Proiect de Lectie Floarea La Gimnosperme

9
PROIECT DE LECTIE I. PARTEA INTRODUCTIVA NUME, PRENUME: Macovei Ioana-Roxana, grupa 2, an 2, Biologie DATA: 13.11.2008 SCOALA: Scoala Generala Nr.88 CLASA: clasa a V-a DISCIPLINA: Botanica DURATA DE DESFASURARE A LECTIEI: 45 minute SCOPUL LECTIEI: Elevii sa cunoasca si sa inteleaga structura conurilor barbatesti si femeiesti de la gimnosperme si faptul ca intreg conul barbatesc reprezinta o singura floare si ca cel femeiesc reprezinta o inflorescenta OBIECTIVE OPERATIONALE: Elevii vor fi capabili: O1: Sa identifice elementele componente ale unui con barbatesc si cele ale unui con femeiesc, notand pe desenele mute de la exercitul 1 din caiet de lucru cel putin 2 elemente componente ale unui con pe baza cunostintelor predate si a informatiilor din manual; O2: Sa explice procesul de polenizare si transformarile care se produc dupa fecundatie la nivelul conului femeiesc pe baza informatiilor din manual; O3: Sa prezinte deosebirile dintre organele de inmultire de la angiosperme si cele de la gimnosperme completand tabelul de la exercitiul 3 din caiet; TIPUL SI VARIANTA DE LECTIE: de asimilare de noi cunostinte si formare de noi deprinderi. RESURSE PROCEDURALE ( METODE DE INVATAMANT): observare independenta, invatare prin descoperire, explicatia, conversatia, demonstratia. 1

Transcript of Proiect de Lectie Floarea La Gimnosperme

PROIECT DE LECTIE

I. PARTEA INTRODUCTIVA

NUME, PRENUME: Macovei Ioana-Roxana, grupa 2, an 2, Biologie

DATA: 13.11.2008

SCOALA: Scoala Generala Nr.88

CLASA: clasa a V-a

DISCIPLINA: Botanica

DURATA DE DESFASURARE A LECTIEI: 45 minute

SCOPUL LECTIEI: Elevii sa cunoasca si sa inteleaga structura conurilor barbatesti si femeiesti de la gimnosperme si faptul ca intreg conul barbatesc reprezinta o singura floare si ca cel femeiesc reprezinta o inflorescenta

OBIECTIVE OPERATIONALE:

Elevii vor fi capabili:

O1: Sa identifice elementele componente ale unui con barbatesc si cele ale unui con femeiesc, notand pe desenele mute de la exercitul 1 din caiet de lucru cel putin 2 elemente componente ale unui con pe baza cunostintelor predate si a informatiilor din manual;

O2: Sa explice procesul de polenizare si transformarile care se produc dupa fecundatie la nivelul conului femeiesc pe baza informatiilor din manual;

O3: Sa prezinte deosebirile dintre organele de inmultire de la angiosperme si cele de la gimnosperme completand tabelul de la exercitiul 3 din caiet;

TIPUL SI VARIANTA DE LECTIE: de asimilare de noi cunostinte si formare de noi deprinderi.

RESURSE PROCEDURALE ( METODE DE INVATAMANT): observare independenta, invatare prin descoperire, explicatia, conversatia, demonstratia.

RESURSE MATERIALE ( MIJLOACE DE INVATARE): planse structura conurilor femeiesti si barbatesti, material biologic viu, desene pe tabla, caiet de lucru.

BIBLIOGRAFIA:

1. Andrei M., Anatomia plantelor, EDP., Bucuresti, 1978;

1

2. Andrei M., Predan Gentiana, Practicum de morfologia si anatomia plantelor, Editua Stiintelor Agricole, 2003

3. Grintescu I. Si colaboratorii, Botanica, editia a II-a, Editura Stiintifica si Enciclopedica, Bucuresti, 1985;

4. Sarbu A., Polescu L., Litescu S., Smarandache D., Indrumator de botanica, Editura Universtitatii Bucuresti, Bucuresti, 1997;

ANTICIPAREA DIFICULTATILOR:

- Dificulatea de intelegere a faptului ca intreg conul barbatesc reprezinta o singura floare si ca cel femeiesc reprezinta o inflorescenta

2

3

II. DESFASURAREA LECTIEI

OBIECTIVE OPERATIONALE

ETAPA LECTIEI ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVULUI EVALUARE

1. MOMENT ORGANIZATORIC

Profesorul se prezinta. Intreaba daca sunt absenti.

2. REACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR

Profesorul cere elevilor sa-si reaminteasca :- Care sunt elementele componente ale unei flori?

- Care este rolul invelisului floral?

- Cum se numesc plantele cu samanta inchisa in fruct?

Elevii raspund:- Elementele componente ale unei flori sunt: peduculul, receptaculul, invelisurile florale ( corola, caliciul) , staminele si pistilul.- Invelisul floral , are rol in atragerea insectelor in polenizare.- Angiosperme

Se realizeaza evaluare orala prin intrebari referitoare la cunostinte anterior dobandite.

3.ANUNTAREA OBIECTIVELOR

Profesorul anunta elevii ca tema noii lectii este “ Organele de inmultire la conifere” si noteaza pe tabla titlul lectiei.

Elevii sunt atenti la profesor si isi noteaza in caiete titlul lectiei.

O1

4. PREZENTAREA NOILOR CUNOSTINTE

Profesorul explica elevilor: „Coniferele sunt plante care au florile grupate in conuri” si le cere elevilor sa dea exemple de plante care au conuri. Incurajeaza raspunsurile corecte primite. Le explica elevilor: „Conurile sunt de doua feluri: barbatesti si femeiesti” Profesorul scrie pe tabla si le cere elevilor sa noteze si ei in caiete.: „Plantele care au florile grupate in conuri se numesc conifere → bradul, molidul, pinul. Conurile – 2 feluri : barbatesti, femeiesti” Profesorul le explica aratand si pe plansa faptul ca: „Conurile barbatesti sunt mici si asezate in varful ramurilor libere. La baza unui con se gasesc doua frunzulite. Sectionand in lung un astfel de con la molid, se observa ca el este

Elevii sunt atenti la explicatiile profesorului si dau exemple de plante cu conuri ( ex.: bradul, molidul, pinul)

Elevii isi noteaza in caiete explicatiile profesorului.

Elevii sunt atenti la explicatiile profesorului si isi noteaza in caiete ce scrie pe tabla

4

format dintr-un ax in jurul caruia sunt dispusi in spirala numerosi solzi, de culoare maroniu-roscata. Intreg conul barbatesc reprezinta o singura floare. Graunciorul de polen prezinta lateral doua balonase pline cu aer, putand fi usor luat de vant” Profesorul noteaza pe tabla si le cere elevilor sa noteze si ei in caiete : „Conurile barbatesti: 2 frunzulite, un ax, numerosi solzi in spirala - fiecare solz, pe fata inferioara, are doi saci cu polen. Intreg conul barbatesc reprezinta o singura floare”

Profesorul continua sa explice aratand si pe plansa : „ Conurile femeiesti se gasesc tot pe ramurile tinere, dar la baza acestora. Fiecare con are in partea inferioara doua frunzulite. Sectionand in lung un astfel de con, se observa ca el este format tot dintr-un ax pe care se dispun mai multi solzi. Fiecare solz are doua ovule si la baza, o frunzisoara. Ovulele nu sunt inchise in ovar. O floare femeiasca este formata numai din solzul cu doua ovule si o frunzisoara. Conul femeiesc, spre deosebire de cel barbatesc, reprezinta o inflorescenta.” Profesorul noteaza pe tabla si le cere elevilor sa noteze si ei in caiete : „ Conurile femeiesti: 2 frunzulite, un ax, numerosi solzi in spirala - fiecare solz are doua ovule si la baza o frunzisoara. O floare femeiasca este formata numai din solzul cu doua ovule si o frunzisoara → conul femeiesc = o inflorescenta.”

Profesorul le cere elevilor sa-si reaminteasca: „ Ce rol au petalele colorate sau mirosul placut in viata plantei?”

Elevii sunt atenti la explicatiile profesorului si isi noteaza in caiete ce scrie pe tabla

Elevii raspund intrebarii: „ Petalele coloarate si mirosul placut atrag insectele care realizeza polenizarea.”

5

O2

O3

Profesorul continua sa explice: „ Florile nu au petale colorate sau miros, pentru a fi vizitate de insecte si de aceea, primavara, polenizarea o face vantul. Polenul ajunge pe conurile femeiesti si fecundeaza ovulele, din care rezulta semintele care sunt descoperite, neinchise in fruct.” Profesorul noteaza pe tabla si le cere elevilor sa noteze si ei in caiete : „Polenul ( din conurile barbatesti) → pe conurile femeiesti - fecundeaza ovulele → seminte descoperite, neinchise in fruct”.

Profesorul explica: „ Plantele care au numai seminte si nu au fructe se numesc gimnosperme. Coniferele sunt gimnosperme”.

Profesorul noteaza pe tabla si le cere elevilor sa noteze si ei in caiete : „Plantele care au numai seminte si nu au fructe se numesc gimnosperme, spre deosebire de angiosperme care au semintele inchise in fruct. Coniferele sunt gimnosperme”

Profesorul explica: „ Conurile mature devin lemnoase. La pin si molid, ele cad de pe ramuri, iar la brad cad numai solzii pe care s-au format cele doua seminte aripate. Acestea pot fi luate usor de vant.”

Elevii sunt atenti la profesor si isi noteaza in caiet explicatiile acestuia.

Elevii sunt atenti la profesor si isi noteaza in caiet explicatiile acestuia.

Elevii sunt atenti la explicatiile profesorului.

O1+O3 5. FIXAREA Profesorul le cere elevilor sa rezolve punctele 1, 2, 3, 4 din caietul de lucru. Daca elevii intampina greutati in rezolvarea sarcinilor de lucru profesorul ii ajuta. Verifica daca au completat corect

Elevii rezolva sarcinile din fisa de lucru. Se realizeaza evaluarea scrisa a cunostinte-lor asimilate in timpul predarii.

6