Proiect Didactic. Cultura Civica. Clasa a VIIa. Drepturile omului

17

Click here to load reader

description

Proeict de lectie

Transcript of Proiect Didactic. Cultura Civica. Clasa a VIIa. Drepturile omului

Page 1: Proiect Didactic. Cultura Civica. Clasa a VIIa. Drepturile omului

Page 1 of 11

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învãţãmânt: Profesor:Clasa: a VII - aData: Unitatea de învãţare: Viaţa în societateLecţia: Drepturile omuluiTipul lecţiei: mixtã

Competenţe generale:1. Utilizarea conceptelor specifice ştiinţelor sociale pentru organizarea demersurilor de cunoaştere şi explicare a unor fapte, evenimente,

procese din viaţa reală.2. Aplicarea cunoştinţelor specifice ştiinţelor sociale în rezolvarea unor situaţii problemă, precum şi în analizarea posibilităţilor personale

de dezvoltare.3. Cooperarea cu ceilalţi în rezolvarea unor probleme teoretice şi practice, în cadrul diferitelor grupuri.4. Manifestarea unui comportament social activ şi responsabil, adecvat unei lumi în schimbare.5. Participarea la luarea deciziilor şi la rezolvarea problemelor comunităţi

Competenţe specifice:1.1.Utilizarea corectă a termenilor şi a conceptelor privind drepturile omului ( drepturi, îndatoriri, responsabilităţi ) în texte şi documente;1.2. Identificarea, în diferite contexte, a drepturilor omului şi a responsabilităţilor asociate fiecărui drept;3.1. Rezolvarea în echipă a unor probleme privind respectarea drepturilor omului, a drepturilor copiilor în şcoala noastră ;4.2. Evaluarea unor situaţii concrete de încălcare a demnităţii persoanei, din perspectiva drepturilor omului5.1. Participarea la negocierea drepturilor şi a responsabilităţilor în cadrul clasei şi a şcolii.

Page 2: Proiect Didactic. Cultura Civica. Clasa a VIIa. Drepturile omului

Page 2 of 11

Concepte operaţionale: Cognitive

C1: Definirea unor concepte privind drepturile omului;C2: Identificarea de termeni, relaţii, procese privind principalelel drepturi ale omului ce reies din Constituţia actualăa României;C3: Ierarhizarea unor relaţii, fenomene privind principalele obligaţii ce revin oamenilor şi elevilor reieşite din aplicarea în lume a drepturilor omului;C4: Descrierea unor fenomene, evenimente în care sunt aplicaste şi încălcate drepturile omului şi ale copilului în comuna şi şcoala noastră;C5: Prezentarea principalelor documente în care sunt prezentate drepturile omului.

Formative:C6: Utilizarea tehnicii de lucru cu textul istoric, fişe de lucru şi manualul;C7: Compararea şi interpretarea datelor referitoare la încălcarea drepturilor omului în zilele noastre;C8: Clasificarea de date şi noţiuni privind principalele drepturi ale omului;C9: Reprezentarea unor informaţii, date, noţiuni privind respectarea drepturilor omului;C10: Analizarea unor situaţii concrete din şcoală privind respectarea sau încălcarea drepturilor copilului.

Atitudinale:C11: Formularea aprecierilor obiective, argumentate, cu privire la drepturile omului;Evaluarea : formative-ameliorativãObiective ale evaluãrii:

Cognitive:Oe1: operarea cu noţiunile şi conceptele privind drepturile omului;

Formative:Oe2: întocmirea unei liste cu drepturile care trebuie să fie respectate în şcoală; stabilirea unor drepturi care sunt respectate şi care sunt încălcate în clasa a VII – a;

Oe3: competenţa de a utilize tehnici de lucru cu textul şi fişele de lucru; Atitudinale:

Oe4: capacitatea de a formula şi susţine opinii personaleValori şi atitudini vizate: *Gândire criticã şi flexibilã *Relaţionare pozitivã cu ceilalţi

Page 3: Proiect Didactic. Cultura Civica. Clasa a VIIa. Drepturile omului

Page 3 of 11

Strategii: inductiv-deductivã, explicativ-conversativãMetode: *Expozitiv-euristice: M1-expunerea; M2- explicaţia, M3-conversaţia euristicã *Interactive: M4-modelul graphic, M5-comparaţia, M6-problematizarea, M7-conversaţia examinatoare, M8-joc de rol/studiu de cazInstrumente de evaluare: verificarea frontalã, observarea sistematicã, fisã de lucruForme de organizare a activitãţii: frontalã, individualãResurse: *Umane- clasa a VII -a *De timp- 50’ *Materiale: *m1. Oficiale: Programa şcolarã, Bucureşti, 2009; Declaraţia Universală a Drepturilor Omului ( O.N.U.1948 );

Constituţia României, 1991. * m2: Macroproiectarea didacticã Manuale: Maria – Liana Lăcătuş, Cultură civică. Manual pentru clasa a VII – a, Editura Univers, Bucureşti, 1999.

DEMERS DIDACTIC:

Secvenţele didactice

Conţinuturi vizateConcepte

operaţionaleActivitatea profesorului

Activitatea elevului

Res. matRes. Proc

Evaluare

1. Moment organizatoric

2 minute

-absenţe-organizeazã materialele şi clasa-creeazã un climat cooperant

-rãspund cerinţelor-pregãtesc materialele solicitate-se aşeazã la locurile indicate

2.Reactualizarea cunoştinţelor/evaluare

5 minute

-noţiuni şi concepteprivind comunitatea internaţională;-conţinuturi privind

obiectiveleevaluãrii

-solicitã opinii despre importanţa problemelor globale cu care se confruntă omenirea;-subliniazã ideea de progres a luptei

-elaboreazã rãspunsuri-autoevalueazã

frontalã

obs. sistematicã

Page 4: Proiect Didactic. Cultura Civica. Clasa a VIIa. Drepturile omului

Page 4 of 11

problemele globale ale omenirii: probleme economice ( fenomenul subdezvoltării, inflaţia, şomajul, crizele economice ), poluarea, bolile şi violenţa ( SIDA, bolile de inimă, terorismul, banditismul, loviturile de stat )

tuturor statelor şi oamenilor privind eradicarea acestor fenomene;.-accentueazã algoritmul cauzã efect a problemelor globale şi a vieţii de trai a oamenilor;-stimuleazã elevii sã-şi asume roluri privind problemele cu care se confruntă un copil care trăieşte într-o ţară slab dezvoltată din punct de vedere economic, cum ar putea contribuii elevii la diminuarea efectelor poluării în localitatea în care trăiesc;-evalueazã rãspunsurile elevilor;-mediazã opiniile elevilor pe problemele dezbătute.

3.Evocare 3 minute

Titlul lecţiei„ Drepturile omului ”

-solicitã elevilor sã identifice ce drepturi au oamenii în calitate de persoane;-noteazã pe tablã titlul lecţiei-precizeazã ce vor afla, ce vor şti sã facã la sfârşitul orei, de ce este important sã cunoaştem.principalele drepturi şi îndatoriri ale omului;-organizeazã învãţarea

-identificã principalele drepturie: dreptul al viaţă, la libertatea de exprimare, egalitatea, proprietatea, dreptul la învăţătură şi odihnă, etc.;-noteazã în caiete titlul lecţiei

4.Dobândirea de noi cunoştinţe

27 minte

-titlul lecţiei „ Drepturile omului ”-noţiuni: drepturi, îndatoriri, responsabilităţi,

concepte+ ob evaluarii

-Asigurã:a) cunoaşterea/receptarea/învãţarea- elevii definesc drepturile omului pe baza cunoştinelor anterioare de la Educaţie civică şi Istorie;

-definesc valorificând achiziţii aanteriaore-investigheazã sursele

--Constituţia României;-Convenţia ONU

-fişe de lucru

exerciţiul

Page 5: Proiect Didactic. Cultura Civica. Clasa a VIIa. Drepturile omului

Page 5 of 11

inalienabil

-conţinuturiI. Drepturile omuluiA. Drepturile omului : stabilesc ce îi este permis unei persoane să fie , să posede şi să facă pentru simplul fapt că este om.B. Oamenii au drepturi pentru simplul fapt că sunt oameni , ceea ce înseamnă că există atribute care nu pot fi refuzate nici unui om de către nimeni ( libertatea şi egalitatea în drepturi naturale ale omului ) . C. De la natură oamenii se nasc liberi şi egali .D.Drepturile omului :1. Sunt inalienabile , adică nu pot fi înstrăinate .2. Nici o persoană nu poate renunţa la drepturile sale şi nimănui nu îi este permis să priveze pe cineva de drepturi . 3. Ne arată ce trebuie să facă statul pentru cetăţeni şi ce nu trebuie să facă sau să lase să se

-investigheazã descoperind din Constituţia României drepturile omului-identificã din Convenţia ONU princiipalel drepturi ale copilului;-demonstreazã de ce drepturile omului sunt inalienabile;-identifica, enumerã, formuleazã idei de ce nici o persoană nu poate renunţa la drepturile sale şi nimănui nu îi este permis să priveze pe cineva de drepturi .

b) înţelegerea noilor conţinuturi-explicã de ce oamenii au drepturi;-interpreteazã , demonstreazã, determinã, estimeazã, generalizeazã cum au evoluat drepturile omului pe baza studierii princiapelor documente în care sunt proclamate drepturile omului;c) analiza-identificã, analizeazã dacă drepturile omului şi ale copilului sunt aplicate sau încălcate în comunitatea locală şi în şcoală;-comparã, deduce cum pot fi clasificate drepturile omului;- diferenţiazã, separã, alege principalele drepturi ale omului şi copilului;d) sinteza

-identificã-demonstreazã prin prezentarea rezultatelor investigaţiei-explicã pe baza algoritmului cauzã efect-interpreteazã oferind argumente-interpreteazã formulând opinii-comparã-îşi asumã responsabilitatea unei opinii-coreleazã, valorificând achiziţiile anterioare-se formuleazã opinii-se argumenteazã legătura între drepturile omului şi statele democratice;- definesc democraţia pe baza cunoştinţelor anterioare

obs sistematicã

verificare frontalaorala

Page 6: Proiect Didactic. Cultura Civica. Clasa a VIIa. Drepturile omului

Page 6 of 11

întâmple . 4. Nu pot exista drepturi fără responsabilităţi : atunci când o persoană afirmă că are drepturi , ea afirmă , totodată , şi că îşi asumă responsabilităţile corespunzătoare şi , în primul rând pe aceea de a respecta drepturile altor persoane . Fără această asumare , drepturile nu au nici un sens . 5. Nu pot fi separate unele de altele : ele au sens numai împreună şi trebuie respectate fără excepţie . Nesocotirea unui drept înseamnă , de fapt , lezarea tuturor celorlalte drepturi II. Documente în care sunt proclamate drepturile omuluiA.Declaraţia Drepturilor ( Anglia 1689 ); B.Declaraţia de Independenţă ( S.U.A.1776 );C.Declaraţia Drepturilor Omului şi Cetăţeanului ( Franţa 1789 ); D.Declaraţia Universală

-formuleazã aprecieri privind drepturile respectate şi încălcate în clasă şi în şcoală, fac legătura între drepturile omului şi statele democratice;-relateazã, proiecteazã, planificã, propune, sintetizeazã, compune, imagineazã, explicã, organizeazã modalităţile prin care trebuie ca elevii să acţioneze pentru ca drepturile lor să fie respectate:

Page 7: Proiect Didactic. Cultura Civica. Clasa a VIIa. Drepturile omului

Page 7 of 11

a Drepturilor Omului ( O.N.U.1948 ).III. Principalele drepturi ale omuluiA.Drepturi civile şi politice : dreptul la viaţă , la libertate şi securitate personală , egalitatea în drepturi , libertatea de exprimare , de opinie , de credinţă , dreptul de a participa la viaţa politică ( drepturi care asigură unei persoane posibilitatea de a se manifesta liber ) .B. Drepturi economice şi sociale : dreptul la muncă , la educaţie , la o viaţă decentă sau la asistenţă socială . IV. Alte drepturi ale omuluiA.Dreptul la viaţă , la libertate , la securitate personală ;B.Dreptul la o judecată dreaptă ;C.Dreptul la cetăţenie ;D.Dreptul de a întemeia o familie ;E.Dreptul de a circula liber , dreptul de a cere azil ;F.Dreptul la proprietate

Page 8: Proiect Didactic. Cultura Civica. Clasa a VIIa. Drepturile omului

Page 8 of 11

G.Dreptul la libertatea de gândire , de conştiinţă , de credinţă , de opinie ;H.Dreptul de întrunire , de asociere , de participare politică , drepturi electorale ;I.Dreptul la muncă , la odihnă , la un trai decent ;J.Dreptul la asistenţă socială ;K.Dreptul la educaţie

5.Stimularea performanţei

5 minute

C reeazã o problemã: ” Schiţarea portretului unui copil care munceşte ”Elevii vor studia cu atentie imaginea (fotografia) unui copil care munceste ( imaginea va fi expusa la videoproiector).

-elevii studiază imaginea prezentată;-analizeazã problema;-îşi asumã rolul copilului care munceşte;- îşi dau frâu liber imginaţiei şi creativităţii;-oferã soluţii

Calculator

6.Asigurarea retenţiei şi a transferului

3 minute

-Interpreteazã situaţiile de la exerciţiull 6, pagina 14 din manualcoreleazã..............

-formuleazã opinii privind asemanãri, deosebiri

Manualulexerciţiul, verificare

7.Tema pentru acasã

2 minute

De rezolvat exerciţiile 1- 4, pg. 13 din manual

Recomandã: aprofundarea cunoştinţelor asimilate prin citirea lecţiei acasã

-rezolvă exerciţiile

Page 9: Proiect Didactic. Cultura Civica. Clasa a VIIa. Drepturile omului

Page 9 of 11

8.Evaluarea 3 minute

-Analizeazã critic, laudã, ierarhizeazã, decide/noteazã

-se raporteazã la aprecieri

SCHIŢA LECŢIEI

I. DREPTURILE OMULUI

A. Drepturile omului : stabilesc ce îi este permis unei persoane să fie , să posede şi să facă pentru simplul fapt că este om.

B. Oamenii au drepturi pentru simplul fapt că sunt oameni , ceea ce înseamnă că există atribute care nu pot fi refuzate nici unui om de către nimeni ( libertatea şi egalitatea în drepturi naturale ale omului ) .

C. De la natură oamenii se nasc liberi şi egali .

D. Drepturile omului :

1) Sunt inalienabile , adică nu pot fi înstrăinate . Nici o persoană nu poate renunţa la drepturile sale şi nimănui nu îi este permis să priveze pe cineva de drepturi .

2) Ne arată ce trebuie să facă statul pentru cetăţeni şi ce nu trebuie să facă sau să lase să se întâmple .

3) Nu pot exista drepturi fără responsabilităţi : atunci când o persoană afirmă că are drepturi , ea afirmă , totodată , şi că îşi asumă responsabilităţile corespunzătoare şi , în primul rând pe aceea de a respecta drepturile altor persoane . Fără această asumare , drepturile nu au nici un sens .

4) Nu pot fi separate unele de altele : ele au sens numai împreună şi trebuie respectate fără excepţie . Nesocotirea unui drept înseamnă , de fapt , lezarea tuturor celorlalte drepturi

II. DOCUMENTE ÎN CARE SUNT PROCLAMATE DREPTURILE OMULUI

A. Declaraţia Drepturilor ( Anglia 1689 );

Page 10: Proiect Didactic. Cultura Civica. Clasa a VIIa. Drepturile omului

Page 10 of 11

B. Declaraţia de Independenţă ( S.U.A.1776 );

C. Declaraţia Drepturilor Omului şi Cetăţeanului ( Franţa 1789 );

D. Declaraţia Universală a Drepturilor Omului ( O.N.U.1948 ).

III. PRINCIPALELE DREPTURI ALE OMULUI

A. Drepturi civile şi politice : dreptul la viaţă , la libertate şi securitate personală , egalitatea în drepturi , libertatea de exprimare , de opinie , de credinţă , dreptul de a participa la viaţa politică ( drepturi care asigură unei persoane posibilitatea de a se manifesta liber ) .

B. Drepturi economice şi sociale : dreptul la muncă , la educaţie , la o viaţă decentă sau la asistenţă socială .

IV. ALTE DREPTURI ALE OMULUI

A. Dreptul la viaţă , la libertate , la securitate personală ;

B. Dreptul la o judecată dreaptă ;

C. Dreptul la cetăţenie ;

D. Dreptul de a întemeia o familie ;

E. Dreptul de a circula liber , dreptul de a cere azil ;

F. Dreptul la proprietate ;

G. Dreptul la libertatea de gândire , de conştiinţă , de credinţă , de opinie ;

H. Dreptul de întrunire , de asociere , de participare politică , drepturi electorale ;

I. Dreptul la muncă , la odihnă , la un trai decent ;

J. Dreptul la asistenţă socială ;

Page 11: Proiect Didactic. Cultura Civica. Clasa a VIIa. Drepturile omului

Page 11 of 11

K. Dreptul la educaţie