PROIECT DE LEC¨‘IE BIBLIC¤â€ Web view PROIECT DE LEC¨‘IE...

download PROIECT DE LEC¨‘IE BIBLIC¤â€ Web view PROIECT DE LEC¨‘IE BIBLIC ... conversa¨â€ia, explica¨â€ia, brainstorming,

of 23

  • date post

    17-Jul-2020
  • Category

    Documents

  • view

    1
  • download

    0

Embed Size (px)

Transcript of PROIECT DE LEC¨‘IE BIBLIC¤â€ Web view PROIECT DE LEC¨‘IE...

PROIECT DE LECȚIE BIBLICĂ

PROIECT DE LECȚIE BIBLICĂ

BISERICA „Harul” Lehliu Gară

PROPUNĂTOR: Dorel Puchea

DATA: 20.09.2015

TEMA: „Dumnezeu face o lume minunată. Dumnezeu dă viață plantelor și animalelor”

TIPUL: dobândire de noi cunoștințe

EXPERIENȚĂ DE ÎNVĂȚARE: înțelegerea modului în care Dumnezeu a făcut Pământul, Luna, stelele, Soarele, animalele și plantele

OBIECTIVE: La sfârșitul activității copiii vor fi capabili:

O1: să descrie modul în care Dumnezeu a creat Pământul, Luna, Soarele, stelele, animalele și plantele;

O2: să recunoască planeta Pământ, Luna și Soarele după culoare;

O3: să răspundă corect la întrebări;

O4: să alcătuiască propoziții după cerințe date;

O5: să citească corect, coerent și fluent un text;

O6: să realizeze o machetă a sistemului solar;

O7: să modeleze din plastilină/deseneze animale domestice și sălbatice;

O8: să coloreze animalul preferat;

O9: să alcătuiască un scurt text în care să povestească cum au luat ființă Soarele, Luna, Pământul, stelele, plantele și animalele;

O10: să mulțumească lui Dumnezeu în rugăciune pentru aceste lucruri minunate pe care le-a făcut.

STRATEGII:

a) metode și procedee: conversația, explicația, brainstorming, învățarea prin descoperire, munca independentă, problematizarea, jocul didactic, expunerea, citirea în lanț, citirea pe fragmente, citirea după model, citirea selectivă

b) materiale necesare: coală de desen, culori/carioci, plastilină, 9 bucăți de sârmă din cupru/aluminiu de mărimi diferite, planșe de colorat, cartea „Imnuri creștine”, sfoară, imagini cu planeta Pământ, Luna, Soarele și sistemul solar

c) forme de organizare: frontal, individual.

LOCUL DE DESFĂȘURARE: sala de adunare

BIBLIOGRAFIE:

· Biblia, versiunea Dumitru Cornilescu;

· „Biblia mea cu ilustrații – de citit și de spus și altora”, de V. Gilbert Beers

TIMP: 50`

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Momentele activității

Ob.

Activitate directă cu profesorul

Activitate independentă

Strategii

Evaluare

Metode și procedee

Materiale

Forme de organizare

1. Bun venit

Urez copiilor „Bun venit” la școala duminicală.

Conversația

Frontal

2. Rugăciune

Mă rog ca Dumnezeu să ne dea înțelepciune să învățăm lucruri noi din Cuvântul Său.

Frontal

3. Laudă și închinare

Învățăm împreună cântarea „Sunt străin și călător”

Cartea „Imnuri creștine”, pag. 55

Frontal

4. Anunțarea temei și a obiectivelor

Întreb: „Cum crezi tu că au apărut planetele, Soarele, Luna și stelele? Cum crezi tu că au apărut plantele și animalele?”

Copiii dau răspunsuri.

Le spun copiilor: „Aceste lucruri le vom afla astăzi. Astăzi veți descrie cum a creat Dumnezeu Pământul, Luna, Soarele, stelele, animalele și plantele, veți recunoaște planeta Pământ, Luna și Soarele după culoare, veți realiza o machetă a sistemului solar, veți modela din plastilină sau veți desena animale domestice și sălbatice, veți colora animalul preferat și veți alcătui o scurtă compunere despre cum au luat ființă cele despre care vom învăța. Apoi veți mulțumi Domnului pentru toate aceste lucruri minunate pe care le-a creat.”

Conversația, explicația, expunerea

Frontal

5. Captarea atenției

Explic copiilor că lecția de astăzi este extrasă din Biblie, al cărei Autor este Dumnezeu. Le spun că Biblia are 66 de cărți și este împărțită în două părți: Vechiul Testament (39 de cărți) și Noul Testament (27 de cărți). Lecția de astăzi face parte din Vechiul Testament, mai precis din prima carte a acestuia, Geneza. Le explic faptul că „geneză” înseamnă „procesul de naștere și de formare a unei ființe sau a unui lucru; naștere, origine”. Așadar, Geneza descrie procesul de creare și de formare a universului și mai ales a lumii noastre. Dumnezeu este Autorul Bibliei prin faptul că El le-a spus celor care au scris-o ce anume să scrie. Nu mai există altă carte al cărei Autor să fie Dumnezeu, așadar Biblia este singura carte divină.

Expunerea

Frontal

6. Dirijarea învățării

O1

Citesc Genesa 1: 1-19. Pun întrebări de control. Copiii dau răspuns la întrebările puse de mine. Dau lămuririle necesare. Apoi se face citirea în lanț a textului de la pagina 9. Copiii răspund la întrebările puse de mine. Ei descriu modul în care au apărut Soarele, Pământul, Luna și stelele.

Conversația, explicația, brainstorming, învățarea prin descoperire, problematizarea

Biblia

„Biblia mea cu ilustrații”

Frontal

Evaluarea modului în care copiii au înțeles cum au apărut Soarele, Pământul, Luna și stelele.

O5

Copiii citesc textul cu glas tare, în lanț. Apoi, pentru o mai bună înțelegere, un copil citește textul integral, fiind format dintr-un singur fragment.

Citirea în lanț și pe fragmente

„Biblia mea cu ilustrații”

Frontal

Observarea sistematică

O3

TIMP DE APROFUNDARE

Copiii răspund oral la întrebări. Apoi se discută secțiunea „CE VEZI AICI?”.

Învățarea prin descoperire, munca independentă

„Biblia mea cu ilustrații”

Frontal

Observarea sistematică

Evaluarea modului în care copiii apreciază ceea ce a creat Dumnezeu.

O4

Copiii trag bilețele pe care este scris:

1. Soarele;

2. Pământul (referitor la planeta Terra);

3. Luna (referitor la satelitul natural al Pământului);

4. stelele.

Au sarcina de a alcătui o propoziție cu ajutorul cuvântului ales.

Caiet dictando

Individual

Observarea sistematică

Evaluarea corectitudinii propozițiilor (gramatical)

O2

Joc didactic: Pe o sfoară susținută de doi voluntari sau legată la cele două capete de ceva, sunt agățate imagini cu: Soarele, Pământul și Luna. Copiii ies pe rând în față și recunosc corpul ceresc corespunzător. Ceilalți apreciază răspunsurile corecte prin aplauze și dezavuează răspunsurile greșite. Jocul se termină atunci când se termină planșele.

Jocul didactic, conversația

Planșe cu Pământul, Luna și Soarele

Frontal

Observarea și evaluarea modului în care copiii descoperă corpurile cerești după forma și culoarea lor.

O6

Cu ajutorul plastilinei și al bucăților de sârmă din cupru, copiii vor realiza o machetă a sistemului solar după o imagine color. Verific corectitudinea machetei realizate.

Învățarea prin descoperire, brainstorming, munca independentă

Plastilină, 9 bucăți de sârmă de cupru/aluminiu de mărimi diferite, imagine cu sistemul solar

Frontal, individual

Observarea modului în care copiii realizează macheta

O1

Citesc Genesa 1: 20-25. Pun întrebări de control. Copiii dau răspuns la întrebările puse de mine. Dau lămuririle necesare. Apoi se face citirea în lanț a textului de la pagina 10. Copiii răspund la întrebările puse de mine. Ei descriu modul în care au apărut plantele și animalele.

Conversația, explicația, brainstorming, învățarea prin descoperire, problematizarea

Biblia

„Biblia mea cu ilustrații”

Frontal

Evaluarea modului în care copiii au înțeles cum au apărut plantele și animalele.

O5

Eu citesc model, cu intonație, textul. Copiii citesc textul după model, cu intonație. Apoi fiecare copil citește câte un enunț, în funcție de cerința mea.

Citirea după model

„Biblia mea cu ilustrații”

Frontal

Observarea sistematică

O3

TIMP DE APROFUNDARE

Copiii răspund în scris la întrebări. Apoi se discută secțiunea „CE VEZI AICI?”.

Învățarea prin descoperire, munca independentă

„Biblia mea cu ilustrații”, caiet dictando

Individual

Observarea sistematică

Evaluarea modului în care copiii apreciază ceea ce a creat Dumnezeu.

O4

Copiii trag bilețele pe care este scris:

1. animalele;

2. plantele;

3. pești;

4. Creatorul.

Au sarcina de a alcătui o propoziție cu ajutorul cuvântului ales, mai întâi oral, apoi în scris.

Caiet dictando

Individual

Observarea sistematică

Evaluarea corectitudinii propozițiilor (gramatical)

O7

După dorință, copiii vor modela din plastilină sau vor desena animale domestice și sălbatice.

Munca independentă

Coală de desen, plastilină, culori/carioci

Individual

Observarea modului în care copiii realizează animalele, precum și a creativității lor.

7. Fixarea cunoștințelor și asigurarea feed-back-ului

O8

Copiii vor colora animalul preferat de pe o planșă.

Munca independentă

Planșe de colorat

Individual

Observarea modului în care copiii colorează animalul preferat.

8. Evaluarea activității

Voi evalua activitatea copiilor din punct de vedere calitativ și cantitativ. Voi face aprecierile necesare.

Expunerea

Frontal

9. Tema pentru acasă și rugăciunea f