PROIECT DIDACTIC - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/09/3... · Web viewsă...

28
PROIECT DIDACTIC Centrul Scolar pentru Educatie Incluziva Arad Data: 04.11.2010 Clasa a VI a A Prof: Curetean Rodica Aria curriculară: MATEMATICĂ ŞI ŞTIINŢE Disciplina: MATEMATICĂ Conţinutul: Adunarea numerelor naturale în concentrul 0 – 10.000, Tipul lecţiei: recapitulare şi consolidare Obiective de referinţă: 1.3 să efectueze operaţii de adunare în concentrul 0 – 10000, fără şi cu trecere peste ordin; 2.6 să rezolve probleme care presupun operatia de adunare 2.7 să formuleze oral exerciţii şi probleme cu adunarea numerelor de la 0 la 10.000. Obiective operaţionale: O 1 – să rezolve corect adunări cu numerele naturale din concentrul 0 – 10000; O 2 – să calculeze corect şiruri de adunări ; O 3 – să opereze cu noţiunile matematice învăţate: termeni, sumă O 4 – să rezolve probleme cu o singură operaţie; O 5 – să rezolve individual exerciţii şi probleme asemănătoare celor lucrate frontal; O 6 – să scrie corect cifrele şi exerciţii, respectând poziţia corectă a corpului în timpul scrierii;

Transcript of PROIECT DIDACTIC - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/09/3... · Web viewsă...

Page 1: PROIECT DIDACTIC - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/09/3... · Web viewsă efectueze operaţii de adunare în concentrul 0 – 10000, fără şi cu trecere peste

PROIECT DIDACTIC

Centrul Scolar pentru Educatie Incluziva AradData: 04.11.2010Clasa a VI a AProf: Curetean RodicaAria curriculară: MATEMATICĂ ŞI ŞTIINŢEDisciplina: MATEMATICĂConţinutul: Adunarea numerelor naturale în concentrul 0 – 10.000, Tipul lecţiei: recapitulare şi consolidare

Obiective de referinţă:1.3 să efectueze operaţii de adunare în concentrul 0 – 10000, fără şi cu trecere peste ordin;2.6 să rezolve probleme care presupun operatia de adunare2.7 să formuleze oral exerciţii şi probleme cu adunarea numerelor de la 0 la 10.000.

Obiective operaţionale:O1 – să rezolve corect adunări cu numerele naturale din concentrul 0 – 10000;O2 – să calculeze corect şiruri de adunări ;O3 – să opereze cu noţiunile matematice învăţate: termeni, sumăO4 – să rezolve probleme cu o singură operaţie;O5 – să rezolve individual exerciţii şi probleme asemănătoare celor lucrate frontal;O6 – să scrie corect cifrele şi exerciţii, respectând poziţia corectă a corpului în timpul scrierii;O7 – să participe cu interes la lecţie.Rezultate aşteptate:¤ ordonarea şi sistematizarea cunoştinţelor privind rezolvarea adunărilor în concentrul 0 – 10000;¤ operarea cu terminologia matematică specifică;¤ dezvoltarea rapidităţii de calcul;¤ aplicarea informaţiilor dobândite în situaţii concrete de viaţă.

Page 2: PROIECT DIDACTIC - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/09/3... · Web viewsă efectueze operaţii de adunare în concentrul 0 – 10000, fără şi cu trecere peste

Resurse:● metodologice: exerciţiul, conversaţia, explicaţia, problematizarea, aprecierea verbală şi prin notare;● materiale: fişe de lucru, personalizate cu elemente corespunzatoare anotimpului toamna; ● umane: numărul elevilor – 12.

Forme de activitate: frontală, individuală, pe grupeDurata lecţiei : 45 minute

ETAPELE LECŢIEI

OB.

OP.

ORGANIZAREA SITUATIILOR DE INVATARERESURSE/METODEACTIVITATEA PROPUNATORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR

- I - -II- -III - - IV - - V -1. Moment organizatoric

Asigur condiţiile necesare desfăşurării in bune condiţii a lecţiei cerând elevilor să pregătească materialele necesare, să-şi corecteze poziţia in bancă şi să păstreze ordinea şi disciplina.

Îşi pregătesc, caietele, îşi corectează poziţia în bancă.

Exerciţiul organizatoric

2.Captarea atenţiei

Voi citi elevilor câteva probleme simple, sub forma de versuri, acestea avand menirea de a le “incalzi mintile”

Se concentreaza.CalculeazaRăspund la întrebare.

-exercitiul- conversaţia- jocul didactic

3.Enunţarea temei şia obiectivelor

Anunt elevii ca lectia este una de recapitulare, in cadrul careia vor efectua exerciţii care presupun operaţii de adunare, probleme şi jocuri matematice, sub forma de concurs. Scriu data si titlul pe tabla Citesc o ghicitoare, la care raspunsul este anotimpul Toamna si le cer elevilor sa enumere schimbarile petrecute in natura in aceasta perioada.

Reţin obiectivele enunţate

Ascultă cu atenţie.Scriu data si titlul in caiete

- expunerea

-frontal

Page 3: PROIECT DIDACTIC - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/09/3... · Web viewsă efectueze operaţii de adunare în concentrul 0 – 10000, fără şi cu trecere peste

Ajungem la concluzia ca toamna este foarte ocupata, dar ar vrea sa invete si putina matematica iar ei ar fi potriviti pentru a deveni ajutoarele acesteia. Le fac cunoscut elevilor ca va trebui sa-i demonstreze toamnei ca se pricep la matematica, printrun concurs. (anexa 2) Împart clasa în grupe, urmând ca fiecare grupă să îşi aleagă un nume.

4. Dirijarea învăţăriişi obţinerea performanţelor

O1

O3

O7

Le explic elevilor regulile concursului si le fac cunoscute probele si punctajul pentru fiecare, in parte Incepem concursul cu cate o intrebare, la care elevii vor raspunde individual, adunand punct pentr echipa din care fac parte (anexa 1)

Reprezentanţii fiecărei echipe extrag câte o fişă.

Fiecare elev va răspunde la câte o întrebare. Dacă răspunsul este corect se va acorda un punct echipei din care face parte.

- pe grupe

- pe grupe

- fişe de lucru

- concurs

-exerciţiul

- problematiza-rea

O1

O3

Prima frunza este pasionată de operaţiile de adunare şi de aceea propune spre rezolvare o fişă in care cere sa se afle suma a doua perechi de numere.(anexa 3)

Rezolvă exerciţiile

O1 Frunzei numărul 2 îi place foarte mult să afle termenul necunoscut. Ea a pregătit o fişă cu exerciţii.(anexa 4)

Rezolvă exerciţiile.

O1

O6

O7

Ce de-a treia frunza vrea să ii încurce pe elevi şi le dă să rezolve exerciţii cu mai multe variante de răspuns. Ei trebuie să taie răspunsurile greşite (Anexa 5)

Fiecare grupă va rezova câte 3 exerciţii.

O1

O7

Frunza a patra este mai exigenta, ea dă spre rezolvare exerciţii de adunare cu 3 termeni (Anexa 6)

Fiecare echipă ezolvă câte 2 operaţii.

Page 4: PROIECT DIDACTIC - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/09/3... · Web viewsă efectueze operaţii de adunare în concentrul 0 – 10000, fără şi cu trecere peste

-pe grupe

-problematizareaO4

O5

Cea de-a cincea frunza este curioasă să afle dacă elevii ştie să rezolve şi probleme. ( Anexa 7)

Fiecare grupă va rezolva câte 2 probleme.

5. Asigurarea retenţiei şi a transferului

Voi calcula punctajul pentru fiecare echipă şi voi stabili locul pe care îl ocupă fiecare. În funcţie de locul ocupat vor primi note. Se fac aprecieri asupra felului în care au răspuns pe parcursul lecţiei.

Elevii ascultă aprecierile. -aprecierea verbală şi prin notare

Page 5: PROIECT DIDACTIC - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/09/3... · Web viewsă efectueze operaţii de adunare în concentrul 0 – 10000, fără şi cu trecere peste

Au plecat spre ţări cu soarePăsările călătoare,Căci la noi e frig şi plouă.Vântul bate cu putereFrunzele-au căzut şi ele.În cămară adunateStau la sfat fructele coapteNu este greu de ghicitCe anotimp a sosit ?Anotimpul frunzelor uscate,

Lăzilor cu roade încărcate.Anotimpu-n care noaptea creşteŞi în care vremea se răceşte

Page 6: PROIECT DIDACTIC - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/09/3... · Web viewsă efectueze operaţii de adunare în concentrul 0 – 10000, fără şi cu trecere peste
Page 7: PROIECT DIDACTIC - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/09/3... · Web viewsă efectueze operaţii de adunare în concentrul 0 – 10000, fără şi cu trecere peste
Page 8: PROIECT DIDACTIC - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/09/3... · Web viewsă efectueze operaţii de adunare în concentrul 0 – 10000, fără şi cu trecere peste
Page 9: PROIECT DIDACTIC - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/09/3... · Web viewsă efectueze operaţii de adunare în concentrul 0 – 10000, fără şi cu trecere peste

Fişa nr.2Aflaţi suma următoarelor perechi de numere

4352 3254=

5117 2314=

Fişa nr.2Aflaţi suma următoarelor perechi de numere

4352 3254=

5117 2314=

Fişa nr.2Aflaţi suma următoarelor perechi de numere

4352 3254=

5117 2314=

Page 10: PROIECT DIDACTIC - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/09/3... · Web viewsă efectueze operaţii de adunare în concentrul 0 – 10000, fără şi cu trecere peste

Fişa nr.2Aflaţi suma următoarelor perechi de numere

4352 3254=

5117 2314=

Fişa nr.2Aflaţi suma următoarelor perechi de numere

4352 3254=

5117 2314=

Fişa nr.2Aflaţi suma următoarelor perechi de numere

4352 3254=

5117 2314=

Page 11: PROIECT DIDACTIC - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/09/3... · Web viewsă efectueze operaţii de adunare în concentrul 0 – 10000, fără şi cu trecere peste

Fişa nr. 3 Fişa nr. 3

Aflaţi termenul necunoscut: Aflaţi termenul necunoscut:

3.245+ 2.314 + 3.245+ 2.314 + _____ _____ _____ _____ 5.689 4.536 5.689 4.536

Fişa nr. 3 Fişa nr. 3

Aflaţi termenul necunoscut: Aflaţi termenul necunoscut:

3.245+ 2.314 + 3.245+ 2.314 + _____ _____ _____ _____ 5.689 4.536 5.689 4.536

Page 12: PROIECT DIDACTIC - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/09/3... · Web viewsă efectueze operaţii de adunare în concentrul 0 – 10000, fără şi cu trecere peste

Fişa nr. 3 Fişa nr. 3

Aflaţi termenul necunoscut: Aflaţi termenul necunoscut:

3.245+ 2.314 + 3.245+ 2.314 + _____ _____ _____ _____ 5.689 4.536 5.689 4.536

Fişa nr. 3 Fişa nr. 3

Aflaţi termenul necunoscut: Aflaţi termenul necunoscut:

3.245+ 2.314 + 3.245+ 2.314 + _____ _____ _____ _____ 5.689 4.536 5.689 4.536

Page 13: PROIECT DIDACTIC - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/09/3... · Web viewsă efectueze operaţii de adunare în concentrul 0 – 10000, fără şi cu trecere peste

Fişa nr. 3 Fişa nr. 3

Aflaţi termenul necunoscut: Aflaţi termenul necunoscut:

3.245+ 2.314 + 3.245+ 2.314 + _____ _____ _____ _____ 5.689 4.536 5.689 4.536

Fişa nr. 3 Fişa nr. 3

Aflaţi termenul necunoscut: Aflaţi termenul necunoscut:

3.245+ 2.314 + 3.245+ 2.314 + _____ _____ _____ _____ 5.689 4.536 5.689 4.536

Page 14: PROIECT DIDACTIC - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/09/3... · Web viewsă efectueze operaţii de adunare în concentrul 0 – 10000, fără şi cu trecere peste

Fişa nr 4 Fişa nr 4

Taie rezultatele greşite: Taie rezultatele greşite:

7254+2044= 2998 9298 5210 7254+2044= 2998 9298 5210 3853+2056= 4567 6909 3845 3953+2056= 4567 6909 3845

Fişa nr 4 Fişa nr 4

Taie rezultatele greşite: Taie rezultatele greşite:

7254+2044= 2998 9298 5210 7254+2044= 2998 9298 5210 3853+2056= 4567 6909 3845 3953+2056= 4567 6909 3845

Fişa nr 4 Fişa nr 4

Taie rezultatele greşite: Taie rezultatele greşite:

7254+2044= 2998 9298 5210 7254+2044= 2998 9298 5210 3853+2056= 4567 6909 3845 3953+2056= 4567 6909 3845

Page 15: PROIECT DIDACTIC - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/09/3... · Web viewsă efectueze operaţii de adunare în concentrul 0 – 10000, fără şi cu trecere peste

Fişa nr. 5

1244+6452+2206=

3413+1294+2102=

Fişa nr. 5

1244+6452+2206=

3413+1294+2102=

Page 16: PROIECT DIDACTIC - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/09/3... · Web viewsă efectueze operaţii de adunare în concentrul 0 – 10000, fără şi cu trecere peste

Fişa nr. 5

1244+6452+2206=

3413+1294+2102=

Fişa nr. 5

1244+6452+2206=

3413+1294+2102=

Page 17: PROIECT DIDACTIC - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/09/3... · Web viewsă efectueze operaţii de adunare în concentrul 0 – 10000, fără şi cu trecere peste

Fişa nr. 5

1244+6452+2206=

3413+1294+2102=

Fişa nr. 5

1244+6452+2206=

3413+1294+2102=

Page 18: PROIECT DIDACTIC - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/09/3... · Web viewsă efectueze operaţii de adunare în concentrul 0 – 10000, fără şi cu trecere peste

Fişa nr. 6

1) Mihaela avea 3789 de lei. Mama sa îi mai dă 2223 de lei. Câţi lei mai are acum Mihaela?

Rezolvare:

R:......................

Fişa nr. 6

1) Mihaela avea 3709 de lei. Mama sa îi mai dă 2223 de lei. Câţi lei mai are acum Mihaela?

Rezolvare:

R:.......................

Fişa nr. 6 1) Mihaela avea 3709 de lei. Mama sa îi mai dă 2223 de lei. Câţi lei mai are acum Mihaela?

Rezolvare: R:.......................

Fişa nr. 6

1) Mihaela avea 3709 de lei. Mama sa îi mai dă 2223 de lei. Câţi lei mai are acum Mihaela?

Rezolvare:

R:......................

Page 19: PROIECT DIDACTIC - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/09/3... · Web viewsă efectueze operaţii de adunare în concentrul 0 – 10000, fără şi cu trecere peste

Fişa nr. 6

1) Mihaela avea 3709 de lei. Mama sa îi mai dă 2223 de lei. Câţi lei mai are acum Mihaela?

Rezolvare:

R:......................

Fişa nr. 6

1) Mihaela avea 3709 de lei. Mama sa îi mai dă 2223 de lei. Câţi lei mai are acum Mihaela?

Rezolvare:

R:......................

ANEXA 1 1) Numerele care se adună se numesc … 2) Comparati urmatoarele numere 5.890 5.340 3) La numărul 2.345, cifra 5 reprezintă cifra… 4) Semnul matematic folosit la operaţia de adunare se numeşte … 5) Cititi urmatorul numar 7.534 6) Numarul 3574 este un numar par sau impar 7) Comparati urmatoarele numere 3.456 6.345 8. La numarul 7.643, cifra 7 reprezinta...... 9. Rezultatul adunării se numeşte … 10. Cititi urmatorul numar 5.638 11. Cititi urmatorul numar 8.833 12. Care este semnul pe care il putem pune intre numerele 3000 3766