PROIECT DIDACTIC - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/proiect... · Web...

17
PROIECT DIDACTIC Profesor: Pop Diana-Andreea Data: 15.04.2010 Clasa: a V-a Obiectul: Limba şi literatura română Subiectul: “Cămara de fructe” de Ion Pillat – universul textului Tipul textului: de receptare a unui text liric Obiective operaţionale: o Cognitive: La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili: - să dea informaţii referitoare la poetul Ion Pillat; - să descifreze mesajul textului studiat; - să identifice figurile de stil din textul dat; - să identifice imaginile artistice din poezie ; - să dea informaţii referitoare la structura textului ; o Afective : - să participe cu interes la activitate ; - să fie interesaţi de lectura poeziei ; - să manifeste spirit de colegialitate şi cooperare în cadrul grupei ; Strategia didactică : a. Metode si procedee : expunerea, conversaţia, explicaţia, rebusul b. Forme de organizare a activităţii: activitate frontală, activitate pe grup şi individuală c. Resurse: capacităţile receptive ale elevilor şi cunoştinţele lor anterioare d. Mijloace de învăţământ: fişe de lucru, manual, caiete, flipchart, videoproiector, tablă, cretă colorată 1

Transcript of PROIECT DIDACTIC - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/proiect... · Web...

Page 1: PROIECT DIDACTIC - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/proiect... · Web viewMetode si procedee : expunerea, conversaţia, explicaţia, rebusul Forme de organizare

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Pop Diana-AndreeaData: 15.04.2010Clasa: a V-aObiectul: Limba şi literatura românăSubiectul: “Cămara de fructe” de Ion Pillat – universul textuluiTipul textului: de receptare a unui text liric

Obiective operaţionale:

o Cognitive: La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili:- să dea informaţii referitoare la poetul Ion Pillat;- să descifreze mesajul textului studiat;- să identifice figurile de stil din textul dat;- să identifice imaginile artistice din poezie ;- să dea informaţii referitoare la structura textului ;

o Afective :- să participe cu interes la activitate ;- să fie interesaţi de lectura poeziei ;- să manifeste spirit de colegialitate şi cooperare în cadrul grupei ;

Strategia didactică :a. Metode si procedee : expunerea, conversaţia, explicaţia, rebusulb. Forme de organizare a activităţii: activitate frontală, activitate pe grup şi

individualăc. Resurse: capacităţile receptive ale elevilor şi cunoştinţele lor anterioared. Mijloace de învăţământ: fişe de lucru, manual, caiete, flipchart,

videoproiector, tablă, cretă colorată

Material bibliografic:

o Limba română, manual pentru clasa a V-a, Editura Teora, Bucureşti, 2008o Goia, Vistian, Didactica limbii şi literaturii române – pentru gimnaziu şi liceu,

Editura Dacia, Cluj-Napoca, 2002o http://www.poeziile.com/autori/Ion-Pillat/index1.php

1

Page 2: PROIECT DIDACTIC - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/proiect... · Web viewMetode si procedee : expunerea, conversaţia, explicaţia, rebusul Forme de organizare

SCENARIUL DIDACTIC

Moment organizatoric: notarea absenţilor, asigurarea celor necesare lecţiei

I. Actualizarea cunoştinţelor învăţate anterior

Elevii sunt solicitaţi, prin sondaj, să-şi prezinte tema.

II. Captarea atenţiei pentru activitatea didactică ce urmează

Captarea atenţiei se va realiza printr-un rebus (ANEXA 1) . Cu ajutorul acestuia, se vor reactualiza cunoştinţele pe care elevii le-au însuşit anterior. Elevii rezolvă rebusul pe fişă şi pe flipchart. Răspunzând corect la fiecare întrebare, elevii vor descoperi pe coloana A-B a rebusului numele autorului a cărui opera o vor studia: ION PILLAT.

III. Anunţarea subiectului şi a obiectivelor operaţionale

Profesorul îi anunţă pe elevi că pe parcursul acestei ore vor intra în universul poetului Ion Pillat, îşi vor însuşi noi cunoştinţe pe baza fişelor de lucru , urmând ca la sfârşitul orei să...(se anunţă obiectivele). Se scrie titlul pe tablă şi în caiete.

IV. Conducerea învăţării

Profesorul le vorbeşte elevilor despre poetul Ion Pillat, oferindu-le informaţii referitoare la viaţa şi opera acestuia. Profesorul notează informaţiile pe tablă, iar copiii în caiete.

Ion Pillat (1891 - 1945)- s-a născut la Bucureşti;- a fost poet, eseist şi publicist ;- volumul cel mai cunoscut : Pe Argeş în sus- alte volume : Visări păgâne, Amăgiri, Limpezimi etc.- poezia  Cămara de fructe  face parte din acest volum ;- în multe poezii îşi exprimă nostalgia pentru copilăria pierdută, pentru timpul

care nu mai poate fi dat înapoi ;

Elevii primesc o fişă pentru portofoliu cu fotografia autorului şi datele despre acesta (ANEXA 2).Li se prezintă elevilor materialul în PowerPoint. Profesorul le citeşte elevilor textul cu intonaţia corespunzătoare şi le explică termenii necunoscuţi.Unul dintre elevi va citi poezia din manual, respectând intonaţia folosită de profesor anterior.Profesorul le împarte elevilor fişa de lucru pe grupe, referitoare la mesajul poeziei. (ANEXA 3)Fiecare grupă îşi va pune un nume şi îşi va alege un reprezentant care va prezenta apoi răspunsurile.Se verifică răspunsurile şi se corectează eventualele greşeli.Elevii din celelalte grupe vor interveni cu completări ulterioare.

2

Page 3: PROIECT DIDACTIC - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/proiect... · Web viewMetode si procedee : expunerea, conversaţia, explicaţia, rebusul Forme de organizare

Profesorul notează pe tablă câteva idei referitoare la mesajul poeziei şi elevii le scriu în caiete.

Mesajul poeziei :- Ion Pillat îşi exprimă în mod indirect sentimentele de tristeţe şi de regret pe

care le trăieşte datorită realizării copilăriei pierdute ;

Elevii primesc câte o fişă individuală de lucru care conţine întrebări referitoare la figurile de stil şi imaginile artistice care apar în poezie.(ANEXA 4)Câţiva dintre elevi vor da răspunsurile la întrebări.Pe baza răspunsurilor date, profesorul notează pe tablă, iar elevii în caiete, imaginile artistice şi figurile de stil care apar în text.

Figuri de stil :

- epitete : umbra uitată, vânătul ei fum, piersici de jar, tămâioşii galbeni, lămpi de aur verde

- comparaţii: şovăitor ca robul, galbeni ca soarele de vară- enumeraţii: Mireasma şi răcoarea şi umbra..., piersici de jar şi-albaştri struguri/

Şi tămâioşii galbeni....

Imagini artistice:

- vizuale: “Văd pepeni verzi – smaragde cu miezul de rubin” , “Tămâioşii galbeni ca soarele de vară”, “Trandafirii lampioane şi lămpi de aur verde...” etc.

- olfactive: “ Şi pere de-aur roşu cu flăcări de parfum”, « Trezind în taina mare a poamnelor, smerit/ Mireasma... »

- motorii : « ...robul ce calcă o comoară », «  Dar părăsind cămara... »

Elevii vor primi o altă fişă individuală care conţine întrebări referitoare la structura textului (ANEXA 5).Câţiva dintre elevi vor da răspunsurile la întrebari şi, pe baza lor, profesorul notează la tablă, iar elevii în caiete:

Structura textului:

- patru strofe- o strofă – patru versuri- rima - îmbrăţişată

V. Evaluare

Elevilor li se administrează un test grilă (ANEXA 6).

VI. Asigurarea retenţiei şi a transferului

Elevilor li se dă tema (ANEXA 7).

3

Page 4: PROIECT DIDACTIC - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/proiect... · Web viewMetode si procedee : expunerea, conversaţia, explicaţia, rebusul Forme de organizare

În încheiere, profesorul le citeşte elevilor alte două poezii scrise de Ion Pillat:Casa amintirii şi Primăvara (ANEXA 8).

SCHEMA TABLEI

“Cămara de fructe”

de Ion Pillat

1. Date despre autor:

Ion Pillat (1891 - 1945)- s-a născut la Bucureşti;- a fost poet, eseist şi publicist ;- volumul cel mai cunoscut : Pe Argeş în sus- alte volume : Visări păgâne, Amăgiri, Limpezimi etc.- poezia  Cămara de fructe  face parte din acest volum ;- în multe poezii îşi exprimă nostalgia pentru copilăria pierdută, pentru timpul

care nu mai poate fi dat înapoi ;

2. Mesajul poeziei :

- Ion Pillat îşi exprimă în mod indirect sentimentele de tristeţe şi de regret pe care le trăieşte datorită realizării copilăriei pierdute ;

3. Figuri de stil :

- epitete : umbra uitată, vânătul ei fum, piersici de jar, tămâioşii galbeni, lămpi de aur verde

- comparaţii: şovăitor ca robul, galbeni ca soarele de vară- enumeraţii: Mireasma şi răcoarea şi umbra..., piersici de jar şi-albaştri struguri/

Şi tămâioşii galbeni....

4. Imagini artistice:

- vizuale: “Văd pepeni verzi – smaragde cu miezul de rubin” , “Tămâioşii galbeni ca soarele de vară”, “Trandafirii lampioane şi lămpi de aur verde...” etc.

- olfactive: “ Şi pere … cu flăcări de parfum”, « Trezind în taina mare a poamnelor, smerit/ Mireasma... »

- motorii : « ...robul ce calcă o comoară », «  Dar părăsind cămara... »

5. Structura textului:

- patru strofe- o strofă – patru versuri- rima - îmbrăţişată

4

Page 5: PROIECT DIDACTIC - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/proiect... · Web viewMetode si procedee : expunerea, conversaţia, explicaţia, rebusul Forme de organizare

ANEXA 1

REBUS A B

1. Partea de propoziţie care arată ce face subiectul.2. Predicatul alcătuit dintr-un verb copulativ şi un nume predicativ.3. Al doilea element al predicatului nominal.4. Subiectul este o parte........................de propoziţie.5. Subiectul constituit dintr-un singur element.6. Subiectul alcătuit din mai multe elemente.7. În propoziţia : El mănâncă mult, subiectul este exprimat prin pronume...................8. Partea gramaticii care studiază părţile de propoziţie.9. Numele uneia dintre părţile secundare de propoziţie.

ANEXA 2

5

Page 6: PROIECT DIDACTIC - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/proiect... · Web viewMetode si procedee : expunerea, conversaţia, explicaţia, rebusul Forme de organizare

ANEXA 3

6

Page 7: PROIECT DIDACTIC - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/proiect... · Web viewMetode si procedee : expunerea, conversaţia, explicaţia, rebusul Forme de organizare

FIŞĂ DE LUCRU PE GRUPE

GRUPA I

1. Ce sentiment îi trezeşte poetului gândul la cămara “de-altădată”?

2. Ce reprezintă pentru poet copilăria?3. Care este “cheia” amintirii?

FIŞĂ DE LUCRU PE GRUPE

GRUPA A II-A

1. Găsiţi în text patru cuvinte care fac parte din câmpul lexical al fructelor.

2. Daţi ca exemplu un alt câmp lexical care apare în text şi două cuvinte care aparţin acestui câmp.

3. Cum îşi exprimă poetul sentimentele: în mod direct sau indirect?

7

Page 8: PROIECT DIDACTIC - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/proiect... · Web viewMetode si procedee : expunerea, conversaţia, explicaţia, rebusul Forme de organizare

ANEXA 4

FIŞĂ DE LUCRU(INDIVIDUALĂ)

1.IDENTIFICAŢI ÎN TEXT TREI FIGURI DE STIL.

2. EXTRAGEŢI DIN TEXT :

- DOUĂ IMAGINI VIYUALE;- DOUĂ IMAGINI OLFACTIVE;

- O IMAGINE MOTORIE;

FIŞĂ DE LUCRU(INDIVIDUALĂ)

1.IDENTIFICAŢI ÎN TEXT TREI FIGURI DE STIL.

2. EXTRAGEŢI DIN TEXT :

- DOUĂ IMAGINI AUDITIVE;- DOUĂ IMAGINI OLFACTIVE;

- O IMAGINE MOTORIE;

FIŞĂ DE LUCRU(INDIVIDUALĂ)

1.IDENTIFICAŢI ÎN TEXT TREI FIGURI DE STIL.

2. EXTRAGEŢI DIN TEXT :

- DOUĂ IMAGINI AUDITIVE;- DOUĂ IMAGINI OLFACTIVE;

- O IMAGINE MOTORIE;

ANEXA 5

8

Page 9: PROIECT DIDACTIC - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/proiect... · Web viewMetode si procedee : expunerea, conversaţia, explicaţia, rebusul Forme de organizare

FIŞĂ DE LUCRU INDIVIDUALĂSTRUCTURA TEXTULUI

1.Ce fel de text este “Cămara de fructe” de Ion Pillat?(text în versuri/text în proză)

2.În câte strofe este împărţită poezia?3.Câte versuri are fiecare strofă?

4.Ce fel de rimă are poezia?

FIŞĂ DE LUCRU INDIVIDUALĂSTRUCTURA TEXTULUI

1.Ce fel de text este “Cămara de fructe” de Ion Pillat?(text în versuri/text în proză)

2.În câte strofe este împărţită poezia?3.Câte versuri are fiecare strofă?

4.Ce fel de rimă are poezia?

FIŞĂ DE LUCRU INDIVIDUALĂSTRUCTURA TEXTULUI

1.Ce fel de text este “Cămara de fructe” de Ion Pillat?(text în versuri/text în proză)

2.În câte strofe este împărţită poezia?3.Câte versuri are fiecare strofă?

4.Ce fel de rimă are poezia?

9

Page 10: PROIECT DIDACTIC - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/proiect... · Web viewMetode si procedee : expunerea, conversaţia, explicaţia, rebusul Forme de organizare

ANEXA 6

Nume şi prenume: Data:Clasa:

TEST GRILĂ“Cămara de fructe” de Ion Pillat

1. Poetul îşi exprimă sentimentele de :

a) nostalgieb) furiec) nemulţumire

2. Poezia Cămara de fructe  de Ion Pillat este un text :

a) în prozăb) în versuri

3. Textul studiat este o operă :

a) literarăb) nonliterară

4. Sintagma ”Văd pepeni verzi, smaragde cu miezul de rubin...” constituie o imagine:

a) olfactivăb) vizualăc) auditivă

5. Expresia “Şovăitor ca robul...” conţine:

a) o enumeraţieb) o repetiţiec) o comparaţie

6. Cuvântul “poliţă” îl are ca sinonim pe cuvântul:

a) masăb) scaunc) raft

7. Câmpul lexical predominant în text este cel al :

a) pietrelor preţioaseb) florilorc) fructelor

10

Page 11: PROIECT DIDACTIC - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/proiect... · Web viewMetode si procedee : expunerea, conversaţia, explicaţia, rebusul Forme de organizare

8. Poezia este alcătuită din:

a) cinci strofeb) trei strofec) patru strofe

9. Fiecare strofă este alcătuită din:

a) cinci versurib) patru versuric) trei versuri

10. Rima poeziei este:

a) încrucişatăb) împerecheatăc) îmbrăţişată

SUCCES!!!

11

Page 12: PROIECT DIDACTIC - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/proiect... · Web viewMetode si procedee : expunerea, conversaţia, explicaţia, rebusul Forme de organizare

ANEXA 7

TEMĂ PENTRU ACASĂ

Demonstraţi, într-o compunere de o pagină, faptul că poezia “Cămara de fructe” de Ion Pillat este o operă literară.

TEMĂ PENTRU ACASĂ

Demonstraţi, într-o compunere de o pagină, faptul că poezia “Cămara de fructe” de Ion Pillat este o operă literară.

TEMĂ PENTRU ACASĂ

Demonstraţi, într-o compunere de o pagină, faptul că poezia “Cămara de fructe” de Ion Pillat este o operă literară.

TEMĂ PENTRU ACASĂ

Demonstraţi, într-o compunere de o pagină, faptul că poezia “Cămara de fructe” de Ion Pillat este o operă literară.

TEMĂ PENTRU ACASĂ

Demonstraţi, într-o compunere de o pagină, faptul că poezia “Cămara de fructe” de Ion Pillat este o operă literară.

12

Page 13: PROIECT DIDACTIC - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/proiect... · Web viewMetode si procedee : expunerea, conversaţia, explicaţia, rebusul Forme de organizare

ANEXA 8

Casa amintirii de Ion Pillat

E casa amintirii o casă cu pridvor,Cu brane şi chilimuri pe încăperi zidite,

În drumul către dânsa ţin strajă dreaptă plopii,Şi în pereţi icoane de morţi bătrâni veghează:

Strămoşi din altă vreme de cari, uitând de jocuri,Copii, ne-apropiarăm privind cu ce sfialăLa feţele lor şterse de sfinţi în mănăstiri.În casa amintirii nu-i astăzi şi nu-i ieri,Căci orologiul vremii a încetat să bată,

Şi clipa netraită a îngheţat pe el.Dar prin iatac adesea te-apucă şi te fură

Miresmele cosite cu florile de fânPăstrate sub răcoarea pânzetului de in.

Şi, seara, pe divane în liniştite-odăiTot mai pogoară cântec şi zumzănit de strună

Ca de pe alăuta plăpândelor visări,Când, în apus de soare şi răsărit de lună,

Simţim zădărnicia întâilor uitări.Rămân aceleaşi toate, şi somnul fără zbucium

Il dorm sub coperişul aceluiaşi trecut.Stafie, trece gândul prin casa mea străveche

Sub raza călăuză a visului tăcut...Şi închizând în urmă odăile străine,

M-am dus, m-am dus în lume, cu-atâţia morţi în mine.

Primăvara

de Ion Pillat

Din tren, în zori, văd cerul ca o apăPrea limpede cu scoica lunii-n fund.

Plopi-nalţi la luminişuri dau să-ncapă:Iscoade sunt şi zările pătrund.

Spre răsărit ard coifuri parcă-n pară,Cu jar de aur suliţi se aprind;

De-acuma gloata umbrei o să piară.Arcaşii tainici arcurile-şi prind.

Dar meri, şi peri, şi pruni de pe colineRăspund şi ei, trăgând cu praf de flori,

Şi-n bâzâit de gloanţe de albine,Desfăşură un lanţ de trăgători.

Podgoria-i toată nouri de srapnele

13

Page 14: PROIECT DIDACTIC - BluePinkeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/proiect... · Web viewMetode si procedee : expunerea, conversaţia, explicaţia, rebusul Forme de organizare

Încremenite-n aer de Prier.De raze fugărite rânduneleÎn escadrile răzleţite pier.E soarele biruitor. Cireşii

Au ridicat, învinşi, steag alb în vânt.Livezile îşi numără plăieşii.

Un cuc dictează pacea pe pământ...Lumină pretutindeni! Primăvară

Şi verde proaspăt ca un suflet nou,Şi mieii albi ca merii albi din ţară,

Şi pace-n gânduri vechi şi-n grâul nou.Şi sus, pe zarea vremii, ca o dungăDe mări albastre cu sclipiri de nea,

Bucegii neclintiţi, pe când se-alungăŞi tren, şi primăveri, şi viaţa mea.

14