PROIECT DE LECTIE finantarea afacerii.doc

2
PROIECT DE LECTIE Unitatea de invatamant: Colegiul Economic “Delta Dunarii” Disciplina de studiu : Finantarea afacerii Profesor : Stepan Elena Tema lectiei : Autofinantarea – metode de determinare a capacitatii de autofinantare Tipul lectiei : mixta Metode didactice folosite : explicatia, conversatia de fixare, studiul de caz, brainstormingul Mijloace de invatamant : tabla interactiva, fise de evaluare individuale, fise de lucru in grup. Obiective operationale : O1 – sa identifice elementele componente al metodelor O2 – sa aplice metodele pe un exemplu dat Desfasurarea lectiei: 3 minute: Prezenta,stabilirea ordinii, captarea atentiei 5 minute: Verificarea cunostintelor din lectia anterioara 10 minute: Aplicarea fisei de evaluare individuala 25 minute: Comunicarea noilor cunostinte Se definesc metodele de calcul Se exemplifica modul de aplicare pe un exemplu dat

description

planificare

Transcript of PROIECT DE LECTIE finantarea afacerii.doc

Page 1: PROIECT DE LECTIE finantarea afacerii.doc

PROIECT DE LECTIE

Unitatea de invatamant:Colegiul Economic “Delta Dunarii”

Disciplina de studiu :Finantarea afacerii

Profesor :Stepan Elena

Tema lectiei :Autofinantarea – metode de determinare a capacitatii de autofinantare

Tipul lectiei : mixta

Metode didactice folosite : explicatia, conversatia de fixare, studiul de caz, brainstormingul

Mijloace de invatamant : tabla interactiva, fise de evaluare individuale, fise de lucru in grup.

Obiective operationale :

O1 – sa identifice elementele componente al metodelorO2 – sa aplice metodele pe un exemplu dat

Desfasurarea lectiei:

3 minute: Prezenta,stabilirea ordinii, captarea atentiei

5 minute: Verificarea cunostintelor din lectia anterioara

10 minute: Aplicarea fisei de evaluare individuala

25 minute: Comunicarea noilor cunostinte

Se definesc metodele de calcul Se exemplifica modul de aplicare pe un exemplu dat Elevii efectueaza studiul de caz organizati in grupuri de lucru

2 minute : Analiza si aprecierea rezultatelor Se corecteaza cu intregul grup Profesorul evidentiaza elevii care au terminat primii si corect aplicatia.