Proiect Consiliere Si Orientare Clasa a VII-A

download Proiect Consiliere Si Orientare Clasa a VII-A

of 18

description

util

Transcript of Proiect Consiliere Si Orientare Clasa a VII-A

PROIECT DE LECIE

Investete n oameni!

FONDUL SOCIAL EUROPEAN

Programul Operaional Sectorial pentru Dezvoltarea Resurselor Umane 2007 2013

Axa prioritar: 1

Domeniul major de intervenie: 1.3

Numrul de identificare al contractului:

POS DRU/19/1.3/G/21201

Titlul proiectului:

Formarea cadrelor didactice debutante pentru o carier de succes n nvmntul preuniversitar

PROIECT DE LECIE

Data: 5.02.2011Unitatea colar: Sc cu cls I-VIII GarcovClasa: a VII-a Profesor: Stirbu Ileana DanielaAria curricular: Consiliere si orientareDisciplina: Consiliere si orientare

Modulul: Autocunoastere si dezvoltare personala

Submodulul: AutocunoastereTema: Respectul pentru sineScopul activitatii: Formarea capacitii de autocunoatere i dezoltarea unei atitudini pozitive fa de sine

Obiectivul cadru: Dezvoltarea capacitii de autocunoatere i a atitudinii pozitive fa de sine

Competene specifice/Obiective de referin: S exerseze prezentarea caracteristicilor pozitive despre sine

Obiective operaionale:

Cognitive:

O1-S-i obiectiveze prerea despre sineO2-S-i identifice punctele tari i punctele slabe ale propriei persoane

O3-S -i dezvolte abilitile de autocunoatere i intercunoatere

O4- S identifice caracteristicile copiilor cu stim de sine pozitiv, respectiv sczut

O5-S recunoasc experiene care dezvolt o imagine de sine pozitiv,respectiv negativ

O6-S prezinte implicaiile stimei de sine negative

O7-S descopere modaliti de dezvoltare a respectului de sineAfectiv atitudinale:

A1-Optimizarea ncrederii n sine

A2-S aib o atitudine participativ n dialogul cu clasa i dirigintelePsihomotorii:Colaborarea cu colegii n vederea soluionrii diverselor sarcini didactice

Strategia didactic:

Resurse procedurale: Conversaia, explicaia,descoperirea dirijat, demonstraia, problematizarea, jocul didactic, metoda ciorchinelui , brainstorming-ul, chestionarul.Resurse materiale: Fie de lucru, desene, chestionare,colaje,ilustraii, afie,prezentare Power PointForme de organizare: Frontal,pe grupe

Forma de evaluare: : Observarea sistematic a comportamentului elevilor.Analizarea modului de lucru i a rspunsurilor

Durata: 50 minute

Locul desfurrii: ClasaBibliografie: ORA EDUCATIV-Modele de proiecte didactice, Daniela Slgean; Silvia

inic; Dorin Pintilie, Ed.EuroDidact-2004

CONSULTAII PENTRU ACTIVITATEA EDUCATIV-Editura Eurobit-1996

Suport curs Consiliere i orientare-2007

Materiale de pe Didactic.ro

Desfasurarea activitatiiNrcrtETAPELE LECIEIOB.

Op.CONINUTUL INFORMAIONAL AL LECIEISTRATEGIA DIDACTIC

Activitatea diriginteluiActivitatea elevilorMetode i

procedeeForma de organizareResurse materiale

1.Moment organizatoric

- Se stabilete prezena elevilor, verific existena resurselor materiale- Rspund la ntrebri. Prezint aspectele de disciplin colarConversaiaFrontalCatalog Caiete de dirigenie

2.Anunarea

temei i a

obiectivelor leciei

-Cere elevilor s prezinte tema i ajutat de elevi prezint planul leciei PLANUL LECIEI

1.Ce este imaginea de sine ?

2. Stima de sine

3. Copiii cu o stim de sine pozitiv

4.Copiii cu o stim de sine sczut

5. Experiene care dezvolt o imagine de sine pozitiv

6. Experiene care dezvolt o imagine de sine negativ

7.Modaliti de manifestare a imaginii de sine negative

8. Modaliti de dezvoltare a respectului de sine .Elevii noteaz tema i planul leciei n caieteExplicaia

Conversaia

Individual

Frontal

Tabl

Cret

Caiete

3.Captarea ateniei

Se stabilesc cteva reguli de comunicare pentru aceast ora dar i pentru situaiile de grup:

Fiecare prere trebuie ascultat

Nimeni nu este ntrerupt

Toate ntrebrile au rostul lor

Nimeni nu este criticat

Fiecare are dreptul s fie ascultat

Nimeni nu rde de colegul lui

-Dirigintele cere elevilor s-i spun unul altuia un compliment

Apoi elevii sunt ntrebai,cum

s-au simit.i reamintesc regulile

- Elevii adreseaz un compliment colegului Spargerea gheii

Individual

FrontalAfie cu

Reguli de comunicare pentru or

4.

Desfurarea

Activitii

O1

A1

O2

O3

A2

O4

O5

O6

-Dirigintele explic elevilor ce reprezint imaginea de sine,respectiv stima de sine i

distribuie elevilor un cerc din carton ce cuprindeCercurile sinelui,apoi l explic

-Drept recompens pentru rspunsuri primesc un colaj realizat de diriginte ,cu autoportretele lor realizate ntr-o or anterioar la desen

-Se distribuie elevilor o fi Cunoate-te pe tine nsui

-Li se cere s i fac conturul minii i s scrie pe fiecare deget cerina din fi

-Vor lipi fiecare mn lng stpnul ei pe colaj

Elevii sunt mprii n patru grupe i aleg un plic cu sarcinile de lucru

Grupa A : Li se cere s descopere caracteristicile copiilor cu o stim de sine pozitiv alegnd cartonaele corespunztoare din plicul A

Grupa B. Li se cere s descopere caracteristicile copiilor cu o stim de sine sczut

Grupa C. Identific experiene ce dezvolt o imagine de sine pozitiv, alegnd cartonaele din plicul primit

Grupa D. Identific experiene ce dezvolt o imagine de sine negativ

-Dirigintele enumer modalitile de manifestare a imaginii de sine negative i implicaiile acestora

-Dirigintele roag elevii s se autoaprecieze pe baza fiei i chestionarului ce fel de stim au.

Dirigintele prezint un material PowerPoint ce sintetizeaz dorinele elevilor prezentate

ntr-o fiDac a fi...........

-Se descoper prin discuii modaliti de cretere a respectului de sine.-Elevii rspund la ntrebrile puse i contientizeaz diferena dintre imagine i stim.

-Lipesc cercul n caiete

-deseneaz conturul minii drepte i scriu pe fiecare deget cerina.

-Elevii fiecrei grupe discut despre modul de colaborare

-Stabilesc colegul care i va reprezenta

-Caut cartonaele de care au nevoie pentru sarcina respectiv

-Lipesc pe un carton mare sub diferite forme,realiznd un colaj

- Dup expirarea timpului de lucru fiecare grup prezint prin purttorul de cuvnt realizrile lor

-Discutnd cu ceilali colegi i dirigintele descoper caracteristicile copiilor cu o stim pozitiv respectiv negativ,dar i experinele ce dezvolt o imagine pozitiv sau negativ

-Elevii motiveaz alegerile fcute

Conversaia

Exerciiul

Problematiza-rea

Conversaia euristic

Descoperirea dirijat

Demonstraia

Braistorming-ul

Frontal

Individual

Pe grupe

Pe grupe

IndividualCercurile sinelui

Colaj realizat din autoportretele elevilor

Fia de lucru conturul minii

Cri

Fie de lucru

Plic cu cartonae

lipici

Carton

Plane

FiaDac a fi

Material

Power Point

5.Realizarea feedback-uluiA1-Li se cere elevilor s completeze o fi n care vor preciza ce le-a plcut n lecie Exemplific i argumenteaz.Conversaia, ExemplulFrontal, Individual Fise de lucru

6.Anunarea temei pentru ora urmtoareDirigintele cere elevilor s afle din tematic titlul urmtoarei lecii Noteaz tema.ExplicaiaFrontalTematica orelor de dirigenie din caiete

Fi de lucru

CUNOATE-TE PE TINE NSUI n mijloc deseneaz mna i scrie pe fiecare deget :

Una dintre calitile mele este :

Ce spun alii despre tine

Un lucru pe care l fac eu cel mai bine

Un lucru pe care vrei s-l schimbi la tine

Un lucru de care sunt mndru Materiale folosite in cadrul lectiei

Copiii cu o stim de sine pozitiv...

i asum responsabiliti ("Pot s fac acest lucru")

se comport independent ("M descurc singur.")

sunt mndri de realizrile lor ("Sunt mndru pentru c ..." "Sunt important.")

realizeaz fr probleme sarcini noi ("Sunt convins c pot s fac acest lucru.")

i exprim att emoiile pozitive ct i pe cele negative ("mi place de mine aa cum sunt. ", "Sunt suprat cnd vorbeti aa cu mine. ")

ofer ajutor i sprijin celorlali colegi ("Am nevoie de ajutorul tu.')

se apreciaz obiectiv

se nelege bine cu ceilali

are multe ocupaii

este calm

are performae colare

Acestea sunt cteva din lucrurile pozitive pe care ni se spunem singuri :

- M simt grozav - M simt bine - Pot s fac asta - mi place cu adevart s fac asta - tiu c o s-mi plac - Azi o s am o zi grozav - M pricep foarte bine s fac lucrul sta

Copiii cu o stim de sine sczut

sunt nemulumii de felul lor de a fi ( "Nu sunt bun de nimic.", "Nu sunt n stare s fac asta. ", "Nu am nici o calitate. ");

evit s realizeze sau s se implice n sarcini noi ("Nu voi ii n stare s iau examenul.");

se simt neiubii i nevaloroi ("Sunt antipatic". "Nu m place nimeni.", "Sunt plictisitor.");

i blameaz pe ceilali pentru nerealizrile lor ("Profesorul a fost nedrept cu mine.");

pretind c sunt indifereni emoional ("Nu m intereseaz c am luat nota 4 la...."):

nu pot tolera un nivel mediu de frustrare ("Nu tiu cum s rezolv problema. ", "Nu pot s nv.');

sunt uor influenabili ("Prietenii mei cred c este bine s fumezi"):

nu ii asum responsabiliti;

are sentimentul c nu face ceea ce trebuie;

nu are ncredere n forele proprii;

i exprim sentimentele la extreme, ori n mod agresiv, ori se izoleaz i nu comunic cu cei din jur;

nu are prieteni.

Acestea sunt cteva din lucrurile negative pe care ni se spunem singuri :

M simt ngrozitor - M simt ru - Nu pot - Detest s fac treaba asta - Astzi iar o s am o zi proast - Nu o s reuesc- Nu am niciodat noroc

Experiene ce dezvolt o stim de sine pozitiv

laude, ncurajri; consolrile n situaii de eec; ncurajarea iniiativei; acordarea ncrederii; implicarea n luarea unor decizii; relaii bune cu colegii ;

Putem dezvolta stima de sine a celorlali spunnd:- Arti ntr-adevar fantastic ! - Ai facut o treab minunat ! - Ai putea s faci asta, te rog, pentru c stiu c te pricepi foarte bine- Mulumesc, a ieit foarte bine - tiu c dac o s faci asta o s ias foarte bine - Pot s m bazez pe tine

Experiene ce determin o stim de sine sczut

criticile; ignorarea de ctre prini; abuzul emoional i fizic; standarde exagerate ale prinilor privind performanele copiilor; eecurile n activitile colare sau extracolare; comparaii frecvente ntre frai

Vom evita s rostim:

Ari ngrozitor - Ai fcut-o de oaie - Iar ai dat-o n bar - Ti-am spus eu c se va ntampla aa- tiam eu c nu eti n stare s faci asta - Pur si simplu nu o s reusesti - Eti total inutil - Nu pot s ma bazez pe tine

Nu trebuie s faci greeli.

Consecine ale imaginii de sine negative

Relaii nearmonioase n cadrul familiei (lipsa de respect fa de sine favorizeaz lipsa respectului manifestat fa de ceilali membri din familie; n timpul conflictelor se nvinovesc excesiv sau i critic pe ceilali);

Relaii deficitare cu cei de aceeai vrst (elevii vor s i menin stima de sine crescut impunndu-se, ns fac acest lucru nerespectnd drepturile celorlali i valoarea lor, ceea ce afecteaz relaiile cu acetia.-Probleme emoionale depresie, anxietate, iritabilitate-Probleme de comportament agresivitate-Scderea performaelor colare eec colar, abandon colar

n adolescen pot aprea:-Creterea riscului consumuli de acool, tutun, droguri-Implicarea n relaii sexuale de risc-Imagine corporal negativ

-Tulburri comportamentale - anorexie, bulimie-Suicid

16 Casa Corpului Didactic Dolj Proiect POS DRU/19/1.3/G/21201 Formarea cadrelor didactice debutante pentru o cariera de succes in invatamantul preuniversitar