Proiect de Activitate Logopedica Schema Corporala

6
DATA : UNITATEA ŞCOLARĂ: SCOALA SPECIALA NR.1 „EMIL GARLEANU” GALATI- locatie Pechea CLASA: a VI -a A LOGOPAT : R.F. OBIECTUL : TERAPIA TULBURĂRILOR DE LIMBAJ TULBURARE DE LIMBAJ : QI =30 , R.P.S. , ALALIE MOTORIE SUBIECTUL : CORPUL OMENESC DURATA : 50 de min ( 2*30 MIN) TIPUL ACTIVITATII: Corectiv-terapeutică PROPUNATOR: prof.psihoped.Felicia – Maricela CRACIUN SCOPUL : - insuşirea cunoştintelor privind alcătuirea corpului uman; - fixarea unor abilităti practice specifice nivelului de dezvoltare motrică OBIECTIV CADRU : Stimularea permanentă a oricărei forme de comuniare a elevului

description

logopedie

Transcript of Proiect de Activitate Logopedica Schema Corporala

DATA : UNITATEA COLAR: SCOALA SPECIALA NR.1 EMIL GARLEANU GALATI- locatie Pechea CLASA: a VI -a A LOGOPAT : R.F.OBIECTUL : TERAPIA TULBURRILOR DE LIMBAJ TULBURARE DE LIMBAJ : QI =30 , R.P.S. , ALALIE MOTORIE SUBIECTUL : CORPUL OMENESCDURATA : 50 de min ( 2*30 MIN)TIPUL ACTIVITATII: Corectiv-terapeutic PROPUNATOR: prof.psihoped.Felicia Maricela CRACIUN

SCOPUL : - insuirea cunotintelor privind alctuirea corpului uman; - fixarea unor abilitti practice specifice nivelului de dezvoltare motric

OBIECTIV CADRU :Stimularea permanent a oricrei forme de comuniare a elevului OBIECTIVE DE REFERIN :-valorificarea situaiilor concrete de via ca pretext pentru comunicarea de orice tip (verbal , mimico-gestual)-stimularea interesului i motivaiei pentru comunicarea verbal

OBIECTIVE OPERATIONALE: La sfritul activitii elevul va trebui sa tie i s poat urmtoarele :a)cognitiv-informaionale:-S lipeasc jetoane cu expresiile faciale potrivite contextului dat;-S identifice prile corpului uman-S precizeze prile componente ale corpului uman -S completeze siluetele omeneti cu elementele care lipsesc;

b)psiho-motorii-s arate la semnalul logopedului o anumit parte a corpului; -s execute micri ale corpului dup indicaiile versurilor cntecului;

c)afective:- S se relaioneze i s coopereze la realizarea sarcinilor - S exprime stri de spirit avute;

METODE I PROCEDEE : Conversaia, explicaia, demonstraia n faa oglinzii logopedice, exerciiul, jocul, demonstraia articulatorie, observaia, imitaia, repetiia, descoperirea dirijat, comparaia, MIJLOACE AUXILIARE : oglinda logopedic,diverse obiecte pentru exercitiile logopedice, plane, jetoane, fie de lucru individual , Jetoane cu siluete de biat, feti, caracteristici comune i individuale,recompense - medalioane

BIBLIOGRAFIE: 1. Programa pentru nvmntul special2. ,,Terapia educationala integrata, Ionel Musu , Aurel Taflan , editura PROHUMANITATE,19973. Fise de exercitii logopedice pentru invatamantul prescolar , Ecaterina Vrasmas ,20074. Psihologia si logopedia, Ioana Drugas , Laura Hardalau,Editura Primus ,Oradea , 20115. www.didactic.ro

D E S F U R A R E A A C T I V I T I I

Nr. crt.Etapele activitiiActivitatealogopeduluiActivitateaelevului

1.Pregtirea activitiiPregtirea materialului didactic i a elevului pentru activitate.Crearea unui climat propice desfurrii activitii.

Se aeaz n faa oglinzii.

2.Pregtirea aparatului fono-articulatorSe efectueaz exerciii de nclzire a aparatului fono-articulator, apoi exerciii pentru dezvoltarea auzului fonematic, a ateniei auditive i vizuale i verbale: onomatopee, serii de silabe opuse, diferenierea formelor surde de sonore, transformarea cuvintelor prin nlocuire cu sunete sau silabe) Se efectueaz exerciii de gimnastic respiratorie pentru dezvoltarea capacitii pulmonare i a echilibrului dintre inspir i expir, precum i exerciii de gimnastic a organelor care particip la realizarea pronuniei: pentru maxilare, buze, limb, obraji.Pronun dup logopedElevul urmreste i prin imitaie execut dup logoped.

3.Captarea ateniei,,Am doi ochi, un nas si-o guraDe urechi nu am uitatSunt chiar eu cap de baiatSi acum te rog pe tine Sa refaci perechea meaCap de fata suparata,,Stii de ce e suparata ?Uite chiar un copil rau, i-a stricat papusa-ndata...Ce spui tu ? O ajutam , papusa sa-i reparam ?

Lipeste fizionomia cu expresiacorespunzatoare(trist), alturi deimaginea baieteluluiUrmareste completarea chipului de baiat

Completeaza chipul fetei (prin lipirea jetoanelor)

4.Anunarea temei i a obiectivelorAstzi vom asambla papusa -vom completa un desen intitulat *Corpul omenesc* -vom denumi partile corpului omenesc si ne vom juca pentru a primi aceste recompense. Ascult explicaiile.

Capul, trunchiul i membrele alctuiesc corpul omenesc.

5Prezentarea optima a continuturilorAsamblam ppua i denumim prile corpului omenescPrezentm la oglind astfel nct copilul s-i poat observa prile corpului .Dup explicatii va trebui -s-i recunoasc i s-i denumeascprile corpului, -va aduga elemente care lipsesc lasilueta fetei sau a biatului, prin lipire(brae,trunchi, picioare,)dupa model;-va reconstitui silueta copilului(din desen) i adaug prin lipire hainelecorespunztoaresezonului cerut;

Capul, trunchiul i membrele alctuiesc corpul omenesc.Asculta si recunoaste partile corpuluiAdauga elementele care lipsesc

6Asigurarea conexiunii inverseRostesc versurile i execut micrile sugerate de text.:Minile le ridicmPe cap noi le aezmi apoi pe ochi, pe nas,Pe urechi ne-a mai rmas.Iute batem din picioare,Palmele le lovim tare!Urmresc corectitudinea rspunsurilor.Formuleaz ntrebri referitoare la textul poeziei: Despre ce este vorba n poezie?

Ascult versurile, i execut micrile sugerate de text.

Rspunde la ntrebri:n poezie este vorba despre mini, cap, urechi, picioare...

7Evaluarea performanei sincheierea activitiiLa final se va desfura jocul Arat ce spun, n care voi incerca s-l incurc pe copil, solicitnd indicarea unei pri, n timp ce voi arata altceva. Apreciez executarea corecta si ofer recompense medalion si o felicitare

trebuie s reacioneze corect i s arate ceea ce spune