PROIECT DE ACTIVITATE - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/0_2... · Web viewSe...

22
PROIECT DE ACTIVITATE CLASA: a V-a B ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare DISCIPLINA: Limba şi literatura română SUBIECTUL:Prietenia - ,,Leul şi şoarecele”, după Lev Tolstoi TIPUL LECŢIEI: consolidare de cunoştinţe OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: 2.1. să îmbine enunţuri într- un mesaj propriu; 3.1. să identifice personajele unei povestiri; 3.2. să desprindă informaţii esenţiale dintr-un text citit. OBIECTIVE OPERAŢIONALE : Cognitive O1 – să citească în ritm propriu textul nou ; O2 – să identifice personajele din aceasta povestire; O3 – să desprindă informaţii esenţiale din text; O4 – să răspundă corect la intrebările de pe biletele; O5 – să completeze corect fişa ciorchine ; O6 -să alcătuiasca propoziţii cu cuvintele de pe jetoane ;

Transcript of PROIECT DE ACTIVITATE - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/0_2... · Web viewSe...

Page 1: PROIECT DE ACTIVITATE - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/0_2... · Web viewSe imparte apoi clasa in doua grupe. Fiecare membru al fiecarei grupe va primi cate

PROIECT DE ACTIVITATE

CLASA: a V-a BARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicareDISCIPLINA: Limba şi literatura românăSUBIECTUL:Prietenia - ,,Leul şi şoarecele”, după Lev TolstoiTIPUL LECŢIEI: consolidare de cunoştinţeOBIECTIVE DE REFERINŢĂ:

2.1. să îmbine enunţuri într-un mesaj propriu; 3.1. să identifice personajele unei povestiri;

3.2. să desprindă informaţii esenţiale dintr-un text citit.OBIECTIVE OPERAŢIONALE :

Cognitive O1 – să citească în ritm propriu textul nou ; O2 – să identifice personajele din aceasta povestire; O3 – să desprindă informaţii esenţiale din text; O4 – să răspundă corect la intrebările de pe biletele;

O5 – să completeze corect fişa ciorchine ; O6 -să alcătuiasca propoziţii cu cuvintele de pe jetoane ; O7 -să enunte morala ,sub formă de zicătoare ;Afectiv volitive O8 – să participe în mod activ şi eficient în activitatea de rezolvare a sarcinilor individual şi pe grupe; O9 - să manifeste iniţiativă pentru rezolvarea corectă a

sarcinilor primite.

RESURSE : a) Procedurale: instructajul verbal, explicaţia, conversaţia, problematizarea, observaţia dirijată, exerciţiul,ciorchinele, cadranul, aprecierea verbală şi scris.

b) Materiale: coş cu bomboane şi răvaşe, fişe cu fragmente din texte, plicuri, fişe de evaluare a activităţii grupelor, postere, markere, ecusoane, cartoane colorate, imagini cu animale, baloane, panou de polistiren (ţintă), săgeată, diplome, cd muzicǎ

c) Organizatorice: frontal, individual, în perechi, pe grupe 2.

Page 2: PROIECT DE ACTIVITATE - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/0_2... · Web viewSe imparte apoi clasa in doua grupe. Fiecare membru al fiecarei grupe va primi cate

BIBLIOGRAFIE: * * * - “Învăţământul primar” – nr. 2-3, Editura Miniped,

Bucureşti, 2003 L. N. Tolstoi - Opere - volumul X - Nuvele şi povestiri, Editura

Cartea Rusă, Bucureşti, 1957 Şerdean, Ioan – Metodica predării limbii române la clasele I –

IV, E.D.P., Bucureşti, 1993 PROPUNATOR: prof.ed. DANIELA CRISTIAN

Page 3: PROIECT DE ACTIVITATE - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/0_2... · Web viewSe imparte apoi clasa in doua grupe. Fiecare membru al fiecarei grupe va primi cate

Etapeleinstruirii şi dozarea

Ob.op.

Conţinutul informaţional al lecţiei ResurseActivitatea profesorului Activitatea elevilor a b c Evaluare

1. Moment organizatori

c

-se stabileşte ordinea şi disciplina în sala de clasă;- se pegătesc materialele necesare în desfăşurarea activităţii;

-se pregătesc pentru desfăşurarea lecţiei;

instructajul verbal

frontal

2. Captarea atentiei

- se prezintă un coş cu bomboane în ambalaje de diferite culori din care vor alege în funcţie de preferinţă câte o bomboană;- desfăcând ambalajul descoperă un mesaj scris (colaborare, prietenie, înţelegere, cooperare, ajutor, acceptare, calm,rabdare);- li se spune că toate cuvintele găsite înseamnă de fapt condiţii ale obţinerii succesului în activităţile care se desfăşoară pe echipe(grupe)

- aleg câte o bomboană în funcţie de preferinţă şi descoperă mesajul care se ascunde în răvaş;

- ascultă explicaţiile date;

explicaţia

conversaţia

coş cubomboan

e

răvaşe

frontal

- se imparte clasa pe doua grupe.- se va folosi un panou de polistiren (ţintă) pe care sunt prinse nişte baloane care au în interior imagini cu animale (leu, şoarece). Elevii aleşi din fiecare grupă prin tragere la sorţi vor sparge câte un balon aruncând săgeata la ţintă..

- li se spune ca vor afla mai multe despre aceste animale în cadrul lecţiei.

- descoperă imagini cu animale(leu, şoarece)

instructajul verbal

panou de polistiren

(ţinta)baloanesăgeatăimagini

cu animale

frontalindividu

al

3

Page 4: PROIECT DE ACTIVITATE - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/0_2... · Web viewSe imparte apoi clasa in doua grupe. Fiecare membru al fiecarei grupe va primi cate

- ascultă explicaţiile ;explicaţia

3.. Anunţarea subiectului

şi a obiectivelor operaţionale

“Astazi vom mai afla cate ceva despre

ajutor si prietenie, dar cu ajutorul celor doua

animale, soarecele si leul.. Ne vom juca si

vom rezolva multe sarcini , pentru ca la

sfarsit sa intelegem mai bine ce inseamna

“prietenia”

In funcţie de rezultatele obţinute li se va

acorda o diplomă pentru implicarea în

rezolvarea sarcinilor;.

Titlul lectiei de astazi este “Leul si soarecele” de Lev Tolstoi

-se impart fisele cu textul si se afiseaza

planşa in fata elevilor. Voi citi textul cu voce

tare , apoi voi pune un elev sa citeasca

(anexa1).

-ascultă explicaţiile şi vor încerca să ţină cont de cerinţele impuse;

- studiaza textul-asculta cu atentie-citesc textul

expunerea

exercitiulobservatia

Fise si plansa cu textul

frontal

4

Page 5: PROIECT DE ACTIVITATE - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/0_2... · Web viewSe imparte apoi clasa in doua grupe. Fiecare membru al fiecarei grupe va primi cate

4. Dirijarea consolidării

O1

O1

O2

-voi imparti apoi fiecarui elev cate un plic numerotat de la 1-8 si care contine cate o intrebare . Se vor citi pe rand intrebarile si se vor scrie raspunsurile pe tabla, respectiv pe fise. (anexa2)* Care sunt personajele povestirii ?* Ce a fǎcut şoarecele în timp ce leul dormea ?* Ce i-a promis şoarecele leului ?* ce a facut leul cand a auzit promisiunea soarecelui ?* De ce crezi ca a ras leul de soarece ?* Ce s-a întâmplat cu leul ?* Ce a facut soarecele cand a auzit ragetele leului ?* Ce i-a spus şoarecele leului ?

Se imparte apoi clasa in doua grupe.

Fiecare membru al fiecarei grupe va primi

cate o sarcina de indeplinit, scrisa pe un

jeton. (anexa3) Cand toate cele patru

jetoane sunt completate se vor lipi de catre

elevi pe un carton colorat , formand un

cadran. Membrii aceleiasi grupe se pot ajuta

intre ei- se evaluează activitatea fiecărei

grupe. Grupa care-si termina mai repede si

corect sarcinile, castiga si primeste o

diploma.(anexa4)

- citesc intrebarile, se gandesc si raspund repede si corect

- receptează mesajul transmis;

-raspund la intrebari

- lucrează în echipa pe un singur carton;- obţin un cadran din cele patru jetoane completate corect.

instructajul verbal

explicaţia

observaţia exerciţiul

problematizarea

observaţia

Plicuri cu intrebari

cartoane colorate

jeton

individual

-in echipa

observarea

sistematică a

activităţii elevilor

5

Page 6: PROIECT DE ACTIVITATE - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/0_2... · Web viewSe imparte apoi clasa in doua grupe. Fiecare membru al fiecarei grupe va primi cate

O3

O4

O6

* li se cere să extragă învăţătura textului ,

completand fisele ciorchine pe care le voi

imparti, avand ca tema centrala cuvantul

“prietenie” .(anexa 5)

*se prezintă apoi, pe o plansa invatatura

care trebuie extrasa din text, sub forma de

zicatoare( BINE FACI,BINE GASESTI) Insa

elevii trebuie sa descopere singuri aceasta

zicatoare urmand sensul indicat de sagetile

de pe plansa. (anexa6).

- li se spune că întâmplarea povestită cu

ajutorul personajelor-animale poate avea

corespondenţă în lumea oamenilor, autorul

vrând să atragă atenţia asupra unor defecte

ale acestora sau calităţi;

- extrag invataturile

care se desprind din

text

- completeaza fisa

ciorchine cu cuvintele

care le vin in minte

legate de acest

cuvant

- urmaresc sensul

indicat de sageti si

descopera zicatoarea

care se potriveste .

- exemplifică şi alte

texte studiate care

ilustrează defecte

explicaţiaexerciţiul

-problematiza

rea

conversaţia

explicaţia

observaţia

conversaţia

Fisa ciorchine

-plansa cu zicatoarea

individual

Individual

frontal

individual

frontal

aprecieri scrise

6

Page 7: PROIECT DE ACTIVITATE - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/0_2... · Web viewSe imparte apoi clasa in doua grupe. Fiecare membru al fiecarei grupe va primi cate

O5

omeneşti prin

intermediul

animalelor ;

5.. EvaluareaO6

- se dă o fişă de evaluare ( anexa 7 ) individual* Dacă această povestire ar fi transformată într-o scenetă, rolul cărui personaj ai vrea să-l joci? De ce?

- se citesc câteva răspunsuri şi se fac aprecieri asupra lor;

- răspund la

întrebările din fişa de

evaluare

-ascultă răspunsurile

date de colegi şi

aprecierile făcute

explicaţia

exerciţiulfişă de

evaluare

frontal

individual

6. Încheierea lecţiei

- se fac aprecieri frontale cu privire la modul de participare al elevilor la lecţie ;- se transmite tema pentru acasă;- se strâng materialele utilizate în timpul activităţii.

- ascultă aprecierile făcute;

- notează tema

aprecierea verbală

frontal

7

Page 8: PROIECT DE ACTIVITATE - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/0_2... · Web viewSe imparte apoi clasa in doua grupe. Fiecare membru al fiecarei grupe va primi cate

pentru acasă;

8

Page 9: PROIECT DE ACTIVITATE - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/0_2... · Web viewSe imparte apoi clasa in doua grupe. Fiecare membru al fiecarei grupe va primi cate

Anexa 1

Leul şi şoarecele

după Lev Nicolaevici Tolstoi

Leul dormea. Un şoarece trecu peste el. Acesta, trezindu-se, îl prinse în labe şi vru să-l mănânce. Şoarecele se rugă de leu să îi cruţe viaţa: - Dă-mi drumul, că ţi-oi face şi eu vreun bine!Leul râse de promisiunea şoarecelui, dar îi dădu drumul. După aceea, într-o zi, nişte vânători prinseră leul şi-l legară cu o frânghie de un copac. Şoarecele, auzind răgetele leului, veni în fugă şi roase frânghia.Apoi îi spuse: - Îţi aminteşti cum ai râs de mine şi nu credeai că ţi-aş putea face vreun bine? Acuma vezi? Şi un şoarece îţi poate fi câteodată de folos.

Anexa 2

9

Page 10: PROIECT DE ACTIVITATE - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/0_2... · Web viewSe imparte apoi clasa in doua grupe. Fiecare membru al fiecarei grupe va primi cate

* Care sunt personajele povestirii ?

* Ce a fǎcut şoarecele în timp ce leul dormea ?

* Ce i-a promis şoarecele leului ?

* ce a facut leul cand a auzit promisiunea soarecelui ?

* De ce crezi ca a ras leul de soarece ?

* Ce s-a întâmplat cu leul ?

* Ce a facut soarecele cand a auzit ragetele leului ?

* Ce i-a spus şoarecele leului ?

10

Page 11: PROIECT DE ACTIVITATE - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/0_2... · Web viewSe imparte apoi clasa in doua grupe. Fiecare membru al fiecarei grupe va primi cate

Delimitează cuvintele pentru a obţine o propoziţie corectă. Şoarecelemănâncaobucatădecaşcaval.

Alcătuieşte o propoziţie cu cuvântul „prieten”. Scrie un proverb despre prietenie

.............................................................................. .............................................................................

............................................................................... ..............................................................................

11

Page 12: PROIECT DE ACTIVITATE - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/0_2... · Web viewSe imparte apoi clasa in doua grupe. Fiecare membru al fiecarei grupe va primi cate

Anexa4

DIPLOMĂ ACORDATĂ GRUPEI..............................................................................FORMATĂ DIN.............................................................PENTRU REZULTATE FOARTE BUNE OBŢINUTE ÎN CADRUL LECŢIEI DE LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ.

Director, Profesor,

12

Page 13: PROIECT DE ACTIVITATE - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/0_2... · Web viewSe imparte apoi clasa in doua grupe. Fiecare membru al fiecarei grupe va primi cate

Anexa 5

……………………

……………………. ……………………

……………………

…………………….

PRIETENIA

13

Page 14: PROIECT DE ACTIVITATE - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/0_2... · Web viewSe imparte apoi clasa in doua grupe. Fiecare membru al fiecarei grupe va primi cate

14

Page 15: PROIECT DE ACTIVITATE - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/0_2... · Web viewSe imparte apoi clasa in doua grupe. Fiecare membru al fiecarei grupe va primi cate

Numele si prenumele: ...........................................

FIŞĂ DE EVALUARE

* Dacă această povestire ar fi transformată într-o scenetă, rolul cărui personaj ai vrea să-l joci? De ce?................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Anexa 7

15