PROIECT DE LECȚIE cultura civica VII

6
PROIECT DE LECȚIE Student: Tătărău Iuliana Lăcrămioara, RISE, anul III Data: 27 martie 2014 Clasa: a VII-a Obiectul: Cultură civică Tipul lecției: Predare-Învățare Tema: Mass-media și opinia publică Obiective general: Dobândirea de cunoștințe în ceea ce privește rolul mass- media și ce reprezintă opinia publică Utilizarea termenilor din aria lecției curente Corelarea cunoștințelor dobândite despre mijloacele de comunicare în masă diferitelor valori și atitudini civice valabile în societatea actuală Obiective operaționale: Să identifice și să explice noțiuni specifice: mass- media, opinie publică, manipulare, propagandă, presă, mijloace de comunicare în masă Să enumere și să distingă între cele trei funcții ale mass-media Să dea exemple de mijloace de comunicare în masă audio- vizuale și scrise Să identifice atât efecte negative cât și efecte pozitive ale influenței mass-media Să conștientizeze, exemplificând, influența pe care mediile o exercită asupra opiniei publice Metode:

Transcript of PROIECT DE LECȚIE cultura civica VII

Page 1: PROIECT DE LECȚIE cultura civica VII

PROIECT DE LECȚIE

Student: Tătărău Iuliana Lăcrămioara, RISE, anul III

Data: 27 martie 2014

Clasa: a VII-a

Obiectul: Cultură civică

Tipul lecției: Predare-Învățare

Tema: Mass-media și opinia publică

Obiective general:

Dobândirea de cunoștințe în ceea ce privește rolul mass-media și ce reprezintă opinia publică

Utilizarea termenilor din aria lecției curente Corelarea cunoștințelor dobândite despre mijloacele de comunicare în masă diferitelor

valori și atitudini civice valabile în societatea actuală

Obiective operaționale:

Să identifice și să explice noțiuni specifice: mass-media, opinie publică, manipulare, propagandă, presă, mijloace de comunicare în masă

Să enumere și să distingă între cele trei funcții ale mass-media Să dea exemple de mijloace de comunicare în masă audio-vizuale și scrise Să identifice atât efecte negative cât și efecte pozitive ale influenței mass-media Să conștientizeze, exemplificând, influența pe care mediile o exercită asupra opiniei

publice

Metode:

conversaţia exerciţiul explicaţia lucrul în grup, lucrul individual expunerea

Mijloace: Manual, prezentare Power Point, tablă, fișe de lucru

Organizare a activității: Frontală, individuală, în grupuri

Page 2: PROIECT DE LECȚIE cultura civica VII

Momentele lecției Activitatea profesorului Activitatea elevilorMetode şi procedee

Forme de organizare

Resurse materiale

Evaluare

Moment organizatoric

(2 min)

Prezentare în fața elevilor și familiarizare contextului dat; notarea absenților

Elevii se pregătesc de lecţie.

Conversaţie Frontal - Observaţia

Captarea atenţiei

(1 min)

Prezentarea temei lecţiei şi precizarea noțiunilor-cheie; enunțarea obiectivelor operaționale

Elevii notează în caiet titlul lecţiei şi devin atenţi

Expunerea Frontal Tablă, cretă

-

Reactualizarea cunoştinţelor asimilate anterior

(2 min)

Adresarea de întrebări elevilor din cadrul lecţiei anterioare.

Elevii răspund la întrebări

Conversaţia

euristică

Frontal Manual Evaluare orală

Activitatea de învățare propriu-zisă

(35 min)

Se notează titlul lecţiei pe tablă. Explică elevilor ce înseamnă termenii: mass-media, mijloace de comunicare în masă

Activitate de grup/ desfășurarea de activități pe fișele de lucru

Clasificarea mediilor și explicitarea funcțiilor mass-media, prin corelare la medii consacrate

Conceptualizarea noțiunilor de opinie publică, manipulare și propagandă; crearea unei

Elevii răspund cu ajutorul profesorului

Notează

Conversaţia

Expunerea Modelarea

Frontal Manual

Evaluare orală

Page 3: PROIECT DE LECȚIE cultura civica VII

conexiuni între mass-media și opinia publică

Enunțarea definiției și a caracteristicilor pe care le presupune libertatea presei în contextul societății democratice actuale.

Obţinerea feed-back (10 min)

Adresează elevilor întrebări cu privire la lecţia predată şi fixează cunoştinţele. Apoi explică elevilor eventualele neînţelegeri.

Activitate de grup

Elevii răspund. Pun întrebări.

Exerciţiul

Feed-back-ul

Individual Manual Evaluare scrisă

Încheierea lecţiei Explică elevilor ce au de pregătit pentru ora următoare.

Sunt atenţi la cerinţe -

Page 4: PROIECT DE LECȚIE cultura civica VII
Page 5: PROIECT DE LECȚIE cultura civica VII

SCHEMA TABLEI

Mass-media și opinia publică

Mass-media = cuvânt compus preluat din limba engleza care în traducere literară înseamnă „mijloc de masă”, iar în traducere liberă „mijloace de comunicare în masă”.

Mass-media reprezintă ansamblul mijloacelor scrise și audio-video de informare a maselor, comunicarea fiind realizată prin presă.

Mijloacele de comunicare în masă se clasifică astfel:

a) După modul de vehiculare a informaţiei :

- Mijloace scrise (ziare, reviste)

- Mijloace audio-vizuale (radioul, televiziunea)

b) După gradul de noutate şi complexitate:

- Mijloace tradiţionale (ziare, radioul)

- Mijloace moderne (televiziunea, internetul)

Funcţiile mediilor: -de transmitere a informației

-de educație

-de relaxare și divertisment (ludică)