PROIECT DE LECŢIE - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/... · Web viewÎn...

25
PROIECT DE LECŢIE Instituţia de învăţământ: Şcoala de Arte şi Meserii Deleni Profesor: Stroie Aurelia Data: 26 martie 2010 Disciplina : Geografia continentelor extraeuropene Clasa : a VII-a Tema : Statele Unite ale Americii Tipul lectiei : mixtă Durata: 50 minute OBIECTIVUL GENERAL Însuşirea temeinică a unor cunoştinţe specifice referitoare la particularităţile generale ale S.U.A. COMPETENŢE SPECIFICE : Să recunoască poziţia pe harta a obiectelor geografice . Să analizeze o harta tematică . Să aplice algoritmul de caracterizare a unui stat . OBIECTIVE OPERAŢIONALE: La sfârşitul lecţiei elevii trebuie :

Transcript of PROIECT DE LECŢIE - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/... · Web viewÎn...

Page 1: PROIECT DE LECŢIE - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/... · Web viewÎn acest context, se întâlneşte o climă temperată pe cele mai mari întinderi, în

PROIECT DE LECŢIE

Instituţia de învăţământ: Şcoala de Arte şi Meserii Deleni

Profesor: Stroie Aurelia

Data: 26 martie 2010

Disciplina : Geografia continentelor extraeuropene

Clasa : a VII-a

Tema : Statele Unite ale Americii

Tipul lectiei : mixtă

Durata: 50 minute

OBIECTIVUL GENERAL Însuşirea temeinică a unor cunoştinţe specifice

referitoare la particularităţile generale ale S.U.A.

COMPETENŢE SPECIFICE :

Să recunoască poziţia pe harta a obiectelor geografice .

Să analizeze o harta tematică .

Să aplice algoritmul de caracterizare a unui stat .

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

La sfârşitul lecţiei elevii trebuie :

O1- să precizeze poziţia geografică, limitele S.U.A., utilizând harta fizică a Lumii;

O2- sa identifice cel puţin patru aspecte legate de cadrul natural ( relief, clima, ape,

vegetaţie);

O3- să expună informaţii generale privitoare la populaţia şi aşezările omeneşti din S.U.A.,

utilizand imagini şi harta S.U.A;

O4- sa precizeze caractere generale privind resursele naturale şi economia S.U.A., facând uz

de imagini şi harţi adecvate

Page 2: PROIECT DE LECŢIE - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/... · Web viewÎn acest context, se întâlneşte o climă temperată pe cele mai mari întinderi, în

Strategii didactice:

Metode: observarea liberă şi dirijată, conversaţia, problematizarea, expunerea, lucrul cu

harta, comparaţia, descrierea.

Mijloace: Harta fizică a Lumii, Harta politică a Lumii, atlasul geografic, manualul, fişe

de lucru, videoproiector , calculator.

Evaluarea: formativă prin chestionare orală, prin întrebări frontale şi individuale.

Bibliografie:

Manual de geografie de clasa aVII a, ed. Corint ;

„Statele Lumii”-encicopedie geografică ;

Ilinca, Nicolae - ,,Didactica Geografiei” , Ed.,,Corint”, Bucureşti, 2000.

*** Curriculum naţional –programele pentru clasele V-VIII; Aria curriculară -,,Om şi

societate”, 2009

Page 3: PROIECT DE LECŢIE - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/... · Web viewÎn acest context, se întâlneşte o climă temperată pe cele mai mari întinderi, în

Scenariul lecţiei

Nr.

crt.

Momentele

lecţiei

Timp Obiectivele Activitatea profesorului Activitatea elevului Strategia

didactică

Evaluare

1 Organizarea

clasei

2 min Verifică prezenţa mijloacelor de

învăţământ pentru lecţie, tabla;

notează absenţii

Pregătesc manualele, caietele şi

materialele pentru lecţie

Comunică absenţii

Conversaţia

2. Verificarea

cunoştinţelor

10

min Profesorul intreaba elevii numele

lecţiei pe care au avut-o de

pregatit-pentru verificarea cunoştinţelor

profesorul va da elevilor fise cu itemi din

lectia anterioara,

Cere elevilor să se ordoneze în

grupe, după care să extragă câte o

sarcină de lucru.

Plicurile conţin întrebări frontale

referitoare la Canada.

Se cere elevilor în fisă să

precizeze poziţia geografică a

Canadei

Elevii ascultă

Răspund la solicitările

profesorului: Canada

Sunt atenţi şi Ascultă,

analizează, gândesc şi

formulează răspunsurile

aşteptate fiind îndrumaţi de

profesor

Un elev arată la harta şi

precizează poziţia geografică

Conversaţia

euristică

Jurnalul cu

dublă

intrare

Lucrul cu

harta

Orală

Practică

Page 4: PROIECT DE LECŢIE - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/... · Web viewÎn acest context, se întâlneşte o climă temperată pe cele mai mari întinderi, în

Se cere elevilor sa prezinte

principalele caracteristici ale

cadrului natural

Se cere elevilor să enumere marile

oraşe ale Canadei

Se cere elevilor să caracterizeze

economia Canadei

Elevii caracterizează relieful,

clima şi hidrografia Canadei

Un elev enumeră şi localizează

pe hartă principalele oraşe

Elevii răspund

Conversaţia

Problemati-

zarea

Lucrul cu

harta

Orală şi

individuală

Page 5: PROIECT DE LECŢIE - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/... · Web viewÎn acest context, se întâlneşte o climă temperată pe cele mai mari întinderi, în

3. Captarea

atenţiei

2 min Cere unui elev să enumere statele

ce fac parte din America de Nord,

sa evidentieze cel mai

rerprezentativ stat .

Enumără statele componente,

evidenţiind S.U.A.

Notează tema în caiete

Enumără obiectivele

Expunerea

4. Anunţarea

lecţiei noi şi

a

obiectivelor

propuse

1 min - Notează titlul lecţiei pe tablă şi

anunţă oral obiectivele urmărite:

’’Statele Unite ale Americii ’’

Îşi notează titlul şi ascultă cu

atenţie

Conversaţia Anunţarea lecţiei

noi şi a

obiectivelor

propuse

5. Dirijarea

învăţării şi

dobândirea

de noi

cunoştinţe

25

min

O1.

Profesorul desfăşoară activitatea

de predare cu ajutorul

calculatorului, detaliind toate

etapele de desfăşurare a lecţiei.

Întrebă elevii daca ştiu unde este

poziţionată S.U.A. şi ce

caracteristici se pot desprinde din

aspectul general al ţării:o ţară

alcătuită din trei părţi:

- o parte continentală.

-o parte peninsulară: Peninsula

Alaska

Ascultă

Prin prisma celor învăţate elevii

identifică pe harta politică a

lumii S.U.A. şi precizează şi

limitele ţării .

Conversaţia

euristică

Lucrul cu

harta

Lucrul cu harta

Analiza

Page 6: PROIECT DE LECŢIE - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/... · Web viewÎn acest context, se întâlneşte o climă temperată pe cele mai mari întinderi, în

- o parte insulară: Insula Hawaii

Cadrul natural.

Le cere elevilor să privească harta

fizică precum şi hărţile din carte

(pag 117) şi să observe

caracteristicile reliefului.

1. Partea continentală este

formată din trei făşii :

- în Est Munţii Appalachi,

- în centru o zonă depresionară

alcătuită din câmpii, dealuri

joase şi podişuri : Câmpia

Mississippi, Câmpia Golfului

Mexic şi Podişul Preriilor ;

- în vest sistemul montan nord-

american M. Stâncoşi, M.

Coastelor, M. Cascadelor, M.

Sierra Nevada, Şi podişurile

Colorado şi Podişul Marelui

Bazin.

2. Peninsula Alaska- M.

Alaska-vf. Mckinley-

Elevii citesc hărţile şi precizează

faptul că S.UA. are un relief

variat.

Elevii citesc hărţile şi precizează

principalele trepte şi unităţi de

relief

Elevii notează în caiete.

Conversaţia

Problemati-

zarea

Conversaţia

euristică

răspunsurilor

Aprecierea ţi

evaluarea

răspunsurilor

Analiza

răspunsurilor

Aprecierea ţi

evaluarea

răspunsurilor

Page 7: PROIECT DE LECŢIE - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/... · Web viewÎn acest context, se întâlneşte o climă temperată pe cele mai mari întinderi, în

O2

6196m

3. Insulele Hawaii – relief

vulcanic

Le cere elevilor sa precizeze care

sunt factorii ce influenţează clima

SUA

În acest context, se întâlneşte o

climă temperată pe cele mai mari

întinderi, în sud climat tropical, pe

alocuri arid, în Hawaii climat

tropical Oceanic, iar în Alaska

climat subpolar.

Solicită elevilor să urmărescă

harta din manual ( pag 116) şi să

precizeze care sunt elementele

hidrografiei.

În urma răspunsurilor date

profesorul mai adaugă: cascade,

gheţarii din Alaska, izvoare

Se gândesc şi răspund:

întinderea în latitudine şi

longitudine.

Elevii ascultă şi notează în

caiete

Elevii citesc harta şi răspund:

- fluviile: Mississippi,

Colorado, Columbia,

Tennessee, Hudson;

- lacuri: Erie, Ontario,

Superior;

Lucrul cu

harta

Conversaţia

Problemati-

zarea

Page 8: PROIECT DE LECŢIE - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/... · Web viewÎn acest context, se întâlneşte o climă temperată pe cele mai mari întinderi, în

O3

termale din M. Stâncoşi.

Încercati, în baza celor învăţate şi

privind harta vegetaţiei de la

pagina 103, ce formaţiuni credeţi

că se întâlnesc aici?

Sunt arătate imagini cu specii de

vegetaţie.

Postez un grafic cu structura

populaţiei şi cer elevilor să

identifice proporţionalitatea

acesteia.

Japonia are o populaţie de 270.2

mil. loc. şi o densitate medie de

28 loc/ km2.

Solicit identificarea marilor oraşe

pe harta de la pagina 120.

Resursele naturale. Priviti harta

- cascada Niagara

Pădurile tropicale, păduri de

foioase şi păduri de conifere,

Elevii notează în caiete.

Notează în caiete. Privesc

imaginile.

Elevii identifică structura

populaţiei S.U.A.: albi, negi,

hispanici, asiatici şi amerindieni

Elevii merg şi identifică pe hartă

marile oraşe ale S.U..A. :

Washington- capitala, New

Conversaţia

euristică

Lucrul cu

harta

Conversaţia

Analiza

răspunsurilor

Aprecierea şi

Page 9: PROIECT DE LECŢIE - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/... · Web viewÎn acest context, se întâlneşte o climă temperată pe cele mai mari întinderi, în

O4

resurselor şi si spuneţi care sunt

acestea?

Sunt prezentate principalele

ramuri economice : industria de

automibile, chimică, producţia de

energie electrică

Este prezentată harta utilizării

terenurilor şi cere elevilor ca pe

baza semnelor convenţionale să

identifice culturile agricole.

Căile de comunicaţie şi

transporturi sunt unele dintre cele

mai moderne şi mai complexe,

sunt în continuă modernizare..

Listez imagini cu obiective

turistice pe care elevii le vor nota

York, Los Angeles, Chicago,

Dallas.

Privesc harta resurselor naturale

şi spun ca aceasta dispune de

resurse de hidrocarburi (petrol şi

gaze naturale), cărbuni,

minereuri de fier.

Elevii notează în caiete

Elevii privesc harta şi împreună

cu profesorul identifică culturile

agricole care se practică în

această ţară.

Problemati-

zarea

Conversaţia

euristică

Lucrul cu

harta

evaluarea

răspunsurilor

Analiza

Page 10: PROIECT DE LECŢIE - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/... · Web viewÎn acest context, se întâlneşte o climă temperată pe cele mai mari întinderi, în

în caiete.

Elevii privesc imaginile expuse.

Notează în caiete.

Conversaţia

Problemati-

zarea

Conversaţia

euristică

răspunsurilor

Aprecierea şi

evaluarea

răspunsurilor

Page 11: PROIECT DE LECŢIE - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/... · Web viewÎn acest context, se întâlneşte o climă temperată pe cele mai mari întinderi, în

6. Fixarea

cunoştinţelor

5 min Profesorul prezintă o fişă de

evaluare a lecţei predate,

solicitand elevii să o rezolve.

Consemnează şi notează elevii

care răspund.

Elevii rezolva fisa de evaluare

pe baza cunostintelor acumulate

pe parcursul lectiei.

Conversaţia

Fişa de lucru

7. Evaluarea

cunoştinţelor

2 min Consemnează şi notează elevii

care răspund.

Conversaţia

Apreciere verbală

8. Tema pentru

acasă

1 min Comunică sugestiile şi

conţinuturile ce vor fi parcuse

pentru studiu

- Notează pe caiete. Explicaţia Observarea

comportamentului

elevilor

Page 12: PROIECT DE LECŢIE - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/... · Web viewÎn acest context, se întâlneşte o climă temperată pe cele mai mari întinderi, în
Page 13: PROIECT DE LECŢIE - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/... · Web viewÎn acest context, se întâlneşte o climă temperată pe cele mai mari întinderi, în
Page 14: PROIECT DE LECŢIE - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/... · Web viewÎn acest context, se întâlneşte o climă temperată pe cele mai mari întinderi, în

Schiţa lecţiei

1. ASEZARE GEOGRAFICÂ – SUA constituie al patrulea stat ca marime dupa

suprafata si a treilea ca populatie, fiind prima putere economica a lumii contemporane

Ocupa partea centrala a Americii de Nord, intre regiunea Marilor Lacuri si Golful

Mexic

► 2. VECINI:

In nord-Canada

In vest –Oceanul Pacific

In sud -Mexic

In est -Oceanul Atlantic

► 3. RELIEFUL:

Relieful SUA este foarte variat, diferind de la nord la sud si de la est la vest

Este format din trei parti:-partea continentala

-partea insulara (Insula

Hawaii)

- Alaska

Partea continentala

In vest apar unitatile montane ale sistemului andin (Muntii Coastelor,Muntii

Cascadelor,Muntii Sierra Nevada-catre O.Pacific si Muntii Stancosi spre interiorul

continentului; Intre aceste siruri se afla doua mari podisuri: Pod.Marelui Bazin si

Pod.Colorado

In partea centrala apar o serie de dealuri si podisuri vechi (Pod.Preeriilor, Pod.Ohio,

Pod.Missouri, Pod.Texas), podisuri care se continua catre sud cu campii joase si

mlastinoase (Campia Mississippi, Campia Golfului Mexic)

In partea de est apare un lant de munti vechi care se continua pana in apropierea

tarmurilor O.Atlantic (Muntii Appalachi)

Partea insulara

Partea insulara cuprinde Insula Hawaii

Insula Hawaii are un relief predominant montan cu munti vulcanici(Mauna Loa,

Mauna Kea)

Page 15: PROIECT DE LECŢIE - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/... · Web viewÎn acest context, se întâlneşte o climă temperată pe cele mai mari întinderi, în

Alaska

Peninsula Alaska are un relief predominant montan,in aceasta peninsula gasindu-se

cel mai inalt varf din America de Nord(Vf.Mckinley in Muntii Alaska) -

►4. CLIMA

Fiind localizata predominant in zona temperata, pe teritoriul SUA intalnim clima

temperata cu mai multe tipuri de climate influentate de numerosi factori cum ar fi:

-curentii oceanici

-sistemul andin

-patrunderea maselor de aer reci din regiunea polara

Tipuri de clima: -clima subpolara(Pen.Alaska)

-clima temperat oceanica

-clima temperat continentala

-clima tropicala

-clima mediteraneana

► HIDROGRAFIA

Hidrografia tarii este bogata

In afara de fluvii,rauri si lacuri, SUA are si alte elemente originale ale hidrografiei

Exista cascade importante, dintre care cea mai cunoscuta este Cascada Niagara

Fluviul Mississippi, cu afluentul sau Missouri, este al treilea curs ca lungime din

lume(dupa Amazon cu Maranon si Nil) si al treilea bazin hidrografic ca intindere(dupa

Amazon si Zair)

Fluviul Colorado formeaza Marele Canion

► 6. POPULATIA

Actuala populatie a SUA s-a format din amestecul mai multor populatii provenite din

Europa,Africa,America Latina si Asia

Populatia neagra(afroamericana) este originara din Africa, iar in vestul SUA exista

locuitori de origine asiatica(japonezi, chinezi)

Exista un numar mic de locuitori aborigeni(amerindieni);acestia erau denumiti,in

perioada colonizarii tarii,,piei rosii’’

Page 16: PROIECT DE LECŢIE - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/... · Web viewÎn acest context, se întâlneşte o climă temperată pe cele mai mari întinderi, în

Fata de densitatea medie (28 loc./kmp),exista regiuni cu o populatie foarte

densa(litoralul atlantic, zona Marilor Lacuri) si cu o populatie rara (Muntii Stancosi,

Alaska)

Populatia urbana reprezinta 80% din totalul populatiei SUA

► 7. ORASE :

- Washington- capitala, New York, Los Angeles, Chicago, Dallas.

► 8. ECONOMIA

Economia Statelor Unite ale Americii este foarte dezvoltata, fiind prima putere

economica, politica si financiara a lumii contemporane.Este foarte diversificata si

moderna, desi are ca adversar pe Japonia

Resurse naturale:

-resursele de hidrocarburi(petrol,gaze naturale) s-au diminuat datorita exploatarii lor

indelungate

-resursele de carbuni, minereuri de fier si minereuri neferoase sunt inca foarte mari si

permit o exploatare indelungata

In aceste conditii, SUA trebuie sa isi procure anumite materii prime din

import(petrol,unele minereuri,cauciuc natural).

9. TRANSPORTURILE

-cai ferate(1/2 din reteaua feroviara mondiala)

-flota comerciala maritima(locul VIII in lume)

-transporturi aeriane(1/2 din reteaua aeriana din lume)

-intre primele 20 de aeroporturi din lume, 14 sunt americane(Chicago, New York, Dallas,

Los Angeles, Atlanta s.a.)

Page 17: PROIECT DE LECŢIE - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/... · Web viewÎn acest context, se întâlneşte o climă temperată pe cele mai mari întinderi, în

GRUPA 1

1. Precizaţi poziţia geografică şi limitele

Canadei.

2. Numiţi 4 oraşe mari din Canada

Grupa 2

Numiţi unităţile majore de relief ale

Canadei.

Page 18: PROIECT DE LECŢIE - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/... · Web viewÎn acest context, se întâlneşte o climă temperată pe cele mai mari întinderi, în

Grupa 3

1. Ce tipuri de climă se întâlnesc în

Canada ?

3. Numiţi trei fluvii din Canada.

Grupa 4

Ce zone de vegetaţie sunt în Canada ?

Page 19: PROIECT DE LECŢIE - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/... · Web viewÎn acest context, se întâlneşte o climă temperată pe cele mai mari întinderi, în

Grupa 5.

Ce resurse de subsol are Canada ?