PROIECT DIDACTIC - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/07/cartoful.doc · Web...

16
PROIECT DIDACTIC ŞCOALA PROFESOR METODIST PROFESOR COORDONATOR PROPUNATOR DATA: DISCIPLINA: BIOLOGIE CLASA: a V-a SUBIECTUL : CARTOFUL TIPUL LECŢIEI: Transmitere și dobândire de noi cunoștiinţe SCOPUL LECŢIEI: Cunoaşterea de cãtre elevi a particularitãţilor alcãtuirii organelor și funcţiilor cartofului, în vederea înţelegerii adaptãrilor dobândite de aceastã plantã și a valorii sale economice. COMPETENTE DERIVATE: recunoasterea principalelor pãrţi componente ale cartofului, având drept sprijin informaţiile dobândite prin observaţie dirijatã, cele din textul lecţiei și discuţiile purtate în clasã. redarea plantei prin desen schematic, evidenţiind particularitãtile de alcãtuire. evidentierea caracterelor de asemãnare dintre cartof și plantele înrudite. explicarea importanţei plantei în raport cu particularitãţile alcãtuirii lor.

Transcript of PROIECT DIDACTIC - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/07/cartoful.doc · Web...

Page 1: PROIECT DIDACTIC - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/07/cartoful.doc · Web viewSolicitã elevului de serviciu sã numeascã elevii absenţi şi îi noteazã in

PROIECT DIDACTIC

ŞCOALA PROFESOR METODIST PROFESOR COORDONATOR PROPUNATOR DATA: DISCIPLINA: BIOLOGIECLASA: a V-aSUBIECTUL : CARTOFULTIPUL LECŢIEI: Transmitere și dobândire de noi cunoștiinţe

SCOPUL LECŢIEI: Cunoaşterea de cãtre elevi a particularitãţilor alcãtuirii organelor și funcţiilor cartofului, în vederea înţelegerii adaptãrilor dobândite de aceastã plantã și a valorii sale economice.

COMPETENTE DERIVATE:

recunoasterea principalelor pãrţi componente ale cartofului, având drept sprijin informaţiile dobândite prin observaţie dirijatã, cele din textul lecţiei și discuţiile purtate în clasã.

redarea plantei prin desen schematic, evidenţiind particularitãtile de alcãtuire. evidentierea caracterelor de asemãnare dintre cartof și plantele înrudite. explicarea importanţei plantei în raport cu particularitãţile alcãtuirii lor.

; METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, observaţia, explicaţia, expunerea,învăţarea prin descoperire, comparatia ,demonstratia,exerciţiul.

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: manual, fişe de evaluare, atlase, enciclopedii, planse, tuberculi de cartof,ORGANIZAREA ACTIVITĂŢII: frontală, individuală

BIBLIOGRAFIE Editurile ALL Educational Bucuresti Gheorghe Mohan Aurel Ardelean Aurora Mihail

Page 2: PROIECT DIDACTIC - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/07/cartoful.doc · Web viewSolicitã elevului de serviciu sã numeascã elevii absenţi şi îi noteazã in

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

NR.CRT

ETAPELELECŢIEI

OB.OP.

CONŢINUTUL ACTIVITĂŢII METODE MIJLOACE. DE INVAT AMANT

RESURSE

ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR

1. Moment organizatoric

Verificã dacã sunt condiţii optime pentru desfãşurarea orei.

Solicitã elevului de serviciu sã numeascã elevii absenţi şi îi noteazã in caiet.

Pregãteşte materialul didactic pentru lecţie

•se pregătesc pentru desfăşurarea lecţiei

conversaţia

Planse

Atlase botanice timp: 1 min.

2. Reactualizarea cunoştinţelor

Verificarea unor noţiuni asimilate in lecţia anterioarãverificarea însuşirea cunoştinţelor despre varză

•elevii sunt ascultati si notati conversaţia timp:4 min.

3. Anunţarea temei

Pregătirea activităţii de învăţare•profesorul prezinta elevilor un filmulet despre planta ce urmeaza a fi studiata Anunţarea titlului lecţiei Anunţã si scrie pe tablã tema lecţiei .

•urmăresc obiectivele prezentate•notează titlul lecţiei în caiete

conversaţiaexplicaţiaexpunerea

laptop

timp: 7 min

4. Transmiterea şi însuşirea noilor cunoştinţe

•prezintă cu ajutorul planşei, al imaginilor din atlase şi al materialului vegetal, organele vegetative si de înmulţire ale plantei

•dirijaţi de profesor, urmăresc imaginile din manual şi din atlase şi identifică părţile

conversaţiaexplicaţiaobservaţiaînvăţarea prin

Page 3: PROIECT DIDACTIC - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/07/cartoful.doc · Web viewSolicitã elevului de serviciu sã numeascã elevii absenţi şi îi noteazã in

de cartof

•prin întrebări, făcând apel la cunoştinţele dobândite în lecţiile anterioare, dirijează conversaţia spre identificarea caracterelor prin care cartoful se aseamănă sau se deosebeşte de celelalte plante studiate

•Distribuie elevilor tuberculi de cartof.•Solicitã elevilor sã observe forma și dimensiunile tuberculului de cartof pe care îl au pe masã.

•împreună cu elevii analizează fiecare informaţie şi întocmeşte pe tablă schiţa lecţiei

•Solicitã elevilor sã observe forma și dimensiunile tuberculului de cartof pe care îl au pe masã.•Prezintã organele plantei (rãdãcina, tulpina, frunza) și particularitãţile acestora..•Subliniazã faptul cã tuberculul de cartof este o tulpinã datoritã prezenţei mugurilor în ochiurile acesteia.•Evidenţieazã prezenţa amidonului care reprezintã o substanţã

componente ale plantei de cartof

•răspund la întrebări identificând asemănările şi deosebirile dintre plantele studiate

•Observã imagini cu alte plante înrudite cu cartoful

•notează pe caiete schiţa lecţiei

• Elevii observa tuberculii

descoperire

conversaţia

observatia

explicatia

descoperirea dirijata

comparatia

demonstratia

problematizare

Planse

Manuale

Fise de lucru

Material natural

Desenele din fise

Atlase botanice

timp:32 min.

Page 4: PROIECT DIDACTIC - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/07/cartoful.doc · Web viewSolicitã elevului de serviciu sã numeascã elevii absenţi şi îi noteazã in

hrãnitoare depozitatã în tubercul.•Expune elevilor imagini cu plante înrudite, specificând caracterele de asemãnare.•Se cere elevilor, în continuare, să observe cu ochiul liber şi cu lupa tuberculul de cartof.

Elevii sunt intrebati daca au observat fructul cartofului si cum este el.Profesorul le face cunoscut elevilor ca acest tip de fruct se numeste baca si contine o substanta toxica numita solanina.Se evidentiaza permanent legatura cauzala structura-functie-mediul de viata .Se fac completările şi corectările

necesare, se stabilesc concluziile cu

privirea la alcătuirea plantei de

cartof, se scriu pe tablă . Completeazã schema lecţiei pe tablã.

5. Asigurarea feedback-ului

•distribuie fiecărui elev o fişă de evaluare

• fiecare elev îşi rezolvă sarcinile din fişa de evaluare

ExerciţiulExpunerea

Fise de evaluare

timp:5 minute6. Aprecierea

activităţii elevilor

•apreciază verbal activitatea şi notează elevii care au avut o contribuţie deosebita la lecţieAcordă elevilor diplome pentru

încurajare.

conversaţiaDiplometimp:1 minute

Page 5: PROIECT DIDACTIC - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/07/cartoful.doc · Web viewSolicitã elevului de serviciu sã numeascã elevii absenţi şi îi noteazã in

SCHEMA LECTIEI

CARTOFUL

Plantă ierboasă, cultivată ,anuala, Familia Solanacee

Rădăcina   : - pivotanta

Tulpina   : - aeriană : - ierboasă, verde, ramificată - subterană : - albicioasă, ramificată - la capetele ei se formează tuberculii

Frunzele : - compuse

Florile   : - grupate în vârful tulpinilor aeriene(inflorescenta)

- au peduncul ,receptacul, 5 sepale verzi unite, 5 petale albe unite,

5 stamine, un pistil

Polenizarea   : - directă sau cu ajutorul insectelor

Fructul: - cărnos, de culoare verde, cu numeroase seminţe BACÃ

Page 6: PROIECT DIDACTIC - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/07/cartoful.doc · Web viewSolicitã elevului de serviciu sã numeascã elevii absenţi şi îi noteazã in

Înmulţirea   : - vegetativă, prin tuberculi

Plante înrudite : - patlăgeaua roşie, pătlăgeaua vânătă, ardeiul - tutunul, mătrăguna, măsălariţa( plante otrăvitoare)

Importanţa   : - plante alimentare - plante industriale ( alcool, amidon, glucoză) - în hrana animalelor

Observaţie : Toate părţile plantei cu excepţia tuberculilor sunt otrăvitoare.

Page 7: PROIECT DIDACTIC - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/07/cartoful.doc · Web viewSolicitã elevului de serviciu sã numeascã elevii absenţi şi îi noteazã in
Page 8: PROIECT DIDACTIC - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/07/cartoful.doc · Web viewSolicitã elevului de serviciu sã numeascã elevii absenţi şi îi noteazã in

Nume si prenume……………………………………. Clasa a V-a

ÎNTREBAREA NR. 1

CE TIP DE PLANTĂ ESTE VARZA ?

ÎNTREBAREA NR. 2

CE INTLEGETI PRIN FAPTUL CA VARZA ESTE O PLANTA BIENALA ?

ÎNTREBAREA NR. 3

CUM ESTE RĂDĂCINA LA VARZĂ ?

ÎNTREBAREA NR. 4

CE INTELEGETI PRIN RADACINA PIVOTANTA ?

ÎNTREBAREA NR. 5

CUM ESTE TULPINA LA VARZĂ ?

ÎNTREBAREA NR. 6

CUM SUNT FRUNZELE LA VARZĂ ?

ÎNTREBAREA NR. 7

CUM SUNT FLORILE LA VARZĂ ?

ÎNTREBAREA NR. 8

CUM ESTE FRUCTUL VERZEI ?

ÎNTREBAREA NR. 9

DAŢI EXEMPLE DE PLANTE ÎNRUDITE CU VARZA

ÎNTREBAREA NR. 10

Page 9: PROIECT DIDACTIC - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/07/cartoful.doc · Web viewSolicitã elevului de serviciu sã numeascã elevii absenţi şi îi noteazã in

Nume si prenume……………………………………. Clasa a V-a

IMPORTANŢA VERZEI ŞI A PLANTELOR ÎNRUDITE

Întrebarea nr. 1

Ce tip de plantă este varza ?

Este o planta bienala

Întrebarea nr. 2

Ce intelegeti prin faptul ca varza este o planta bienala ?O medie de viata de 2 ani in primul an se formeaza radacina ,tulpina si frunzele,iar in al doilea an

florile,fructele si semintele

Întrebarea nr. 3

Cum este rădăcina la varză ?

Pivotanta

Întrebarea nr. 4

ce intelegeti prin radacina pivotanta ? rădăcina principală este bine dezvoltată, având formă de pivot (ţăruş); radicelele sunt subţiri şi scurte

Întrebarea nr. 5

Cum este tulpina la varză ?

Scurta si groasa numita cotor

Întrebarea nr. 6

Cum sunt frunzele la varză ?

Mari, carnoase acoperite cu un strat de ceara si se acopera unele pe altele formand capatana.

Întrebarea nr. 7

Cum sunt florile la varză ?

Galbene, grupate in mii de inforescente iar o floare este formata din 4 sepale verzi, 4 petale galbene, 6 stamine si un pistil

Întrebarea nr. 8

Cum este fructul verzei ?

Uscat , asemanator unei pastae, avand in mijloc un perete despartitor pe care sunt prinse semintele mici

Întrebarea nr. 9

Daţi exemple de plante înrudite cu varza

Page 10: PROIECT DIDACTIC - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/07/cartoful.doc · Web viewSolicitã elevului de serviciu sã numeascã elevii absenţi şi îi noteazã in

Nume si prenume……………………………………. Clasa a V-a

-alimentara (conopida, glie, ridiche) -buruieni( traista-ciobanului -industriale (rapita) -decorative (micsunea)

Întrebarea nr. 10

Importanţa verzei şi a plantelor înrudite

- alimentatia omului

-medicina

-industrie

TEST DE EVALUARE

Page 11: PROIECT DIDACTIC - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/07/cartoful.doc · Web viewSolicitã elevului de serviciu sã numeascã elevii absenţi şi îi noteazã in

Nume si prenume……………………………………. Clasa a V-a

Cartoful I. Selectaţi rãspunsul corect: 1pct 1. Rãdãcina cartofului este: 1pct 2. Tulpina subteranã este:

a. firoasã a. un tuberculb. pivotantã b. dreaptã

neramificatãc. rãmuroasã c. lemnoasã

1pct 3. Frunzele la cartof: 1pct 4. Tuberculii la cartof: a. sunt compuse a. conţin substanţe otrãvitoare b. sunt simple b. reprezintã rãdãcina c. nu conţin substanţe otrãvitoare c. reprezintã tulpina aerianã d. nu au perișori. d. sunt bogaţi în amidon.

1pct 5. Fructul: 1pct 6. Înmulţirea vegetativã se face cu ajutorul: a. este uscat a. fructului b. conţine numeroase seminţe b. tulpinii subterane c. conţine o substanţã otrãvitoare c. tulpinii aeriene d. este cãrnos d. seminţelor

1pct 7. Fruct cãrnos necomestibil este la: 1pct 8. Nu este înruditã cu cartoful: a. ardei a. conopida b. pãtlãgeaua vânãtã b. ardeiul c. pãtlãgeaua roșie c. mãtrãguna d. cartof d. tutunul

1pct 9. Conţine nicotinã: 1pct 10. Nu este o plantã cultivatã:

Page 12: PROIECT DIDACTIC - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/07/cartoful.doc · Web viewSolicitã elevului de serviciu sã numeascã elevii absenţi şi îi noteazã in

Nume si prenume……………………………………. Clasa a V-a

a. cartoful a. pãtlãgeaua roșie b. mãtrãguna b. ardeiul c. tutunul c. mãtrãguna d. ardeiul d. cartoful

Page 13: PROIECT DIDACTIC - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/07/cartoful.doc · Web viewSolicitã elevului de serviciu sã numeascã elevii absenţi şi îi noteazã in

Nume si prenume……………………………………. Clasa a V-a