund: Culorile se mbin i formeaz alte forme

Aceasta este tehnica fuzionrii pe care o vom utiliza astzi n crearea lucrrii plastice.

Elevii ascult explicaiile propuntoarei.

Propuntoarea prezint un powerpoint cu mai multe compoziii plastic i discut cu elevii pe baza lui.

Ce reguli ar trebui s respectm n realizarea picturii?

Elevii rspund la ntrebri.Acestea sunt nite reguli pe care trebuie s le respectai atunci cnd vei realiza lucrarea: s lucrai ngrijit, s utilizai n realizarea ei tehnica fuzionrii i lucrarea voastr s nu semene cu cea a colegului.( criteriile de evaluare vor fi afiate la tabl pe tot parcursul leciei.)S realizm cteva exerciii de dezvoltare a musculaturii minilor:

Plou, cntm la pian, nchidem i deschidem pumnii, morica nainte.

Elevii execut exerciiile de dezvoltare a motricitii membrelor superioare.

-Putei ncepe s lucrai. Avei grij s respectai subiectul lucrrii i s lucrai n linite.Avei ca timp de lucru 40 de minute.-Observarea Conversaia-ExplicaiaObservarea

ConversaiaExerciiul

LaptopP.P.T.

-FrontalFrontalFrontal-Frontal-Frontal

-Observarea comportamentului-Observarea comportamentului

-Observarea comportamentului

-Observarea comportamentului

Observarea comportamentului

O1.1.1 O2.4.1O2.4.2Elevii ncep s lucreze.Pe parcursul activitii audiem melodii clasice.

Supraveghez elevii i asigur ordinea i disciplina.Dau indicaii individuale i colective acolo unde este cazul.ExerciiulAcuarele, pahare cu ap, erveele.Mp4

Boxe

-Individual-Observarea comportamentului

Evaluarea

activitiiO3.2.1 Afiez lucrrile elevilor.

Elevii apreciaz propriile lucrri, dar i lucrrile colegilor n funcie de criteriile de evaluare ( s lucreze ngrijit, s mbine culorile pe o coal umed i lucrarea lor s fie original.)Conversaia

-Frontal-Observarea comportamentului

-Autoevaluarea

- Interevaluarea

Aprecieri i recomandri Apreciez global i individual participarea elevilor la ora de educaie plastic fcnd recomandrile necesare. Copiii ascult explicaiile propuntoarei.- Explicaia-Frontal-Observarea comportamentului

OBSERVARE SISTEMATIC-PRIN LISTA DE CONTROLDisciplina:Ed.plasticaObiective de referin:1.1.s utilizeze contient diverse materiale (culori de ap, tuuri, creioane, pensule, plastilin etc.), n vederea obinerii unor rezultate anticipate

2.4 s integreze n imagini plastice diverse forme din natur

3.2.s valorifice ipostazele elementelor de limbaj plastic, n reprezentri expresive intenionate

Comportamente observabileNIVEL DE REALIZARE

DANU

Denumete materialele de lucru

Utilizeaz tehnicii de pensulaie

Pstreaz spaiul de lucru ngrijit

Respect tem utiliznd coloristica specific

Acorda/solicita sprijin/ul colegilor n rezolvarea unei probleme

Criterii de evaluare:

- ncadrarea corect pe foaia de desen;

- respectarea temei plastice;

- realizarea sugestiv a subiectului, prin expresivitatea plastic;

- sesizarea nuanelor i amestecurilor pe lucrare;

- folosirea elementelor de limbaj plastic;