Proiect de Lecţie Antreprenoriala

5
Proiect de lecţie Educaţie antreprenorială Obiectul: Educaţie Antreprenorială Tema: Etica în afaceri Titlul lecţiei: Răspunderea în afaceri Tipul lecţiei: lecţie mixtă Competenţe specifice Identificarea riscurilor ce decurg din comportamentul în afaceri Antrenarea angajaţilor în rezolvarea problemelor firmei Utilizarea unor tehnici de negociere cu partenerii de afaceri Anticiparea consecinţelor comportamentului responsabil în raport cu angajaţii şi cu partenerii Obiectivul general Pe parcursul lecţiei îmi propun să verific lecţia predată anterior, „Evaluarea afacerii” şi să predau lecţia "Răspunderea în afaceri". Obiective operaţionale La sfârşitul lecţiei, elevul ar trebui să fie capabil : Cognitiv: O1: să definească conceptul de "răspundere în afaceri"; O2: să enumere cele două funcţii ale răspunderii în afaceri; O3: să explice cele două funcţii ale răspunderii în afaceri; 1

description

proiect de lectie la educatie antreprenoriala

Transcript of Proiect de Lecţie Antreprenoriala

Proiect de lecieEducaie antreprenorial

Obiectul: Educaie AntreprenorialTema: Etica n afaceriTitlul leciei: Rspunderea n afaceriTipul leciei: lecie mixt

Competene specifice Identificarea riscurilor ce decurg din comportamentul n afaceri Antrenarea angajailor n rezolvarea problemelor firmei Utilizarea unor tehnici de negociere cu partenerii de afaceri Anticiparea consecinelor comportamentului responsabil n raport cu angajaii i cu partenerii

Obiectivul generalPe parcursul leciei mi propun s verific lecia predat anterior, Evaluarea afacerii i s predau lecia "Rspunderea n afaceri".

Obiective operaionaleLa sfritul leciei, elevul ar trebui s fie capabil :Cognitiv: O1: s defineasc conceptul de "rspundere n afaceri"; O2: s enumere cele dou funcii ale rspunderii n afaceri; O3: s explice cele dou funcii ale rspunderii n afaceri; O4: s clasifice rspunderea n afaceri n funcie de gravitatea rspunderii ntreprinztorului; O5: s explice cele patru tipuri de rspundere ce reies din clasificarea acesteia dup gravitatea rspunderii ntreprinztorului;

Afectiv: O6: s aleag tipul de rspundere n afaceri pe care l consider a fi ntlnit mai des, argumentnd alegerea cu cel puin dou exemple cunoscute din diverse surse.

Strategie didactic1. Resurse materiale: --------2. Resurse procedurale: Metode i procedee: conversaia Forme de organizare: frontal, pe grupe

Desfurarea activitii

Momentul lecieiTimp alocatActivitatea profesoruluiActivitatea elevuluiResurse procedurale

Metode i procedeeForme de organizare

1.Momentul organizatoric5 minute pregtete materialele necesare orei verific prezena elevilor Aduc la cunotin profesorului care sunt elevii abseniConversaia Frontal

2.Verificarea leciei15 minute Pune ntregii clase ntrebri din lecia predat anterior, "Evaluarea afacerii" Pune puncte n plus elevilor care ofer mai multe rspunsuri Elevii rspund la ntrebrile ce le sunt puse de cadrul didacticConversaia

Frontal

3.Captarea ateniei5 minute Prin purtarea unei discuii cu elevii, bazat pe ntrebri i rspunsuri, ajut elevii s afle titlul leciei ce va fi predat Elevii rspund la ntrebrile puse de profesor i afl titlul leciei Acetia noteaz pe caiete titlul leciei ce urmeaz a fi predatConversaiaFrontal

4.Predarea leciei15 minute Cadrul didactic ntreab elevii ce consider ei c este rspunderea n afaceri Dicteaz elevilor definiia acestui concept Explic elevilor care sunt cele dou funcii ale rspunderii i le dicteaz Cadrul didactic clasific rspunderea n afaceri i ntreab pe elevi ceea ce cred ei c reprezint fiecare tip de rspundere Pe baza ntrebrilor i rspunsurilor, explic elevilor fiecare tip de rspundere Dicteaz elevilor clasificarea rspunderii dup gravitatea rspunderii ntreprinztorului Elevii explic ceea ce ei consider c este rspunderea n afaceri Elevii noteaz aceast definiie Noteaz funciile dictate de cadrul didactic Rspund la ntrebrile profesorului Noteaz pe caiete clasificarea rspunderii dup criteriul specificat de cadrul didacticConversaia

Frontal

5. Fixarea cunotinelor10 minute Cere elevilor s formeze grupe de cte 5 persoane n funcie de aezarea n banc i s stabileasc mpreun, n 5 minute, care tip de rspundere este ntlnit mai des dup care s argumenteze cu mai multe exemple alegerea fcut Ascult reprezentantul fiecrei grupe care explic motivul pentru care au ales un anumit tip de rspundere Elevii se mpart pe grupe de cte 5 , dup aezarea n banc Discut i stabiliesc tipul de rspundere pe care l consider cel mai des ntlnit Reprezentantul fiecrei grupe explic motivul alegerii unui anumit tip de rspundere i este ajutat de ceilali membrii ai grupului s argumenteze alegerea fcutConversaieLucru pe grupe

Bibliografie Suport de curs Educaie Antreprenorial, Fondul Social European, 2007-20131