Proiect de Lectie Dirigentie

5
PROIECT DIDACTIC DE LECTIE DATA : 1 .02.2013 CLASA : a XI- a B PROFESOR - Isar Constantin OBIECTUL - Consiliere si orientare TEMA . Retelele de socializare in viata noastra COMPETENTE GENERALE 2. Integrarea abilitatilor de interrelationare, în vederea dezvoltarii personale si profesionale 3. Utilizarea adecvata a informatiilor, în propria activitate, pentru obtinerea succesului VALORI SI ATITUDINI valorizarea relatiilor interpersonale valorificarea critica si selectiva a informatiilor recunoasterea unicitatii fiecarei persoane; respect si încredere în sine si în ceilalti; Competente specifice 2.1 Aplicarea principiilor unei comunicari interpersonale pozitive 3.1 Compararea resurselor de obtinere a informatiilor referitoare la optiunile educationale, la munca si cariera, din perspectiva relevantei acestora. OBIECTIVE OPERATIONALE la sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili sa: O1- sa defineasca termenul retea de socializzare O2- sa precizeze ce rol fundamental au aceste retele de socializare in societatea actuala O3- sa identifice 2 avantaje ale utilizarii retelelor de socializare in viata personala O4- sa precizeze 3 dezavantaje in folosirea facebook-ului. O5 – sa demonstreze o atitudine pozitiva si responsabila in folosirea acestor retele STRATEGII DIDACTICE dirijata, cognitiva, euristica METODE SI PROCEDEE - expunerea si explicatia, conversatia, comparatia, MATERIALUL DIDACTIC Videoproiectorul MATERIAL BIBLIOGRAFIC: 1 Lemeni, G., Miclea,M., Consiliere şi orientare, Cluj-Napoca, Editura ASCR,2002 2.. Palade D., Dimensiuni ale educaţiei, Bucureşti, Editura Didactică şi Pedagogică, 1998 3.. Surdu, E., Fenomenul educaţional, Editura Mirton, Timişoara,1999 4.. Tomşa, G., Consiliere şi orientare în şcoală, Bucureşti, Editura Vatra Românească,1999 5. *** Consiliere educaţională, Cluj-Napoca, Imprimeria Ardealului,2001 6 internet

description

educatie

Transcript of Proiect de Lectie Dirigentie

Page 1: Proiect de Lectie Dirigentie

PROIECT DIDACTIC DE LECTIE

DATA : 1 .02.2013CLASA : a XI- a BPROFESOR - Isar ConstantinOBIECTUL - Consiliere si orientare TEMA . Retelele de socializare in viata noastra COMPETENTE GENERALE 2. Integrarea abilitatilor de interrelationare, în vederea dezvoltarii personale si profesionale3. Utilizarea adecvata a informatiilor, în propria activitate, pentru obtinerea succesuluiVALORI SI ATITUDINI valorizarea relatiilor interpersonalevalorificarea critica si selectiva a informatiilorrecunoasterea unicitatii fiecarei persoane;respect si încredere în sine si în ceilalti;Competente specifice 2.1 Aplicarea principiilor unei comunicari interpersonale pozitive3.1 Compararea resurselor de obtinere a informatiilor referitoare la optiunile educationale, la munca si cariera, din perspectiva relevantei acestora.OBIECTIVE OPERATIONALE la sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili sa:O1- sa defineasca termenul retea de socializzareO2- sa precizeze ce rol fundamental au aceste retele de socializare in societatea actuala O3- sa identifice 2 avantaje ale utilizarii retelelor de socializare in viata personala O4- sa precizeze 3 dezavantaje in folosirea facebook-ului.O5 – sa demonstreze o atitudine pozitiva si responsabila in folosirea acestor retele

STRATEGII DIDACTICE dirijata, cognitiva, euristicaMETODE SI PROCEDEE - expunerea si explicatia, conversatia, comparatia, MATERIALUL DIDACTIC Videoproiectorul MATERIAL BIBLIOGRAFIC:1 Lemeni, G., Miclea,M., Consiliere şi orientare, Cluj-Napoca, Editura ASCR,2002 2.. Palade D., Dimensiuni ale educaţiei, Bucureşti, Editura Didactică şi Pedagogică, 1998 3.. Surdu, E., Fenomenul educaţional, Editura Mirton, Timişoara,19994.. Tomşa, G., Consiliere şi orientare în şcoală, Bucureşti, Editura Vatra Românească,19995. *** Consiliere educaţională, Cluj-Napoca, Imprimeria Ardealului,20016 internet

Desfasurarea lectiei Ob.

Opert.Dozare Momentele

lectieiActiv. de predare - invatare Strategii

didacticeEvaluare

Actv. prof. Actv. elevilor1’ Organiz. clasei - verif. prezentei

elevilor- aranj. materialului necesar lectiei

Pregatirea caietelor si a docum. scolare

Observarea AtentionareAprecieri

5 Motivarea elevilor:sensibilizareaelevilor;captarea atenţiei.

Profesorul adreseaza i cateva intrebari introductive Ce sunt retelele de socializzare?Realizati un scurt eseu tema Rolul retelelor de socializzare in viata

Elevii gandesc si formuleaza un raspuns

În mod selectiv, 3-4 elevi vor prezenta eseul realizat.

Conversatia

Eseul de 5 minute

Page 2: Proiect de Lectie Dirigentie

cotidiana 2 Anunţarea

temei şi comunicarea obiectivelor

Pornind de la evenimentele petrecute la inceputul saptamanii profesorul propune ca astazi se va dezbate tema “Retelele de socializare si impactul asupra vietii noastre cotidiene”

Elevii asculta si noteaza tema in caiete.

Expunerea Observarea comportamentului elevilor, stimularea participarii elevilor la formularea raspunsului

20 Desfăşurarea activităţii

- Care sunt principalele retele de socializzare accesate de voi cel mai frecvent? - Ce rol fundamental au aceste retele ?

Profesorul le prezinta un material despre Facebook - Cat timp puteti rezista fara sa accesati reteaua Facebook ?- Cunoasteti capcanele sau pericolele utilizarii acestor site-uri?- Precizati cum a fost influentata viata voastra dupa ce v-ati creat contul pe aceasta retea? V-ati pus intrebarea Creeaza dependenta ?

Enumerati 3 avantaje de a fi pe facebokPrecizati 2 lucruri neplacute care s-au petrecut in activitatea voastra din cauza internetului.Va face mai intolleranti la cererile prietenilor si apropiatilor?Sunteti mai puternici sau mai importanti daca presentati lucruri rautacioase despre o persaoana sau alta ?Sunteti vazuti intr-o lumina mai favorabila daca sunteti pe o retea de socializare?Prieteniile din contul de face book sunt reale ?Cati dintre prieteni vostri de pe cont sunt prieteni

Elevii raspand sub indrumarea profesorului

Elevii se implică activ în găsirea unor soluţii pentru îmbunatatirea imagini lor fata de colegi si prieteni

Conversatia Problematizarea

Conversatia

Dezbaterea

Provoaca participarea tuturor elevilor si ii determina sa dialogheze, sa se autoevalueze sau sa evalueze raspunsurile date de alti colegi.

Page 3: Proiect de Lectie Dirigentie

adevarati care la prima vostra strigare vor sari in sprijinul vostru ?Daca vor comenta in mod neplacut un aspect din viata voastra cum veti reactiona?

10 Atingerea feed- backului

Retelele de socializzare pot fi adevarate capcane si pot cauza manifestari si conduite agresive si uneori antisociale. Se propune elevilor studiul de caz Impactul retelelor de socializzare si viata mea scolara si extrascoalara.

Elevii sunt impartiti in doua grupe, o grupa va preciza avantajele existentei lor pe Facebook si alte aspecte pozitive, iar a doua grupa va preciza dezavantajele si aspectele negative asupra vietii lor pe facebook-

Eseul de 5 minute

Stimularea participarii elevilor, analiza raspunsurilor si evaluarea prin note.

5 Concluzii Concluzii asupra temei şi asupra desfăşurării activităţii

Elevii îşi spun propriile opinii

Expunerea opiniilor Evaluarea

finala2 Anunţarea

temei pentru ora următoare

Intoleranta in colectiv Elevii îşi notează tema Explicatia

Page 4: Proiect de Lectie Dirigentie