Proiect de Lectie-Inspectie

15
PROIECT DIDACTIC Unitatea de învățământ: Grădinița nr. 26 Data: 22.05.2012 Grupa: Mică Educatoare: Moraru Laura Anamaria Tema anuală de învățare: Cine și cum planifică/organizează o activitate Tema săptămânală: ‘’Mijloace de transport pe apă’’ Tema activității: ‘’Bărcuța’’ Tipul activității: formare de priceperi și deprinderi Categoria activității: Activitate integrată Mijloc de realizare: Activitate practică - lipire ‘’Bărcuța’’, joc de mișcare – ‘’Bărcuțele la mal’’ Domenii experiențiale: DOS și ALA2 Tranziție: Cântecelul “Bate vântul frunzele” Scopul activității: consolidarea unor abilități practice specifice nivelului de dezvoltare motrică; dezvoltarea simțului practic și estetic. Obiective de referință: să cunoască și să utilizeze metode simple de lucru pentru realizarea unei activități practice; să fie capabil să realizeze lucrări practice inspirate din natură; 1

Transcript of Proiect de Lectie-Inspectie

Page 1: Proiect de Lectie-Inspectie

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ: Grădinița nr. 26

Data: 22.05.2012

Grupa: Mică

Educatoare: Moraru Laura Anamaria

Tema anuală de învățare: Cine și cum planifică/organizează o activitate

Tema săptămânală: ‘’Mijloace de transport pe apă’’

Tema activității: ‘’Bărcuța’’

Tipul activității: formare de priceperi și deprinderi

Categoria activității: Activitate integrată

Mijloc de realizare: Activitate practică - lipire ‘’Bărcuța’’, joc de mișcare – ‘’Bărcuțele la

mal’’

Domenii experiențiale: DOS și ALA2

Tranziție: Cântecelul “Bate vântul frunzele”

Scopul activității:

consolidarea unor abilităţi practice specifice nivelului de dezvoltare motrică;

dezvoltarea simţului practic şi estetic.

Obiective de referință:

să cunoască și să utilizeze metode simple de lucru pentru realizarea unei activități

practice;

să fie capabil să realizeze lucrări practice inspirate din natură;

să cunoască diferite materiale de lucru;

să dobândească comportamente și atitudini igienice corecte față de propria persoană și

față de alte ființe și obiecte.

Obiective operaționale:

Cognitive:

O1: să enumere tipurile și mijloacele de transport pe baza cunoștințelor anterioare;

O2: să denumească corect materialele și tehnicile de lucru necesare realizării temei;

1

Page 2: Proiect de Lectie-Inspectie

O3: să lipească elementele necesare realizării bărcuței;

O4: să-şi exprime opinia şi să o motiveze faţă de lucrarea proprie şi faţă de lucrările celorlalţi.

Afective:

O1: să-şi dezvolte încrederea în forţele proprii (încrederea în sine);

O2: să participe cu interes şi plăcere la întreaga activitate;

O3: să manifeste inițiativă în comunicarea orală și interes pentru activitate;

O4: să-şi dezvolte spiritul de colaborare.

Psihomotorii:

O1: să-şi coordoneze corect mişcările în timpul executării lucrării;

O2: să execute exerciții de încălzire a mușchilor mici ai mâinii.

Strategii didactice

Metode și procedee:

Expunerea, explicația, conversația, exercițiul, demonstrația.

Forma de realizare: individual, frontal.

Mijloace didactice: barca, ghicitoare, tablă magnetică, magneți, modelul educatoarei,

șabloane, fișă de lucru, lipici, CD-uri cu muzică.

Durata: 25-30 minute

Bibliografie:

Ştefania Antonovici, Gabriela Nicu, “ Jocuri interdisciplinare - material auxiliar pentru

educatoare”, Editura Aramis, 2003;

Curriculum pentru învățământul preșcolar, M. E. C.T., București, 2008;

Maria Eliza Dulamă, Metodologii didactice activizante,Cluj-Napoca, Editura Clusium, 2008 ;

Munteanu,C., Munteanu, E.N., Ghid pentru invatamantul prescolar. O abordare din

perspectiva noului curriculum, Iasi, Editura Polirom, 2009.

2

Page 3: Proiect de Lectie-Inspectie

3

Page 4: Proiect de Lectie-Inspectie

Evenimentele lecției/

Etapele activității

Conținut Științific Strategii Didactice

EvaluareMetode Mijloace Forme de

realizare

1. Moment organizatoric

Se asigură condițiile optime pentru

desfășurarea lecției: aerisirea sălii de

grupă, pregătirea materialului didactic,

aranjarea mobilierului, intrarea ordonată a

copiilor în sala de grupă.

Conversația Frontal

2. Introducerea în

activitate și captarea

atenției

Se comunică așteptările din partea

copiilor, astfel încât să le dezvolte nivelul

de motivare pentru activitate. Se

încurajează acțiunea de a răspunde la

sarcinile activităților.

Introducerea în activitate se realizează

prin prezentarea elementului surpriză –

bărcuța ce a fost lansată de niște copii și

care s-a oprit în fața casei mele. În

interiorul bărcuței se află un bilețel pe

care este scrisă o ghicitoare, se citește

ghicitoarea (anexa 1) copiilor.

Conversația

Bilețelul cu

ghicitoarea

(Anexa 1)

Barca

Frontal Observarea

comportamen-

tului copiilor

Evaluare orală

4

Page 5: Proiect de Lectie-Inspectie

3. Reactualizarea

cunoştinţelor

anterioare

Educatoarea prezintă bărcuța și părțile

sale componente și solicită copiii să

răspundă la următoarele întrebări:

- Care sunt tipurile de mijloace de

transport?

- Ce mijloace de transport pe apă

cunoașteți?

- Pe unde merge barca?

- Ați văzut/călătorit vreodată cu

barca?

Conversația

Exercițiu

oral

Barca Frontal

Evaluarea

răspunsurilor

copiilor

4. Anunțarea subiectului

și a obiectivelor

Pentru că am vorbit mai devreme despre

mijloacele de transport pe apă, astăzi vom

realiza o bărcuță prin lipirea

componentelor acesteia pe fișa de lucru

după model.

Se anunţă obiectivele într-o manieră

accesibilă copiilor. Se fac câteva

precizări legate de modul de lucru.

conversația

explicaţia

Modelul

educatoarei

frontal

Observarea

capacităţii de

atenţie

5

Page 6: Proiect de Lectie-Inspectie

4. Prezentarea situației

de învățare. Dirijarea

învățării

Copiii sunt solicitaţi să intuiască

materialul primit.

Educatoarea prezintă apoi modelul ei.

Copiilor le sunt acordate câteva minute în

vederea identificării acestor materiale.

Se analizează împreună cu copiii modelul

educatoarei.

- Ce observați pe această fișă?

- Unde este așezată bărcuța?

- Care sunt componentele bărcii?

Li se explică copiiilor şi li se

demonstrează modul de lucru, precizând

etapele.

- Mai întâi se iau materialele primite și

lipiciul.

- Lipiți prima dată barca, deasupra apei;

- Apoi, lipiți catargul în mijlocul bărcii,

atașându-i cele două pânze.

Se verifică modul de înțelegere corect a

etapelor de lucru.

Conversația

Explicaţia

Conversația

Conversația

Demonstra-

ția

Tablă

magnetică

Magneți

Model

bărcuța

Fișă de

lucru

Șabloane

Lipici

Frontal

Individual

Frontal

Frontal

Observarea

capacităţii de

atenţie

Evaluare orală

Observarea

comportament

ului copiilor

6

Page 7: Proiect de Lectie-Inspectie

5. Asigurarea feedback-

ului

Se execută exerciţii pentru încălzirea

muşchilor mici ai mâinii (închidem și

deschidem pumnii, strângem pumnii, ne

Frontal Observarea

capacității de

7

Page 8: Proiect de Lectie-Inspectie

luptăm cu degetele, cântecul degetelor,

ploaia, răsare soarele, ș.a).

Educatoarea va demonstra și explica etapele realizării lucrării, pe modelul explicativ.

Se dă semnalul de începere “Spor la lucru!”

Copiii vor primi indicaţii suplimentare atunci când este cazul.

Se anunţă pregătirea în vederea finalizării lucrării.

Conversația

Exercițiul

Demonstraț

ia

Conversația

Modelul

educatoarei

CD cu

muzică

Fișă de

lucru

Șabloane

Lipici

Frontal

Individual

atenție

Observarea

comportament

ului copiilor

6. Obținerea

performanței

Se dă semnalul de încetare a lucrului.

Educatoarea va aprecia global lucrările

apoi individual.

Lucrările vor fi expuse şi se analizează pe

scurt împreună cu copii.

Se fac recomandări pentru activităţile

ulterioare.

Tranziție: “Bate vântul frunzele”.

ALA2: joc de mișcare-„Bărcuțele la mal”

Copiii sunt întrebați dacă vor să învețe un

Explicația

Conversația

Conversația

Fișele de

lucru

Frontal

Individual

Frontal

Evaluarea

produsului

activității

Observarea

capacității de

8

Page 9: Proiect de Lectie-Inspectie

joc nou numit: “Bărcuțele la mal”.

Desfășurarea jocului:

În semicerc, vor fi așezate scăunelele

copiilor, însă cu unul mai puțin decât

numărul acestora.

Locul unde sunt așezate scaunele

reprezintă portul în care stau bărcuțele,

copiii vor trebui să se miște în jurul

scaunelor, timp în care bărcuțele plutesc,

până când educatoarea va striga:

“Bărcuțele la mal!”

Aceștia trebuie să își găsească un loc liber

în port, copilul care va rămâne fără loc va

ieși din joc și va elimina pe rând câte un

scaun din rând.

Educatoarea verifică nivelul de înțelegere

al regulilor jocului printr-un joc de probă

Conversația

Explicația

Demonstraț

ia

Frontal

Frontal

Frontal

atenție a

copiilor

Observarea

capacității de

atenție a

copiilor

Evaluarea

comportament

ului copiilor

7. Evaluarea progresului

realizat

La sfârșitul activității cadrul didactic face

aprecieri pentru cei mici care au participat

intens. Sunt recompensați cu buline

Conversația

Buline Individual

Evaluare orala

9

Page 10: Proiect de Lectie-Inspectie

zâmbitoare pentru lucrul individual.

Incheierea activităților Cadrul didactic propune strângerea

materialelor și aranjarea scaunelor, pentru

a consolida astfel copiilor deprinderi de

ordine și disciplină.

Conversația Observarea

atitudinii

copiilor.

Anexa 1

10

Page 11: Proiect de Lectie-Inspectie

Ghicitoare:

Stă pe apă așa ușor

Traversează mări de zor,

Spune-mi tu! E un…..

(vapor)

Am o raţă

Fără viaţă,

Trece apa cât de mare,

Ba te duce şi-n spinare.

(barca)

11

Page 12: Proiect de Lectie-Inspectie

12