Proiect Didactic Balan Alina

6
PROIECT DIDACTIC DATA: 30.04.2015 CLASA: a VII-a B PROFESOR COORDONATOR: Matei Paulina PROPUNĂTOR: Bălan Alina-Gabriela DISCIPLINA: Tehnologia informației și a comunicațiilor TEMA: Crearea și utilizarea diagramelor folosite pentru compararea valorilor (de tip coloană și de tip bară) în Excel TIPUL LECȚIEI: de formare a capacităţilor de dobândire a cunoştinţelor TIMP ALOCAT: 50 min SCOPUL LECȚIEI: Utilizarea diagramelor în aplicaţii Excel UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Excel-foi de calcul tabelar COMPETENȚE GENERALE: C2 – Utilizarea aplicaţiilor software specializate pentru calcul tabelar - Excel COMPETENȚE SPECIFICE: La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili să: - Identificarea elementelor interfeţei programului referitoare la realizarea diagramelor. - Încurajarea şi stimularea elevilor în utilizarea programului Microsoft Excel. - Dezvoltarea competenţelor utilizării TIC. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili să: 1

description

hiujk

Transcript of Proiect Didactic Balan Alina

Page 1: Proiect Didactic Balan Alina

PROIECT DIDACTIC

DATA: 30.04.2015

CLASA: a VII-a B

PROFESOR COORDONATOR: Matei Paulina

PROPUNĂTOR: Bălan Alina-Gabriela

DISCIPLINA: Tehnologia informației și a comunicațiilor

TEMA: Crearea şi utilizarea diagramelor folosite pentru compararea valorilor

(de tip coloană și de tip bară) în Excel

TIPUL LECȚIEI: de formare a capacităţilor de dobândire a cunoştinţelorTIMP ALOCAT: 50 min

SCOPUL LECȚIEI: Utilizarea diagramelor în aplicaţii Excel UNITATEA DE

ÎNVĂȚARE: Excel-foi de calcul tabelar

COMPETENȚE GENERALE: C2 – Utilizarea aplicaţiilor software specializate

pentru calcul tabelar - Excel

COMPETENȚE SPECIFICE:

La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili să:

- Identificarea elementelor interfeței programului referitoare la realizarea

diagramelor.

- Încurajarea şi stimularea elevilor în utilizarea programului Microsoft Excel.

- Dezvoltarea competenţelor utilizării TIC.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili să:

O1: să definească termenul  diagramăO2: să editeze o diagramă de tip coloană, apoi, una de tip barăO3: să aplice cunoștințele predate, rezolvând fișa de lucru primită;O4: să salveze lucrarea editată și s-o printeze. STRATEGII DIDACTICE

Principii didactice

- principiul participării şi învăţării active;

- principiul asigurării progresului gradat al performanţei;

- principiul conexiunii inverse.

1

Page 2: Proiect Didactic Balan Alina

Metode de învăţare

- metode de comunicare orală: observarea, conversaţia, explicaţia;

- metode activ participative: învăţarea prin descoperire, dezbaterea,

problematizarea, exerciţiul.

Procedee de instruire

- explicaţia în etapa de comunicare;

- învăţarea prin descoperire;

- problematizarea prin crearea situaţiilor problemă;

- conversaţia de consolidare în etapa de fixare a cunoştinţelor.

Tipuri (moduri) de activitate: individual, frontal

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: calculatoarele din rețea (30 desktop-uri, 2 laptop-

uri), videoproiector, boxe, coli flipchart

Bibliografie: 1. Doru Poperscu Anastasiu, Ovidiu Ninel Staicu, Informatică

pentru clasa a V-a, Editura Arves, 2003.

2. Emanuela Cerchez, Marinel Șerban, Informatica pentru gimnaziu,

Editura Polirom, Bucuresți, 2002.

Desfăşurarea activităţii:

1. Moment organizatoric :

- Organizarea şi pregătirea clasei (2 min):

-verificarea prezenţei;

-verificarea existenţei resurselor materiale.

- Reactualizarea cunostinţelor şi deprinderilor (5 min):

-se face o recapitulare a noţiunilor teoretice şi se adresează un set de întrebări: 1. Cum se introduce o formula in Microsoft Excel? 2. Ce functii Excel ati invatat data trecuta?

Anuntarea temei:

Vom studia ” Creare şi utilizarea diagramelor folosite pentru compararea

valorilor (de tip coloană și de tip bară) în Excel”, se scrie titlul pe tabla.

Anunţarea obiectivelor urmărite.

2. Comunicarea noilor cunoştinţe (25 min):

2

Page 3: Proiect Didactic Balan Alina

o Profesorul explica notiunea de calcul tabelar:

Excel oferă facilităţi de calcul, utilizând formule simple sau complexe, schimburi de

informaţii între aplicaţii de acelaşi tip sau de tipuri diferite, reprezentări grafice, etc..

Pentru o percepere mai bună a datelor numerice ele sunt reprezentate în formă

grafică.

o Profesorul solicita elevilor sa acceseze prezentarea Power Point Excel.ppt, fiecare

de pe calculatorul lui.

Diagrama reprezintă o imagine unde valorile numerice sunt redate prin obiecte grafice. Pentru lansarea casetei de creare a diagramei alegem opţiunea Chart din meniul Insert. O diagramă se construieşte în patru etape. Pentru a cunoaşte aceste etape se propune echipelor să analizeze fiecare etapă în parte folosind tehnica „Pixuri în pahar”:- etapa 1 – se stabileşte tipul şi subtipul diagramei din caseta Chart Type. Se observă

că pe lângă diagramele standarde se propun şi diagrame speciale.- etapa 2 – se stabileşte domeniul de celule cu datele ce trebuie reprezentate pe

diagramă. Caseta Data Range permite selectarea datelor atât pe linii cât şi pe coloane.

- etapa 3 – se stabilesc parametrii diagramei. CasetaChart Options conţine 6 file care permit configurarea diagramei şi anume stabilirea titlului general şi cel al axelor de coordonate, reţelei de linii şi coloane, legendei, etichetelor numerice şi de categorii.

- etapa 4 – se stabileşte localizarea diagramei. CasetaChart Location, permite localizarea diagramei fie pe foaie aparte fie pe foia cu datele.Vom alege tipul de diagramă coloană și apoi diagrama de tip bară. Acestea sunt folosite pentru compararea valorilor din tabel.

Elevii notează.

o Apoi, elevii accesează programul Microsoft Excel. Elevii notează informațiile

din prezentare și solicita explicatii suplimentare, daca este cazul.

o Elevii rezolvă fișele de lucru. (15 min)

3. Fixarea cunostintelor (3min)

1. Ce este o diagramă? Ce tipuri de diagrame ati învățat astăzi?

2. Care sunt etapele realizării unei diagrame?

Raspunsuri așteptate:

1. Diagrama reprezintă o imagine unde valorile numerice sunt redate prin obiecte grafice. Astăzi am învățat tipurile de diagrame : bară și coloane.

2. etapa 1 – se stabileşte tipul şi subtipul diagramei din caseta Chart Type. etapa 2 – se stabileşte domeniul de celule cu datele ce trebuie reprezentate pe diagramă. Caseta Data Range permite selectarea datelor atât pe linii cât şi pe coloane.

3

Page 4: Proiect Didactic Balan Alina

etapa 3 – se stabilesc parametrii diagramei. CasetaChart Options etapa 4 – se stabileşte localizarea diagramei. CasetaChart Location, pe foaie aparte, fie pe foaia cu datele.

3. Notarea elevilor (2min)

Profesorul trece pe la fiecare elev si vizualizeaza tema de lucru. Se vor face

aprecieri individuale asupra activităţii desfăşurate.

FISA DE LUCRU Sarcini de lucru:

1. Creati in Excel, urmatorul tablel:

2. Realizati o diagrama pe baza tabelului creat, de tip coloana, 2D, si de culoare verde. Apoi, o diagrama de tip bara, cu aceleasi date.

3. Sa se dea un titlu diagramei.4. Sa se mute legenda in partea de jos a diagramei.5. Sa se introduca etichete de date, situate deasupra coloanelor din diagrama.6. Sa se schimbe culoarea si formatul scrisului in orice culoare se doreste.7. Sa se mute diagrama pe o noua pagina.8. Sa se salveze registrul cu numele diagrame1 , in folderul clasei.

4