Proiect de Lectie4 Clasa Axi A
description
Transcript of Proiect de Lectie4 Clasa Axi A
PROIECT DE LECTIE
Profesor: Vasilie CarmenScoala: Colegiul National de Agricultura si Economie, TecuciObiectul: Probleme fundamentale ale lumii contemporaneClasa: a XI a toate profileleSubiectul lectiei: Hazarde naturale si antropice Tipul lectiei: lectie mixtaCompetente specifice: 1.1. Prezentarea în scris şi orală a aspectelor definitorii ale mediului înconjurător, utilizând corect şi coerent terminologia specifică domeniului
1.2. Prezentarea rezultatelor investigaţiilor realizate asupra mediului înconjurător, cu ajutorul terminologiei specifice geografiei
2.4. Explicarea relaţiilor observabile dintre sistemele naturale şi umane ale mediului
COMPETENTE DERIVATE: C1: Dobândirea de cunoştinţe cu privire hazardele naturale si antropice C2: Caracterizarea unor hazarde naturale C3: Caracterizarea unor hazarde antropice C4: Specificarea hazardelor frecvente pentru fiecare continent C5: Localizarea pe harta fizica a lumii, regiunile in care s-au produs cele mai importante hazardeOBIECTIVE OPERATIONALE/REZULTATE SPECIFICEElevii vor fi capabili sa: O1 – sa cunoasca definitia hazardelor si sa le clasifice O2- sa caracterizeze principalele hazarde naturale O3- sa caracterizeze principalele hazarde antropice O4- sa precizeze hazardele frecvente specifice fiecarui continent O5 - sa localizeze pe harta fizica a lumii, regiunile in care s-au produs cele mai importante hazardeMijloace de invatamant: Harta fizica a lumii, atlase, manualeMetode: expunerea sistematică şi explicaţia, observarea, conversaţia, comparaţia, descoperireaMaterial bibliografic:
- Octavian Mandrut, Probleme fundamentale ale lumii contemporane, Ed. Corint, Manual pentru clasa a XI a.- Nicolae Ilinca, Didactica geografiei, Ed. Corint- Grigore Posea, Geografie, Manual pentru clasa a XI a , Editura Niculescu
II. Structura organizatorica si metodicaMomentele
lectieiObiect
iveActivitatea profesorului Activitatea elevului Strategii
didacticeEvaluare
Moment organizatoric 1’
Noteaza absentii, pregateste materialele pentru lectie
Pregatesc caietele si manualele
Observatia
Verificarea cunostintelor anterioare 5’
Adreseaza elevilor intrebari din lectia anterioara privind mediile si peisajele geografice din zona rece
Sunt atenti si raspund Conversatia Orala
Pregatirea aperceptiva 3’
Reaminteste elevilor despre deversarile de substante chimice din Ungaria si despre cutremurul recent din Turcia
Urmaresc ceea ce spune profesorul si se lasa antrenati in dezbaterea initiata de acesta.
Dezbaterea Orala
Anuntarea temei 1’
Noteaza pe tabla titlul lectiei si precizeaza obiectivele
Noteaza pe caiete si sunt atenti
Dirijarea invatarii 25’ O1
O2
Defineste hazardele si le clasificaImparte clasa in cinci grupe si da fiecarei grupe cate un material cu diferite tipuri de hazarde, cate o foaie de flipchart si cate un markerCere elevilor sa citeasca materialul si sa rezume pe foaia de flipchart textul utilizand organizatorul grafic specificat Prima grupa primeste materialul cu hazardele de natura endogena (cutremurele, eruptiile vulcanice) si ca organizator grafic ciorchineleA doua grupa primeste materialul cu hazardele geomorfologice (alunecarile de teren, prabusirile de roci, curgerile de noroi, avalansele) si ca organizator grafic, tabelul cu urmatorul antet: definitia hazardului respectiv, factorii care l-au declansat, urmarile acestuia si raspandirea si localizarea lui.A treia grupa primeste materialul cu hazardele
Noteaza pe caiete si sunt atenti definesc, explica, localizeaza, enumera ceea ce le cere profesorul.
Explicatia
Conversatia
Citim , rezumam in perechi
Ciorchinele
Organizatori grafici
Observarea sistemica, analiza raspunsurilor, stimularea participarii elevilor
O5
O3
climatice (secetele, furtunile de praf, ciclonii tropicali , tornadele) si cu organizatorul grafic de tip cauza – efect.A patra grupa primeste materialul cu hazarde hidrologice si oceanice (inundatiile, valurile tsunami, El Nino) cu organizatorul grafic, diagrama arbore.A cincea grupa primeste materialul cu hazarde antropice cu organizatorul grafic schema liniara verticala.
Fixarea cunostintelor5’
O4 Fiecare grupa primeste cate o fisa cu cate un continent scris pe ea si au ca sarcina de lucru sa specifice hazardele specifice fiecaruia prin metoda ciorchinelui.
Completeaza ciorchinele pe tabla si in caiete.
Ciorchinele
Obtinerea performantei8’
Prin rezolvarea unor situatii problema Rezolva sarcinile si raspund.
Conversatia Problematizarea
notarea elevilor
Tema pentru acasa 2’
Le cere elevilor să caute pe grupe pe internet fotografii cu hazarde naturale de pe teritoriul fiecarui continent pe care l-au avut in timpul lectiei şi să realizeze prezentări Power Point pe această temă
Işi notează tema Conversaţia
Situatii – problema:- De ce se rup digurile la viituri mari, desi debitele si nivelul apei nu depasesc, inaltimea digului- In Indonezia se gasesc peste 120 de vulcani activi, iar in Filipine 12. Explicati numarul mare de vulcani activi in aceste tari- Explicati modul in care se pot declansa epidemii din cauza degradarii calitatii factorilor de mediu ca urmare a cutremurelor- Identificati un hazard exogen natural din orizontul local. Ce masuri de prevenire se pot lua impotriva hazardului identificat
MOMENTELE LECTIEI:1. Momentul organizatoric (3 min)2. Verificarea cunostintelor anterioare(15 min)3. Anuntarea lectiei si a obiectivelor urmarite (2 min)4. Desfasurarea lectiei (25 min)
5. Atingerea feed-back-ului(4 min)6. Tema pentru acasa(1 min)
ACTIVITATEA PROFESORULUI:1. Noteaza absentele si pregateste materialul didactic2. Pune intrebari din lectia anterioaraCare este diferenta dintre mediu geografic si peisaj geograficCare este frecvent elementul principal al spatiilor?Comparati peisajul Antarctic cu cel Saharian.3. Anunta titlul lectiei si a obiectivelor: Hazarde naturale si antropice4. Desfasurarea lectiei
- Prezintă definitia si clasificarea hazardelor- Adresează în permanenţă întrebări elevilor cu privire la principalele hazarde naturale: Ce sunt cutremurele? Ce sunt eruptiile vulcanice? Ce sunt alunecarile de teren? Ce sunt secetele? Ce sunt uraganele? Ce sunt inundatiile? Care sunt urmarile acestor hazarde si ce masuri de protectie ar trebui luate pentru a impiedica pagubele produse oamenilor si societatii omenesti?
- Adreseaza in permanenta intrebari elevilor cu privire la principalele hazarde antropice: Ce sunt accidentele chimice? Ce sunt accidentele nucleare? Ce sunt accidentele industriei tehnologice? Care sunt masurile de protectie ce ar trebui luate pentru a impiedica aceste dezastre?
5. Atingerea feed-back-ului - Spuneti ce hazarde naturale sau antropice sunt caracteristice fiecarui continent 6. Anunta tema pentru acasa
- insusirea cunostintelor predate- referat : Descrieti un hazard natural sau antropic si aratati impactul acestuia asupra mediului si societatii omenestiACTIVITATEA ELEVILOR1. Se pregatesc pentru lectie2. Elevii interogati raspund la intrebarile profesorului3. Noteaza pe caiete sunt atenti4. - Sunt atenti la intrebari si raspund cand sunt solicitati
- Elevii notează în caiete - Elevii sunt provocaţi să gândească şi să participe la dialog pe baza unor exemple date
- Elevii se mobilizează, gândesc şi răspund:
- caracterizeaza hazardele specificate de profesor - identifica urmarile acestor hazarde - analizeaza si dau exemple de masuri de protectie pentru a impiedica pagubele produse de aceste hazarde
5. Elevii gândesc şi formulează, răspund6. Notează în caiete tema stabilită
INCHEIEREA ACTIVITATIISe fac aprecieri generale si individuale asupra angajarii active a elevilor la lectie