Proiect de Lectie t.com.

15
PROIECT DE LECŢIE Unitatea de învăţământ: Colegiul Tehnic “I.C. Brătianu” Propunător: Vînturiş Cezara Data: 05.05.2015 Clasa: a X-a A Aria curriculară: Om şi Societate Obiectul/Disciplina: Comerţ Subiectul/Tema: Tehnici de comunicare Tipul de lecţie: dobândire de cunoştinţe Obiective operaţionale: O 1 - să identifice componentele comunicării (emiţător, receptor, mesaj) O 2 - să descopere criteriile unui bun ascultător O 3 - să înţeleagă scopul comunicării

description

re

Transcript of Proiect de Lectie t.com.

PROIECT DE LECIE

Unitatea de nvmnt: Colegiul Tehnic I.C. BrtianuPropuntor: Vnturi CezaraData: 05.05.2015Clasa: a X-a AAria curricular: Om i SocietateObiectul/Disciplina: ComerSubiectul/Tema: Tehnici de comunicareTipul de lecie: dobndire de cunotineObiective operaionale:O1- s identifice componentele comunicrii (emitor, receptor, mesaj)O2- s descopere criteriile unui bun asculttorO3- s neleag scopul comunicriiO4- s formuleze corect un mesaj adaptat situaiei date

Strategia didactic:Metode didactice: Conversatia, explicatia, problematizarea, conversaia euristic, BrainstormingMijloace didactice: caiete, tabl, manual.Modul de organizare a clasei: frontal, frontal-dirjat, individual-dirijat.Evaluare: Observarea sistematica a comportamentului elevilor Analizarea modului de lucru si a raspunsurilorTimp: 50 minuteBibliografie: P. Tntica, V. Capot, G. Simionescu, Comer, Ed. Cd. Press, clasa a X-a

Secvenele lecieiTimpObiective operaionaleConinutul nvriiStrategia didacticStrategia de evaluare

MetodeMijloaceTipul de nvareForma de organizare

1.Moment oraganizatoric 3-Se asigur mijloacele didactice necesare desfurrii optime a leciei. Profesorul va realiza prezena.

Conversaia

-

- Frontal-

2. Captarea atentie

4-Profesorul le va capta atenia elevilor prin nceperea unei discuii cu nalt nivel academic despre Fizica nuclear i fizica particulelor subiect care nu face parte din coninuturile care trebuie predate i care nu se adapteaz cunotinelor actuale ale elevilor. Apoi profesorul le va destinui elevilor c totul a fost un joc de rol i i va ntreba dac au neles ceea ce le comunic. n cazul n care rspunsul elevilor va fi negativ, cum este de ateptat, profesorul le va sublinia importana adaptrii la nivelul de nelegere al auditoriului ntr-o comunicare.

DemonstraiaConversaia

-

Creativ

Frontal

3. Anunarea temei si a obiectivelor

2Profesorul va anuna tema:Tehnici de comunicare. De asemenea, le va prezenta elevilor obiectivele urmrite pentru aceast lecie i anume: la finalul orei elevii s cunoasc care este schema comunicrii, cte forme de comunicare exist i ce mijloace pot fi utlizate pentru a eficientiza comunicarea.

Conversaia

Frontal

4. Dirijarea nvrii

5Profesorul i va antrena pe elevii si ntr-o furtun de idei pornind de la cuvntul Comunicare. n funcie de rspusurile elevilor, profesorul va atrage atenia asupra acelor rspunsuri care sunt conectate cu coninuturile care vor fi predate.

ConversaiaBrainstorming

Inteligibil

Frontal-Dirijat

5.Prezentarea noului coninut

20

O1

O2

Profesorul va defini Comunicarea:

Comunicarea reprezint schimbul de mesaje ntre cel puin dou persoane, din care una emite (exprim) o informaie i cealalt o recepioneaz (nelege), cu condiia ca partenerii s cunoasc codul (s cunoasc aceeai limb). Dup ce se asigur c elevii au neles definiia principal, le va prezenta schema comunicrii:

Ca proces, comunicare presupune o serie de caracteristici, i anume:

- comunicarea este un proces uman; - comunicarea este un proces contient; - comunicarea este procesul prin care se creeaz o anumita semnificaie; - comunicarea este un proces continuu; - comunicarea este procesul prin care se construiete sensul atitudinilor icomportamentul oamenilor; - comunicarea se nate n context; - comunicarea este un proces simbolic;

- comunicarea este un proces n care feedback-ul are un rol crucial; - comunicarea este un proces complex- comunicarea este un proces ireversibil (impactul pe care mesajul l poateavea asupra celui care l-a receptat).

Pentru a conferi comunicrii o mai buna ans de succes este necesar srspundem la urmtoarele ntrebri:

DE CE ? (scopul) De ce comunicm? Care este scopul meu real de a scrie sau vorbi? Ce sper eu s realizez? O schimbare de atitudine? O schimbare de opinie? Care este scopul meu? Sainformez? Sa influenez? Sa fraternizez cu cineva? Sa fac conversaie?

CINE? (interlocutorul)

Cine este cu precizie receptorul mesajului meu? Ce fel de persoan este? Cepersonalitate are? Educaie? Vrsta? Statut social? Cum va reaciona la

coninutul mesajului meu? Mult? Puin? Nimic?Mai mult sau mai puin dect mine?

UNDE SI CAND? (locul i contextul)

Unde va fi interlocutorul (receptorul) cnd va primi mesajul meu? In birousau n apropierea altui obiect interesant? Care elemente ale mesajului meu nu suntcunoscute, astfel nct va fi nevoie s-i reamintesc faptele? In ce moment sosete mesajul meu? Pot rspunde la o problem ridicat de interlocutor? Sau mesajul meu va reprezenta prima informaie pe care interlocutorul o va auzi despre problema respectiv? Care este relaia mea cu asculttorul? Este subiectul mesajului meu un motiv de controvers ntre noi? Atmosfera este ncrcat sau cordial?

CE? (subiectul)

Ce vreau exact s spun? Ce a dori s spun? Ce dorete el s tie?

Ce informaii pot omite? Ce informaii pot da pentru a fi: - clar - concis - amabil - constructiv - corect

CUM ? (tonul i stilul)

Cum voi comunica mesajul meu? In cuvinte? In imaginii? In cuvinte sauimaginii? Ce cuvinte? Ce imaginii? Ce mod de comunicare va fi mai apreciat? Scris sau vorbit? O scrisoare, o discuie personal sau un interviu? Cum voi organiza informaiile pe care vreau s le transmit? Voi folosi oprezentare deductiv (ncep cu punctul meu de vedere principal i apoi s continui cu explicaii, exemple, ilustrri)? Sau voi utiliza o prezentare inductiv, n care mesajul meu va fi plasata la final? Cum voi realiza efectul dorit? Ce ton trebuie s folosesc pentru a-mi realiza obiectivul? Ce cuvinte trebuie s folosesc, sau s evit, pentru a crea o atmosfer potrivit?

Mijloacele de comunicare n mas pot fi clasificate dup urmtoarele criterii:

modul de vehiculare a informaiei, de ex. mijloace scrise (ziarele, revistele), mijloace audio-vizuale (radioul, televiziunea) .a;

gradul de noutate i de complexitate, de ex. mijloace tradiionale (ziarele, radioul), mijloace moderne (televiziunea, Internetul, complexe multimedia).

Conversaia Explicaia

Conversaia Explicaia

CaieteTablCarte

CaieteTablCarte

CaieteTablCarte

Inteligibil

Inteligibil

Inteligibil

Frontal

Frontal

7. Intensificarea renteniei i asigurarea transferului

6

O3

O4Dup ce a prezentat coninuturile, profesorul le va distribui elevilor fie de lucru. Fiecare fi de lucru cuprinde urmtorul case study: Lucrezi la compartimentul comercial al unei mari firme de distribuie. Dimineaa gseti pe birou o noti n care eful tu specific sosirea unei mrfi pe care trei dintre clienii votrii o ateapt de o sptmn. Sarcina ta este s comunice aceast situaie clienilor respectivi pentru a veni s ridice marfa. Cunoti c clientul A prefer s primeasc fax, clientul B prefer e-mailul, iar clientul C prefer s primeasc totul prin pot scris.Sarcini de lucru:a. Identific mesajul pe care trebuie s l transmii.b. Stabilete mijlocul de transmitere al mesajului pentru cei trei clieni.c. Formuleaz mesajele pentru fiecare caz n parte. ProblematizareaConversaie euristic

Fie de lucruCaiete

Operatorie

Frontal-dirijat

8. ncheierea activitii10Profesorul nominalizeaz 3 elevi s citeasc rezolvarea situaiei. Dup care explic sarcinile pentru acas i anume, fiecare elev s rezolve sarcina nceput n clas n cazul n care nu a fost finalizat i s rspund la urmtoarea ntrebare: Este un mijloc bun de comunicare o noti lsat pe birou ntre un ef i un angajat? Dac da de ce? Dac nu, de ce?ConversaieExplicaie

Inteligibil

Individual-dirijat